Reklama

Świat

Wielka Brytania skazana za ograniczanie swobód religijnych

[ TEMATY ]

chrześcijaństwo

wigilia

BOŻENA SZTAJNER

Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu orzekł, że rząd Wielkiej Brytanii nie zapewnił pochodzącej z Egiptu Nadii Eweidzie swobody manifestowania swej wiary przez noszenie krzyża w miejscu pracy. Jednocześnie sędziowie oddalili pozwy trzech innych osób, skarżących władze brytyjskie o dyskryminację z powodu wiary.

Pracownica linii lotniczych British Airways, obecnie 61-letnia Nadia Eweida została w 2006 r. zawieszona w obowiązkach służbowych za noszenie na szyi małego krzyża na łańcuszku. Dwa lata później brytyjski sąd pracy uznał, że bez słusznego powodu naruszyła ona regulamin przedsiębiorstwa. Dwa lata później kompania zmieniła zasady dotyczące umundurowania, zezwalając na noszenie krzyży. Obecnie Trybunał w Strasburgu uznał, że tytułem rekompensaty władze brytyjskie winny jej wypłacić odszkodowanie w wysokości 2000 euro.

Reklama

- Manifestowanie religii jest podstawowym prawem nie tylko dlatego, że demokratyczne społeczeństwo musi tolerować i wspierać pluralizm, ale także dlatego, że człowiek, który uczynił religię centralną wartością życia musi mieć możliwość przekazania tej wiary innym" – stwierdzono w orzeczeniu.

Europejski Trybunał Praw Człowieka oddalił natomiast pozwy Garego McFarlane'a, oraz Lilian Ladele i Shirley Chaplin.

Lilian Ladele jako urzędniczka stanu cywilnego nie zgadzała się na prowadzenie ceremonii ślubów homoseksualnych, zaś Gary McFarlane jako doradca rodzinny i małżeński został uznany za niezdolnego do wypełniania swoich obowiązków z powodu religijnie motywowanego sprzeciwu wobec związków homoseksualnych. Obydwoje zostali zwolnieni z pracy. Trybunał w Strasburgu uznał, że ukarano ich słusznie, ponieważ z tytułu pełnionej pracy nie wolno im dyskryminować osób homoseksualnych. Jednakże dwoje sędziów, Nebojša Vučinić i Vincent de Gaetano zgłosili votum separatum, uznając, że została naruszona wolność sumienia wnioskodawców.

Reklama

Natomiast w przypadku Shirley Chaplin, pielęgniarki, od której po trzydziestu latach pracy zażądano w zdjęcia krzyżyka zawieszonego na szyi, Trybunał stwierdził, że żądanie kierownictwa szpitala, motywowane było troską o „ochronę zdrowia i bezpieczeństwa” pacjentów oraz pragnieniem zapobieżenia rozprzestrzeniania się infekcji. W tej sytuacji uznano je za zasadne.

Europejski Trybunał Praw Człowieka, utworzony w 1959 r. w Strasburgu, sprawuje pieczę nad ochroną praw człowieka i podstawowych wolności w Europie. Orzeka w sprawie skarg na naruszenie praw zapisanych w Europejskiej Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności.

2013-01-16 09:07

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Światła na drodze

Niedziela częstochowska 50/2013, str. 1, 8

[ TEMATY ]

chrześcijaństwo

Bożena Sztajner/Niedziela

Całe życie chrześcijanina rozgrywa się w światłach wiary. Czy to życie rodzinne, czy praca zawodowa, społeczna, czy edukacja, czy tzw. czas wolny – na wszystko nakłada się spojrzenie chrześcijańskich oczu. Chrześcijanin jako rodzic, dziecko, brat czy siostra, jako rolnik, lekarz czy inżynier patrzy na swoje życiowe zadania przez pryzmat moralności chrześcijańskiej. Podobnie jest z korzystaniem z różnego rodzaju rozrywek, kiedy trzeba dokonywać ocen. Dochodzi do tego katolicka nauka społeczna ze swoją opcją i wymaganiami.

CZYTAJ DALEJ

Niedzielski o podpaleniu sanepidu w Zamościu: mamy do czynienia z aktem terroru

2021-08-02 14:02

[ TEMATY ]

Adam Niedzielski

facebook.com/MZGOVPL

Atak na siedzibę sanepidu w Zamościu nastąpił po wylewie hejtu w internecie – powiedział w poniedziałek w Zamościu minister zdrowia Adam Niedzielski. Mamy do czynienia z aktem terroru – dodał.

"Te osoby, które również inspirowały tego sprawcę, na pewno mają świadomość, że nie jest to tylko i wyłącznie atak na ten kontener, który stoi za mną, ale to jest atak na państwo polskie" – powiedział. Dodał, że "jest to atak na naszą odporność w walce z COVID-19."

CZYTAJ DALEJ

Zielona Góra. Rozpoczęcie Warsztatów w Drodze

2021-08-02 19:38

Katarzyna Krawcewicz

Mszą świętą w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Zielonej Górze 2 sierpnia rozpoczęły się Ogólnopolskie Nauczycielskie Warsztaty w Drodze.

Pielgrzymi wyruszą na trasę 3 sierpnia, a ich pierwszym postojem będzie parafia Miłosierdzia Bożego w Zielonej Górze. Z Winnego Grodu wyjdzie 20 osób, pozostali pątnicy będą dołączać się po drodze. 

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję