Reklama

Modlitwa

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dzień Wszystkich Świętych. Szczególny i wyjątkowy dzień. Odwiedzamy cmentarze, aby tam przy grobach i mogiłach, w blasku płonących zniczy i świec - w niezwykłej ciszy - "zatopić" się w modlitwie. Przywołujemy w pamięci tych, których tutaj na ziemi darzyliśmy miłością i szacunkiem, a którzy zostali wezwani na Wieczną Wartę przez Króla życia i śmierci. Jedyne, co im możemy dzisiaj ofiarować to modlitwa. Tak bardzo oni jej potrzebują.

Ten dzień to nie tylko okazja do wspomnień i rodzinnych spotkań. To także czas i wyjątkowa okazja do głębszych refleksji nad własnym życiem i przemijaniem.

Boże, jak ten czas szybko upływa. Każda minuta, godzina, każdy dzień przybliża mnie do spotkania z Tobą. Taka oczywista prawda, a jakże zarazem trudna. Czy jestem gotów już na to spotkanie? A może zbyt często mówię do siebie: "na przygotowanie do śmierci mam jeszcze czas". Czy patrzę na swoje życiowe problemy (i te małe i te duże) przez pryzmat wieczności? Czy tak na prawdę do końca wierzę w życie wieczne? Czy owa wiara znajduje swój pełny wyraz w codziennej postawie? Czy kiedy przyjdzie moja ostatnia godzina będę miał w sobie tyle siły i odwagi, aby "odwrócić głowę" i spojrzeć na całe swoje życie? O mój kochany Boże, abym nie wypowiedział wówczas tego jednego słowa, tragicznego słowa: przegrałem. Tak bardzo się spieszę. Tak często brakuje mi czasu. O Boże, abym nie spóźnił się na tą ostatnią spowiedź i Komunię Świętą. Niestety, tak wielu się spóźnia. O Boże, aby nie zabrakło mi czasu na pożegnanie z najbliższymi a przede wszystkim na pojednanie się z tymi, których w jakimkolwiek stopniu tutaj na ziemi zraniłem.

Bezlitosny ruch wskazówek zegara. Boże, abym znalazł czas w moim życiu na modlitwę różańcową. Bo to nie prawda (jak często próbuję się usprawiedliwiać przed samym sobą), że go nie mam. Czas bowiem jest moją własnością. Nie mogę zapomnieć, że moi najbliżsi na moje już zimne i sztywne ręce włożą różaniec. Abym nie musiał się zawstydzić, kiedy skierujesz do mnie pytanie: jak często będąc na ziemi brałem ten różaniec do ręki?

Śmierć, koniec i zarazem początek nowego życia - Życia Wiecznego. Ono jest ostatecznym celem naszej ziemskiej wędrówki.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2001-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Afrykańscy liturgiści: liturgia to nie folklor ani spektakl

2026-08-16 20:05

[ TEMATY ]

liturgia

folklor

spektakl

afrykańscy liturgiści

Vatican Media

Uczestnicy II Kongresu Liturgistów Afrykańskich w Dar es Salaam

Uczestnicy II Kongresu Liturgistów Afrykańskich w Dar es Salaam

Inkulturacja liturgii nie oznacza bezkrytycznego wprowadzania do niej lokalnych zwyczajów, a taniec nie może stawać się spektaklem czy rozrywką. Liturgia ma prowadzić do głębszego spotkania z Chrystusem, zachowując jednocześnie autentyczne bogactwo afrykańskich kultur – podkreślili uczestnicy II Kongresu Liturgistów Afrykańskich w Dar es Salaam. O jego wnioskach informuje Agencja Fides.

W spotkaniu w Dar es Salaam w Tanzanii, uczestniczyło 112 liturgistów z jedenastu krajów Afryki. Obradowali pod hasłem „Praktyki inkulturacji liturgicznej w Afryce: przeszłość, teraźniejszość i przyszłość” – podaje Agencja Fides.
CZYTAJ DALEJ

Rozpoczyna się Nowenna do Matki Bożej Częstochowskiej

2026-08-17 07:24

[ TEMATY ]

Jasna Góra

nowenna

Agata Kowalska

Jasnogórskie Śluby Narodu Prymasa Tysiąclecia stały się tematem przewodnim duchowych przygotowań do obchodzonej 26 sierpnia uroczystości Matki Bożej Częstochowskiej. Od 17 sierpnia na Jasnej Górze przez dziewięć kolejnych dni o godz. 18.30 przed jasnogórskim szczytem sprawowane będą Msze św. ze specjalnymi rozważaniami, które poprowadzi paulin, o. dr Rafał Wilk. W sposób szczególny uczestniczyć w nich będą wierni z częstochowskich parafii.

Dla tych, którzy nie mogą osobiście przybyć na Jasną Górę Msza św. z rozważaniami nowennowymi sprawowana będzie także o godz. 7.00 w Kaplicy Cudownego Obrazu. Transmitować ją będzie Telewizja Polska.
CZYTAJ DALEJ

Kuba: kryzys dotyka również kościoły - brakuje hostii do odprawiania Mszy świętych

2026-08-17 19:45

[ TEMATY ]

Kuba

Hostia

Karol Porwich/Niedziela

Kryzys gospodarczy i energetyczny na Kubie ma bardzo konkretne konsekwencje dla życia liturgicznego w parafiach. Trudności w dostępie do mąki, potęgowane przez nawracające przerwy w dostawie prądu, komplikują lokalną produkcję hostii do sprawowania Mszy świętej i udzielania wiernym Komunii świętej. W odpowiedzi na tę sytuację Kościół katolicki w Kostaryce wysłał na Kubę 20 tys. niekonsekrowanych hostii.

Według "Eco Católico", tygodnika Kościoła katolickiego w Kostaryce, o. Ricardo Cerdas Guntanis, zastępca sekretarza Konferencji Episkopatu Kostaryki, potwierdził wysyłkę hostii wyprodukowanych przez piekarnię konferencji episkopatu, która zazwyczaj zaopatruje diecezje i parafie tylko w tym kraju. Na Kubie odebrał je o. José Araya, redemptorysta, który przez kilka lat pełnił posługę duszpasterską w Kostaryce. Hostie będą konsekrowane na Kubie przez kapłanów podczas Mszy świętych.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję