Reklama

Jasna Góra

Pawełki na Jasnej Górze

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Nowenna ku czci św. Pawła I Pustelnika, patriarchy Zakonu Paulinów rozpocznie się w sobotę, 12 stycznia na Jasnej Górze. Nabożeństwo popularnie zwane „Pawełkami” zawsze obchodzone jest w styczniu.

Na Jasnej Górze „Pawełki” mają szczególnie uroczysty charakter. Codziennie przez 9 dni o godz. 18.00 wszyscy ojcowie i bracia paulini gromadzą się w odświętnie udekorowanej i oświetlonej Kaplicy św. Pawła I Pustelnika.

Celebrans w otoczeniu asysty i ministrantów po okadzeniu relikwii św. Pawła, wystawionych na ołtarzu, intonuje jeden z dwóch hymnów opowiadających o prześladowaniu chrześcijan mającym miejsce w czasie panowania rzymskich cesarzy Decjusza i Waleriana, i o życiu św. Pawła na pustyni tebajdzkiej w Egipcie. Hymny śpiewają na przemian zakonnicy i wierni przy akompaniamencie organów i wielkiej dętej orkiestry. Po hymnach jeden z ojców głosi Słowo Boże na temat życia św. Pawła, jego przesłania na dzisiejsze czasy oraz duchowości paulińskiej.

Jasnogórskie „Pawełki” gromadzą co roku wielu wiernych, wśród nich młode małżeństwa z dziećmi. Święty Paweł - Pustelnik z Egiptu, żyjący na przełomie III i IV wieku, czczony jest bowiem jako patron i opiekun matek spodziewających się potomstwa lub pragnących go mieć oraz jako patron dzieci.

W niedzielę, 20 stycznia w bazylice, o godz. 16.15 nastąpi zakończenie „Pawełek” połączone z indywidualnym błogosławieństwem dzieci i rozdzieleniem upominków dla najmłodszych. Nabożeństwu przewodniczyć będzie bp Antoni Długosz z Częstochowy.

2013-01-11 14:02

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: międzynarodowa konferencja o muzyce wydobywanej z klasztornych archiwów

[ TEMATY ]

Jasna Góra

muzyka

BOŻENA SZTAJNER

Kilkudziesięciu naukowców z kraju i zagranicy uczestniczyło w zakończonej dziś na Jasnej Górze czterodniowej konferencji na temat działań muzycznych w klasztorach od średniowiecza do czasów współczesnych. Spotkanie wpisało się w obchody Roku Życia Konsekrowanego, a odbyło się w ramach 25. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej Gaude Mater. W konferencji wzięli udział historycy Kościoła, liturgiści, historycy sztuki i muzykolodzy.

Muzyka tworzona na potrzeby liturgii i rozbrzmiewająca w kościołach oraz klasztorach przez wieki była dominującym nurtem europejskiej kultury – podkreślił prof. Remigiusz Pośpiech muzykolog, przewodniczący Zespołu Naukowo-Redakcyjnego Jasnogórskich Muzykaliów, wykładowca Uniwersytetów Opolskiego i Wrocławskiego.

CZYTAJ DALEJ

Mocne świadectwo wiary

2022-05-18 09:09

Magdalena Lewandowska

Bp Andrzej Czaja podkreślał, że bardzo potrzebujemy dzisiaj mężnego, wyrazistego świadectwa życia chrześcijańskiego.

Bp Andrzej Czaja podkreślał, że bardzo potrzebujemy dzisiaj mężnego, wyrazistego świadectwa życia chrześcijańskiego.

Zakończyła się dziewięciomiesięczna nowenna przed beatyfikacją s. Paschalis Jahn i jej Dziewięciu Towarzyszek. Sama beatyfikacja już 11 czerwca we wrocławskiej katedrze!!!

Od września 2021 w katedrze odbywała się dziewięciomiesięczna nowenna – w każdy trzeci wtorek miesiąca elżbietanki zapraszały na nabożeństwo eucharystyczne i Mszę św. w intencji dobrego przygotowania do beatyfikacji i jej trwałych owoców. Eucharystiom przewodniczyli m.in. biskupi z Legnicy, Świdnicy czy Zielonej Góry, czyli z diecezji, gdzie zginęły męczenniczki. Eucharystii na zakończenie nowenny przewodniczył bp Andrzej Czaja z diecezji opolskiej. Modlono się podczas niej także za wolontariuszy, którzy będą pomagać podczas beatyfikacji.

CZYTAJ DALEJ

Meksyk: kolejny zamordowany kapłan

2022-05-19 09:26

[ TEMATY ]

kapłan

kapłan

Adobe.Stock

Dyrektor Domu Migranta w Tecate, w stanie Kalifornia Dolna, ksiądz José Guadalupe Rivas, który zaginął 15 maja, został znaleziony zamordowany na ranczu niedaleko Hacienda Santa Verónica, potwierdziło Katolickie Centrum Meultumedialne.

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Centrum, ksiądz został znaleziony przez członków swojej wspólnoty katolickiej wraz z inną niezidentyfikowaną osobą. Na ich ciałach widoczne były ślady tortur. Władze sądowe prowadzą dochodzenie w tej sprawie i jak dotąd nie odnotowano żadnych aresztowań.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję