Reklama

Jasna Góra

Jasnogórska szopka... z dziećmi i dla dzieci

[ TEMATY ]

Jasna Góra

szopka

Boże Narodzenie

BOŻENA SZTAJNER

Jasnogórska szopka Bożonarodzeniowa zostanie otwarta w pierwszy dzień Świąt Bożego Narodzenia. Nad budową szopki tradycyjnie czuwał o. Bronisław Kraszewski, jasnogórski dekorator.

Szopka na Jasnej Górze należy do szopek „żywych” - w plenerowej scenerii, obok Świętej Rodziny: Józefa i Maryi pochylonych nad nowo narodzoną Dzieciną, otoczonych pasterzami i aniołami - swoje zagrody mają także żywe zwierzęta.

Reklama

Tegoroczna szopka nawiązuje w swoim haśle do Roku Wiary. Przypomina pierwsze słowa Credo: „Wierzę w Boga Ojca wszechmogącego (...) I w Jezusa Chrystusa, Syna Jego jedynego, (...) który narodził się z Maryi Panny”.

Szopka od 2008 roku powstaje na tzw. fosach jasnogórskich, zajmując ok. 2,5 tys. m2 powierzchni ogrodu jasnogórskiego. Teren, na którym budowana jest szopka, ciągnie się wzdłuż Bastionu południowo-wschodniego (z pomnikiem o. Kordeckiego), w kierunku bram wejściowych na Jasną Górę. Wejściem do szopki jest okratowana brama znajdująca się tuż obok pomnika kard. Stefana Wyszyńskiego.

„Nowością jasnogórskiej szopki jest druga część, współczesna, która nawiązuje do rodziny – wyjaśnia o. Bronisław Kraszewski - Dzisiaj jest problem aborcji, dzieci nienarodzonych; czy ma być dwoje, czy jedno dziecko; czy do życia mają prawo dzieci upośledzone. I ta część szopki nawiązuje do tych dzieci niechcianych. Każde życie jest darem Pana Boga i to życie trzeba przyjąć takie, jakie jest. Oczywiście trudno się pogodzić, kiedy dziecko jest upośledzone, kiedy dziecko jest chore, ale to jest dar Boży. My nie jesteśmy dawcami życia. Życie daje Pan Bóg i Pan Bóg to życie odbiera”.

Reklama

„Jest taka modlitwa związana z szopką jasnogórską przed Matką Bożą: ‘Panie Boże spraw, abyśmy tak jak Maryja przyjąwszy Chrystusa z wiarą, ukazywali go światu’. I tak samo dziecko, które jest upośledzone i chore, też mamy pokazywać światu, że my go kochamy, że to dziecko też jest dla nas w jakiś sposób ostoją, a również zachętą, abyśmy byli lepszymi ludźmi” – dodaje jasnogórski dekorator.

W szopce umieszczono hasła związane z dziećmi niepełnosprawnymi, które są wspaniałym darem dla rodziców: ‘moi rodzice nie wiedzieli, a dziś nazywają mnie księżniczką’, ‘jestem szczęśliwy, a wy?’, ‘nie jestem dzieckiem źle poczętym’, ‘dziękuję, że jestem’, ‘mamusiu, tatusiu, dziękuję za życie’.

Budowa szopki rozpoczęła się w tym roku wcześniej, 1 października. W prace zaangażowani byli stolarze, cieśle i elektrycy.

Wśród żywych zwierząt tradycyjnie gości oślica Amelka, są także kozy, barany, dwa kucyki (które można pogłaskać), bażanty, kaczki, kury oraz po raz pierwszy pawie.

Szopka oficjalnie zostanie otwarta po Pasterce i czynna będzie do wtorku poprzedzającego Środę Popielcową, a więc do 13 lutego 2013 r. Szopkę będzie można zwiedzać w dni powszednie od godz. 8.00 do 18.00, a w soboty, niedziele i święta od 8.00 do 21.00.

„Każdy przychodzi, o coś prosi. Jest powiedziane w Piśmie Świętym: kto prosi, to otrzymuje, kto stoi u drzwi i kołacze, temu drzwi będą otworzone. Każdy, który przychodzi, niech prosi Matkę Bożą, a szczególnie Boże Dziecię, aby wypraszała nam łaski na każdy dzień w tym roku 2012, który się kończy, jak również w 2013, który jest jakimś znakiem zapytania, aby ten rok był rokiem błogosławionych rodzin” – zaznaczył o. Kraszewski.

Dekorator jasnogórski na zakończenie kieruje prośbę o życzliwość do wszystkich odwiedzających szopkę. „Bardzo bym prosił: zachowajmy swoje spostrzeżenia i uwagi dla siebie. Bo ci, którzy to robili, robili z serca. Każdy z nas ma swoją koncepcję, każdy by zrobił po swojemu. Ale to, co jest, oddajemy, żeby było jak najpiękniejsze, żeby pobudzić serca. Uszanujmy pracę innych, którzy naprawdę serce włożyli w pracę przy jasnogórskiej szopce”.

2012-12-23 22:32

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Betlejemowo” pod olsztyńską strzechą

Niedziela częstochowska 52/2012, str. 6

[ TEMATY ]

szopka

Boże Narodzenie

Olsztyn

Magdalena Niebudek

Izba Jana Wewióra ul. Kühna 1, Olsztyn k. Częstochowy, tel. 607 414 806, (34) 363-59-88, e-mail: szopka@szopkaolsztyn.art.pl . Dojazd z Częstochowy autobusami MPK nr 58, 58bis i 67

Izba Jana Wewióra ul. Kühna 1, Olsztyn k. Częstochowy, tel. 607 414 806, (34) 363-59-88, e-mail: szopka@szopkaolsztyn.art.pl . Dojazd z Częstochowy autobusami MPK nr 58, 58bis i 67

W zabytkowej, XIX-wiecznej, malowanej drewniano-murowanej chałupie nieopodal rynku w Olsztynie, tuż przy drodze prowadzącej do Biskupic, znajduje się jedna z nielicznych nie tylko w Polsce, ale i Europie ruchoma szopka przedstawiająca sceny biblijne z życia Najświętszej Maryi Panny.

CZYTAJ DALEJ

Prof. Aleksander Bańka: Jak rozpoznać fałszywych proroków w Kościele?

2022-05-18 15:08

Karol Porwich/Niedziela

Dziś, gdy wśród części spośród tych, których uważa się za współczesnych proroków, narastają rozmaite kontrowersje i gdy pojawiają się pod ich adresem głosy krytyki, warto zastanowić się, czy nie znajdują się między nimi również ci fałszywi. Jak ich odróżnić? Jak rozpoznać w ich postawie i nauczaniu takie elementy, które powinny być dla nas sygnałem ostrzegawczym, aby zbyt pochopnie i w sposób bezkrytyczny nie brać za dobrą monetę każdego ich słowa i czynu? W niniejszym filmie znajdziesz osiem kryteriów, które mogą to ułatwić.

Tym razem nie chodzi o charyzmatyczny wymiar prorokowania - tak jak ukazuje go Nowy Testament - i o ewentualne nadużycia z tym związane, ale o proroków w rozumieniu szerszym. Zwięzły Słownik Teologiczny określa mianem proroka człowieka natchnionego przez Ducha Bożego do szczególnego mówienia oraz działania i podaje zarazem, że w Starym Testamencie tak rozumiany prorok wyjaśniał wydarzenia dawne i obecne, zapowiadajac te które miały nadejść i przemawiając na podstawie głębokiego poznania Boga. Nie chodzi jednak o wiedzę tajemną i przepowiadanie przeszłości. Prorocy "nie mieli zamiaru obwieszczać żadnych ogólnie ważnych prawd. Mówili o przeszłości i przyszłości zawsze ze względu na teraźniejszość. Ich słowa nie miały być ani tanią prowokacją czy pociechą, ani wezwaniem do rewolucji, reformy czy powrotu do tradycji, lecz oparte na ich własnym doświadczeniu Boga, miały ukazywać właściwą, pełną zagrożeń rzeczywistość teraźniejszego czasu i głosić szansę - możliwą wyłącznie dzięki Bogu - nowego początku" (Praktyczny Słownik Biblijny).

CZYTAJ DALEJ

Bp Osial: Kościół przyciąga świadectwem wiary, a oddala przez antyświadectwo

2022-05-19 10:10

[ TEMATY ]

bp Wojciech Osial

Karol Porwich/Niedziela

Bp Wojciech Osial

Bp Wojciech Osial

Kościół na pewno nie zmieni swojej nauki co do treści i zasad wiary. Trzeba natomiast być otwartym na każdego człowieka. Kościół przyciąga przez świadectwo wiary tych, którzy nauczają i go tworzą. Antyświadectwo ze strony ludzi, sióstr czy księży powoduje oddalanie się od Kościoła – mówi w wywiadzie dla KAI bp Wojciech Osial, przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego KEP.

W rozmowie odnosi się do kwestii religijności młodzieży, stanu wiary rodzin oraz szkolnej lekcji religii i katechezy parafialnej. Będą one głównym tematem najbliższego (6-7 czerwca) zebrania plenarnego Episkopatu Polski w Zakopanem.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję