Reklama

Christo in aliis servire

8 grudnia 1989 r., w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, w katedrze siedleckiej biskup senior Alojzy Orszuilk SAC przyjął z rąk kard. Józefa Glempa Prymasa Polski pełnię kapłaństwa - święcenia biskupie. Współkonsekratorami byli: biskup siedlecki Jan Mazur i arcybiskup Bronisław Dąbrowski - sekretarz Episkopatu Polski.

Niedziela łowicka 52/2004

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W piętnaście lat później, 8 grudnia 2004 r. w godzinach wieczornych w bazylice katedralnej łowickiej zebrali się: zaproszeni biskupi, duchowieństwo Kościoła łowickiego na czele z przedstawicielami trzech diecezjalnych kapituł, przełożeni i alumni Wyższego Seminarium Duchownego, siostry zakonne, przedstawiciele lokalnych władz samorządowych i wierni Łowicza i okolic, by modlić się w intencji Dostojnego Jubilata.
O godz. 18.00 rozpoczęła się uroczysta Msza św. koncelebrowana przez biskupa seniora Alojzego Orszulika, przybyłych księży arcybiskupów i biskupów oraz przełożonych Wyższego Seminarium Duchownego w Łowiczu. Na początku Eucharystii wszystkich przybyłych gości powitał gospodarz miejsca, biskup łowicki Andrzej F. Dziuba. Wyraził on radość z obecności nuncjusza apostolskiego w Polsce abp. Józefa Kowalczyka: „Obecność Jego Ekscelencji rozumiemy jako znak obecności Ojca Świętego Jana Pawła II” - zauważył Gospodarz. Bardzo serdecznie powitał też pozostałych przybyłych księży biskupów: bp Piotra Liberę, sekretarza generalnego Episkopatu Polski, „[...] którego obecność - jak powiedział bp Dziuba - odczytujemy jako znak udziału całego Kolegium Biskupiego w Polsce w dzisiejszej uroczystości”, przyjaciela Dostojnego Jubilata abp. Zygmunta Kamińskiego - metropolitę szczecińsko-kamieńskiego, bp. seniora Jana Mazura z Siedlec - współkonsekratora biskupa Orszulika przed 15-laty oraz bp. Ryszarda Karpińskiego z Lublina, duszpasterza Polonii.
W dalszej części bp A. F. Dziuba przypomniał drogę służby pasterskiej Jubilata: najpierw jako biskupa pomocniczego diecezji siedleckiej a od 25 marca 1992 r. jako biskupa łowickiego. „W czasie dwunastu lat Twego pasterzowania w tutejszej diecezji Księże Biskupie, powstało wiele dzieł materialnych i duchowych, jak chociażby: Wyższe Seminarium Duchowne, Caritas, Dom Kapłana Seniora. Ale o wiele ważniejsze są dzieła duchowe, a wśród nich to najważniejsze - wspólna modlitwa z Ojcem Świętym Janem Pawłem II w Łowiczu 14 czerwca 1999 r. oraz Jego wizyta w tutejszej katedrze, którą podniósł do godności bazyliki”. Na koniec swego słowa bp Andrzej F. Dziuba złożył Dostojnemu Jubilatowi życzenia, między innymi - za wstawiennictwem Niepokalanej - możliwie jak najdłuższej posługi pasterskiej, w myśl swego zawołania biskupiego: Christo in aliis servire (służyć Chrystusowi w innych).
Homilię w czasie uroczystej celebry wygłosił abp Zygmunt Kamiński - metropolita szczecińsko-kamieński. W pierwszej części nawiązał Arcybiskup do święta Niepokalanego Poczęcia NMP i roli Maryi w dziele zbawienia. Następnie przypomniał drogę powołania i służby bp. A. Orszulika w Kościele wskazując, iż zawsze starał się on naśladować Chrystusa i Jego Matkę - wzór służby Bogu i człowiekowi. Jak powiedział kaznodzieja, „Biskup Alojzy w całej swojej posłudze kapłańskiej a potem biskupiej, zawsze starał się być żywą ikoną Chrystusa”. Biskup Ordynariusz życzył Jubilatowi, by mógł jak najdłużej - przy wsparciu Niepokalanej - służyć Bogu i Kościołowi.
Po Komunii św. nastąpił moment, w którym delegaci różnych stanów przekazali Dostojnemu Jubilatowi serdeczne gratulacje oraz życzenia. Najpierw głos zabrał nuncjusz apostolski w Polsce abp Józef Kowalczyk. Podziękował Dostojnemu Jubilatowi za jego służbę dla Kościoła łowickiego i powszechnego, która naznaczona jest wieloma owocami. Zauważył, iż 15-lecie sakry biskupiej bp. Orszulika przypada w roku, kiedy Kościół obchodzi 150. rocznicę ogłoszenia dogmatu o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny. „Patrząc na posługę Jubilata odczytujemy ten piękny znak - mówił nuncjusz - znak całkowitego oddania się na służbę Bogu, wypełniania Jego woli. W ten sposób pisze się historia Kościoła i historia zbawienia. Biskup Alojzy poprzez swoją posługę ma w niej swój rozdział”. Ksiądz Arcybiskup podziękował też biskupowi łowickiemu A. F. Dziubie za zorganizowanie uroczystości, co jest wyraźnym znakiem, iż pragnie on opierać swoją posługę Kościołowi łowickiemu na tym wszystkim, co stworzył jego Dostojny Poprzednik.
Życzenia Dostojnemu Jubilatowi złożyli także m.in. „samorządowy” z burmistrzem Łowicza Ryszardem Budzałkiem i Przewodniczącym Rady Miejskiej Krzysztofem Kalińskim na czele, przedstawiciele dzieci, kanonicy z trzech kapituł diecezjalnych, alumni Wyższego Seminarium Duchownego, delegacja sióstr zakonnych oraz przedstawiciele innych instytucji, które czują wdzięczność wobec Biskupa Seniora za okazywane im serce i dobroć.
Na koniec głos zabrał sam bp Alojzy Orszulik, który nawiązał do drogi swego powołania i służby w Kościele, tak lokalnym jak i powszechnym. Dziękując za obecność wszystkim zebranym udzielił im pasterskiego błogosławieństwa.
Po zakończonej Msz św. miała miejsce jeszcze druga, mniej oficjalna część - wspólna kolacja Biskupa Jubilata z zaproszonymi gośćmi, wykładowcami i alumnami w seminaryjnym refektarzu. Tego dnia przypadało patronalne święto Wyższego Seminarium Duchownego w Łowiczu, stąd życzeniem Księdza Biskupa było spożyć wieczerzę pośród wspólnoty seminaryjnej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rodzice w USA przeciw nieinformowaniu o zmianie płci dzieci

2026-06-30 08:26

[ TEMATY ]

rodzina

pixabay.com

Grupa rodziców ze stanu Waszyngton zaskarżyła do Sądu Najwyższego USA ustawę uniemożliwiającym schroniskom dla młodzieży natychmiastowe powiadamianie rodziców o planach zmiany płci przez ich dzieci, które uciekły z domu. Przeciw ustawie jest także Kościół.

O sprawie pisze katolicki portal EWTN News. Zgodnie z ustawą z 2023 r. schroniska i domy opiekuńcze zapewniające schronienie młodzieży, która ucieka z domów nie mogą niezwłocznie informować rodziców, jeśli dziecko „poszukuje lub otrzymuje” świadczenia medyczne związane z tranzycją płci.
CZYTAJ DALEJ

Mjanma: zakonnica skazana na więzienie za pomoc przesiedleńcom

2026-06-30 15:30

[ TEMATY ]

zakonnica

więzienie

Karol Porwich/Niedziela

Sąd wojskowy w Mjanmie skazał na osiem miesięcy więzienia katolicką zakonnicę. Zarzucono jej pomoc osobom wewnętrznie przesiedlonym w stanie Kaja (Karenni). Według doniesień, została aresztowana w pobliżu Loikaw, a następnie przeniesiona do więzienia wojskowego, gdzie 24 czerwca zapadł wyrok. Wspólnoty katolickie w całym kraju wzywają do modlitwy o jej uwolnienie, poinformowała platforma UCANews.

Kara dotknęła siostrę Benedettę Nya Moe ze Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia Świętych Bartolomei Capitanio i Wincenty Gerosy. Według źródeł kościelnych, zakonnica pracowała w rejonie Demoso i Loikaw, udzielając pomocy medycznej osobom wewnętrznie przesiedlonym. Rozdawała leki i wraz z innymi członkami swojego zgromadzenia i organizacjami kościelnymi organizowała pomoc dla przesiedleńców. Zakonnica należy do grupy etnicznej Kayan i niedawno obchodziła 25-lecie wstąpienia do zgromadzenia.
CZYTAJ DALEJ

Samolot z Warszawy do Tel Awiwu omyłkowo zgłosił porwanie; poderwano myśliwce

2026-06-30 16:56

[ TEMATY ]

samolot

pixabay.com

Pilot rejsu LOT-u lecącego we wtorek z Warszawy do Tel Awiwu poinformował o porwaniu maszyny, później przekazał, że była to pomyłka; izraelskie lotnictwo poderwało dwa myśliwce, samolot zawrócił - podały izraelskie media. Maszyna zgłosiła stan zagrożenia, zgłoszenie wycofano - przekazały PAP PLL LOT.

„Podczas rejsu LO155 z Warszawy do Tel Awiwu wykonywanego samolotem Airbus A320 linii Electra Airways, załoga zgłosiła stan zagrożenia. Zgłoszenie zostało wycofane w trakcie dalszej korespondencji z kontrolą ruchu lotniczego” - przekazał PAP rzecznik PLL LOT Krzysztof Moczulski. Dodał, że samolot skierowano na lotnisko bazowe linii Electra Airways w bułgarskim Burgas.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję