Reklama

Kościół

Jubileuszowe świętowanie

W kościele garnizonowym pw. św. Jerzego w Łodzi, w Święto Bożego Miłosierdzia wspólnota parafialna przeżywała uroczystości odpustowe. W tym dniu świętowano także 100. rocznicę Parafii Wojskowej w Łodzi, 100. rocznicę powstania Biskupstwa Polowego w Polsce oraz święto patrona parafii.

[ TEMATY ]

odpust

Marek Kamiński

Licznie przybyłych parafian, żołnierzy i oficerów Wojska Polskiego,Damy i Kawalerów Zakonu Rycerskiego Świętego Jerzego Męczennika powitał ks. płk Grzegorz Krupski proboszcz parafii, dziekan Wojsk Lądowych Polowego Wojska Polskiego.

Mszy św. przewodniczył o. kan. Zenon Surma CMF proboszcz parafii Niepokalanego Serca NMP i św. Antoniego Marii Klareta w Łodzi.

Zobacz zdjęcia: 100. rocznicę Parafii Wojskowej w Łodzi

Reklama

- W XX wieku Chrystus posłużył się kolejnymi świętymi s. Faustyną Kowalską i największym z rodu Polaków św. Janem Pawłem II, aby przez nich po raz kolejny przypomnieć światu o swojej wielkiej miłości i o tym, że Jego miłość jest większa niż każdy ludzki grzech. Jego rany są źródłem miłosierdzia dla wszystkich, nawet dla największych grzeszników. Ci, którzy szczerze do Niego przyjdą, zostaną dotknięci Jego duchem, który jednoczy i obdarza pokojem – powiedział o. Surma.

Z okazji jubileuszu przedstawiciele Zakonu św. Jerzego: Wielki Prior Polski dr Paweł Michalak, Kanclerz Małgorzata Stępniewicz oraz członek Zarządu Jerzy Jachimek wręczyli Księdzu Proboszczowi srebrny ryngraf św. Jerzego.

Po Mszy św. odbył się koncert „Bóg, Honor i Ojczyzna” w wykonaniu Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. Koncert rozpoczęło wspólne odśpiewanie pieśni „Bogurodzica”. Zgromadzeni w świątyni wysłuchali pieśni patriotycznych i religijnych m.in.: „Rotę”, „Modlitwę”, „My chcemy Boga”, „Krzyż i orzeł”, „Barkę”, „Hymn Kongresu Eucharystycznego”, a także na zakończenie piosenkę Jana Pietrzaka „Żeby Polska była Polską”. Zespół nagrodzono wielkimi brawami i owacjami na stojąco.

Reklama

Za przepiękny i niezwykle wzruszający koncert podziękowania na ręce dyrygenta Piotra Racewicza złożył proboszcz ks. płk Grzegorz Krupski wręczając pamiątkową tablicę z okazji jubileuszu.

To piękne parafialne święto zakończyło się spotkaniem na placu kościelnym, gdzie degustowano pyszną wojskową grochówkę i potrawy z grilla.

2019-04-29 17:03

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Na maliny do Solcy

Niedziela łódzka 34/2019, str. 6-7

[ TEMATY ]

odpust

Maria Niedziela

Procesja z przedstawicielkami Kół Żywego Różańca

Procesja z przedstawicielkami Kół Żywego Różańca

O miłości Boga i człowieka, męczeństwie i świętości, wierze i zwątpieniu, życiu bez przywiązania i perspektywie wieczności mówił o. Marcin Droś OFM. Franciszkanin przewodniczył Mszy św. odpustowej w kościele pw. św. Wawrzyńca, diakona i męczennika, w Solcy Wielkiej

W homilii wskazał też na przykład i świadectwo życia patrona parafii. – On pokazuje, jak kochać drugiego człowieka bardziej od siebie, jak wierzyć i w tej wierze wytrwać do końca – mówił. Uroczystość odpustową uświetniły: orkiestra dęta miejscowej Ochotniczej Straży Pożarnej oraz parafialny chór.

CZYTAJ DALEJ

Św. Joachim i św. Anna - rodzice, dziadkowie i wychowawcy

Imiona rodziców Maryi i zarazem dziadków Jezusa są nam dobrze znane. Wynika to z faktu, że ich kult w Polsce jest dość rozpowszechniony. Zapewne powodem tego jest nasze, pełne sentymentu, podejście do kobiecej części rodu Jezusa. Kochamy mocno Najświętszą Maryję Pannę i swą miłość przelewamy również na Jej matkę - św. Annę. Dlatego liturgiczne wspomnienie św. Anny i św. Joachima cieszy się u nas tak dużymi względami.
Współcześnie czcimy rodziców Maryi wspólnie, choć początkowo przeważał kult św. Anny. Przywędrował on do Polski już w XIV wieku, kiedy Stolica Apostolska ustaliła datę święta na 26 lipca. Zawsze wyjątkową czcią otaczano babcię Jezusa na Śląsku. Do dziś największej czci doznaje ona na Górze św. Anny k. Opola, gdzie znajduje się cudowna figura tej Świętej. Przedstawia ona św. Annę piastującą dwoje dzieci: Maryję i Jezusa, dlatego powszechnie jest nazywana Świętą Anną Samotrzecią - co można tłumaczyć „we troje razem”.
O św. Joachimie i św. Annie nie wiemy jednak za dużo. Pismo Święte o nich nie wspomina. Trochę więcej światła na te postaci rzuca jeden z apokryfów - Protoewangelia Jakuba z końca II wieku. Z niego właśnie dowiadujemy się o imionach dziadków Jezusa. Wiemy też, że byli oni długo bezdzietni. Dopiero wytrwała modlitwa Joachima przez czterdzieści dni na pustyni wyjednała łaskę u Boga. Dar dany im w podeszłym wieku został przepowiedziany przez anioła, który określił mającą się narodzić córkę jako „radość ziemi”.
Zapewne św. Joachim i św. Anna byli dobrymi rodzicami, czego bezdyskusyjnym przykładem jest Maryja. Właśnie Ona przyjęła w pokorze Boże wybranie, spełniając Jego wolę wobec siebie. Podkreślił to sługa Boży Jan Paweł II 21 czerwca 1983 r. właśnie na Górze św. Anny, kiedy powiedział, że: „Syn Boży stał się człowiekiem dlatego, że Maryja stała się Jego Matką”.
W wielkiej mierze Maryja mogła stać się Matką Zbawiciela dzięki dobremu wychowaniu, które otrzymała w domu rodzinnym. Warto więc postawić pytanie: Czy my potrafimy wyciągnąć z tego właściwe wnioski dla nas samych? Trzeba nam pytać o styl wychowywania naszych pociech. Z niego wynika ich stosunek do sacrum, do świata Bożych planów wobec każdego z naszych dzieci.
Św. Joachim i św. Anna na pewno mieli świadomość tego, że ich obowiązkiem jest dobre przygotowanie Maryi do wypełnienia zadań, które Bóg przed Nią postawił.

CZYTAJ DALEJ

Jeżów: Zniszczenia po nawałnicy

2021-07-27 13:27

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Archiwum Parafii

9 lipca przez Jeżów i okolice przeszła potężna nawałnica wyrządzając sporo szkód w budynkach, wiele drzew zostało wyrwanych z korzeniami i zerwane linie energetyczne.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję