Reklama

Kościół

Bp Przybylski: w szkole Maryi chcemy uczyć się mądrości

„Tu na Jasnej Górze jest szczególnie ważna szkoła dla każdego człowieka. To szkoła Maryi. To szkoła, w której można nauczyć się życia, Pana Boga. Można się nauczyć bardzo wielu przydatnych do życia spraw” – mówił w homilii bp Andrzej Przybylski, biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej, który 7 września przewodniczył Mszy św. w kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze, z racji rozpoczęcia nowego roku szkolnego szkół województwa śląskiego.

[ TEMATY ]

bp Andrzej Przybylski

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

Na Jasnej Górze zgromadzili się przedstawiciele Kuratorium Oświaty, dyrektorzy i pracownicy szkół województwa śląskiego oraz blisko 70 pocztów sztandarowych szkół województwa śląskiego. W Mszy św. wzięli udział m. in. poseł Lidia Burzyńska (PiS), Urszula Bauer, śląski kurator oświaty.

Mszę św. z bp. Przybylskim koncelebrował o. Jan Poteralski podprzeor Jasnej Góry - Patrzymy na krzyż, a pod krzyżem widzimy Maryję. Pod matczynym płaszczem Maryi rozpoczynamy nowy rok szkolny i katechetyczny. Szkoła to podstawa budowania przyszłości narodu polskiego. A w szkole rozum i wiara przenikają się – mówił na początku Mszy św. o. Poteralski.

Reklama

W homilii bp Przybylski nawiązał m. in. do Światowych Dni Młodzieży w Częstochowie, w 1991 r. - Niezapomnianym wydarzeniem w dziejach Polski, Częstochowy i Jasnej Góry był rok 1991, kiedy w sierpniu przybyły rzesze młodych ludzi z całego świata. Nigdy w Częstochowie nie było tak wielu młodych ludzi, jak wtedy. Przyjechali na Jasną Górę na zaproszenie św. Jana Pawła II. Bo tu na Jasnej Górze jest szczególnie ważna szkoła dla każdego człowieka. To szkoła Maryi. To szkoła, w której można nauczyć się życia, Pana Boga. Można się nauczyć bardzo wielu przydatnych do życia spraw – mówił bp Przybylski.

- Od wieków tak wielu pielgrzymów przybywa do szkoły Maryi nie tylko, żeby coś otrzymać, ale się czegoś nauczyć – kontynuował biskup.

Bp Przybylski podkreślił znaczenie szkoły w życiu każdego człowieka - Nikt z nas nie ma wątpliwości, ze powinien chodzić do szkoły. Bo szkoła to jakieś szczególnie ważne miejsce w rozwoju każdego z nas. Człowiek musi zdobywać wiedzę. Dobra szkoła jest nam potrzebna do tego, żebyśmy byli mądrzy. To jest jakiś kapitał dla każdego z nas – mówił bp Przybylski i dodał: „ Jeśli będziemy mądrymi ludźmi, to nie będziemy głupio żyć. To nie będziemy dokonywać głupich wyborów. A przez to nie zmarnujemy życia. I osiągniemy w tym życiu coś pięknego i wartościowego”.

Reklama

- Również w szkole Maryi chcemy uczyć się mądrości. Jest pewna delikatna różnica w mądrości ludzkiej i w Mądrości Bożej – przypomniał biskup.

Biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej wskazał na przykład Apostoła Narodów - Św. Paweł przed nawróceniem i odkryciem Chrystusa twierdził, że wystarczy mu taka ludzka mądrość. Uważał, że wystarczy mu, że pójdzie do najlepszej wówczas szkoły filozoficznej, pozna Biblię. I kiedy przeżył pod Damaszkiem wielkie spotkanie z Jezusem, kiedy się nawrócił i stał się z prześladowcy Boga i Jego Kościoła wielkim budowniczym wspólnot kościelnych, to zaczął pisać w swoich listach, że ta ludzka mądrość była niesłychanie ważna, ale byłaby głupstwem bez Mądrości Bożej – mówił biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej.

- Ważne i potrzebne są te szkoły ludzkie, w których uczymy się ludzkich rzeczy, ale one będą niepełne jeśli nie będzie tej Mądrości Bożej, a tym samym szkoły Maryi – podkreślił biskup i pytał: Dlaczego każdy człowiek potrzebuje tych dwóch mądrości?

- To jest bardzo ważne, żebyśmy wszyscy nauczyli się historii Polski, poprawnie języka polskiego, języków obcych, matematyki, fizyki. To wszystko, po ludzku rzecz biorąc jest niesłychanie ważne, ale jak w tym wszystkim nie będzie jakiejś Bożej Mądrości, to możemy wiedzę nieumiejętnie wykorzystać, a czasem wręcz źle wykorzystać – odpowiedział biskup.

- Czego uczymy się w szkole Boga i szkole Maryi? – pytał dalej bp Przybylski - Bóg uczy nas, że jest Miłością. I chce nam powiedzieć, że wszystko, co wiemy, to trzeba wykorzystać z miłością. Bóg jest Prawdą i chce nam powiedzieć, że dobrze, że masz tyle informacji, ale nie po to, aby kłamać i manipulować, ale żeby tworzyć prawdę – podkreślił bp Przybylski.

- Boża Mądrość to jest taka mądrość, która uczy nas jak tę ludzką mądrość i wiedzę wykorzystać dla dobra ludzi – dodał biskup.

- Szkoła Maryi, do której jako szkoły przychodzimy, uczy nas czegoś bardzo ważnego. Obok obrazu Matki Najświętszej jest relikwia św. Jana Pawła II, jego przestrzelony, zakrwawiony pas. Jan Paweł II nigdy nie ukrywał tego, że uczył się wiary i życia w szkole Maryi. I kierował się w życiu hasłem: „Totus Tuus” (cały Twój). W tym zawołaniu dla niego ważne było słowo „cały”. Tak, żeby być scalonym i nie być człowiekiem rozbitym – kontynuował duchowny.

Bp Przybylski zaznaczył, że „najważniejszym owocem każdego nauczania i wychowania jest scalenie człowieka” - Mamy coraz więcej wiedzy. Żyjemy w takim podzielonym świecie, jak nigdy dotąd. Dzisiaj każdy młody człowiek stając przed telewizorem, wchodząc w Internet w jednym momencie może być w kilku światach informacji, wartości, w kompletnie niespójnych rzeczywistościach, to jak on ma się poskładać. Jak on ma być cały – mówił biskup i dodał: „Jest mnóstwo ludzi, którzy w tym bardzo bogatym w informacje świecie nie dają sobie rady z życiem. Jest mnóstwo młodych ludzi mądrych, mówiących wieloma językami, mających dużo informacji, a kompletnie rozbitych. Dlatego nie wystarczy nam ludzka mądrość”.

- Potrzebujemy tej Bożej Mądrości, która nam uporządkuje cały ten świat wiedzy i sprawi, że wiedząc dużo nie będziemy rozbici, ale scaleni. Będziemy szli droga dobra, prawdy i piękna – zakończył bp Przybylski

Uczestnicy Mszy św. zawierzyli nowy rok szkolny Matce Bożej.

2018-09-07 21:09

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Chrześcijanin tańczy, tańczy, tańczy...

[ TEMATY ]

bp Andrzej Przybylski

Czy można tańczyć w kościele? Ostatnio uczestniczyłem w młodzieżowych rekolekcjach, podczas których jakaś młodzieżowa grupa taneczna wykonywała utwór muzyczno-taneczny. Wprawdzie nie umiałem z niego odczytać jakiejś konkretnej treści, ale podobało mi się to. Widziałem natomiast, że nie podobało się to niektórym starszym osobom w świątyni. Osobiście nie czuję się tym zgorszony, ale nie wiem, czy przez takie przedstawienia nie umniejsza się sakralności naszym spotkaniom modlitewnym?
Michał

CZYTAJ DALEJ

Toruń: Młody mężczyzna atakował ludzi maczetą. Trzy osoby ranne

2022-01-17 08:10

Adobe Stock

21-letni mężczyzna atakował ludzi maczetą w poniedziałkowy poranek w Toruniu. Trzy osoby są ranne i trafiły do szpitala. Agresor został zatrzymany przez policję.

"Mężczyzna atakował przechodniów ostrym narzędziem o długości ok. 50 cm, najprawdopodobniej maczetą. Pierwsze zgłoszenie było od kobiety, która szła wzdłuż Szosy Chełmińskiej. Ona zgłosiła uraz twarzy i wówczas zaczęliśmy szukać tego mężczyzny" - poinformowała PAP podinsp. Wioletta Dąbrowska.

CZYTAJ DALEJ

Bp Muskus: każdy akt antysemityzmu jest zarazem aktem antychrześcijaństwa

2022-01-17 19:52

[ TEMATY ]

Dzień Judaizmu

bp Damian Muskus

judaizm

Magdalna Miła

Przemoc, czy to fizyczna, czy słowna, nie jest językiem dzieci Bożych – mówił bp Damian Muskus OFM podczas odbywającego się online spotkania z okazji Dnia Judaizmu. - Każdy akt antysemityzmu jest zarazem aktem antychrześcijaństwa, bo podcina święte korzenie, z których wyrastamy – podkreślił.

W spotkaniu, które odbyło się na platformie Zoom, uczestniczyli m.in. Tadeusz Jakubowicz, przewodniczący Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Krakowie, rabini Boaz Pash i Avi Baumol, Olga Adamowska oraz bp Robert Chrząszcz, ks. prof. Łukasz Kamykowski, przewodniczącego Rady Dialogu Ekumenicznego i Międzyreligijnego Archidiecezji Krakowskiej, a także dr Joanna Barcik, filozof.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję