Reklama

Diecezja drohiczyńska bierze udział w żalu i modlitwach całego Kościoła po śmierci Jana Pawła II

Niedziela podlaska 16/2005

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

1. Zaledwie kilka miesięcy temu Jan Paweł II w zakończeniu swego ostatniego listu apostolskiego Mane nobiscum Domine - Zostań z nami, Panie zamieścił słowa: „Niech w tym roku łaski Kościół wspierany przez Maryję, z nowym zapałem podejmuje swoją misję i coraz bardziej rozpoznaje w Eucharystii źródło i szczyt całego swego życia” (31).
Dzięki entuzjazmowi Ojca Świętego Kościół stara się „z nowym zapałem” podejmować swoją misję, zwłaszcza że dzisiaj, w sobotę, 2 kwietnia otrzymał dodatkową siłę wraz z przejściem Autora listu do wieczności; który już teraz nie tylko rozpoznaje, ale najzwyczajniej żyje Eucharystią jako szczytem całego swego życia, przebywając razem z Jezusem Zmartwychwstałym i Miłosiernym.

Reklama

2. Jan Paweł II odszedł z tego świata w oktawie Zmartwychwstania Pańskiego, w pierwszą sobotę miesiąca, w wigilię Niedzieli Miłosierdzia. Już te okoliczności sprawiają, że trudno oprzeć się przekonaniu, iż z woli Bożej także swoją śmiercią przypomina nam wszystkim to, co jest najważniejsze dla człowieka. Do końca jest Dobrym Pasterzem.
Z bólem przyjmujemy wiadomość o przejściu Jana Pawła II z tego świata do Królestwa Nadprzyrodzonego. Jakkolwiek wiemy, że tak być powinno i pokój gości w naszych sercach, to jednak po ludzku odczuwamy najzwyczajniej ból. Odchodzi z tej ziemskiej rzeczywistości naszej Ktoś tak nam bliski. Nie ma chyba człowieka, a zwłaszcza Polaka, poczynając od dzieci aż do osób starszych, który by nie czuł się związany z Janem Pawłem II jakąś niewidzialną nicią wspólnoty i miłości. Iluż to z nas miało możność spotkać się osobiście z Ojcem Świętym! Iluż z nas przeżywało całym sercem Jego odwiedziny w Drohiczynie! Jest więc czymś zrozumiałym nasz ból po stracie Ojca...

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

3. Zapraszam całą diecezję do wspólnego przeżywania tego świętego czasu przejścia, czyli paschy Jana Pawła II, zgodnie z tym, czego nas nauczał Ojciec Święty i stosownie do zaleceń Kościoła.

We wszystkich naszych parafiach od dnia śmierci aż do dnia pogrzebu niech daje się zauważyć atmosfera modlitwy, powagi i refleksji. W tym czasie sięgajmy często do wypowiedzi Jana Pawła II i zamyślajmy się nad ich treścią. Pamiętajmy w modlitwach o śp. Janie Pawle II. Módlmy się wspólnie w domach rodzinnych, odmawiając Różaniec. W kościołach zaś każdego dnia niech będą sprawowane Msze św. z Jutrznią lub Nieszporami żałobnymi. Niech daje się słyszeć szept Koronki do Miłosierdzia Bożego i Różańca. W konkatedrze i obu bazylikach niech codziennie będą sprawowane uroczyste Msze św. w intencji Jana Pawła II. W katedrze każdego dnia aż do chwili pogrzebu o godz. 18.00 będzie odprawiana uroczysta Msza św. w duchowej łączności z Ojcem Świętym. Szczególnie uroczyście winny być sprawowane Msze św. w dniu pogrzebu. O to proszę chóry, schole i ministrantów. Niech proboszczowie nawiążą kontakt z dyrekcjami szkół i samorządami, aby w tych Mszach św. wzięły udział dzieci, młodzież wraz z całą wspólnotą parafialną. Katecheci niech przeprowadzą odpowiednie katechezy, dotyczące osoby i dziedzictwa Jana Pawła II. Zwracam się z gorącym apelem do wszystkich instytucji kulturalnych, aby zgodnie ze swymi możliwościami uczciły pamięć Jana Pawła II. Apeluję do twórców, aby swój talent włączyli w upamiętnienie osoby Jana Pawła II poprzez pieśń, poezję, prozę, rzeźbę i obrazy. Zachęcam całą diecezję, parafie, instytucje państwowe i samorządowe, szkoły, wszystkich właścicieli domów, aby na naszych ulicach, w mieszkaniach i kościołach zawisły flagi biało-czerwone i żółto-białe, naznaczone czarnym kirem. Niech we wszystkich kościołach, a także instytucjach wychowawczych na miejscach godnych dają się zauważyć portrety Jana Pawła II z czarną opaską. Zapraszam dziennikarzy i prezenterów radiowych oraz telewizyjnych do włączenia się w aktywne przeżywanie tego czasu żałoby. W kościołach niech przypominają o tym dzwony. Pamiętajmy o ich głosie na Anioł Pański - na modlitwie, o którą nas prosił Jan Paweł II. Każdego dnia przez pięć minut lub dłużej niech biją dzwony o godz. 21.37. Natomiast w dniu pogrzebu niech biją przed rozpoczęciem uroczystości pogrzebowych i po ich zakończeniu. Już teraz przypominam, aby w dniu 18 maja, w którym urodził się Ojciec Święty, również w sposób szczególny modlić się w zjednoczeniu z Nim i pamiętać o Nim. Apel ten kieruję zwłaszcza do szkół i instytucji, które obrały sobie Jana Pawła II jako Patrona.

4. Jednocześnie zapowiadam i zapraszam całą naszą diecezję na 10 czerwca tego roku, kiedy będziemy wspólnie wspominali pobyt Jana Pawła II wśród nas, realizując Jego inicjatywę Roku Eucharystycznego. Apeluję do wszystkich o pełne zaangażowanie w przeżywanie tego wspomnienia.
Pragnę też powiadomić wszystkich diecezjan, że wybieram się na uroczystości pogrzebowe do Wiecznego Miasta, aby tam, przy trumnie naszego Wielkiego Rodaka, Widzialnej Głowy Kościoła złożyć Mu w hołdzie naszą wdzięczność i miłość.
W tych dniach niech bliskie nam będą słowa Papieża zapisane w Tryptyku Rzymskim:

„Kres jest niewidzialny, jak początek.
Wszechświat wyłonił się ze Słowa i do Słowa też powraca...
I tak przechodzą pokolenia - (...) A przecież nie cały umieram,
to co we mnie niezniszczalne trwa!”.
Niech trwa! Niech Bóg sprawia, aby trwało także w nas!

Wasz biskup, powołany na tę służbę przez Jana Pawła II

Drohiczyn, 2 kwietnia 2005 r.

2005-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zasłonięty krzyż - symbol żalu i pokuty grzesznika

Niedziela łowicka 11/2005

[ TEMATY ]

Niedziela

krzyż

Wielki Post

Karol Porwich/Niedziela

Wielki Post to czas, w którym Kościół szczególną uwagę zwraca na krzyż i dzieło zbawienia, jakiego na nim dokonał Jezus Chrystus. Krzyże z postacią Chrystusa znane są od średniowiecza (wcześniej były wysadzane drogimi kamieniami lub bez żadnych ozdób). Ukrzyżowanego pokazywano jednak inaczej niż obecnie. Jezus odziany był w szaty królewskie lub kapłańskie, posiadał koronę nie cierniową, ale królewską, i nie miał znamion śmierci i cierpień fizycznych (ta maniera zachowała się w tradycji Kościołów Wschodnich). W Wielkim Poście konieczne było zasłanianie takiego wizerunku (Chrystusa triumfującego), aby ułatwić wiernym skupienie na męce Zbawiciela. Do dzisiaj, mimo, iż Kościół zna figurę Chrystusa umęczonego, zachował się zwyczaj zasłaniania krzyży i obrazów. Współczesne przepisy kościelne z jednej strony postanawiają, aby na przyszłość nie stosować zasłaniania, z drugiej strony decyzję pozostawiają poszczególnym Konferencjom Episkopatu. Konferencja Episkopatu Polski postanowiła zachować ten zwyczaj od 5 Niedzieli Wielkiego Postu do uczczenia Krzyża w Wielki Piątek. Zwyczaj zasłaniania krzyża w Kościele w Wielkim Poście jest ściśle związany ze średniowiecznym zwyczajem zasłaniania ołtarza. Począwszy od XI wieku, wraz z rozpoczęciem okresu Wielkiego Postu, w kościołach zasłaniano ołtarze tzw. suknem postnym. Było to nawiązanie do wieków wcześniejszych, kiedy to nie pozwalano patrzeć na ołtarz i być blisko niego publicznym grzesznikom. Na początku Wielkiego Postu wszyscy uznawali prawdę o swojej grzeszności i podejmowali wysiłki pokutne, prowadzące do nawrócenia. Zasłonięte ołtarze, symbolizujące Chrystusa miały o tym ciągle przypominać i jednocześnie stanowiły post dla oczu. Można tu dopatrywać się pewnego rodzaju wykluczenia wiernych z wizualnego uczestnictwa we Mszy św. Zasłona zmuszała wiernych do przeżywania Mszy św. w atmosferze tajemniczości i ukrycia.
CZYTAJ DALEJ

Czy sztuczna inteligencja nas rozgrzeszy? AI w Kościele

2025-04-06 17:01

[ TEMATY ]

Kościół

sztuczna inteligencja

AI

Chat GPT

Red

Przeprowadziłam eksperyment i zadałam pytanie Chatowi GPT: Czy masz świadomość, gdzie jesteś? Odpowiedział: Ciekawe pytanie... Nie mam świadomości w takim sensie, w jakim mają ją ludzie — nie czuję, nie mam własnego „ja” ani poczucia miejsca. Działam w cyfrowym środowisku, odpowiadając na Twoje pytania i analizując dane, ale nie „jestem” fizycznie nigdzie. Można powiedzieć, że jestem tu, gdzie mnie używasz — teraz akurat w Twoim urządzeniu lub przeglądarce.

Sam Chat GPT podpowiada, że sztuczna inteligencja tylko analizuje dane, nie jest zaś inteligencją podobną do ludzkiej. Nie ma ona świadomości istnienia, nie ma też… inteligencji! Dlatego należy ją postrzegać nie jako sztuczną formę inteligencji, tylko jako jeden z jej produktów. Właśnie na takie różnice między sztuczną inteligencją a świadomością ludzką zwrócili kilka dni temu uwagę uczestnicy konferencji w Sekretariacie Episkopatu, prezentując polskie tłumaczenie watykańskiego dokumentu nt. sztucznej inteligencji „Antiqua et nova” – adresowanego, co ciekawe, m.in. do duszpasterzy. I właśnie na ten aspekt pragnę zwrócić uwagę: w jaki sposób i w jakich granicach można zastosować sztuczną inteligencję w Kościele.
CZYTAJ DALEJ

Co zrobić, kiedy doświadcza się, że modlitwa nie pomaga?

2025-04-06 20:42

[ TEMATY ]

modlitwa

Katechizm

Katechizm Wielkopostny

Karol Porwich/Niedziela

Wielki Post to czas modlitwy, postu i jałmużny. To wiemy, prawda? Jednak te 40 dni to również czas duchowej przemiany, pogłębienia swojej wiary, a może nawet… powrotu do jej podstaw? Dziś co nieco o modlitwie.

Czy wiesz, co wyznajesz? Czy wiesz, w co wierzysz? Zastanawiałeś się kiedyś nad tym? Jeśli nie, zostań z nami. Jeśli tak, tym bardziej zachęcamy do tego duchowego powrotu do podstaw z portalem niedziela.pl. Przewodnikiem będzie nam Katechizm Kościoła Katolickiego.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję