Reklama

Jan Paweł II

Człowieka trzeba mierzyć miarą „serca”, sercem!

Spotkanie z młodzieżą akademicką przy kościele św. Anny i na przyległym placu Zamkowym

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

pielgrzymka

Archiwum Tygodnika "Niedziela"/Album Jan Paweł II w Polsce

3 czerwca

Młodzież w czasie przemówienia co chwilę klaskała, a Papież mówił:

Reklama

„... nie jest interesujące,

że klaszczą, że biją brawo,

tylko kiedy biją brawo!

Reklama

(...) kiedy powiedziałem:

«Chrystus», przez

15 minut bili brawo; (...)

kiedy powiedziałem

«Duch Święty» – może

już trochę krócej. (...)

Pomyślałem sobie:

Co się dzieje z tym

społeczeństwem? Co

się dzieje z tym społeczeństwem?! Stało się

jakimś społeczeństwem

teologicznym!”

Spotykamy się w uroczystość Zesłania Ducha Świętego. Przed oczyma naszej wiary otwiera się wieczernik jerozolimski, z którego wyszedł Kościół i w którym Kościół wciąż trwa. To właśnie tam się narodził jako żywa społeczność Ludu Bożego, jako wspólnota świadoma swej misji w dziejach człowieka.

Kościół woła w dniu dzisiejszym (stale powtarza to wołanie, jednakże dzisiaj brzmi ono szczególnie żarliwie): Przyjdź, Duchu Święty, napełnij serca Twoich wiernych i zapal w nich ogień Twojej miłości!

Napełnij serca!

Pomyślcie, Młodzi Przyjaciele, jaka jest miara serca ludzkiego, skoro napełnić je może tylko Bóg. Duch Święty. Poprzez studia uniwersyteckie otwiera się przed wami wspaniały świat ludzkiej wiedzy w tylu różnych dziedzinach. W parze z tą wiedzą o świecie rozwija się zapewne i wasza

samowiedza. Pytanie o to, kim jestem, stawiacie sobie zapewne już od dawna. (...) Odpowiedź dnia dzisiejszego, odpowiedź liturgii Zielonych Świąt, wskazuje dwie miary: człowieka trzeba mierzyć miarą „serca”, sercem! Serce w języku biblijnym oznacza ludzkie, duchowe wnętrze, oznacza w szczególności sumienie. (...) Tylko Duch Święty może go „napełnić” — to znaczy doprowadzić do spełnienia poprzez miłość i mądrość. (...) Niech Duch Święty przychodzi z pomocą naszej słabości!

(Przemówienie do młodzieży akademickiej zgromadzonej przed kościołem św. Anny, 3 czerwca 1979 r. )


2019-06-03 07:55

Ocena: +1 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ze Szczecina na Giewont: motocyklowa pielgrzymka od krzyża do krzyża

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Julia A. Lewandowska

Policjanci i księża razem na motocyklach w pielgrzymce od krzyża do krzyża – to idea, którą od pięciu lat wciela w życie grupa zapaleńców ze Szczecina i okolic. W sobotę blisko 50 osób wyjedzie na motocyklową pielgrzymkę sprzed krzyża w Pustkowie koło Trzęsacza do krzyża na Giewoncie. Wśród uczestników są m.in. policjanci z motocyklowego klubu Blue Knights VI, czyli Błękitnych rycerzy, a także 3 osoby z Węgier i świeccy. Rajd rozpocznie o 7.30 msza św. pod przewodnictwem abp. Andrzeja Dzięgi. To właśnie metropolita szczecińsko-kamieński był pomysłodawcą takiej formy pielgrzymowania.

CZYTAJ DALEJ

„Fatima” - film, który pomaga w przeżywaniu wiary

2021-09-22 09:24

[ TEMATY ]

Częstochowa

Fatima

Tygodnik Katolicki Niedziela

pokaz filmu

Karol Porwich/Niedziela

Wieczorem 21 września w Cinema City w Częstochowie odbył się specjalny przedpremierowy pokaz filmu „Fatima” w reżyserii Marco Pontecorvo. Na projekcję filmu mieszkańców Częstochowy zaprosił Tygodnik Katolicki „Niedziela”.

Przybyłych do częstochowskiego kina pracowników, czytelników i przyjaciół „Niedzieli” przywitał redaktor naczelny ks. Jarosław Grabowski. – „Fatima” to film z przesłaniem. Popularyzuje on Fatimę i przybliża jej tajemnice. Być może także pomoże pogłębić wiarę – powiedział.

CZYTAJ DALEJ

Konkurs rzeźbiarski o św. Józefie

2021-09-22 16:27

[ TEMATY ]

konkurs

rzeźba

Monika Jaworska

Rzeźba św. Józefa.

Rzeźba św. Józefa.

Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej zaprasza twórców ludowych i nieprofesjonalnych z Polski do udziału w konkursie pt. „Postać św. Józefa w rzeźbie”.

Św. Józef był postacią niezwykłą, inspiracją dla chrześcijan wszystkich wieków. Świadczą o tym liczne kościoły i instytucje, którym patronuje. Dla uczczenia 150. rocznicy ogłoszenia św. Józefa patronem Kościoła katolickiego papież Franciszek ogłosił rok 2021 Rokiem św. Józefa. Papież nazwał go „ojcem w cieniu”, „ojcem posłusznym”, a także „ojcem czułym”. Te piękne określenia świadczą o fascynacji jego postacią związanej z wyjątkowością cech osobowości świętego – zaznaczają organizatorzy precyzując, że głównym celem konkursu jest przybliżenie wizerunku postaci św. Józefa i popularyzowanie wartości chrześcijańskich.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję