Reklama

Jan Paweł II

Marszałek Sejmu: przestrogi Jana Pawła II są nadal aktualne

Sformułowane przez Jana Pawła II przestrogi, dotyczące m.in. groźby sprzymierzenia się demokracji z relatywizmem etycznym, są nadal aktualne - powiedział marszałek Sejmu Marek Kuchciński podczas spotkania edukacyjnego pt. "Jan Paweł II: Fundamenty demokracji” zorganizowanego w czwartek w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski.

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

wpolityce.pl

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski

Spotkanie odbywa się z okazji pierwszej papieskiej pielgrzymki do Polski oraz 30. rocznicy odzyskania wolności.

Jak powiedział Marek Kuchciński, obecnie uważamy za oczywistość ogromny wpływ Papieża i Kościoła katolickiego na proces upadku komunizmu oraz na powstawanie suwerennych, demokratycznych państw w Europie Środkowej i Wschodniej.

Reklama

- Wspierając te zmiany, Jan Paweł II mówił nam, jak budować sprawiedliwe państwo, jak utrwalać związki polityki z etyką. Konsekwentnie uświadamiał, że demokracja musi mieć aksjologiczne fundamenty. Mówił o groźbie sprzymierzenia się demokracji z relatywizmem etycznym; że demokracja bez wartości łatwo się przemienia w jawny lub zakamuflowany totalitaryzm - zaznaczył Marek Kuchciński.

Jak podkreślił, dzisiaj przestrogi Jana Pawła II są jakże aktualne. - Można rzec, że im dłużej żyjemy, tym ta aktualność wzrasta - także ze względu na wyraźny przekaz, który Jan Paweł II formułował dla obrony chrześcijaństwa jako fundamentu cywilizacji - dodał marszałek Sejmu.

Marszałek wymienił trzy zadania, które zostały kiedyś przytoczone przez papieża Polaka i są nadal aktualne. Pierwszym zadaniem jest dbałość o wartości stanowiące fundament demokracji: godność, poszanowanie praw człowieka, dobro wspólne.

Reklama

Zadanie drugie to budowanie dobrego demokratycznego państwa. - Ojciec Święty na Sali Posiedzeń w Sejmie 20 lat temu mówił o zasadniczej roli, jaką w demokratycznym państwie spełnia sprawiedliwy porządek prawny, którego fundamentem zawsze i wszędzie powinien być człowiek. Podkreślał, że wszelkie przemiany ekonomiczne muszą służyć kształtowaniu świata bardziej ludzkiego i sprawiedliwego - przypomniał Marek Kuchciński.

Trzecie zadanie dotyczy miejsca Polski w Europie. - Papież, popierając nasze wstąpienie do Unii Europejskiej, mówił, że nową jedność Europy - jeśli chcemy, by była ona trwała - winniśmy kształtować na tych duchowych wartościach, które ją kiedyś kształtowały - z uwzględnieniem bogactwa i różnorodności kultur i tradycji poszczególnych narodów - wyjaśnił marszałek Sejmu.

Zdaniem Marka Kuchcińskiego, w 1999 r., gdy papież przemawiał w polskim parlamencie, okazało się, że wiele formułowanych dziesięć lat wcześniej nadziei społeczno-politycznych i gospodarczych nie spełniło się, "system zbudowanej wówczas demokracji jest ułomny", a "z dobrych zmian nie korzysta duża, zbyt duża grupa Polaków, o których wtedy państwo zapomniało".

- Papież mówił do senatorów i posłów, do ówczesnego prezydenta. Wszyscy go słuchali, ale czy wszyscy dobrze i uważnie rozumieli jego słowa - zastanawiał się marszałek Sejmu.

Zacytował też słowa papieża do parlamentarzystów: "Wiem, że po długich latach brak pełnej suwerenności państwa i autentycznego życia politycznego nie jest rzeczą łatwą tworzenie nowego, demokratycznego ładu i porządku instytucjonalnego. - Dzisiaj, po 20 latach, te słowa są bardzo aktualne. Dlatego staramy się postępować według tych wskazówek - powiedział, nawiązując do polityki państwa zmierzającej do unowocześniania jego poszczególnych sektorów, umacniania roli rodziny i życia całego społeczeństwa "w Polsce, w sercu Europy".

2019-05-30 12:53

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bodzentyn: Jan Paweł II patronem miasta

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

patron

bp Jan Piotrowski

TV.Niedziela.pl

Bp Jan Piotrowski przewodniczył w niedzielę uroczystościom wieńczącym kilkunastoletnie starania miasta Bodzentyn o oficjalny patronat Jana Pawła II. Watykańska Kongregacja Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów stosownym dekretem potwierdziła postulat rady miasta i parafii.

W homilii biskup kielecki nawiązał do wizyty kard. Karola Wojtyły w Bodzentynie w 1974 r. podczas peregrynacji obrazu jasnogórskiego oraz do pamiętnej Mszy św. w niedalekim Masłowie, podczas pielgrzymki Jana Pawła II do ojczyzny, 25 lat temu.

CZYTAJ DALEJ

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

Szlakiem św. Jakuba z Sobótki do Mietkowa [Zaproszenie[

2021-09-20 18:47

Karol Porwich/Niedziela

Miłośnicy Dróg św. Jakuba planują kolejne przejście odcinkiem drogi św. Jakuba. Odbędzie się ono 25 września (sobota). Tym razem do przejścia będzie odcinkiem drogi ślężańskiej z Sobótki do Mietkowa (ok. 20 km)

Zaproszenie do wszystkich miłośników “Camino” wystosował ks. Tomasz Gospodaryk, kapelan “Dróg św. Jakuba” w naszej archidiecezji oraz proboszcz parafii pw. NMP Różańcowej w Kruszynie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję