Reklama

Jasna Góra

Jasna Góra: Komisja Maryjna o beatyfikacji kard. Wyszyńskiego

Przygotowania do beatyfikacji Czcigodnego Sługi Bożego Kard. Stefana Wyszyńskiego i realizacja jego dzieła peregrynacji kopii Jasnogórskiego Obrazu w dalszych etapach oraz prace nad vademecum dotyczącym ożywienia kultu maryjnego to główne tematy obrad Komisji Maryjnej Konferencji Episkopatu Polski w Częstochowie. Spotkanie zwieńczyła Msza św. sprawowana na Jasnej Górze.

[ TEMATY ]

Jasna Góra

spotkanie

Archiwum: Instytut Prymasa Wyszyńskiego

Kard. Stefan Wyszyński był legatem papieskim na centralne uroczystości Sacrum Poloniae Millennium na Jasnej Górze w 1966 r.

Kard. Stefan Wyszyński był legatem papieskim na centralne uroczystości Sacrum Poloniae 
Millennium na Jasnej Górze w 1966 r.

Przewodniczący Komisji abp Wacław Depo wyraził nadzieję na rychłą beatyfikację Czcigodnego Sługi Bożego Kardynała Wyszyńskiego. - Bardzo się cieszę, że mogę dzisiaj już wyrazić nadzieję całej Komisji Maryjnej Episkopatu co do zbliżającego się daru beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego. Na pewno się w tej intencji modlimy i będziemy czekać na termin – powiedział abp Depo. Wskazał na potrzebę kontynuacji dzieła kard. Wyszyńskiego, którym jest peregrynacja Obrazu Nawiedzania w polskich diecezjach. Zapowiedział prace Komisji nad przygotowaniami już do trzeciego etapu, który rozpocznie się w 2026 r.

Jak podkreślił konsultor Komisji ze strony sanktuarium jasnogórskiego, paulin o. dr Mariusz Tabulski, peregrynacja Obrazu Nawiedzenia po polskich diecezjach to wciąż istotny element ewangelizacji. – Polska wyglądałby dzisiaj zupełnie inaczej, gdyby nie była „przeorana” tą peregrynacją, bo była ona oczywiście przede wszystkim wydarzeniem duchowym, umacniającym ducha Polaków, ale było też doświadczeniem, które potem zrodziło i „Solidarność”, i przemianę duchową i społeczną. Więc myślę, że jest to to ciche kroczenie Matki Bożej po ziemi polskiej w duchu Prymasa Wyszyńskiego.

Obejrzyj film: Spotkanie Komisji Maryjnej

Reklama

Abp Depo podkreślił, że maryjność katolicyzmu polskiego jest naszą siłą, stąd potrzeba troski nad jej rozwojem.

Podczas dzisiejszej sesji Komisji podjęto także temat jubileuszy: 50-lecia powołania Ruchu Pomocników Maryi Matki Kościoła z inicjatywy kardynała Wyszyńskiego oraz omawiano program wrześniowej ogólnopolskiej konferencji o mariologii i maryjności w Kościele w Polsce z racji 20-lecia Polskiego Towarzystwa Mariologicznego.

Przewodniczący Komisji Maryjnej zapowiedział także już końcowe prace nad vademecum dotyczącym ożywienia kultu maryjnego w Polsce przeznaczonym dla duszpasterzy, a przede wszystkim dla kustoszy sanktuariów maryjnych.

Komisja Maryjna Konferencji Episkopatu Polski została powołana 15 marca 2017 roku. Jej ustanowienie nawiązuje do gremium, które działało w latach 1956-1996 z inicjatywy kard. Stefana Wyszyńskiego.

2019-04-06 17:03

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zakończyło się spotkanie prezesa PiS z liderem Porozumienia

2020-09-22 18:49

[ TEMATY ]

spotkanie

PiS

PAP

We wtorek ok. godz. 18.00 zakończyło się spotkanie prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego z liderem Porozumienia Jarosławem Gowinem. W rozmowie wziął też udział premier Mateusz Morawiecki. 

Jak poinformowało PAP źródło w Prawie i Sprawiedliwości, głównym tematem spotkania Kaczyńskiego z Gowinem w siedzibie PiS przy ul. Nowogrodzkiej była przyszłość Zjednoczonej Prawicy.

W spotkaniu brał też udział premier Mateusz Morawiecki i poseł PiS Marek Kuchciński.

Kryzys w Zjednoczonej Prawicy (PiS, Solidarna Polska i Porozumienie) pojawiły się po głosowaniu w Sejmie nad projektem noweli ustawy dotyczącej ochrony zwierząt. Mimo dyscypliny podczas głosowania, przeciw niej opowiedziało się 38 posłów klubu PiS, w tym wszyscy posłowie Solidarnej Polski oraz dwóch Porozumienia, a 15 innych posłów partii Jarosława Gowina wstrzymało się od głosu. Później politycy PiS wielokrotnie podkreślali, że koalicja Zjednoczonej Prawicy już nie istnieje.

Po poniedziałkowym spotkaniu najważniejszych polityków PiS ws. przyszłości ZP, rzeczniczka partii Anita Czerwińska przekazała, że podczas posiedzenia podjęto decyzje o "zdecydowanych rozstrzygnięciach". Dodała, że o szczegółach partia poinformuje "w stosownym czasie".

W poniedziałek wieczorem doszło do spotkania prezesa Kaczyńskiego z liderem Solidarnej Polski Zbigniewem Ziobro. (PAP)

ipa/ godl/

CZYTAJ DALEJ

Quiz: Czy dobrze znasz św. Ojca Pio? Sprawdź swoją wiedzę!

2020-09-23 10:05

[ TEMATY ]

O. Pio

quiz

Św. Ojciec Pio to bez wątpienia jeden z najpopularniejszych świętych Kościoła. Ale czy naprawdę znany? Czy nasza wiedza o tym świętym kapucynie nie kończy się na jego kilku mocnych cytatach? Zapraszamy do wspólnej zabawy, która mamy nadzieję pobudzi pragnienie jeszcze głębszego poznania życia tego niezwykłego świętego. Powodzenia! :)

1. Jak przed wstąpieniem do zakonu nazywał się o. Pio?

2. Jaki zakonny skrót przypisuje się do o.Pio?

3. Który Papież dał mu specjalne zezwolenie na odprawianie mszy trydenckiej z powodu zaawansowanego wieku, w którym się znajdował, i pogarszającego się stanu zdrowia?

4. W jakiej miejscowości urodził się o. Pio?

5. Pomiędzy 5 a 7 sierpnia o.Pio otrzymał wizję, w której ukazał mu się Chrystus i przebił mu bok”. W wyniku tego doświadczenia ojciec Pio otrzymał fizyczną ranę na boku. Doświadczenie tego typu nosi nazwę stygmatyzacji lub przebicia serca. Wskazuje ono na jedność miłości z Bogiem. W którym roku miało to miejsce?

6. Którego daru nie posiadał o.Pio?

7. Jak nazywa się najsłynniejsze Sanktuarium związane z ojcem Pio z Pietrelciny?

8. Wskaż nieprawdziwe zdanie:

9. Co to jest dar bilokacji?

10. Który z papieży kanonizował o.Pio?

Aby zobaczyć wynik musisz odpowiedzieć na wszystkie pytania

CZYTAJ DALEJ

Prezydent Duda po spotkaniu z papieżem: rozmawialiśmy o pokoju

2020-09-25 12:33

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Andrzej Duda

EWTN POLSKA

Wizyta prezydenta z żoną w Watykanie

Wizyta prezydenta z żoną w Watykanie

Zaangażowanie każdego człowieka na rzecz pokoju było jednym z tematów rozmowy prezydenta Polski, Andrzeja Dudy z Papieżem Franciszkiem.

Prezydent Polski poinformował o tym na komunikatorze Twitter:

Jego Świątobliwość Papież Franciszek podkreśla, że pragnienie pokoju leży głęboko w ludzkich sercach. Rozmawialiśmy o tym, jak każdy człowiek, w ramach swoich możliwości, może starać się postępować tak, by zawsze i wszędzie dążyć do pokoju. Ta myśl przyświeca też moim decyzjom.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję