Reklama

Kościół

Papież spotkał się z wolontariuszami 34 Światowego Dnia Młodzieży

„Idźcie i opowiadajcie, idźcie i dawajcie świadectwo, idźcie i przekazujcie to, co widzieliście i usłyszeliście” – powiedział Ojciec Święty spotykając się na stadionie Rommel Fernández z wolontariuszami 34 Światowego Dnia Młodzieży w Panamie. Było to jego ostatnie wystąpienie publiczne 26 pielgrzymki poza granice Włoch.

[ TEMATY ]

Franciszek

ŚDM

ŚDM w Panamie

Franciszek w Panamie

By: Fernando Santos/flickr.com

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ojciec Święty przybył na stadion Rommel Fernández około godz. 16.07. W samochodzie golfowym objechał płytę obiektu, tak aby wszyscy wolontariusze mogli zobaczyć go z bliska. Zgromadzeni dziękowali Franciszkowi i podkreślali, że są „młodzieżą papieża”.

Witając Ojca Świętego generalny koordynator ŚDM ks. Rómulo Aguilar zaznaczył, że są tu obecni chłopcy i dziewczęta różnego pochodzenia: chrześcijanie, muzułmanie, buddyści i żydzi, a nawet osoby bezwyznaniowe, kierujący się jedynie ludzką wielkodusznością. Wszyscy oni ciężko pracowali i to Bóg "poprowadził ich za rękę i napełnił ich życie boskim ogniem". Wielu z nich zostawiło na długo swe kraje, pracę, studia, rodziny i plany osobiste i "akceptujemy tę ich ofiarę jako dar z nieba" - zapewnił ks. Aguilar. Dodał, że świadomi rozmiarów ich pracy, organizatorzy wierzą, że ci młodzi ludzie dali światu to, co mieli "i jesteśmy im za to bardzo wdzięczni".

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

By: Fernando Santos/flickr.com

Reklama

Polski wolontariusz z Krakowa - Bartosz Placak, który spędził w Panamie 10 miesięcy, zaznaczył, że prosił Boga, aby pozwolił mu zostać międzynarodowym wolontariuszem w Panamie i – jak przyznał – otrzymał więcej niż oczekiwał. Z radością może obecnie głosić wszędzie wielkoduszność i otwarcie wszystkich Panamczyków, których spotkał i poznał na tej drodze. Dodał, że posługa wolontariuszy przypominała działalność pierwszych chrześcijan, którzy zostawiali swe rodziny i domy i szli w świat, aby głosić tam Dobrą Nowinę. Podczas swego pobytu w Panamie codziennie podziwiał bogactwo różnorodności tamtejszego Kościoła i odczuwał coraz większą wdzięczność „za wszystkie charyzmaty, które są prawdziwymi skarbami tego Kościoła”. „Modlitwa jest podstawą tego wszystkiego, co robimy” powiedział B. Placak i po portugalsku zapewnił, że młodzi udadzą się z papieżem także do Lizbony.

Stella Maris del Carmen Deville Moreno, 21-letnia Panamka, wspomniała, że bardzo chciała razem z siostrą przyjechać na poprzednie Światowe Dni do Polski i zaczęły zbierać pieniądze na ten cel, m.in. sprzedając cukierki i ciastka, a nawet nakręciły film o Jezusie. I gdy wydawało się, że obie znajdą się w Krakowie, w ciągu miesiąca zmarło troje bliskich członków jej rodziny i zdobyte z trudem pieniądze trzeba było przeznaczyć na pogrzeby. Ale to Pan kieruje wszystkim i okazało się, że następne centralne obchody ŚDM odbędą się w Panamie. „I Duch Święty dał mi ten cudowny dar uczestniczenia i służenia w moim pierwszym Dniu” – wyznała dziewczyna. Na zakończenie wezwała swych rówieśników, aby modlili się często, gdyż ich życie jest trudne i w XXI wieku czyha na nich wiele zagrożeń i jedynie Bóg daje nam szczęście wieczne.

Reklama

Z kolei wolontariuszka z Portugalii na wstępie przypomniała, że z jej ojczyzny wypływały niegdyś na cały świat statki z Krzyżem Chrystusowym na żaglach. Jej miasto – Lizbona jest piękna, z małymi kaplicami i wieloma kościołami, prastarymi i pięknymi, a we wszystkich nich czci się Matkę Bożą, dlatego kraj ten jest nazywany Ziemią Maryi. Jest to ziemia otwarta na wszystkich i już teraz radość jej mieszkańców jest ogromna, gdyż w 2022 będzie gościć kolejne Światowe Dni Młodzieży. Na ulicach Lizbony, pełnych młodych ludzi, będą rozbrzmiewać modlitwy w różnych językach. „Umocnieni w swej wierze przez Jego Świątobliwość papieża Franciszka, wiemy, że przeżyjemy wyjątkowy czas łaski, za który już teraz Ci dziękujemy” – zakończyła młoda Portugalka.

Następnie wolontariusze przedstawili krótką scenę nawiązującą do sceny Zwiastowania: nie zabrakło w niej tańca nowoczesnego i rytmów młodzieżowych, a także obowiązkowego selfie z Aniołem.

Na zakończenie Ojcu Świętemu i wszystkim wolontariuszom podziękował arcybiskup Miasta Panamy José Domingo Ulloa Mendieta. Zaznaczył, że to, co oni zrobili, odpowiadając na wezwanie Miejscowego Komitetu Organizacyjnego, było wielkim oddaniem i służbą Kościołowi oraz widzialnym dowodem na to, że „jest nadzieja wśród naszych młodych, że można spotkać osoby gotowe do poświęcenia się dla innych”. Jest to „bardzo mocne i wiarygodne świadectwo”, o którym nie informowały szeroko środki przekazu – podkreślił hierarcha. Mówca podziękował serdecznie „kochanym wolontariuszom”, gdyż bez nich „byłoby niemożliwe, aby wieloetniczne i wielokulturowe bogactwo tego kontynentu wzbogaciło wiarę tak wielu pielgrzymów”.

Reklama

„To wy umożliwiliście tę Młodzieńczą Pięćdziesiątnicę, która wysyła nas razem z młodymi do głoszenia Dobrej Nowiny Jezusa Chrystusa, idąc nieustraszenie pod prąd świata” – mówił dalej arcybiskup. Podkreślił, że wolontariusze, których siłą jest Duch Święty i towarzysząca Mu w drodze „nasza niebieska Matka”, są „sercem i motorem Światowych Dni Młodzieży”. „Niech ten duch służby chrześcijańskiej nadal wam towarzyszy, pobudzając wasze życie i przedłużając tę służbę wolontariatu w waszych środowiskach, aby wspierać sprawiedliwość społeczną, dobro wspólne, kulturę spotkania i abyście nadal byli narzędziami pokoju i szerzycielami miłosiernej miłości Boga w świecie zranionym i podzielonym przez obojętność i brak człowieczeństwa” – życzył pasterz stołecznej archidiecezji.

Z kolei głos zabrał Franciszek. Ojciec Święty podziękował wszystkim wolontariuszom za służbę pełnioną w minionych dniach i miesiącach. Podziękował też za świadectwa, w tym Bartoszowi z Polski. „Jakże ważne jest słuchanie was i zdanie sobie sprawy z komunii, która powstaje, kiedy się jednoczymy, aby służyć innym!” – powiedział papież. Zauważył, że pozwala to na doświadczenie, iż wiara staje się bardziej żywa, dynamiczna i realna a także na odczucie radości z powodu możliwości pracy ramię w ramię z innymi.

Ojciec Święty zauważył, że wolontariusze musieli także doświadczyć chwil trudnych, własnych słabości i ograniczeń. Nie oznacza to, by poddawać się rezygnacji. „Nie pozwólmy, by powstrzymały nas ograniczenia, słabości, a nawet grzechy i by przeszkodziły nam w życiu misją” – stwierdził Franciszek.

Papież podkreślił też konieczność łączenia konkretnej pracy i zaangażowania z modlitwą, która nadaje treść i żywotność wszystkiemu, co czynimy. Włącza też nas ona we wspólnotę Kościoła.

Komentując natomiast doświadczenie młodej wolontariuszki z Panamy, która musiała zrezygnować z udziału w Światowym Dniu Młodzieży w Krakowie, by zapewnić pomoc dziadkom, Ojciec Święty zapewnił, że zawsze Pan Bóg zwraca nam to stokrotnie. Zachęcił też młodych wolontariuszy, by nie ustawali w hojności.

Reklama

Żegnając się z wolontariuszami Franciszek powiedział: „idźcie i opowiadajcie, idźcie i dawajcie świadectwo, idźcie i przekazujcie to, co widzieliście i usłyszeliście. Drodzy przyjaciele, dajcie poznać to wszystko. Nie za pomocą wielu słów, ale tak jak czyniliście to tutaj, w prostych i codziennych gestach, które zmieniają i czynią nowymi wszystkie godziny”.

Papież polecił młodych opiece Matki Bożej i dodał: „I jak wam powiedziałem w Krakowie, nie wiem, czy będę podczas następnych Światowych Dni Młodzieży, ale Piotr z pewnością tam będzie i umocni was w wierze. Idźcie naprzód, z siłą i odwagą, i proszę, nie zapomnijcie się za mnie pomodlić”.

Spotkanie zakończyło się modlitwą i papieskim błogosławieństwem. Ze stadionu Rommel Fernández Ojciec Święty udał się samochodem zamkniętym na lotnisko międzynarodowe Tocumen, gdzie odbyła się krótka ceremonia pożegnalna.

2019-01-28 07:01

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Panama: setki tysięcy na Mszy św. kończącej 34. ŚDM

[ TEMATY ]

ŚDM w Panamie

Franciszek w Panamie

Miguel Sinclair/Flickr.com

Z udziałem setek tysięcy osób rozpoczęła się w stolicy Panamy pod przewodnictwem papieża Franciszka Msza św. kończąca 34. Światowe Dni Młodzieży. Wśród zgromadzonych jest prezydent Panamy, siedmiu zwierzchników państw, głównie środkowoamerykańskich oraz małżonka prezydenta RP Andrzeja Dudy, Agata Kornhauser-Duda.

Papież przejechał papamobile przez sektory na błoniach świętego Jana Pawła II (Campo San Juan Pablo II) w Metro Park entuzjastycznie witany przez zgromadzonych. Przy dźwiękach latynoskich pieśni nad głowami powiewały flagi 156 krajów, z których przybyli młodzi pielgrzymi na ŚDM. Wśród zgromadzonych jest 3,8 tys. pielgrzymów z Polski wraz z dwunastoma biskupami i ponad 200 duchownymi.
CZYTAJ DALEJ

Zablokowano środki na działalność misyjną Sercanów – informuje wPolityce.pl

2024-11-16 01:27

[ TEMATY ]

Ks. Michał Olszewski

Księża Sercanie

konto

blokada

Parafia p.w. Podwyższenia Św. Krzyża w Sosnowcu

ks. dr Włodzimierz Płatek SCJ, rzecznik Księży Sercanów

ks. dr Włodzimierz Płatek SCJ, rzecznik Księży Sercanów

Jak informowaliśmy wcześniej, jeden z banków zablokował 28 kont Księży Sercanów. Dotyczy to rachunków domów zakonnych i inicjatyw sercańskich. „Zablokowane są konta, z których czerpiemy środki na codzienne funkcjonowanie – na życie, działalność, wypełnianie swojej misji” - mówi w rozmowie z portalem w Polityce.pl rzecznik Prowincji Polskiej Księży Sercanów ks. dr Włodzimierz Płatek SCJ.

Podziel się cytatem — powiedział rzecznik Sercanów w rozmowie z portalem wPolityce.pl.
CZYTAJ DALEJ

Biskupi polscy i litewscy modlili się przy Grobie Dzieci Utraconych

2024-11-16 19:19

[ TEMATY ]

abp Tadeusz Wojda SAC

przewodniczący KEP

Grób Dzieci Utraconych

biskupi polscy i litewscy

Radio Nadzieja

Przewodniczący KEP abp Tadeusz Wojda modli się przy Grobie Dzieci Utraconych w Łomży

Przewodniczący KEP abp Tadeusz Wojda modli się przy Grobie Dzieci Utraconych w Łomży

Przewodniczący Episkopatu abp Tadeusz Wojda SAC modlił się dziś na cmentarzu komunalnym w Łomży przy Grobie Dzieci Utraconych. - Prośmy Dawcę Życia, abyśmy wszyscy, duchowni i świeccy, potrafili z ogromną pokorą i szczerą miłością stanąć przy zmagających się z cierpieniem rodzicach. Abyśmy czynną obecnością i stosownymi modlitwami nieśli pociechę, umacniali wiarę i podtrzymywali nadzieję, że ich dziecko otacza ojcowska miłość - mówił Przewodniczący KEP.

Przewodniczącemu KEP towarzyszyli także biskupi litewscy, bowiem wizyta na Cmentarzu komunalnym przy ul. Przykoszarowej w Łomży, była związana z odbywającym się w mieście dwudniowym spotkaniem Zespołu KEP ds. Kontaktów z Konferencją Episkopatu Litwy. Zespołowi przewodniczy biskup warszawsko-praski Romuald Kamiński.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję