Reklama
Akcja Katolicka wspólnie z księżmi realizuje cele apostolskie Kościoła katolickiego. Zorganizowana współpraca katolików świeckich i duchowieństwa w nauczaniu prawd wiary należy od czasów apostolskich do tradycji Kościoła. Wagę tej współpracy podkreślił Sobór Watykański II i Ojciec Święty Jan Paweł II, mówiąc o katolikach świeckich, że „winni poczuć się rzeczywistymi podmiotami w życiu Kościoła” i „winni uświadomić sobie coraz wyraźniej nie tylko to, że należą do Kościoła, ale że sami są Kościołem - wspólnotą wiernych żyjących na ziemi pod jednym przewodnictwem Papieża oraz pozostających z Nim w łączności Biskupów” (KK 33; DA 20; ChL 9).
Akcja Katolicka Diecezji Drohiczyńskiej została powołana przez biskupa drohiczyńskiego Antoniego Dydycza, dekretem z dnia 21 czerwca 1995 r. Statut Akcji Katolickiej zatwierdził Biskup Drohiczyński 12 października 1996 r. Patronem Akcji Katolickiej Diecezji Drohiczyńskiej jest bł. Honorat Koźmiński, a świętem patronalnym Uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata. Pierwsze walne zebranie odbyło się 28 marca 1998 r. w Drohiczynie w gmachu Kurii Diecezjalnej. Został na nim wybrany Zarząd Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej. Prezesem DIAK została Lucyna Woźnica z Sokołowa Podlaskiego, a na asystenta DIAK bp A. Dydycz mianował ks. Marka Sidoruka - wikariusza parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Węgrowie. Od 1 stycznia 1999 r. funkcję asystenta pełnił ks. Zbigniew Domirski, a od 1 września 2001 r. obowiązki te przejął ks. prał. Tadeusz Osiński, proboszcz parafii Łochów i dziekan dekanatu łochowskiego.
Celem Akcji Katolickiej jest pogłębianie formacji chrześcijańskiej i organizowanie bezpośredniej współpracy katolików świeckich z hierarchią kościelną w prowadzeniu ewangelizacji. Jednym ze współczesnych znaków czasu jest nowe poczucie odpowiedzialności za Kościół i jego misję w świecie. Troska o Kościół winna leżeć na sercu tak duchowieństwu, jak i katolikom świeckim.
Jan Paweł II odpowiedzialność za Kościół wyraził poprzez wezwanie do nowej ewangelizacji (przemówienie z 2 stycznia 1993 r.). Aby jednak katolicy świeccy mogli opowiedzieć się za nową ewangelizację, muszą zyskać nową świadomość bycia Kościołem i przygotować się przez odpowiednią formację do zadań apostolskich. DIAK w Drohiczynie prowadzi formację duchową i intelektualną osób, które stały się lub staną „ewangelicznym zaczynem” Akcji Katolickiej w parafiach.
DIAK organizuje zjazdy formacyjne członków, spotkania z racji uroczystości Chrystusa Króla oraz spotkanie opłatkowe w okresie Bożego Narodzenia. Poza tym organizuje pielgrzymki do polskich sanktuariów i dni skupienia: w sierpniu w Serpelicach, a zimą w Drohiczynie. Do stałego kalendarza weszły także trzydniowe rekolekcje dla członków Akcji Katolickiej z całej diecezji. Członkowie AK w swojej działalności zwracają uwagę na pracę charytatywną w parafiach. Troska o Kościół w miarę możliwości jest więc dzielona między duchowieństwo i ludzi świeckich.
Praca formacyjna stowarzyszenia
Praca duszpasterska dokonuje się na poziomie parafii i przy zaangażowaniu księży. Stąd Ojciec Święty Jan Paweł II w dokumencie Christifideles Laici naucza: „Nowe sytuacje - zarówno w Kościele, jak i życiu społecznym, ekonomicznym, politycznym i kulturalnym - domagają się dzisiaj ze szczególną siłą zaangażowania świeckich. Bierność, która zawsze była postawą nie do przyjęcia, dziś bardziej jeszcze staje się winą. Nikomu nie godzi się trwać w bezczynności”.
Księża proboszczowie i prefekci muszą chcieć organizować w parafiach Akcję Katolicką, czytać pozycje z biblioteki AK, biuletyny KIAK, bo stowarzyszenie podejmuje pracę formacyjną wg programu duszpasterskiego Konferencji Episkopatu Polski. Obecnie tematem roku jest: „Eucharystia źródłem mocy w głoszeniu Ewangelii nadziei”. Potrzebna jest praca formacyjna w sferze mentalności duchownych i świeckich. „Przyszłość świata i Kościoła idzie przez rodzinę” (FC 75) oraz przez stowarzyszenia i ruchy katolickie organizowane na poziomie parafii, diecezji i kraju. Trzeba, by i w naszej diecezji powstało więcej Parafialnych Oddziałów Akcji Katolickiej.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Kierunki działania członków Akcji Katolickiej
Reklama
Członkowie Akcji Katolickiej mają obowiązek: udziału w rekolekcjach i dniach skupienia przynajmniej raz w roku, codziennej lektury Pisma Świętego, cotygodniowej adoracji Najświętszego Sakramentu, szczególnie w pierwszy czwartek lub pierwszy piątek miesiąca w miarę możliwości uczestnictwo we Mszy św. w dzień powszedni. Wszystkie spotkania: KIAK, DIAK, POAK rozpoczynają się odmówieniem jednej tajemnicy Różańca św. w intencji Ojca Świętego i modlitwą członka Akcji Katolickiej.
Działalność społeczna AK to głównie pogłębianie współpracy z samorządami lokalnymi i innymi organizacjami pozarządowymi, szczególnie z zespołami zajmującymi się pomocą rodzinie, bezrobotnym i ubogim.
Lektury i pomoce formacyjne Akcji Katolickiej
Zasadnicze materiał formacyjne to:
a) Jan Paweł II: encyklika Evangelium vitae, 1995; encyklika Ecclesia de Eucharistia, 2003; list apostolski Dies Domini, 1998; list apostolski Mane nobiscum Domine, 2004; adhortacja apostolska Ecclesia in Europa, 2003.
b) Konferencja Episkopatu Polski: Program duszpasterski na rok 2004/05 - Głosić Ewangelię nadziei, Katowice 2004.
c) Inne proponowane pozycje: ks. Henryk Orszulak: W radości i smutku... ale zawsze z nadzieją - konferencje wygłoszone do AK Diecezji Kaliskiej, Kalisz 2003; Chrześcijanie świadkami nadziei. I Arch. Kongres AK Lublin, 7-8.06.2002 r., Lublin 2002; Nadzieja chrześcijańska a nadzieje ludzkie, red. ks. J. Nagórny, ks. M. Pokrywka, KUL, Lublin 2003; Wczoraj - dziś - jutro Akcji Katolickiej, red. ks. T. Borutka, Kraków 2004. Tę pozycję posiadają księża dziekani i w tym roku w pracy formacyjnej POAK należy ją skutecznie wykorzystać.
Wydarzenia i spotkania
21 listopada 2004 r., w Uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata, miała miejsce Msza św. w parafii Matki Bożej z Góry Karmel w Bielsku Podlaskim. Mszę św. celebrował i homilię wygłosił bp Antoni Dydycz. Przed błogosławieństwem 20 osób złożyło uroczyste przyrzeczenie przynależności do Akcji Katolickiej.
Terminy:
Spotkanie opłatkowe: Drohiczyn - 8 stycznia 2005 r. Porządek spotkania: godz. 10.00 - Msza św. w kościele pofranciszkańskim pod przewodnictwem bp. Antoniego Dydycza; sprawozdania prezesów z działalności poszczególnych POAK za rok 2004; dzielenie się opłatkiem i posiłek w domu św. Antoniego u Księży Seniorów.
Diecezjalne Rekolekcje Wielkopostne Akcji Katolickiej odbędą się w Domu Rekolekcyjnym Sióstr Karmelitanek CIJ: 17-300 Siemiatycze, ul. Głowackiego 2, tel. (0-85) 655-23-97. Termin: 11-13.02.2005 r. Motto rekolekcji: Akcja Katolicka powinna stawać się autentyczną szkołą ewangelizacji ugruntowaną na słuchaniu Słowa Bożego i katechizacji - bp P. Jarecki.
Porządek rekolekcji:
Piątek - 11.02.2005
godz. 17.00 - zakwaterowanie w Domu Rekolekcyjnym
godz. 18.00 - Msza św. z homilią w kaplicy, Droga Krzyżowa
godz. 20.30 - kolacja
godz. 21.00 - Apel Jasnogórski
Sobota - 12.02.2005
godz. 7.00 - pobudka
godz. 7.45 - śniadanie
godz. 8.30 - Msza św. z homilią
godz. 10.00 - konferencja ks. kan. Tadeusza Żdanuka - asystenta AKAB z Białegostoku nt.: Czy jestem człowiekiem religijnym czy wierzącym?
godz. 12.00 - Anioł Pański i konferencja: Jakie jest dziś mojej rodziny - wiara i nadzieja w rodzinie
godz. 13.30 - obiad
godz. 15.00 - rachunek sumienia w Godzinie Miłosierdzia
godz. 16.30 - konferencja: Nadzieje Polaków dziś
godz. 18.00 - kolacja
godz. 20.00 - Różaniec i Apel Jasnogórski
Niedziela - 13.02.2005
godz. 7.00 - pobudka
godz. 8.00 - śniadanie
godz. 9.00 - konferencja: Nadzieja chrześcijańska wobec wyzwań współczesności. Potrzeba nadziei w świecie dzisiejszym - w obliczu rozczarowań i złudnych nadziei
godz. 9.45 - modlitwa prywatna, spowiedź
godz. 11.00 - Msza św. pod przewodnictwem bp. A. Dydycza. Akt Oddania Akcji Katolickiej w opiekę Matki Bożej
godz. 12.30 - obiad i pożegnanie.
Nad całością rekolekcji czuwa ks. prał. Tadeusz Osiński - asystent DIAK - Drohiczyn. Konferencje do uczestników rekolekcji głosić bedą: ks. kan. Tadeusz Żdanuk - asystent AKAB - Białystok i ks. prał. Tadeusz Osiński - asystent DIAK - Drohiczyn.