Reklama

Niedziela Częstochowska

Ku czci św. Jana Berchmansa w Gorzkowie – Trzebniowie

Marzenie Boga

– Bóg marzy, aby każdy z nas był świętym. Świętości nie wolno odkładać na później, na starość – mówił o. Jacek Toborowicz, przeor sanktuarium Matki Bożej Patronki Rodzin z Leśniowa, podczas uroczystości odpustowej ku czci św. Jana Berchmansa w parafii pod wezwaniem tego świętego w Gorzkowie – Trzebniowie.

[ TEMATY ]

odpust

Beata Pieczykura/Niedziela

26 listopada Msza św., której przewodniczył Ojciec Przeor, otworzyła rok dziękczynienia za 10-lecie istnienia parafii, który potrwa do 26 listopada 2019 r. W homilii podkreślił on, że święci mają wyrwać katolików z marazmu i duchowego lenistwa; a dziś, aby ich naśladować, wystarczy uwierzyć, że Bóg jest miłością, i tym żyć na co dzień. Św. Jan Berchmans wierny w małych sprawach pokazuje, jak wyznać wiarę, np. pamiętać o codziennej modlitwie i niedzielnej Mszy św., zachować post w piątek i tego dnia nie uczestniczyć w zabawach, nie wybierać się na zakupy.

Reklama

Tego dnia ołtarz ozdobił obrus, na którym celebrowano ostatnią Mszę św. w kościele św. Jana Berchmansa w Diest 30 września; zostały zapalone świece z tego kościoła, a wszyscy licznie zgromadzeni po raz pierwszy usłyszeli brzmienie organów podarowanych przez wspólnotę z zamkniętego kościoła. W Belgii zakończył się pewien etap dziejów, ale jedność i świętość Kościoła trwają i przyjaźń nadal łączą wiernych i kapłanów. Dlatego ołtarz Pański otoczyli: kapłani, ojcowie paulini wraz z nowicjatem, strażacy z pocztami sztandarowymi, panie z Koła Gospodyń Wiejskich w strojach ludowych, członkowie Parafialnej Rady Duszpasterskiej, Parafialnej Rady Ekonomicznej, Kół Żywego Różańca, grup Margaretki, Stowarzyszenia „Berchmans”, młodzież, dzieci oraz wierni z Gorzkowa Nowego, Gorzkowa Starego, Trzebniowa, Ludwinowa i Gór Gorzkowskich. Dzieci z kl. IV przekazały modlitewniki przygotowujące do I Komunii św. rówieśnikom z kl. I i II. Ten gest stanowi zaproszenie nie tylko dla najmłodszych do naśladowania patrona, który ukochał różaniec, krzyż i reguły zakonne.

W duchu dziękczynienia za istnienie parafii w Gorzkowie – Trzebniowie za obecność i realne wsparcie św. Jana Berchmansa proboszcz ks. kan. Bogumił Kowalski powiedział: – Dziś czynimy, to co do nas należy. Bogu Trójedynemu dziękujemy za uroczystość ku czci patrona. Dziękujemy za przewodnika w wierze św. Jana Berchmansa, za wszystkie łaski wyproszone przez Jego wstawiennictwo. Dziękujemy ludziom, którzy tworzą wspólnotę parafialną. Dziękujemy za ludzi, którzy przychodzili i przychodzą modlić się i korzystać z sakramentów zarówno tutaj, jak i Trzebniowie.

Uroczystość była okazją do przekazania podziękowań za szerzenie kultu św. Jana Berchmansa w przestrzeni międzynarodowej (Medal Świętej Rodziny „Zasłużony dla Archidiecezji Częstochowskiej” z nadania abp. Wacława Depo odebrał Jeff Sluher z Teksasu), ogólnopolskiej (podziękowanie trafiło do Lidii Dudkiewicz, redaktor naczelnej Katolickiego Tygodnika „Niedziela”, i piszącej te słowa, archidiecezjalnej (podziękowanie otrzymali ks. prał. Włodzimierzowi Kowalik, wikariusz biskupi ds. ekonomiczno-administracyjnych, i ks. Paweł Wróbel, archidiecezjalny duszpasterz Liturgicznej Służby Ołtarza) i parafialnej (Ewa i Andrzej Golibroda, Danuta i Józef Kalarus, Alicja i Włodzimierz Myga, Koło Gospodyń Wiejskich, strażacy z Gorzkowa i Trzebniowa, Stowarzyszenie Kobiety bez Tandety oraz pośmiertnie Marian Nowak, budowniczy świątyni).

Zachętą na jubileuszowy rok do podążania ku świętości drogą św. Jana niech będą słowa Cypriana Kamila Norwida: „Krocz – jasny, uśmiechnięty, Na twarzy ten Chrystusa rys. Miłość. Ty się wahasz? Ty się cofasz? Ty się odważ świętym być!”.

2018-11-27 17:56

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Sanktuarium w Miedniewicach czeka

Program Mszy św. i nabożeństw w czasie Odpustu w Sanktuarium Matki Bożej Świętorodzinnej w Miedniewicach 2013

CZYTAJ DALEJ

Świadomi tego, co najniższe i najwznioślejsze!

2021-07-27 12:14

Niedziela Ogólnopolska 31/2021, str. IV

[ TEMATY ]

homilia

Adobe Stock

Nie ma nic gorszego, jak życie na powierzchni – pozbawione kontaktu zarówno z tym, co w nas najwznioślejsze, jak i z tym, co... najniższe. Zbyt łatwo i bezrefleksyjnie dajemy się unosić strumieniowi oszałamiającej cywilizacji. To zmora i nieszczęście naszych czasów. Schodzenie na głębię, także tę mroczną, jest konieczne, by móc żarliwie zwracać swe oczy ku jasnej głębi serca i najwznioślejszym darom Boga.

CZYTAJ DALEJ

Papież do młodych: na wzór Maryi nieście Chrystusa w świat

2021-08-02 14:50

[ TEMATY ]

młodzi

Franciszek

młodzież

Monika Rybczyńska/Biuro Krajowe ŚDM

Ojciec Święty zachęcił młodzież, by na wzór Maryi niosła Chrystusa w świat i czyniła ze swego życia dar dla innych. Papież pisze o tym w przesłaniu na 32. Międzynarodowy Festiwal Młodych odbywający się w Medziugoriu. Hasłem tygodniowego spotkania, w którym uczestniczy również młodzież z Polski, są słowa „Co dobrego mam czynić?”.

W swym przesłaniu Franciszek nawiązuje do historii bogatego młodzieńca, który odszedł smutny po spotkaniu z Jezusem. Papież wskazuje, że miał on odwagę stawiania słusznych pytań, zabrakło mu jednak odwagi do przyjęcia odpowiedzi Jezusa: zrezygnowania z siebie samego i swoich bogactw, by związać się z Chrystusem i dzięki tej drodze odkryć pełnię szczęścia. „Także do was Jezus mówi dziś: pójdź i naśladuj” – pisze Papież zachęcając uczestników festiwalu, by nie bali się oddać swej młodości w ręce Jezusa i podążać za Nim.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję