„Kolędowanie - polski zwyczaj”
W rzeszowskim teatrze Maska odbył się 7 stycznia koncert kolęd zatytułowany Kolędowanie - polski zwyczaj. Najpiękniejsze tradycyjne i współczesne polskie kolędy zaprezentowali laureaci festiwali i konkursów ogólnopolskich kształcący się w Centrum Sztuki Wokalnej Podkarpackiego Związku Piłsudczyków. Koncerty organizowane są od 6 lat.
Spotkanie członków Duszpasterstwa Rodzin
8 stycznia w parafii pw. Świętego Krzyża w Rzeszowie wspólną Mszą św. pod przewodnictwem bp. Kazimierza Górnego rozpoczęło się świąteczne spotkanie członków Duszpasterstwa Rodzin diecezji rzeszowskiej. „Módlmy się, aby w naszych rodzinach była miłość i wzajemny szacunek, atmosfera rozmowy, spokoju i życzliwości” - mówił Ksiądz Biskup. W spotkaniu uczestniczyli pracownicy Duszpasterstwa Rodzin oraz osoby zaangażowane w obronę życia nienarodzonych.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Wieczór kolęd w katedrze rzeszowskiej
Reklama
8 stycznia w kościele katedralnym odbył się XI Przegląd Kolędowy Chórów. Wzięło w nim udział 14 zespołów parafialnych. Przegląd rozpoczęła Msza św. pod przewodnictwem bp. Edwarda Białogłowskiego. Każdy chór wykonał trzy kolędy w różnych opracowaniach.
Jak mówi ks. Stanisław Mac - proboszcz parafii Katedralnej „Z jednej strony jest to dowartościowanie wielkiego trudu chórzystów, z drugiej niewątpliwie podniesienie poziomu śpiewu kościelnego”. Gościem spotkania był bp Kazimierz Górny, ordynariusz rzeszowski. Inspiratorką przeglądów, które odbywają się od kilku lat jest Urszula Jeczeń-Biskupska, dyrygent chóru katedralnego.
Spotkanie opłatkowe przyjaciół WSD
8 i 9 stycznia na spotkaniach opłatkowych zgromadzili się członkowie Stowarzyszenia Przyjaciół Wyższego Seminarium Duchownego w Rzeszowie. Modlitwą, pamięcią i ofiarą pieniężną wspomagają oni przyszłych kapłanów. Przyjaciele WSD z rejonu Jasła i Gorlic spotkali się 8 stycznia w Tarnowcu. Dzień później w budynku seminarium przy ul. Wetlińskiej zebrali się członkowie stowarzyszenia z Rzeszowa i okolic. Spotkanie rozpoczęła Msza św.; w programie znalazły się jasełka w wykonaniu alumnów I roku, przedstawienie sprawozdań z działalności Stowarzyszenia za rok 2004 oraz wspólne kolędowanie.
Opłatek Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich
W instytucie Jana Pawła II w Rzeszowie na spotkaniu opłatkowym zgromadzili się 9 stycznia członkowie Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich. Spotkanie rozpoczęło się od Mszy św. w kościele garnizonowym. Następnie w Instytucie Jana Pawła II odbyło się walne zebranie oddziału podkarpackiego Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy, podczas którego wybrano nowy zarząd.
Opłatek Ruchu Domowego Kościoła
9 stycznia na spotkaniu opłatkowym zebrali się członkowie Ruchu Domowego Kościoła. Spotkanie rozpoczęło się przedstawieniem jasełkowym w katedrze rzeszowskiej. Następnie została odprawiona uroczysta Msza św., a po niej w sali Jana Pawła II spotkanie opłatkowe i wspólne kolędowanie.
„Pielgrzymki polskie” w fotografii Adama Bujaka
Pielgrzymki Polskie w fotografii Adama Bujaka to tytuł wystawy, która została otwarta 8 stycznia w Muzeum Okręgowym przy ul. 3 Maja w Rzeszowie. Około 120 starannie wybranych fotografii w wielkim formacie obrazuje wszystkie pielgrzymki Jana Pawła II do Polski. Honorowy patronat nad wystawą objął bp Kazimierz Górny, ordynariusz rzeszowski. Wystawę fotografii Adama Bujaka można oglądać w muzeum Okręgowym w Rzeszowie do 4 lutego.
Pomoc dla Azji
9 stycznia przed kościołami w całym kraju, również w diecezji rzeszowskiej, zbierano pieniądze na rzecz poszkodowanych w wyniku trzęsienia ziemi i fal tsunami w Azji. Zbiórkę zorganizowała Caritas. Ludzie chętnie dzielili się z potrzebującymi. Liczba ofiar śmiertelnych grudniowego tsunami w Azji przekroczyła 156. tysięcy. Kilka tysięcy ludzi uznaje się za zaginionych, około 5 milionów straciło swoje domy.