Reklama

W diecezjach

Katowice: abp Wiktor Skworc spotkał się z uczestnikami rekolekcji oazowych

W kościele św. św. Apostołów Piotra i Pawła w Katowicach z uczestnikami rekolekcji oazowych III stopnia spotkał się metropolita katowicki abp Wiktor Skworc. Podczas Eucharystii przypomniał wszystkim, że w tym kościele przyjął święcenia biskupie pierwszy biskup katowicki, a następnie prymas Polski kard. August Hlond.

[ TEMATY ]

abp Wiktor Skworc

Katowice

Bożena Sztajner/Niedziela

Abp Skworc podzielił się z młodzieżą zebraną w kościele kilkoma informacjami na temat katowickiego kościoła poświęconego Apostołom Piotrowi i Pawłowi. – Musimy pamiętać, że ten kościół, to była pierwsza katedra diecezji katowickiej. Tutaj 3 stycznia 1926 został wyświęcony na biskupa katowickiego August Hlond – mówił metropolita katowicki. – W czerwcu tego samego roku papież zamianował go biskupem gnieźnieńskim i poznańskim, i w ten sposób został prymasem Polski – dodał.

Wspominając początki swojej drogi kapłańskiej abp Skworc podzielił się informacją, że właśnie w tym katowickim kościele rozpoczynał swoją posługę. – Dwa lata byłem tutaj wikariuszem (…). Przy parafii również była grupa oazowa. Sam prowadziłem rekolekcje wakacyjne. Dodatkowo powierzono mi opiekę nad młodzieżą pracującą – mówił metropolita katowicki.

Reklama

Arcybiskup zachęcał młodych w kościele, aby jak najczęściej odwiedzali swoje parafialne świątynie. - Każda Msza św. jest powrotem do Wieczernika. Ostatnia Wieczerza, rozesłanie Apostołów, zesłanie Ducha Świętego, to wszystko miało miejsce w Wieczerniku. Ale nie zapominamy także o tym geście obmycia nóg. To nam przypomina, że Kościół ma rolę służebną (…). Dlatego zachęcam, abyście przebywali w Wieczerniku – mówił do młodych.

Odnosząc się do odczytanej Ewangelii stwierdził, że „w tym Wieczerniku Chrystus dzisiaj pyta nie tylko Piotra, ale każdego z nas: czy miłujesz mnie?”. - Ten dialog kończy się poleceniem: „Pójdź za mną”. To jest zadanie skierowane do każdego z nas. Zachęcam do tego, byście szli za Chrystusem – mówił.

Zachęcał również młodzież, aby świadczyła o Chrystusie wszędzie tam, gdzie są obecni, zwłaszcza na „kontynencie mediów społecznościowych”. - Chcę was prosić, abyście tam pełnili swoją misję, abyście tam dali się rozpoznać, jako misjonarze Chrystusa! Abyście innym mówili: moim Panem jest Jezus! I abyście też tam innych pociągali do Chrystusa – powiedział.

Reklama

Wraz z młodzieżą zgromadzoną w kościele liturgię celebrowali także ks. Wojciech Ignasiak, który prowadzi w Katowicach rekolekcje oazowe, ks. Andrzej Nowicki, proboszcz parafii św. św. Apostołów Piotra i Pawła oraz duszpasterze parafii.

Rekolekcje oazowe III stopnia skupiają się wokół tajemnicy Kościoła. Codziennie młodzież udaje się w ramach „statio” do innego kościoła, aby tam przeżywać liturgię. Całość rekolekcji trwa 15 dni i jest ułożona według tajemnic różańca świętego.

2019-06-29 14:18

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Katowice: Abp Skworc dziękuje za modlitwę i duszpasterskie zaangażowanie w COP24

[ TEMATY ]

abp Wiktor Skworc

BP KEP

Abp Wiktor Skworc

Abp Wiktor Skworc

Jeszcze przed rozpoczęciem Szczytu Klimatycznego COP24 w Katowicach wydarzenie zostało objęta modlitwą i duszpasterskimi działaniami Archidiecezji Katowickiej. W sobotę 15 grudnia, późnym wieczorem, przyjęty został jednomyślnie dokument końcowy konrencji rozpoczętej 3 grudnia.

W komunikacie do diecezjan z 13 listopada Metropolita Katowicki apelował: „Serdecznie proszę was, drodzy Diecezjanie, o objęcie modlitwą tego wydarzenia, aby spotkanie przedstawicieli tak wielu narodów w sprawie ochrony środowiska naturalnego przebiegało w pokoju i doprowadziło do globalnego porozumienia. Wzywajmy szczególnie pomocy Ducha Świętego. Niech objawi się całej rodzinie ludzkiej jako moc gromadzenia, sprawca jedności i siła przemiany. A my sami – napełnieni Duchem Świętym – bądźmy dla uczestników forum gościnni i otwarci, przyjaźni i serdeczni, wprowadzający pokój i zgodę”.

CZYTAJ DALEJ

Księżna i zakonnica

[ TEMATY ]

święci

św. Kinga

Grzegorz Czarnic/pl.wikipedia.org

CZYTAJ DALEJ

Papież zachęca do spotkań dziadków z wnukami

2021-07-24 16:27

[ TEMATY ]

wnuczka

dziadkowie

papież Franciszek

vatichnnwes.va

Jutro w całym Kościele po raz pierwszy będziemy obchodzić ustanowiony przez Papieża Franciszka Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych. Motywując swą decyzję Ojciec Święty podkreślił, że zbyt często zapomina się o tych osobach, które strzegą naszych korzeni, są ogniwem łączącym różne pokolenia i przekazują młodym doświadczenia życia i wiary.

Papież zachęcił też, by nie tylko w tym dniu, dziadkowie spotykali się z wnukami. „Dziadkowie, stając przed wnukami, będą marzyli, a młodzi, czerpiąc siłę od nich, będą szli naprzód” – podkreślił Franciszek.

Podziel się cytatem

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję