Reklama

Rodzina

W Tygodniu Ekumenicznym zbiórka na rzecz samotnych matek

[ TEMATY ]

ekumenizm

matka

kobieta

BOŻENA SZTAJNER

Samotne matki doświadczone przemocą wesprze specjalny fundusz pomocy powołany właśnie przez Polską Radę Ekumeniczną (PRE). Na ten cel zostaną przekazane ofiary pieniężne zbierane w świątyniach różnych wyznań podczas rozpoczynającego się Tygodnia Ekumenicznego.

Materiały na tegoroczny Tydzień Ekumeniczny przygotowali chrześcijanie z Indii. Zwracają oni uwagę, że 80 proc. indyjskich chrześcijan stanowią dalici lub ich potomkowie, to znaczy najuboższa grupa społeczna Indii. Dalici w języku hindi oznacza „uciśnieni”.

Bp Edward Puślecki, sekretarz PRE wyraził nadzieję, że zwracając uwagę na sytuację w Indiach, Kościoły chrześcijańskie jeszcze mocniej zjednoczy się w działaniach na rzecz ludzi cierpiących, ubogich, zmarginalizowanych.

"Któż miałby inny zajmować się tymi ludźmi jeśli nie Kościoły, które otrzymały przykład takiej służby w osobie Syna Bożego, który przyszedł właśnie do tych zapomnianych, odrzuconych, biednych" – pyta w rozmowie z KAI biskup Kościołe Ewangelicko-metodystycznego.

Sekretarz PRE zwraca uwagę, że w naszym kraju także mamy obszary biedy, nędzy, zapomnienia i odrzucenia, zaś jednym z nich są kobiety, które samotnie wychowują dzieci, ponieważ musiały uciekać z domu, przed mężem alkoholikiem, który maltretował żonę i dzieci.

"Te kobiety są najczęściej napiętnowane przez swoje rodziny, środowisko a niekiedy przez Kościoły, bo jeśli kobieta nie radzi sobie z budowaniem własnego domu, to znaczy że coś złego musi być złego jej stornie" - zauważa bp Puślecki. Jego zdaniem Kościoły powinny pytać o to w jaki sposób mogą pomóc takim kobietom, często bezrobotnym.

Sekretarz PRE poinformował, że Rada postanowiła pomóc takim matkom, przekazując im środki zebrane z tegorocznych wpłat na powołany właśnie przez PRE fundusz pomocy. Pieniądze będą zbierane podczas nabożeństw ekumenicznych sprawowanych w świątyniach różnych podczas rozpoczynającego się dziś Tygodnia Ekumenicznego. Jak zapowiedział bp Puślecki fundusze te zostaną przekazane na rzecz jednego z domów samotnej matki.

"Chodzi o to, by te kobiety zobaczyły nową nadzieję i dostrzegły że chrześcijanie interesują się konkretnymi sprawami ludzi żyjących na marginesie i to nie z własnej winy ale dlatego, że tak im się życie ułożyło" – mówi sekretarz PRE.

Reklama

Tegoroczny Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan obchodzony jest pod hasłem "Czego Bóg od nas oczekuje?", inspirowanym tekstem z Księgi Proroka Micheasza (6,8). Od dziś do 25 stycznia w całej Polsce chrześcijanie różnych wyznań będą odwiedzać świątynie bratnich Kościołów i wspólnie modlić o pełną i widzialną jedność chrześcijan.

W trakcie Tygodnia, w świątyniach różnych wyznań w całym kraju odbywać się będzie wspólne nabożeństwo ekumeniczne w świątyni jednego z siedmiu Kościołów zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej (PRE) oraz w świątyniach Kościoła rzymskokatolickiego.

Zwyczajem przyjętym w Polsce na nabożeństwach ekumenicznych jest gościnna wymiana kaznodziejów. Zgodnie z ustaleniami podjętymi przez PRE i Kościół rzymskokatolicki, na nabożeństwa należy zapraszać nie tylko duchownych i wiernych bratnich Kościołów, lecz również zachęcać wiernych własnego Kościoła do udziału w nabożeństwach w świątyniach i kaplicach Kościołów innej tradycji.

Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan trwa od 18 do 25 stycznia. Termin ten został zaproponowany przez pioniera ruchu ekumenicznego, Paula Wattsona z USA, aby obejmował czas między dniem wspominającym św. Piotra (18 stycznia – niegdyś w rzymskim kalendarzu święto katedry Apostoła), a dniem upamiętniającym św. Pawła (25 stycznia – święto jego nawrócenia), co miało mieć symboliczne znaczenie.

Tygodnie Modlitw o Jedność Chrześcijan przygotowywane przez Światowa Radę Kościołów i Papieską Radę ds. Popierania jedności Chrześcijan odbywają się od 1968 r.

W Polsce w przygotowywaniu i obchodach Tygodnia uczestniczy Polska Rada Ekumeniczna (PRE) i Kościół rzymskokatolicki. W skład PRE, która formalnie zarejestrowana została w 1946 r., wchodzą: Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny, Kościół Ewangelicko-Augsburski, Kościół Ewangelicko-Reformowany, Kościół Ewangelicko-Metodystyczny, Kościół Polskokatolicki, Kościół Starokokatolicki Mariawitów i Kościół Chrześcijan Baptystów.

2013-01-18 14:29

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Mama – skarb od Boga

Niedziela wrocławska 21/2018, str. VI

[ TEMATY ]

matka

zakonnica

kmiragaya/fotolia.com

Mama to pierwsza osoba, którą spotykamy na drodze naszego życia. Od samego początku dba o nasze bezpieczeństwo, troszczy się o nas i darzy bezinteresowną miłością. 26 maja to dzień, w którym w Polsce obchodzimy jej święto. Dzień Matki. Poprosiłyśmy siostry zakonne z różnych wrocławskich Zgromadzeń, by opowiedziały nam o swoich mamach.

S. Maria Adela Rajska ze Zgromadzenia Sióstr św. Marii Magdaleny od Pokuty

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

W KSM odnaleźli Boga i przyjaźń

2023-02-08 08:59

Katarzyna Dobrowolska

Tak mówi młodzież z parafii św. Jacka Odrowąża w Leszczynach. Odkrywają i umacniają wiarę, realizują akcje charytatywne, organizują wydarzenia religijne, wyjazdy, spektakle i rekolekcje.

Ostatnie przedstawienie, przygotowane pod okiem reżyserki emerytowanej polonistki p. Elżbiety Sańpruch, opiekuna KSM wikariusza ks. Mariusza Tarki we współpracy z nauczycielami SP w Leszczynach, katechetką Dorotą Tokarską) było bardzo udanym przedsięwzięciem. Próby trwały przez listopad i grudzień.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję