Reklama

Niedziela Częstochowska

Serce Jezusa uczy nas miłości

„Serce Jezusa to miłość, pokora, cichość”, mówił w homilii ks. Mariusz Frukacz, redaktor „Niedzieli”, który 30 czerwca przewodniczył uroczystościom odpustowym ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa w Łysinach.

[ TEMATY ]

odpust

Karolina Sapis

„Chcemy dzisiaj spojrzeć na Serce Jezusa i uczyć się od tego Serca miłości do drugiego człowieka” – powiedział na początku Mszy św. ks. Rafał Melak, proboszcz parafii w Łysinach.

Redaktor „Niedzieli” przypomniał m. in., że 1 stycznia 1932 r. odbył się Akt Oddania Częstochowskiego Seminarium Duchownego Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. - Nabożeństwu przewodniczył o. Józef Andrasz, jezuita, spowiednik św. s. Faustyny Kowalskiej i bł. Anieli Salawy. Akt ten w Częstochowskim Seminarium Duchownym dokonał się m. in. z inicjatywy ks. dr Karola Makowskiego, pierwszego rektora Częstochowskiego Seminarium Duchownego – przypomniał redaktor „Niedzieli”.

Reklama

- Kiedy w czasie II wojny światowej Niemcy zajęli budynek seminarium w Krakowie, a alumni wraz z wychowawcami i całym dobytkiem tułali się po Krakowie, zawsze ich oparciem, znakiem opieki Bożej i tożsamości był właśnie obraz Serca Jezusowego – kontynuował ks. Frukacz.

- Serce Jezusa niesie ocalenie. Miłość Jezusa jest całkowicie darmowa. Jezus szuka każdego człowieka. A logika tego świata pyta na o to, czy się opłaca szukać tego jednego zagubionego człowieka. Świat wolałby zostać przy dziewięćdziesięciu dziewięciu sprawiedliwych, aniżeli szukać tego jednego zagubionego grzesznika. Miłość Jezusa jest skierowana do każdego człowieka, zwłaszcza tego zagubionego – kontynuował ks. Frukacz.

Kapłan podkreślił, że oddania swojego życia Najświętszemu Sercu Pana Jezusa uczył nas św. Jan Paweł II, który zawsze miał przy sobie akt osobistego poświęcenia się Najświętszemu  Sercu Jezusowemu - Akt ten nosił  na sobie w relikwiarzyku św. Teresy od Dzieciątka Jezus przez większość swojego życia aż do śmierci – mówił ks. Frukacz.

Reklama

- Wraz ze św. Janem apostołem kładziemy naszą głowę na Sercu Jezusa i wsłuchujemy się w jego bicie. Ono bije miłością. Serce Jezusa to miłość, pokora, cichość. Jak bardzo pokorny jest Jezus, że zamknął się w małej, białej i kruchej hostii. Jezus w Eucharystii daj nam swoje poranione Serce, jak potwierdzają to cuda eucharystyczne – dodał ks. Frukacz i zaapelował do wiernych: „Trzeba nam powrócić do Serca Pana Jezusa. Niech powrócą do naszych domów obrazy z Sercem Pana Jezusa. Przy Sercu Jezusowym uczymy się miłości i znajdujemy nasze ocalenie”.

Uroczystości zakończyły się procesją z Najświętszym Sakramentem.

2019-07-01 12:14

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Starcza: uroczystości ku czci Matki Bożej Częstochowskiej

[ TEMATY ]

odpust

Archiwum parafii

Kościół w Starczy

Kościół w Starczy

„Co nam, ludziom dwudziestego pierwszego wieku, ludziom, którzy zachwycają się zdobyczami techniki, technologii, także w świecie cyfrowym, mówi dzisiaj Maryja?” – pytał w homilii ks. Mariusz Frukacz, redaktor Tygodnika Katolickiego „Niedziela”, który 28 sierpnia przewodniczył Mszy św. w parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej w Starczy z racji uroczystości odpustowych.

CZYTAJ DALEJ

Papież do słowackich jezuitów: wciąż żyję, choć niektórzy chcieli mojej śmierci

2021-09-21 13:42

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

- Wciąż żyję, choć niektórzy chcieli mojej śmierci – powiedział papież Franciszek podczas spotkania ze słowackimi jezuitami 12 września w Bratysławie. Zapis tej rozmowy ukazał się we włoskim czasopiśmie „La Civiltà Cattolica”.

Ojciec Święty dodał, że wie, iż „odbywały się nawet spotkania prałatów”, którzy myśleli, że jego stan jest poważniejszy, niż mówiono i „przygotowywali konklawe”. – Cierpliwości! Dzięki Bogu czuję się dobrze – zapewnił papież.

CZYTAJ DALEJ

Potęga miłości. Niedziela pamięci o ofiarach Majdanka

2021-09-22 15:28

Katarzyna Artymiak

Tradycyjnie w III niedzielę września w lubelskiej parafii pod wezwaniem św. Maksymiliana Kolbe, męczennika z Auschwitz, odbyła się „Niedziela Pamięci o Ofiarach Majdanka”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję