Reklama

Niedziela Częstochowska

3 maja 2019 w Wieluniu

Dwa ważne wydarzenia z historii Polski przypadające na dzień 3 maja - Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski i 228. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja stały się okazją do zorganizowania w Wieluniu pięknej uroczystości religijno – patriotycznej. Uroczystość rozpoczęła się Mszą św. w kolegiacie wieluńskiej, celebrowaną przez księży: Jacka Zielińskiego i Janusza Parkitnego, w asyście diakona Michała Płocharskiego. Na uroczystą Mszę św. przybyli: chór parafialny, przedstawiciele władz samorządowych wszystkich szczebli, organizacji społecznych, liczne poczty sztandarowe, harcerze, strażacy z Niemiec i wierni czciciele Maryi, Królowej Polski.

[ TEMATY ]

3 Maja

Wieluń

Zofia Białas

Homilię wygłosił ks. Jacek Zieliński. Nawiązując do przeczytanego fragmentu Ewangelii O Janie i Maryi pod krzyżem, kiedy konający Jezus dał nam Ją za Matkę, a Jana uczynił Jej synem, mówił o Matce Bożej Częstochowskiej, Matce i Królowej Polski, która kocha wszystkie swoje dzieci. W jej oczach, każdy, jeśli kocha ją jak Matkę, odczyta przesłanie dla siebie.

Jak dobrze, dodał, że król Jan Kazimierz ofiarował Jej 1 IV 1656 r. swoje królestwo i uczynił Ją Królową i Patronką Królestwa Polskiego. Dobrze, że zawierzył Jej Polaków ks. prymas Stefan Wyszyński i święty Jan Paweł II. Źle, dodał, że Polacy o tym jakby zapomnieli, tak jak i o odpowiedzialności za dziedzictwo, któremu na imię Polska, o czym mówił Jan Paweł II w Lubaczowie 3 VI 1991 r.

Konieczny jest, dodał kaznodzieja, narodowy rachunek sumienia i próba odnowy duchowej, podobnej do tej, którą rozpoczął Jan Kazimierz, by nie zagubić korzeni, jakie Boża mądrość zapisała w naszych dziejach i duszach. Odnowę jednak, dodał, winniśmy rozpocząć od siebie.

Reklama

Czyniąc refleksję na temat współczesnego świata, gdzie prześladuje się i morduje chrześcijan, gdzie zamyka się kościoły, gdzie czasami świadomie się je podpala, gdzie gasi się Światło, by ukryć swoje grzechy (w ciemności są mniej widoczne) i o sytuacji w naszym kraju, w którym czyni się próby skłócenia Polaków, gdzie prowokuje się religijną wojnę polsko-polską, gdzie uderza się w rodzinę, profanuje wizerunki Matki Bożej Częstochowskiej, miast szukać w Niej ratunku - zwrócił uwagę na słowa ks. abpa Wacława Depo mówiące o niewypełnionych Ślubach Jasnogórskich.

Zadał też pytania: – Dokąd idziesz świecie, dokąd idziesz chrześcijańska Europo, dokąd idziesz Polsko? Rozważania zakończył kaznodzieja słowami renesansowego poety Grzegorza z Sambora (1523 – 1573), autora poematu „Częstochowa”. Eucharystię zakończyło odczytanie Aktu Zawierzenia się Maryi Matce i Królowej i uroczyste odśpiewanie hymnu „Boże coś Polskę”.

Po błogosławieństwie uroczystości przeniosły się pod pomnik św. Jana Pawła II gdzie delegacje złożyły wiązanki kwiatów, później pod tablice poświęcone Józefowi Piłsudskiemu i wielunianom, którzy oddali życie za wolność Ojczyzny w latach 1914- 1921. Tu uczestnicy uroczystości usłyszeli historię Konstytucji 3 Maja i uczestniczyli w składaniu wiązanek kwiatów.

2019-05-03 16:23

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

O Gabrielu z Wielunia mówił Prof. Krzysztof Tomasz Witczak

[ TEMATY ]

wykład

Wieluń

poeta

Zofia Białas

Na niecodzienne spotkanie z prof. zw. dr hab. Krzysztofem Tomaszem Witczakiem z Uniwersytetu Łódzkiego w dniu 8 listopada zaprosiło Muzeum Ziemi Wieluńskiej. Spotkanie poświęcone było najdawniejszemu poecie pochodzącemu z Wielunia, mianowicie Gabrielowi de Wielun. Było też jednocześnie próbą odpowiedzi na pytanie - Gabriel z Wielunia – poeta renesansowy czy barokowy? (Temat wykładu).

Gabriel z Wielunia, poeta łaciński z początku XVII wieku, autor dwóch publikacji z roku 1606 (Treny) i 1608 (Łzy), urodził się najprawdopodobniej w ostatnim ćwierćwieczu XVI wieku w rodzinie mieszczańskiej lub szlacheckiej w Wieluniu. Był starannie wykształcony. Ukończył niewątpliwie wieluńską szkołę parafialną. Doskonale posługiwał się łaciną i opanował sztukę pisania poezji w tym języku.

CZYTAJ DALEJ

Turcja: Polscy strażacy uratowali 9 ludzi, w tym czteroosobową rodzinę

2023-02-08 07:56

[ TEMATY ]

trzęsienie ziemi

PAP/EPA/SEDAT SUNA

Polscy strażacy uratowali 9 ludzi, w tym czteroosobową rodzinę. Ratownicy z grupy ratowniczej HUSAR Poland działają od wtorku w miejscowości Besni w Turcji – poinformował w środę PAP dowódca grupy bryg. Grzegorz Borowiec.

"Udało się uratować 9 osób w tym czteroosobową rodzinę, wiec jesteśmy pozytywnie nastawieni do dalszych działań. Z dużym optymizmem zaczęliśmy nowy dzień. Ruszają kolejne trzy oddziały więc mamy nadzieję, że będziemy odnajdować kolejne osoby" – powiedział PAP Borowiec.

CZYTAJ DALEJ

Powstańczy duch księży z Bodzentyna

2023-02-08 09:03

Agnieszka Dziarmaga

„Ten piekielny kler katolicki doprowadzi mnie do pasji” – pisał w 1861 r. namiestnik Michał Gorczakow. To właśnie księżom odpowiedzialnym za rozbudzenie ducha patriotycznego na ziemi bodzentyńskiej, nieco zapomnianym, poświęcone były obchody 160. rocznicy wybuchu powstania styczniowego.

Przypomniano postaci: proboszcza ks. Antoniego Chłudy i wikariuszy ks. Antoniego Omińskiego i ks. Izydora Ciąglińskiego. Baner przy wejściu na plac kościelny głosił: „Tu zaczęło się postanie styczniowe”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję