Natura Małżeństwa
Reklama
W katolickiej wierze małżeństwo jest sakramentem, działaniem samego Chrystusa, który łączy mężczyznę i kobietę jako męża i żonę na całe życie. Przede wszystkim jest to podstawowa ludzka i społeczna instytucja. Chociaż jej funkcjonowanie jest regulowane przez prawo cywilne i prawo kościelne, to jednak nie zawdzięcza swojego początku ani Kościołowi ani państwu, gdyż to Bóg jest stwórcą rodzaju ludzkiego. W przeciwieństwie do jakichkolwiek innych związków, małżeństwo wnosi wyjątkowy i niezastąpiony wkład w powszechne dobro społeczne, szczególnie przez prokreację i wychowanie dzieci. Związek męża i żony staje się przez całe życie wielkim dobrem dla nich, ich rodziny, wspólnoty i dla społeczeństwa. Małżeństwo jest darem, którym należy się cieszyć i którego należy bronić. Naturalna struktura ludzkiej seksualności umieszcza mężczyznę i kobietę jako partnerów powołanych do przekazania życia ludzkiego. Tylko związek mężczyzny i kobiety może wyrazić stworzoną przez Boga seksualną komplementarność. Trwałe i wyłączne oddanie się w małżeństwie jest właściwym sposobem wyrażenia miłości seksualnej zamierzonej przez Boga w celu przekazywania życia ludzkiego i pogłębiania więzi pomiędzy mężem i żoną (por. Katechizm Katolickiego Kościoła, nr 1639-1640). W małżeństwie mąż i żona oddają się całkowicie w swojej męskości i kobiecości (KKK nr 1643). Oni są równi jako stworzenia ludzkie, ale różni jako mężczyzna i kobieta, uzupełniając się przez ich różną naturę. To wyjątkowe dopełnianie się umożliwia więź, która jest rdzeniem małżeństwa. Od wieków we wszystkich kulturach i w różnych religiach, małżeństwo pozostało fundamentem rodziny. Rodzina z kolei, jest podstawową jednostką społeczeństwa. Związek małżeński stwarza najlepsze warunki do wychowania dzieci: stałe i miłujące więzi matki i ojca wyrażają się tylko w małżeństwie. Państwo słusznie broni tych małżeńskich więzi przez swoje ustawy, ponieważ związek małżeński wnosi wyjątkowy i zasadniczy wkład w dobro publiczne.
Z różnych powodów więź osób o tej samej płci zaprzecza naturze małżeństwa: nie jest ona oparta na naturalnej więzi mężczyzny i kobiety i nie może współpracować z Bogiem w przekazywaniu nowego życia. Również naturalny cel seksualnego stosunku nie może realizować się w więzi osób o tej samej płci. Osoby tej samej płci nie mogą wejść w prawdziwy związek małżeński. Dlatego nie można ich związku zrównać z małżeństwem. Ustawy odgrywają wychowawczą rolę wtedy tylko, gdy kształtują sposoby myślenia i zachowywania się, a szczególnie, gdy mają być one społecznie akceptowane. Jeśli więc małżeństwo jest na nowo definiowane w tym celu, by inne związki mogły być z nim zrównane, wtedy instytucja małżeństwa dewaluuje się i osłabia. Osłabienie to już naraziło społeczeństwo na koszty. (Więcej informacji można znaleźć w dokumencie Konferencji Katolickich Biskupów Stanów Zjednoczonych: Między Mężczyzną a Kobietą: Pytania i Odpowiedzi o Małżeństwie i o związku osób o tej samej płci. Dokument ten dostępny jest na stronie internetowej: www.usccb.org/laity/manandwoman.shtml.) Katoliccy biskupi w stanie Illinois popierają wysiłki zmierzające do zdefiniowania małżeństwa między mężczyzną a kobietą jako męża i żony i uznania go jedynym związkiem małżeńskim, który jest prawnie przyjęty i uznany.
Obywatelska Inicjatywa
Rozpoczęła się już akcja zebrania 285 tys. podpisów z całego stanu Illinois, by doprowadzić do głosowania, które ma się odbyć w listopadzie 2006 r. Jeżeli zbierze się dostateczną liczbę podpisów i pytanie przejdzie w głosowaniu, wtedy nasz stan podejmie kroki, by uznać, że małżeństwo jest związkiem jednego mężczyzny z jedną kobietą. Nie ma żadnych prawnych zakazów do zbierania podpisów na terenach kościelnych, chociaż taka akcja może przysporzyć problemów wielu ludziom. Kościoły, parafialne biura i inne kościelne własności są głównie przeznaczone do kultu, dlatego ci, którzy będą zbierali podpisy na terenie parafii, powinni uzyskać pozwolenie od proboszcza parafii zanim rozpoczną tę akcję.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Kard. Francis George OMI - arcybiskup Chicago;
Bp Thomas G. Doran - biskup Rockford;
Bp George J. Lucas - biskup Springfield (Illinois);
Bp Joseph L. Imesch - biskup Joliet;
Bp Daniel R. Jenky, C. S. C. - biskup Peoria;
Bp Edward K. Braxton - biskup Belleville
Więcej informacji na temat tego referendum można uzyskać dzwoniąc do Katolickiej Konferencji w Stanie Illinois na numer: (312) 368-1066, więcej: http://www.archdiocese-chgo.org.
Źródło: www.archchicago.org/polish