Reklama

Abdykacja

Wierni w całym kraju dziękują za pontyfikat Benedykta XVI

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

Bożena Sztajner/Niedziela

Udziałem w wieczornych Mszach św., modlitwą i adoracją, wspomnieniem wizyty Benedykta XVI w Polsce oraz uroczystym biciem dzwonów w wielu świątyniach wierni w całym kraju dziękować będą 28 lutego i w dniach następnych za pontyfikat ustępującego papieża.

W archikatedrze warszawskiej św. Jan Chrzciciela Msza św. dziękczynna za pontyfikat Benedykta XVI rozpocznie się godz. 19.00. Podczas Eucharystii - której przewodniczyć będzie biskup pomocniczy warszawski Tadeusz Pikus, on także wygłosi homilię - wierni będą się modlić również w intencji beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego.

Reklama

„W związku z wydarzeniami w Watykanie cały tegoroczny czas Wielkiego Postu będzie okresem bardzo ważnym w Kościele i dla Kościoła. Dlatego serdecznie proszę, aby także we wszystkich parafiach Archidiecezji Warszawskiej, we wszystkich wspólnotach zakonnych i rodzinach rozpoczęły się modlitwy w tych intencjach” – napisał w specjalnym komunikacie kard. Kazimierz Nycz.

„Modlitwa ta niech trwa od dziś aż do dnia wyboru nowego papieża” – zachęca metropolita warszawski, prosząc o modlitwę podczas Mszy świętych w niedziele i w tygodniu, a także podczas nabożeństw Wielkiego Postu. Zachęca też, by w parafiach wprowadzić w tym czasie adoracje Najświętszego Sakramentu w powyższych intencjach.

W diecezji warszawsko-praskiej Msza św. dziękczynna za pontyfikat Benedykta XVI rozpocznie się o godz. 20.00.

Reklama

„Chcemy podziękować Panu Bogu za wszelkie łaski, których udzielił Kościołowi przez osiem lat tego pontyfikatu. Będziemy też prosić Ducha Świętego o światłość dla kardynałów elektorów, tak bardzo potrzebną w zbliżającym się konklawe” – informuje biskup warszawsko-praski abp Henryk Hoser. „Będziemy sprawować Eucharystię dokładnie w godzinie zakończenia posługi Piotrowej” – dodaje hierarcha.

W dniu zakończenia pontyfikatu papieża Benedykta XVI w katedrze gnieźnieńskiej sprawowana będzie Msza św. dziękczynna pod przewodnictwem prymasa Polski abp. Józefa Kowalczyka. O godz. 20.00, w chwili rozpoczęcia sede vacante Stolicy Apostolskiej, zabrzmi dzwon św. Wojciech.

Specjalny list zapraszający do udziału w Eucharystii, która rozpocznie się o godz. 18.00, wystosował do mieszkańców Gniezna i archidiecezji gnieźnieńskiej abp Józef Kowalczyk. Jak zaznaczył: „decyzja papieża Benedykta XVI o zakończeniu przez niego posługi Piotrowej oraz zbliżające się konklawe, są czasem szczególnej modlitwy katolików na całym świecie”.

Specjalne Msze św. i nabożeństwa dziękczynne za pontyfikat Benedykta XVI sprawowane będą także w innych parafiach archidiecezji gnieźnieńskiej.

W Przemyślu dziękczynnej Eucharystii za pontyfikat Benedykta XVI będzie przewodniczył w katedrze o godz. 18.00 abp Józef Michalik. Metropolita przemyski zalecił w czasie sede vacante we wszystkich wspólnotach wytrwałą modlitwę o wybór nowego papieża. „We wszystkich kościołach przynajmniej raz winna być sprawowana Msza św. o wybór papieża” – napisał do wiernych abp Michalik. Z kolei w niedzielę 3 marca we wszystkich kościołach przed błogosławieństwem będzie odmawiana litania do św. Józefa, patrona Kościoła, o dar mądrości dla kolegium kardynałów na czas konklawe.

Przewodniczący Episkopatu Polski przypomina też, że do czasu wyboru nowego biskupa Rzymu w modlitwie eucharystycznej nie wymienia się imienia papieża, opuszczając ten fragment modlitwy wstawienniczej za Kościół.

O godz. 12.00 w tarnowskiej katedrze, pod przewodnictwem biskupa tarnowskiego Andrzeja Jeża, zostanie dziś odprawiona uroczysta Msza św. dziękczynna za pontyfikat. Biskup Jeż zachęca, aby w tym dniu Msze św. dziękczynne odprawić także w parafiach.

„W archidiecezji katowickiej podziękujemy za posługę Benedykta XVI Eucharystią, sprawowaną w dniu oficjalnego zakończenia pontyfikatu, tj. w czwartek 28 lutego, w katedrze i we wszystkich kościołach parafialnych” – napisał metropolita katowicki abp Wiktor Skworc w komunikacie odczytanym we wszystkich parafiach archidiecezji. Msza św. dziękczynna za pontyfikat w katedrze rozpocznie się o godz. 18.00.

Na uroczystą Mszę dziękczynną zaprasza dziś także do katedry oliwskiej w Gdańsku metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź. Eucharystia rozpocznie się o godz. 18.00. - Będzie to takie symboliczne rozstanie: poprzez odegranie hymnu Watykanu i hymnu niemieckiego, gdyż Benedykt XVI był synem narodu niemieckiego. A potem Msza św., modlitwa i o godzinie 20.00 zabrzmią wszystkie dzwony w całej archidiecezji – zapowiada abp Głódź, zapraszając do udziału wszystkich wiernych, w tym siostry zakonne, samorządowców, szkoły i uczelnie, ruchy oraz stowarzyszenia kościelne, przedstawicieli służb mundurowych: Policji, Marynarki Wojennej, Straży Pożarnej oraz środowisk stoczniowców i portowców.

Specjalne propozycje adoracji i modlitw, które są sprawowane podczas nabożeństw dziękczynnych za pontyfikat Benedykta XVI przygotowała Komisja Liturgiczna Archidiecezji Krakowskiej. 28 lutego o godz. 20 we wszystkich kościołach archidiecezji krakowskiej zabrzmią dzwony. Ze wzgórza wawelskiego zabrzmi też Dzwon Zygmunta, który bije podczas największych uroczystości kościelnych i państwowych oraz w najważniejszych dla narodu chwilach.

Tego dnia papieżowi podziękują też krakowscy studenci. Uroczysta akademicka Msza św. zostanie odprawiona w kościele św. Anny w Krakowie. Przewodniczyć jej będzie i wygłosi homilię bp Grzegorz Ryś. Msza św. rozpocznie się o godz. 19.30.

Punktualnie o godz. 20.00 w Sanktuarium Matki Bożej w Licheniu rozlegnie się dźwięk wszystkich dzwonów. Będzie wśród nich górowało brzmienie „Maryi Bogurodzicy”, największego dzwonu w Polsce. W ten sposób za pontyfikat ustępującego papieża będą chcieli podziękować księża marianie, opiekujący się licheńskim sanktuarium.

Uroczystą Mszą św. podziękują 28 lutego za pontyfikat papieża Benedykta XVI mieszkańcy archidiecezji łódzkiej. Liturgii o godz. 20.00 będzie przewodniczyć abp Marek Jędraszewski. „Z wiarą i zaufaniem przyjmujemy decyzję Benedykta XVI, która skłania nas do wdzięczności za czas Jego papieskiej posługi” - napisał metropolita łódzki do wiernych.

W godzinie zakończenia pontyfikatu papieża, w kościołach diecezji płockiej zabrzmią dzwony. Poprzez ten symboliczny akt diecezja „chce podziękować Ojcu Świętemu Benedyktowi XVI za jego posługę na Stolicy Piotrowej i 'światły pontyfikat'”. Dźwięk dzwonów ma „pobudzić serca do serdecznej modlitwy” za Benedykta XVI i Kościół – poinformował KAI ks. prał. dr Mirosław Milewski, wikariusz generalny kurii płockiej.

„Gorąco proszę o modlitwę za Benedykta XVI” – zaapelował do wiernych archidiecezji poznańskiej abp Stanisław Gądecki. Jednocześnie zaprosił wszystkich wiernych archidiecezji poznańskiej na wspólne dziękczynienie za pontyfikat Benedykta XVI, które odbędzie się w najbliższą niedzielę 3 marca o godz. 10.00 w katedrze poznańskiej.

3 marca za pontyfikat Benedykta XVI dziękować będą także franciszkanie z sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej. Niedzielnym uroczystościom przewodniczyć będzie minister prowincjalny bernardynów – o. Jarosław Kania OFM.

Kalwaryjscy bernardyni w szczególności chcą dziękować Bogu za pielgrzymkę Benedykta XVI do sanktuarium kalwaryjskiego, za kanonizację św. Szymona z Lipnicy – współbrata z zakonu, za beatyfikację pielgrzyma kalwaryjskiego, Jana Pawła II, i za „przykład pięknego życia, który zostawił”.

Również 3 marca za pontyfikat Benedykta XVI podziękują wierni diecezji gliwickiej. Z kolei 28 lutego w każdym kościele diecezji gliwickiej ma zostać odprawiona Msza św. lub nabożeństwo dziękczynne za pontyfikat Ojca Świętego z modlitwą do Ducha Świętego o wybór godnego następcy na Stolicy Piotrowej.

Wczoraj, 27 lutego za pontyfikat papieża Ratzingera dziękowali już wierni m.in. w Białymstoku i Częstochowie.

„Głową Kościoła jest Jezus Chrystus. Papież nie jest jego władcą, lecz pozostaje w jego służbie, a służąc Kościołowi trwa nieustannie przy Jezusie Chrystusie” - mówił metropolita białostocki abp Edward Ozorowski podczas uroczystej Mszy św. w archikatedrze, odprawianej w intencji Benedykta XVI oraz całego Kościoła, a także kolegium kardynalskiego, które wkrótce wybierze nowego następcę świętego Piotra. Również dzisiaj, zgodnie z zarządzeniem metropolity białostockiego we wszystkich świątyniach archidiecezji, będą trwały modlitwy za papieża.

W kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze Mszy św. dziękczynnej za pontyfikat przewodniczył metropolita częstochowski abp Wacław Depo. Mszę koncelebrowało blisko stu kapłanów archidiecezji. Obecne były osoby życia konsekrowanego, przedstawiciele ruchów i stowarzyszeń katolickich, władz samorządowych, parlamentu RP oraz duża rzesza wiernych.

Dzisiaj, 28 lutego mija ostatni dzień pontyfikatu Benedykta XVI. O godz. 20.00 rozpocznie się w Stolicy Apostolskiej okres „sede vacante” - „przy nieobsadzonej stolicy”. Rezygnację z urzędu papież ogłosił 11 lutego. Po zakończeniu posługi Następcy Piotra Benedykt XVI będzie tytułowany „Jego Świątobliwość Benedykt XVI” i nazywany „papieżem emerytowanym” lub „emerytowanym Papieżem Rzymskim”.

2013-02-28 11:23

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Niemcy: Benedykt XVI nie pojedzie na pogrzeb brata do Ratyzbony

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

@Mazur/Episkopat

Benedykt XVI nie weźmie udziału w uroczystościach pogrzebowych swego brata ks. Georga Ratzingera w Ratyzbonie, zaplanowanych na 8 lipca. Według portalu Vatican News z 3 bm. na pogrzeb przybędą m.in. osobisty sekretarze papieża-seniora abp Georg Gänswein i były prefekt Kongregacji Nauki Wiary kard. Gerhard Ludwig Müller, który w latach 2002-12 był biskupem Ratyzbony.

Brat Benedykta XVI był przez 30 lat kapelmistrzem w katedrze ratyzbońskiej i kierownikiem działającego tam chóru chłopięcego „Regensburger Domspatzen”. Zmarł 1 lipca w wieku 96 lat. 93-letni papież-senior przebywał w Ratyzbonie w dniach 18-22 czerwca, by odwiedzić swego ciężko chorego brata. Jak wspominał obecny biskup tego miasta Rudolf Voderholzer, podczas tych pięciu dni bracia widzieli się dziewięć razy: „Było mało słów, wiele ufnych gestów, a przede wszystkim wspólna modlitwa”. Obaj bracia, którzy tego samego dnia 29 czerwca 1951 roku przyjęli święcenia kapłańskie, przez całe życie byli z sobą bardzo związani.

CZYTAJ DALEJ

Czas odmierzał miłością

Przy Skwerze ks. Jana Twardowskiego, tuż obok pomnika kard. Stefana Wyszyńskiego na Krakowskim Przedmieściu otwarto wystawę „Czas to miłość” poświęconą Prymasowi Tysiąclecia.

Wystawa składa się z dziesięciu plansz, na których przedstawione zostały najważniejsze słowa kard. Wyszyńskiego z kolejnych dekad jego życia. Zaprezentowano także archiwalne fotografie oraz istotne punkty biografii prymasa.

CZYTAJ DALEJ

1 sierpnia o godzinie 17.00 zabiją dzwony w kościołach stolicy

2021-07-28 07:29

[ TEMATY ]

Powstanie Warszawskie

dzwon

Bożena Sztajner/Niedziela

W 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego 1 sierpnia o godzinie 17.00 w kościołach stolicy zabiją dzwony. Decyzję w tej sprawie wydali metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz i ordynariusz warszawsko-praski bp Romuald Kamiński.

W 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, zgodnie z wieloletnią tradycją, w niedzielę 1 sierpnia o godzinie 17.00, godzinie W, prosimy o włączenie dzwonów we wszystkich świątyniach diecezji warszawsko-praskiej. Włączymy się w ten sposób w hołd oddawany poległym powstańcom – żołnierzom i mieszkańcom Miasta Nieujarzmionego" – czytamy w komunikacie na stronie internetowej diecezji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję