Reklama

Jasna Góra

Siostry Franciszkanki złożyły śluby wieczyste

4 siostry ze zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi złożyły na Jasnej Górze śluby wieczyste. To od kilkunastu lat tradycja, że siostry z tego zgromadzenia składają śluby czystości, ubóstwa i posłuszeństwa właśnie w jasnogórskim sanktuarium, w dniu liturgicznego wspomnienia Matki Bożej Nieustającej Pomocy 27 czerwca.

[ TEMATY ]

Jasna Góra

śluby zakonne

Biuro Prasowe Jasnej Góry

Mszy św. w jasnogórskiej bazylice o godz. 10.00 przewodniczył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. Na uroczystości obecne były siostry ze wszystkich trzech prowincji zgromadzenia: warszawskiej, krakowskiej i poznańskiej. Przybyła przełożona generalna zgromadzenia s. Janina Kierstan. W intencji młodych sióstr modlili się zaprzyjaźnieni kapłani, rodziny i przyjaciele.

„Znajdują się pośród nas młode siostry, które idąc posłusznie za wezwaniem Boga Ojca Wszechmogącego, na podobieństwo młodego Samuela mówią: oto ja, poślij mnie. Te cztery siostry wybrały miłość Jezusa na całe życie, aby oddać się Jemu szczerym i niepodzielnym sercem - mówił w homilii abp Wacław Depo - Tej miłości, której wy dzisiaj będziecie ślubować, nie rozumie świat. I dlatego nie tylko będziecie się różnić od świata swoim strojem zwieńczonym krzyżem na sercu, ale po prostu wewnętrznym, codziennym oddaniem”.

„Rokrocznie Siostry Franciszkanki Rodziny Maryi 27 czerwca przeżywają tutaj śluby wieczyste. Siostry składają śluby po 5 latach próby juniorackiej, i wtedy jest to decyzja na całe życie. Siostry gotowe chcą pójść dalej, potwierdzają swoje pójście za Panem Jezusem” – stwierdza s. Janina Kierstan.

Reklama

Wśród 4 sióstr, składających śluby, były przedstawicielki każdej prowincji: warszawskiej, krakowskiej i poznańskiej, a także jedna siostra z terenów wschodnich, która ostatnio posługiwała w Kazachstanie.

„Dla mnie osobiście śluby wieczyste to takie końcowe odpowiedzenie panu Bogu ‘fiat’, moje ‘tak’ – mówi s. Katarzyna składająca śluby – Jest to też duże wydarzenie dla zgromadzenia, włączenie we wspólnotę. No i dla nas to też jest niesamowite przeżycie duchowe, taka radość, że tyle lat przygotowywałyśmy się do tego momentu, i w końcu ten moment nadchodzi. Faktycznie jest stres, ale jest wewnętrzna radość, i świadomość, że wchodzi się w Świętą Rodzinę razem z Nim – jest Jezus, jest Maryja, jest św. Józef. Czuje się ich obecność. I jest to wielkie wydarzenie dla naszych rodzin, oni czasem to bardziej przeżywają niż my”.

Jak podkreśla siostra przełożona, uroczystość przeżywana właśnie na Jasnej Górze ma duże znaczenie zarówno dla młodych sióstr, jak i całego zgromadzenia. „Dziękujemy bardzo naszym poprzedniczkom, że to wypracowały. My jesteśmy zgromadzeniem maryjnym, i odkąd powstał nasz dom w Częstochowie, miałyśmy to pragnienie. I już kilkanaście lat jesteśmy tutaj, rokrocznie w tym dniu 27 czerwca, dzięki otwartości ojców paulinów i dzięki aktywności naszych przełożonych” – podkreśla s. Janina Kierstan.

Reklama

„Dla mnie to jest szczególny moment, że tu możemy składać śluby wieczyste – dodaje s. Katarzyna – Ten wizerunek Matki Bożej Częstochowskiej jest mi szczególnie bliski, bo Matka Boża mnie prowadziła swoimi drogami, i także na pielgrzymki. Bardzo się ucieszyłam, jak się dowiedziałam, że nasze zgromadzenie tu składa śluby wieczyste. To jest faktycznie dodatkowy aspekt, że Mama jest blisko, jest przy nas, to jest takie piękne”.

Charyzmatem zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi, założonych przez bł. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego, jest przede wszystkim praca wychowawcza z dziećmi i młodzieżą. W Polsce jest ponad 600 sióstr, ok. 200-stu liczą dwie prowincje w Brazylii. Siostry posługują tez na Wschodzie, m.in. w Rosji, na Białorusi, Ukrainie i w Gruzji, a także w Rzymie – w sumie zgromadzenie liczy ok. tysiąca sióstr.

Jak podkreśla przełożona generalna, do zgromadzenia są wciąż nowe powołania, ale już nie tak liczne jak w ubiegłych latach. „Jak starsze siostry wspominają, że ich w nowicjacie było ponad 30, to tegoroczny nowicjat ma 10 sióstr. Ale dziękujemy za każdą, bo wiemy, że dziś wybór takiej formy służby wcale nie jest łatwy dla kobiety. Model kobiety jest dziś taki bardziej zaangażowany, aktywny, ale jeśli chodzi o taką cichą, pokorną posługę, to mniej to się zauważa. Ale i tak Pan Bóg błogosławi, i siostry trafiają do zgromadzenia” – mówi s. Kierstan.

S. Danuta Fudali od 16 lat posługuje jako mistrzyni junioratu. „Tak, jak liczę, to już ok. 130 sióstr przyprowadziłam tutaj, na Jasną Górę, żeby złożyły śluby wieczyste. I ta czwóreczka, która dzisiaj ślubuje Panu Bogu, też jest taką moją radością, bo miałam możliwość formować je już w postulacie. Życzę im, żeby były wierne do końca. Wiedziałabym wtedy, że to, co robię przez tyle lat, ma sens. Tego im życzę, żeby były wierne do końca, mimo różnych sytuacji, różnych trudności w życiu” - mówi s. Danuta.

2019-06-27 20:09

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: Siostry Loretanki świętują 100-lecie powstania

2020-07-06 10:49

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Loretto

loretanki

facebook.com/siostrloretanki

W dniach 5-6 lipca 2020r. na Jasnej Górze odbyło się jasnogórskie dziękczynienie u stóp Matki Bożej Częstochowskiej za 100 lat istnienia Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Loretańskie.

Rozpoczęło się ono Apelem Jasnogórskim, nastepnie czuwaniem do rana z Mszą Świętą o północy, której przewodniczył o. Wojciech Kotowski Prowincjał Sercanów Białych.

Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej Loretańskiej powstało 31 lipca 1920 roku. Założycielem zgromadzenia jest bł. ks. Ignacy Kłopotowski, ówczesny dziekan praski i proboszcz parafii Matki Bożej Loretańskiej w Warszawie.

facebook.com/siostryloretanki

Początkowo loretanki stanowiły związek religijny posiadający ustną aprobatę arcybiskupa warszawskiego, Aleksandra Kakowskiego. Kanoniczna erekcja zgromadzenia nastąpiła 19 maja 1928 roku. W ten sposób powstało Pobożne Stowarzyszenie Sióstr Loretanek. Po drugiej wojnie światowej, w 1949 roku loretanki stały się zgromadzeniem zakonnym na prawie diecezjalnym, zaś 24 maja 1971 roku uzyskały dekret pochwalny i zatwierdzenie Stolicy Apostolskiej.

Maryja jest główną Patronką Zgromadzenia. Drugorzędnymi patronami są: św. Józef, św. Benedykt i św. Scholastyka. Obecnie Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej Loretańskiej posiada 20 domów, w tym 7 za granicą. Zasadniczy nurt działalności sióstr loretanek stanowi praca wydawnicza i drukarska.

CZYTAJ DALEJ

Benedykt XVI: małżeństwa homoseksualne i aborcja to znaki Antychrysta

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

Grzegorz Gałązka

Homoseksualne małżeństwa i aborcja na świecie to znak "duchowej siły Antychrysta" - to słowa emerytowanego papieża Benedykta XVI przytoczone w jego nowej biografii napisanej przez niemieckiego dziennikarza i jego literackiego współpracownika Petera Seewalda.

Obszerny tom z wypowiedziami Benedykta XVI ukaże się w Niemczech w poniedziałek, a w innych krajach - w kolejnych miesiącach. Papież Ratzinger otrzymał tom biografii pod tytułem "Życie" w dniu swych 93. urodzin 16 kwietnia.

Słowa emerytowanego papieża przytoczył konserwatywny amerykański portal Life Site News, a za nim w niedzielę włoski dziennik "La Repubblica", który kolejną wypowiedź nazwał "powrotem Ratzingera".

W rozmowie z Seewaldem powiedział on: "Sto lat temu każdy uznałby za absurd rozmowę o małżeństwie homoseksualnym".

"Dzisiaj ten, kto mu się sprzeciwia jest ekskomunikowany ze społeczeństwa" - stwierdził Benedykt XVI. To samo - dodał - odnosi się do "aborcji i tworzenia istot ludzkich w laboratorium".

"Współczesne społeczeństwo jest w trakcie formułowania antychrześcijańskiego credo, a jeśli ktoś się mu sprzeciwia, jest karany przez społeczeństwo ekskomuniką" - oświadczył Benedykt XVI. (PAP)

sw/ mars/

CZYTAJ DALEJ

Prezydent: chcę kontynuować politykę redukowania ubóstwa

2020-07-06 18:56

[ TEMATY ]

wybory

Andrzej Duda

wybory 2020

PAP/Wojtek Jargiło

Podczas ostatnich pięciu lat 1,2 mln Polaków wyszło za skrajnego ubóstwa, a bieda wśród dzieci została zredukowana o ponad 90 proc. - powiedział w poniedziałek prezydent Andrzej Duda w Mniowie (woj. świętokrzyskie). Zadeklarował, że jest to polityka, którą chce kontynuować.

"Dzisiaj bezrobocie nadal jest niskie, dużo niższe, o połowę niższe niż było w 2015 roku, kiedy kończyły się rządy PO, której wiceprzewodniczącym jest dzisiaj mój konkurent (w wyborach) Rafał Trzaskowski" - podkreślił Duda. "Oni chcą wrócić do władzy, ale to jest szkodliwe dla Polski, bo oni już pokazali, co potrafią przez osiem lat i poza wspieraniem wąskich grup, to nic nie potrafią" - mówił o Platformie Obywatelskiej prezydent.

Jak zaznaczył, "wreszcie udało się zmienić władzę w 2015 roku i zaczął się dla polskiej rodziny dobry czas". "Młodzi zaczęli wracać zza granicy, a dzieci zaczęły być wspierane przez program 500 Plus. Rodzice dostali lepsze wynagrodzenia" - mówił Duda. Wskazał także na znaczenie programu trzynastej emerytury.

Według Dudy, "podczas ostatnich pięciu lat 1,2 mln obywateli wyszło ze skrajnego ubóstwa". "Bieda wśród dzieci została zredukowana w ostatnich latach o ponad 90 proc. To jest polityka, którą chcę kontynuować" - zadeklarował prezydent.

Zdaniem prezydenta, "władza wreszcie dotrzymuje słowa, tak jak obiecano". "I dotrzymuje słowa naszym rolnikom, którzy zapewniają nam bezpieczeństwo żywnościowe, tym, którzy ponieśli straty w wyniku zeszłorocznej suszy" - zaznaczył Andrzej Duda. (PAP)

autorzy: Iwona Pałczyńska, Wiktor Dziarmaga

ipa/ wdz/ mrr/

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję