Reklama

Akcja Katolicka Diecezji Drohiczyńskiej

Akcja Katolicka to stowarzyszenie katolików świeckich, którzy w zorganizowanej formie współpracują z hierarchią kościelną i duchowieństwem w szerzeniu i ugruntowywaniu nauki Jezusa Chrystusa.

Niedziela podlaska 4/2005

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Reklama

Akcja Katolicka wspólnie z księżmi realizuje cele apostolskie Kościoła katolickiego. Zorganizowana współpraca katolików świeckich i duchowieństwa w nauczaniu prawd wiary należy od czasów apostolskich do tradycji Kościoła. Wagę tej współpracy podkreślił Sobór Watykański II i Ojciec Święty Jan Paweł II, mówiąc o katolikach świeckich, że „winni poczuć się rzeczywistymi podmiotami w życiu Kościoła” i „winni uświadomić sobie coraz wyraźniej nie tylko to, że należą do Kościoła, ale że sami są Kościołem - wspólnotą wiernych żyjących na ziemi pod jednym przewodnictwem Papieża oraz pozostających z Nim w łączności Biskupów” (KK 33; DA 20; ChL 9).
Akcja Katolicka Diecezji Drohiczyńskiej została powołana przez biskupa drohiczyńskiego Antoniego Dydycza, dekretem z dnia 21 czerwca 1995 r. Statut Akcji Katolickiej zatwierdził Biskup Drohiczyński 12 października 1996 r. Patronem Akcji Katolickiej Diecezji Drohiczyńskiej jest bł. Honorat Koźmiński, a świętem patronalnym Uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata. Pierwsze walne zebranie odbyło się 28 marca 1998 r. w Drohiczynie w gmachu Kurii Diecezjalnej. Został na nim wybrany Zarząd Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej. Prezesem DIAK została Lucyna Woźnica z Sokołowa Podlaskiego, a na asystenta DIAK bp A. Dydycz mianował ks. Marka Sidoruka - wikariusza parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Węgrowie. Od 1 stycznia 1999 r. funkcję asystenta pełnił ks. Zbigniew Domirski, a od 1 września 2001 r. obowiązki te przejął ks. prał. Tadeusz Osiński, proboszcz parafii Łochów i dziekan dekanatu łochowskiego.
Celem Akcji Katolickiej jest pogłębianie formacji chrześcijańskiej i organizowanie bezpośredniej współpracy katolików świeckich z hierarchią kościelną w prowadzeniu ewangelizacji. Jednym ze współczesnych znaków czasu jest nowe poczucie odpowiedzialności za Kościół i jego misję w świecie. Troska o Kościół winna leżeć na sercu tak duchowieństwu, jak i katolikom świeckim.
Jan Paweł II odpowiedzialność za Kościół wyraził poprzez wezwanie do nowej ewangelizacji (przemówienie z 2 stycznia 1993 r.). Aby jednak katolicy świeccy mogli opowiedzieć się za nową ewangelizację, muszą zyskać nową świadomość bycia Kościołem i przygotować się przez odpowiednią formację do zadań apostolskich. DIAK w Drohiczynie prowadzi formację duchową i intelektualną osób, które stały się lub staną „ewangelicznym zaczynem” Akcji Katolickiej w parafiach.
DIAK organizuje zjazdy formacyjne członków, spotkania z racji uroczystości Chrystusa Króla oraz spotkanie opłatkowe w okresie Bożego Narodzenia. Poza tym organizuje pielgrzymki do polskich sanktuariów i dni skupienia: w sierpniu w Serpelicach, a zimą w Drohiczynie. Do stałego kalendarza weszły także trzydniowe rekolekcje dla członków Akcji Katolickiej z całej diecezji. Członkowie AK w swojej działalności zwracają uwagę na pracę charytatywną w parafiach. Troska o Kościół w miarę możliwości jest więc dzielona między duchowieństwo i ludzi świeckich.

Praca formacyjna stowarzyszenia

Praca duszpasterska dokonuje się na poziomie parafii i przy zaangażowaniu księży. Stąd Ojciec Święty Jan Paweł II w dokumencie Christifideles Laici naucza: „Nowe sytuacje - zarówno w Kościele, jak i życiu społecznym, ekonomicznym, politycznym i kulturalnym - domagają się dzisiaj ze szczególną siłą zaangażowania świeckich. Bierność, która zawsze była postawą nie do przyjęcia, dziś bardziej jeszcze staje się winą. Nikomu nie godzi się trwać w bezczynności”.
Księża proboszczowie i prefekci muszą chcieć organizować w parafiach Akcję Katolicką, czytać pozycje z biblioteki AK, biuletyny KIAK, bo stowarzyszenie podejmuje pracę formacyjną wg programu duszpasterskiego Konferencji Episkopatu Polski. Obecnie tematem roku jest: „Eucharystia źródłem mocy w głoszeniu Ewangelii nadziei”. Potrzebna jest praca formacyjna w sferze mentalności duchownych i świeckich. „Przyszłość świata i Kościoła idzie przez rodzinę” (FC 75) oraz przez stowarzyszenia i ruchy katolickie organizowane na poziomie parafii, diecezji i kraju. Trzeba, by i w naszej diecezji powstało więcej Parafialnych Oddziałów Akcji Katolickiej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Kierunki działania członków Akcji Katolickiej

Reklama

Członkowie Akcji Katolickiej mają obowiązek: udziału w rekolekcjach i dniach skupienia przynajmniej raz w roku, codziennej lektury Pisma Świętego, cotygodniowej adoracji Najświętszego Sakramentu, szczególnie w pierwszy czwartek lub pierwszy piątek miesiąca w miarę możliwości uczestnictwo we Mszy św. w dzień powszedni. Wszystkie spotkania: KIAK, DIAK, POAK rozpoczynają się odmówieniem jednej tajemnicy Różańca św. w intencji Ojca Świętego i modlitwą członka Akcji Katolickiej.
Działalność społeczna AK to głównie pogłębianie współpracy z samorządami lokalnymi i innymi organizacjami pozarządowymi, szczególnie z zespołami zajmującymi się pomocą rodzinie, bezrobotnym i ubogim.

Lektury i pomoce formacyjne Akcji Katolickiej

Zasadnicze materiał formacyjne to:
a) Jan Paweł II: encyklika Evangelium vitae, 1995; encyklika Ecclesia de Eucharistia, 2003; list apostolski Dies Domini, 1998; list apostolski Mane nobiscum Domine, 2004; adhortacja apostolska Ecclesia in Europa, 2003.
b) Konferencja Episkopatu Polski: Program duszpasterski na rok 2004/05 - Głosić Ewangelię nadziei, Katowice 2004.
c) Inne proponowane pozycje: ks. Henryk Orszulak: W radości i smutku... ale zawsze z nadzieją - konferencje wygłoszone do AK Diecezji Kaliskiej, Kalisz 2003; Chrześcijanie świadkami nadziei. I Arch. Kongres AK Lublin, 7-8.06.2002 r., Lublin 2002; Nadzieja chrześcijańska a nadzieje ludzkie, red. ks. J. Nagórny, ks. M. Pokrywka, KUL, Lublin 2003; Wczoraj - dziś - jutro Akcji Katolickiej, red. ks. T. Borutka, Kraków 2004. Tę pozycję posiadają księża dziekani i w tym roku w pracy formacyjnej POAK należy ją skutecznie wykorzystać.

Wydarzenia i spotkania

21 listopada 2004 r., w Uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata, miała miejsce Msza św. w parafii Matki Bożej z Góry Karmel w Bielsku Podlaskim. Mszę św. celebrował i homilię wygłosił bp Antoni Dydycz. Przed błogosławieństwem 20 osób złożyło uroczyste przyrzeczenie przynależności do Akcji Katolickiej.
Terminy:
Spotkanie opłatkowe: Drohiczyn - 8 stycznia 2005 r. Porządek spotkania: godz. 10.00 - Msza św. w kościele pofranciszkańskim pod przewodnictwem bp. Antoniego Dydycza; sprawozdania prezesów z działalności poszczególnych POAK za rok 2004; dzielenie się opłatkiem i posiłek w domu św. Antoniego u Księży Seniorów.
Diecezjalne Rekolekcje Wielkopostne Akcji Katolickiej odbędą się w Domu Rekolekcyjnym Sióstr Karmelitanek CIJ: 17-300 Siemiatycze, ul. Głowackiego 2, tel. (0-85) 655-23-97. Termin: 11-13.02.2005 r. Motto rekolekcji: Akcja Katolicka powinna stawać się autentyczną szkołą ewangelizacji ugruntowaną na słuchaniu Słowa Bożego i katechizacji - bp P. Jarecki.
Porządek rekolekcji:
Piątek - 11.02.2005
godz. 17.00 - zakwaterowanie w Domu Rekolekcyjnym
godz. 18.00 - Msza św. z homilią w kaplicy, Droga Krzyżowa
godz. 20.30 - kolacja
godz. 21.00 - Apel Jasnogórski
Sobota - 12.02.2005
godz. 7.00 - pobudka
godz. 7.45 - śniadanie
godz. 8.30 - Msza św. z homilią
godz. 10.00 - konferencja ks. kan. Tadeusza Żdanuka - asystenta AKAB z Białegostoku nt.: Czy jestem człowiekiem religijnym czy wierzącym?
godz. 12.00 - Anioł Pański i konferencja: Jakie jest dziś mojej rodziny - wiara i nadzieja w rodzinie
godz. 13.30 - obiad
godz. 15.00 - rachunek sumienia w Godzinie Miłosierdzia
godz. 16.30 - konferencja: Nadzieje Polaków dziś
godz. 18.00 - kolacja
godz. 20.00 - Różaniec i Apel Jasnogórski
Niedziela - 13.02.2005
godz. 7.00 - pobudka
godz. 8.00 - śniadanie
godz. 9.00 - konferencja: Nadzieja chrześcijańska wobec wyzwań współczesności. Potrzeba nadziei w świecie dzisiejszym - w obliczu rozczarowań i złudnych nadziei
godz. 9.45 - modlitwa prywatna, spowiedź
godz. 11.00 - Msza św. pod przewodnictwem bp. A. Dydycza. Akt Oddania Akcji Katolickiej w opiekę Matki Bożej
godz. 12.30 - obiad i pożegnanie.

Nad całością rekolekcji czuwa ks. prał. Tadeusz Osiński - asystent DIAK - Drohiczyn. Konferencje do uczestników rekolekcji głosić bedą: ks. kan. Tadeusz Żdanuk - asystent AKAB - Białystok i ks. prał. Tadeusz Osiński - asystent DIAK - Drohiczyn.

2005-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Święta matka

Niedziela Ogólnopolska 4/2021, str. VIII

[ TEMATY ]

święci

Archiwum Sioóstr Urszulanek Serca Jezusa Konającego

św. Aniela Merici

św. Aniela Merici

Choć nigdy nie została biologiczną rodzicielką, dała jednak początek duchowym córkom – urszulankom, którym zostawiła dwa pisma: Testament i Rady. Mowa o św. Anieli Merici, którą czcimy 27 stycznia.

Przyszła założycielka Towarzystwa św. Urszuli (dziewicy i męczennicy z IV wieku) urodziła się w malowniczej miejscowości Desenzano nad przepięknym jeziorem Garda w północnej Italii. Życie jej nie oszczędzało, dosyć wcześnie zmarli jej siostra oraz rodzice (miała jeszcze dwóch braci). Zaopiekowali się nią krewni, u których pracowała.
CZYTAJ DALEJ

Trzeba prosić Boga o dobre oczy, aby widzieć i docenić dobro, które dzieje się wokół nas

2025-01-23 08:53

[ TEMATY ]

rozważania

O. prof. Zdzisław Kijas

Adobe Stock

Widzimy, że Ewangelia dzisiejsza mówi wiele o wielu częściach głowy: uszach, oczach, ustach. Nic nie jest bez znaczenia – dla wiary i dla życia. Trzeba nam zabiegać o wszystko, bowiem wszystko stać się może narzędziem pomnażania dobra lub jego odbudowania, kiedy zaczyna go ubywać.

Wielu już starało się ułożyć opowiadanie o zdarzeniach, które się dokonały pośród nas, tak jak nam je przekazali ci, którzy od początku byli naocznymi świadkami i sługami słowa. Postanowiłem więc i ja zbadać dokładnie wszystko od pierwszych chwil i opisać ci po kolei, dostojny Teofilu, abyś się mógł przekonać o całkowitej pewności nauk, których ci udzielono. W owym czasie: Powrócił Jezus mocą Ducha do Galilei, a wieść o Nim rozeszła się po całej okolicy. On zaś nauczał w ich synagogach, wysławiany przez wszystkich. Przyszedł również do Nazaretu, gdzie się wychował. W dzień szabatu udał się swoim zwyczajem do synagogi i powstał, aby czytać. Podano Mu księgę proroka Izajasza. Rozwinąwszy księgę, znalazł miejsce, gdzie było napisane: «Duch Pański spoczywa na Mnie, ponieważ Mnie namaścił i posłał Mnie, abym ubogim niósł dobrą nowinę, więźniom głosił wolność, a niewidomym przejrzenie; abym uciśnionych odsyłał wolnymi, abym obwoływał rok łaski Pana». Zwinąwszy księgę, oddał słudze i usiadł; a oczy wszystkich w synagodze były w Niego utkwione. Począł więc mówić do nich: «Dziś spełniły się te słowa Pisma, które słyszeliście».
CZYTAJ DALEJ

Święci, księża i zakonnice w KZ Auschwitz

2025-01-27 08:41

[ TEMATY ]

kapłan

kapłan

Auschwitz

Muzeum Auschwitz

Anna Wiśnicka

W związku z przypadającą 27 stycznia 80. rocznicą wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz niemiecka agencja katolicka KNA przypomniała, że wśród śmiertelnych ofiar obozy byli też księża i zakonnice okazujący odwagę i gotowość do poświęcenia w najbardziej mrocznych czasach. Polski franciszkanin o. Maksymilian Kolbe oddał życie za innego człowieka. Niemiecka filozof i zakonnica Edyta Stein została zamordowana w Auschwitz, ponieważ była pochodzenia żydowskiego.

Znajdujący się na terenie okupowanej przez Niemców Polski obóz koncentracyjny Auschwitz, stał się symbolem zagłady europejskich Żydów. Dzień jego wyzwolenia, 27 stycznia 1945 r., jest zatem dniem, w którym na całym świecie upamiętnia się Holokaust.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję