Reklama

Niedziela Częstochowska

Wieluń: Parafia św. Barbary wkroczyła w Wielki Post

Dniem, w którym parafia św. Barbary wstąpiła w Wielki Post była Środa Popielcowa, dzień 6 marca. W tym dniu, na dwóch Mszach Świętych, wierni posypali głowy popiołem i przyjęli do wiadomości prawdy: z prochu powstałeś i w proch się obrócisz, nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię oraz słowa szczególnie ważne w tych 40 dniach: Modlitwa, Post, Jałmużna.

[ TEMATY ]

Droga Krzyżowa

Wielki Post

Wieluń

Zofia Białas

Znaczenie wszystkich słów wyjaśnił w homilii ks. Andrzej Kornacki. Każda Eucharystia w tym dniu kończyła się zaproszeniem parafian na nabożeństwa Drogi Krzyżowej w piątki i Gorzkie Żale połączone z rozważaniem pasyjnym przed popołudniową Mszą Świętą w niedziele.

Odpowiedzią na zaproszenie do udziału w Drodze Krzyżowej była liczna obecność wiernych w I Drodze Krzyżowej w dniu 8 marca, w tym duża liczba dzieci, które nie tylko trzymały krzyż przy kolejnych stacjach, ale do rozważań prowadzonych przez dorosłych dodawały swoje myśli, zobowiązania i prośby. Rozważaniom kolejnych tajemnic Męki Jezusa towarzyszyły sugestywne obrazy Drogi Krzyżowej Jerzego Dudy Gracza, znane nam z Częstochowy, wyświetlane na ekranie.

Słowa dzieci kończące refleksje po każdej stacji: - Pomóż mi, abym nikogo niesłusznie nie oskarżał, Panie pomóż mi, abym, choć na jeden dzień potrafił zrezygnować dla Ciebie z telewizji, komputera, komórki, Panie naucz mnie cierpliwie i za Twoim przykładem podnosić się z upadków, Dziękuję wam (rodzicom) za każdą poświęconą chwilę, cierpliwość i przepraszam, że czasem jestem nieznośny, Panie Jezu naucz mnie chętnie pomagać innym, Panie Jezu daj mi siłę, abym umiał walczyć ze złem, Panie Jezu pomóż mi stawać się lepszym, Panie Jezu naucz mnie modlić się za moją rodzinę, Pomóż mi Panie przekonać kolegę z ławki, że Ty czekasz również Na niego w Tabernakulum, Panie Jezu naucz mnie Dzielić się z innymi, Panie Jezu pomóż mi zmienić moje serce, żebyś więcej nie musiał przeze mnie cierpieć, Panie Jezu naucz mnie służyć innym ludziom, Maryja ciągle cierpi, przytulając swojego Syna. Ja też wiem, że zawsze mogę liczyć na moją mamę, gdy już wszyscy się ode mnie odsuną. Ona pomaga mi w trudnych chwilach, Panie Jezu naucz mnie wierzyć w Twoją obecność wśród ludzi - jeśli choć częściowo będą realizowane, będzie to ich zwycięstwo na drodze ku przemianie, bo jak napisała siostra poetka S. M. Katarzyna Wardynszkiewicz SAC, zmartwychwstanie człowieka to piętnasta stacja, do niej zaś prowadzi czternaście samotnych stacji …

Reklama

„Czternaście samotnych stacji

drogi krzyżowej Boga

wiodących ku piętnastej stacji

zmartwychwstania człowieka

u kratek konfesjonału

dar Niepojętego

skazany na dożywotnią niewdzięczność

amnestia spoczęła w naszych rękach”

Kończąc nabożeństwo Drogi Krzyżowej ks. Jarosław Boral powiedział: postawiliśmy pierwsze kroki na drodze do przemiany naszych serc, bądźmy wytrwali w tej wędrówce…

2019-03-08 21:51

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Msza Święta jubileuszowa u sióstr Bernardynek w Wieluniu

[ TEMATY ]

rocznica

bp Andrzej Przybylski

Wieluń

Bernardynki

Zofia Białas / Niedziela

bp. Andrzej Przybylski oraz bp. Jan Wątroba

bp. Andrzej Przybylski oraz bp. Jan Wątroba
CZYTAJ DALEJ

Recepta na trudną miłość

2023-01-29 23:11

[ TEMATY ]

Częstochowa

Jacek Pulikowski

Szkoła Nazaretu

Maciej Orman/Niedziela

Jacek Pulikowski z żoną Jadwigą

Jacek Pulikowski z żoną Jadwigą

– Jedynym źródłem szczęścia na ziemi jest relacja miłości – powiedział dr Jacek Pulikowski, od wielu lat zaangażowany w działalność duszpasterstwa rodzin i poradnictwo rodzinne. 29 stycznia w Archidiecezjalnym Ośrodku Duszpasterstwa Rodzin Nazaret w Częstochowie, w ramach Szkoły Nazaretu wygłosił konferencję nt. „Jak wyjść z kryzysu i wygrać trudne małżeństwo?”.

Dr Pulikowski przestrzegał mężczyzn przed podporządkowaniem życia „działaniom, firmom, jakimkolwiek sukcesom”. – Jest jedno źródło szczęścia: relacja między istotą obdarzoną wymiarem duchowym a drugą istotą obdarzoną wymiarem duchowym – zaznaczył.

CZYTAJ DALEJ

Papież do włoskich siatkarzy: bądźcie świadkami uczciwości

2023-01-30 15:05

Grzegorz Gałązka

„Życzę wam byście grając bawili się, a także bronili na boisku i poza nim wartości przyjaźni, solidarności i pokoju” – powiedział papież podczas spotkania z przedstawicielami Włoskiej Federacji Piłki Siatkowej. Franciszek odniósł do życiowego doświadczenia kilka charakterystycznych elementów gry w siatkówkę.

Ojciec Święty rozpoczął od zagrywki, która rozpoczyna grę. Wskazał, że w życiu codziennym trzeba wziąć odpowiedzialność i zaangażować się. Sport może bardzo pomóc w przezwyciężeniu nieśmiałości i kruchości, w dojrzewaniu do świadomości bycia aktywnymi uczestnikami wydarzeń, które dzieją się wokół. Franciszek wskazał, że zagrywce odpowiada przyjęcie piłki i skierowanie jej na właściwe pole. Należy z cierpliwością i pokorą przyjmować sugestie innych. Nie zostaje się mistrzem bez trenera gotowego towarzyszyć, korygować, podnosić się z porażki oraz dzielić radość zwycięstwa. Potem, jak mówił papież, następuje podanie do partnera, który ma zakończyć akcję. Siatkówka jest grą zespołową, w której każdy jest wezwany do wniesienia wkładu, aby można było odnieść zwycięstwo.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję