Reklama

Wiadomości

Dzień Dziecka w Łazienkach Królewskich

Dzień Dziecka przypada 1 czerwca, ale niektórzy najmłodsi rozpoczęli obchody wcześniej. W Łazienkach Królewskich w Warszawie połączyli świętowanie z nauką. Wspólnie z Agatą Kornhauser-Dudą obejrzeli wystawę poświęconą stosunkom polsko-węgierskim, a także szukali śladów zwierząt zamieszkujących stołeczny ogród.

[ TEMATY ]

Dzień Dziecka

Grzegorz Jakubowski/KPRP

W czwartek Pierwsza Dama wspólnie z młodzieżą ze szkół i domów dziecka z całej Polski obejrzała wystawę „Bratanków Dzieje Wspólne. Unikaty ze zbiorów budapesztańskich”. Wśród eksponatów poświęconych historii relacji polsko-węgierskich znalazły się bezcenne i nigdy wcześniej nie pokazywane w Polsce zabytki. O prezentujących ponad tysiącletnie wspólne dzieje obu narodów przedmiotach opowiedział Zbigniew Wawer, Dyrektor Muzeum Łazienki Królewskie. Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszyło się siodło Zygmunta II Augusta, szabla Józefa Bema czy pamiątki po internowanych w 1939 roku na Węgrzech Polakach.

Następnie Małżonka Prezydenta dołączyła do młodszych uczestników wydarzenia, którzy w Centrum Edukacji Ekologicznej w Nowej Palmiarni wzięli udział w warsztatach. Dzieci przyglądały się odciskom łap pozostawionym przez zwierzęta żyjące w Łazienkach Królewskich. Za pomocą lup, szkieł powiększających i mikroskopów obejrzały także m.in. poroże sarny, szyszki ogryzione przez dzięcioła, ptasie pióra i wiele innych śladów świadczących o obecności w Łazienkach dzikich mieszkańców.

Wszystkim dzieciom i młodzieży z okazji zbliżającego się święta Agata Kornhauser-Duda życzyła, aby uśmiech nigdy nie znikał z ich twarzy i aby był „przekazywany jak najczęściej drugiemu człowiekowi”. Pierwsza Dama wyraziła nadzieję, że podobnie jak podczas czwartkowych aktywności, będą nieustannie odkrywać swoje zainteresowania, pasje i talenty. Pierwsza Dama życzyła najmłodszym także wiary we własne możliwości oraz „spełnienia wszystkich najskrytszych marzeń”. (KS)

2019-05-31 12:29

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Diecezjalny Dzień Dziecka

W sobotę 6 czerwca do sanktuarium Matki Bożej w Rokitnie przybyło blisko 4 tys. dzieci z diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej i poznańskiej, aby przeżyć Diecezjalny Dzień Dziecka. Z dziećmi i ich opiekunami spotkał się bp Tadeusz Lityński, który przewodniczył Mszy św. i wygłosił kazanie

Diecezjalny Dzień Dziecka zorganizowały: Wydział Duszpasterstwa Dzieci i Młodzieży Kurii Diecezjalnej w Zielonej Górze, Caritas Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej oraz Diecezjalne Sanktuarium Maryjne w Rokitnie. Patronat nad tym wydarzeniem objęli: biskup zielonogórsko-gorzowski Stefan Regmunt, marszałek województwa lubuskiego Elżbieta Polak oraz wojewoda lubuski Katarzyna Osos.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Ukraina: biskupi wzywają do modlitwy różańcowej i postu w intencji pokoju

2022-09-30 18:36

[ TEMATY ]

różaniec

biskupi

pokój dla Ukrainy

Karol Porwich/Niedziela

O modlitwę różańcową i post w intencji pokoju na Ukrainie zaapelowali biskupi Kościoła rzymskokatolickiego w tym kraju. Przyznali, że wojna Rosji przeciwko Ukrainie, której doświadczamy tak długo i wyczerpująco, nie słabnie.

Eskalacja konfliktu zbrojnego w ostatnich dniach zwróciła uwagę na potrzebę wzmożenia modlitwy o zakończenie wojny i o pokój w tym kraju. - Dlatego rozporządzamy, aby cały październik, który jest poświęcony w szczególny sposób Maryi Królowej Różańca, w każdym kościele, wspólnocie i rodzinie odmawiano (razem lub indywidualnie) modlitwę różańcową w intencji pokoju w naszym kraj. Ogłaszamy również w każdy piątek października dzień postu o chlebie i wodzie dla wszystkich katolików obrządku łacińskiego na całym terytorium Ukrainy w tej samej intencji – napisali hierarchowie obrządku łacińskiego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję