Reklama

Niedziela Wrocławska

Co jest istotą różańca?

Homilia abp seniora Mariana Gołębiewskiego wygłoszona podczas Sumy odpustowej w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Żernikach Wrocławskich:

[ TEMATY ]

odpust

Anna Majowicz

Abp senior Marian Gołębiewski

Abp senior Marian Gołębiewski

- Dzisiejsza liturgia słowa przeniosła nas przez zapis Księgi Rodzaju do początków ludzkości, kiedy to pierwsi ludzie niestety popełniają grzech nieposłuszeństwa wobec nakazu Bożego. Jawi się wówczas niewiasta, którą potem jej mąż nazwie Ewą - matką wszystkich żyjących. Niewiasta, która będzie kroczyła przez wszystkie wieki, aż pełną realizację znajdzie w Najświętszej Maryi Pannie.

To względem niej, do węża Bóg skierował słowa: ,,Wprowadzam nieprzyjaźń między ciebie i niewiastę, pomiędzy potomstwo twoje a potomstwo jej: ono zmiażdży ci głowę, a ty zmiażdżysz mu piętę" (Rdz 3, 8-15).

Reklama

Natomiast w Dziejach Apostolskich ukazana jest scena po wniebowstąpieniu Pana Jezusa, kiedy apostołowie wracają do wieczernika i oczekują na zesłanie Ducha Świętego. A wśród nich są święte niewiasty, na czele z Najświętszą Maryją Panną. Wszyscy zatopieni w modlitwie, oczekując na to wielkie wydarzenie zbawcze, jakim będzie Zesłanie Ducha Świętego i ukształtowanie całego Kościoła świętego.

Z kolei Ewangelia ukazuje scenę Zwiastowania. Przepiękna scena, malowana przez najwybitniejszych malarzy świata, która zawiera największą tajemnicę naszej wiary, a mianowicie tajemnicę wcielenia Syna Bożego. To, co jest cechą charakterystyczną chrześcijaństwa - Bóg staje się człowiekiem, a Słowo stało się ciałem i zamieszkało między nami.

Warto zastanowić się nad genezą dzisiejszej uroczystości. Trzeba sięgnąć do czasów św. Piusa V, do roku 1571, kiedy to turecki sułtan chcąc narzucić islam całej Europie, zgromadził w Zatoce Patraskiej zastępy swoich okrętów i wypowiedział wojnę chrześcijaństwu. Papież Pius V na kolanach modlił się o ocalenie chrześcijaństwa i Europy. I tak się stało, że w ciągu czterech godzin olbrzymią flotę turecką niszczą podmuchy gwałtownego wichru. Zagrożenie ze strony islamu zniknęło. Wtedy, a stało się to 7 października 1571 r pod Lepanto zostało ustanowione święto Najświętszej Maryi Panny Różańcowej, w tym kościele czczonej jako Najświętszej Maryi Panny Pompejańskiej. Kiedy w 1711 r. armia muzułmańska przegrywa w bitwie pod Belgradem, papież Klemens XI wprowadza to święto w całym Kościele.

Reklama

Przez wieki odmawialiśmy różaniec składający się z trzech części: radosnej, bolesnej i chwalebnej. Święty Jan Paweł II, nasz wielki rodak, zastanawiając się nad tymi tajemnicami, doszedł do wniosku, że brakuje jeszcze bardzo ważnych tajemnic z życia Jezusa Chrystusa, które nazwał tajemnicami światła.

Chrześcijaństwo zmagało się z różnymi trudnościami, ale Maryja zawsze prowadziła do zwycięstwa. Za to jesteśmy Jej wdzięczni. My w swoim życiu też musimy pokonywać różne trudności. Musimy walczyć i zwyciężać, poprzez odpowiednie wybory życiowe, dobrze podjęte decyzje. Wpatrujmy się wtedy w Najświętszą Maryję Pannę Różańcową, która zawsze nam pomoże. Módlmy się do Niej z różańcem w ręku, bo to jest modlitwa dla każdego z nas, dla każdego człowieka.

Co jest istotą różańca? Różaniec jest po to, aby uświęcać czas, by każda chwila, każdy moment naszego życia był poświęcony modlitwie i ofiarowany Bogu. To co najważniejsze w różańcu, to silna wola modlitwy. Nie zawsze nam się chce, nie zawsze mamy nastrój, ale pamiętajmy, że różaniec ma nas przybliżyć do Boga, bo przecież Maryja zawsze prowadzi nas do swojego Syna. 

2019-10-06 20:41

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

INAUGURACJA WIELKIEGO ODPUSTU W KALWARII ZEBRZYDOWSKIEJ

[ TEMATY ]

odpust

wniebowzięcie

Kalwaria Zebrzydowska

fot. o. F. Salezy Nowak OFM

Mszą św. pod przewodnictwem bpa Damiana Muskusa OFM rozpoczęły się 12 sierpnia obchody Wielkiego Odpustu Wniebowzięcia NMP w Sanktuarium Pasyjno-Maryjnym w Kalwarii Zebrzydowskiej. Tradycyjnie odpust potrwa przez cały tydzień. W tym czasie kalwaryjskie sanktuarium nawiedza zwykle prawie 150 tysięcy wiernych.

Podczas Eucharystii w bazylice zgromadzonych pątników przywitał kustosz sanktuarium: - Bardzo serdecznie pragnę przywitać was wszystkich, Siostry i Bracia, tak licznie zebranych na Mszy św. rozpoczynającej kalwaryjski odpust. Chcemy w tym roku dziękować szczególnie za wolną Ojczyznę w setną rocznicę odzyskania niepodległości. Chcemy także, szczególnie w tym miejscu, dziękować za pontyfikat wielkiego papieża św. Jana Pawła II, bo przecież tu, na Kalwarii prosił nas o modlitwę za życia i po śmierci.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Twarz Jezusa jest Dobrą Nowiną o Bogu

2021-09-17 14:19

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ZI

W drugim dniu rekolekcji dla księży w Archikatedrze Łódzkiej Ksiądz Arcybiskup mówił o Jezusie Chrystusie, w którym widać twarz Pana Boga. Ksiądz Arcybiskup zwrócił uwagę na Jezusa, który jest dla nas Dobrą Nowiną w Ewangelii według św. Marka. Po pierwsze Jezus jest Chrystusem, jest tym, który ogłasza Królestwo.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję