Reklama

Polska

Choinka pod Papieskim Oknem

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

Kraków

choinka

TADEUSZ WARCZAK

Już po raz szósty na placu przed Domem Arcybiskupów Krakowskich stanie ponad 20- metrowa choinka, która została ofiarowana przez władze włoskiego regionu Trentino. Uroczyste zapalenie światełek na choince pod Oknem Papieskim przy Franciszkańskiej 3 nastąpi 22 grudnia 2012 r. o godz. 16.00.

Choinka pod Oknem Papieskim jest nawiązaniem do tradycji stawiania świątecznych drzewek Janowi Pawłowi II na Placu św. Piotra w Rzymie. W tym roku mija dokładnie 30 lat od czasu, kiedy na Placu św. Piotra na Boże Narodzenie 1982 r. pojawiła się pierwsza choinka.

Piękną tradycją towarzyszącą od początku "Choince pod Oknem Papieskim" jest obecność bardzo licznie zgromadzonych dzieci, którym choinka sprawia największą radość. W tym roku w szczególny sposób pragniemy zauważyć najbardziej potrzebujące dzieci z domów dziecka i ośrodków szkolno-wychowawczych, obdarowując je świątecznymi paczkami.

Reklama

Z Włoch wraz z choinką przyjedzie transport 500 paczek żywnościowych, które zostaną przekazane przez Caritas Archidiecezji Krakowskiej najbardziej potrzebującym rodzinom. Swoje dary złożyły także dzieci Dzieci z Imer Primero (Miasto Imer położone jest w dolinie Primiero. Autonomiczna prowincja Trento - przyp. wł.). W wieczór św. Mikołaja zebrały swoje zabawki, by przekazać je bardziej niż one potrzebującym dzieciom.

Tegoroczne spotkanie poprowadzą rodzinnie: Maja Barełkowska-Cyrwus i Piotr Cyrwus.

W programie wystąpią m.in. „Mali Miętusianie", kapela góralska z Bukowiny Tatrzańskiej oraz schola dziecięca z parafii bł. Jana Pawła II z Nowego Targu. Gwiazd(k)ą wieczoru będzie o. Łukasz Buksa Band. O. Łukasz Buksa OFM specjalnie na tę okoliczność napisał pastorałkę "Błogosław Dziecino".

Reklama

W czasie uroczystego zaświecenia światełek na choince, którego dokona kard. Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski, zagra zespół Sygnalistów Myśliwskich „Hagard”z Wydziału Leśnego Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Zespół zagra na rogach myśliwskich „Fanfarę Honorową” - sygnał do zapalenia światełek na choince.

Zazwyczaj pod przystrojoną świątecznie choinką składamy bożonarodzeniowe prezenty, dlatego postaramy się, aby każde dziecko uczestniczące w tym spotkaniu otrzymało symboliczny upominek.

Zapraszamy rodziny Archidiecezji Krakowskiej wraz z dziećmi.

Przyjdźmy pod najsłynniejsze w świecie okno, by wspólnie przeżyć radość zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia.

UWAGA dla grup zorganizowanych: Jeżeli będą Państwo zdecydowani przybyć pod Okno Papieskie, uprzejmie prosimy o PILNE zgłoszenie ilości osób (ministranci, schole, grupy parafialne) na adres e-mail: sekretariat3@diecezja.pl .

Więcej informacji dotyczących uroczystości można uzyskać pod numerami telefonów: +48 (12) 62 88 116 lub 534 990 364.

ORGANIZATORZY:
CENTRUM JANA PAWŁA II "NIE LĘKAJCIE SIĘ!" W KRAKOWIE
CARITAS ARCHIDIECEZJI KRAKOWSKIEJ WRAZ Z OFIARODAWCAMI
STOWARZYSZENIE RZEMIEŚLNIKÓW I MAŁYCH PRZEDSIĘBIORSTW W PROWINCJI
TRYDENT (Associazione Artigiani e Piccole Imprese della Provincia di Trento)
FUNDACJA BUKOVINA

MECENAS:
LASY PAŃSTWOWE

PATRONI MEDIALNI:
TVP
RADIO PLUS KRAKÓW
GOŚĆ NIEDZIELNY
NIEDZIELA
PRZEWODNIK KATOLICKI
GAZETA KRAKOWSKA
DZIENNIK POLSKI
KAI
FRANCISZKANSKA3.PL
DEON.PL
WIARA.PL
DUCHOWY.PL

PARTNERZY:
POCZTA POLSKA
KRAKÓW AIRPORT
CERAMIKA PARADYŻ
WYDAWNICTWO ŚW. STANISŁAWA BM
F.P.H.U "MILBART"
P.P.H.U "KAROL"
WOJAS S.A.
ZAKŁADY PRZEMYSŁU CUKIERNICZEGO "SKAWA"
KOPALNIA SOLI WIELICZKA
TEATR GROTESKA
NZOZ KRAKMED
CENTRUM MEDYCZNE "VADIMED"
PRODUCENT MEBLI "MEBLORAW"
POLBAU
TREND FASHION Sp. z o.o.
SOKOŁÓW S.A.
TRIGRANIT
DEVELOPMENT
I.D.C. POLONIA S.A.
HURTOWNIA EURO TRADE
PUKID Sp. z o.o.

2012-12-17 07:51

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wystawa fotografii patrona Ostrołęki

2020-08-04 09:11

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

wystawa

Wiesław Janusz Mikulski

Na ostrołęckiej Starówce, tuż obok Ratusza na pl. Bema, można oglądać wystawę fotografii patrona Ostrołęki św. Jana Pawła II.

Stolica Apostolska na wniosek Rady Miasta Ostrołęki ogłosiła tego świętego Papieża patronem Miasta w 2015 r. Stało się to za pośrednictwem biskupa łomżyńskiego Janusza Stepnowskiego.

Wystawa zajmuje niemal cały pl. Bema. Składa się z dwóch części.

Pierwsza nosi nazwę „Karol Wojtyła. Narodziny”. Jest w niej przedstawiona historia życia

Jana Pawła II, począwszy od jego narodzin aż po wybór na zastępcę Chrystusa, pontyfikat i odejście do domu Ojca. Są tu fotografie, różne informacje dotyczące życia Papieża, cytaty, wycinki z gazet, różne inne dokumenty.

Drugą część nazwano „Pielgrzym”. Są tu liczne zdjęcia z pontyfikatu Jana Pawła II autorstwa Mariana Zubrzyckiego, wieloletniego fotoreportera „Rzeczpospolitej”. Wśród fotografii są zdjęcia Papieża z jego pielgrzymki do Łomży w 1991 r.

Ostrołęczanie tę wystawę mogą oglądać do 16 października 2020 r. – do dnia, w którym Miasto będzie świętować Dzień Patrona Jana Pawła II. Wystawę udostępniono mieszkańcom Ostrołęki na 100-lecie urodzin Papieża.

Organizatorami wystawy są Centrum Myśli Jana Pawła II, Galeria „Ostrołęka” i Polska Agencja Fotografów „FORUM”.

Wiesław Janusz Mikulski

CZYTAJ DALEJ

Niemcy: "Passauer Neue Presse": stan zdrowia Benedykta XVI jest bardzo zły

2020-08-03 09:02

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

Grzegorz Gałązka

Stan zdrowia Benedykta XVI, który choruje na powodującą silne bóle różę twarzy, jest bardzo zły - poinformował w poniedziałek niemiecki dziennik "Passauer Neue Presse" powołując się na jego biografa Petera Seewalda.

Jak powiedział Seewald, 93-letni emerytowany papież jest bardzo słaby. Ma nadal sprawny umysł i pamięć, ale jego głos jest ledwo słyszalny. Papież choruje od czasu powrotu z Ratyzbony, gdzie odwiedził swego brata tuż przed jego śmiercią.

Seewald osobiście przekazał w sobotę Benedyktowi XVI napisaną przez siebie biografię niemieckiego papieża. Jego rozmówca był mimo swych cierpień w nastroju optymistycznym i zadeklarował, że jeśli zaistnieje taka możliwość, iż częściowo odzyska siły, wówczas znów sięgnie po pióro. (PAP)

dmi/ ap/

CZYTAJ DALEJ

Śląskie: Od środy do piątku utrudnienia w związku z Tour de Pologne

2020-08-04 19:40

Ks. Mariusz Frukacz

Od środy do piątku kierowcy korzystający z dróg w woj. śląskim powinni spodziewać się utrudnień związanych z trzema etapami 77. kolarskiego wyścigu Tour de Pologne. Organizator komunikacji miejskiej wprowadził zmiany obejmujące prawie 200 linii autobusowych i tramwajowych.

Tegoroczny Tour de Pologne rozpocznie się w środę po godz. 13.40 na Stadionie Śląskim. Kolarze przejadą trasą pierwszego etapu m.in. przez Piekary Śląskie, okolice Siewierza, Zawiercie, Ogrodzieniec, by przez Dąbrowę Górniczą, Sosnowiec i Siemianowice Śląskie dotrzeć do Katowic, gdzie zwyczajowo trzy razy pokonają śródmiejską pętlę.

Na trasie należy spodziewać się czasowych zamknięć w związku z przejazdem peletonu. W stolicy regionu od godz. 16. (do ok. godz. 19.) zamykane będą ulice lub ich odcinki: Al. Korfantego, Al. Roździeńskiego, Olimpijska, Góreckiego, Dobrowolskiego, Dudy-Gracza, Graniczna, Pułaskiego, Dolina Trzech Stawów, Francuska, Damrota, Powstańców, Jagiellońska, pl. Miarki, Kościuszki, Poniatowskiego, Mikołowska, Sądowa, Sokolska oraz Skargi.

Dla kierowców chcących wyjechać z wnętrza pętli dostępne będą śluzy na skrzyżowaniach głównych ulic. Ruchem będzie kierowała tam policja, w miarę możliwości, gdy kolarze będą w innej części miasta, umożliwiając wyjazd bądź wjazd. W środę już od godz. 13. zamknięta będzie Al. Korfantego - od Pętli Słoneczna do Rynku - w związku z przejazdem Tour de Pologne Junior.

Na czwartek zaplanowano etap z Opola do Zabrza: na terenie woj. śląskiego kolarze pojadą m.in. drogą krajową nr 88 oraz Drogową Trasą Średnicową przez Gliwice, by dotrzeć na pętlę w Zabrzu, która obejmie fragment DTŚ, ul. de Gaulle’a i ul. Roosevelta (do ronda łącznika węzła z DTŚ). DTŚ w kierunku Gliwic na odcinku od węzła Rymera do węzła Roosevelta będzie zamknięta od godziny 13.30. do 20. W tym czasie objazd w kierunku Gliwic będzie odbywał się przez centrum Zabrza.

W piątek przewidziany jest etap z Wadowic do Bielska-Białej, przez Andrychów, z pętlami poprowadzonymi przez Porąbkę, Międzybrodzie Żywieckie i Kocierz, a także Przegibek, Łodygowice i Międzybrodzie Żywieckie - oraz finiszem zaplanowanym po godz. 15.30 w bielskiej Alei Armii Krajowej.

Śląska drogówka uruchomi od 5 do 7 sierpnia, w godzinach od 8. do zakończenia poszczególnych etapów, infolinię. Pod numerem telefonu: 47 851 11 34 będzie można uzyskać informacje o utrudnieniach w ruchu związanych z organizacją wyścigu. Swoją infolinię uruchomił już urząd miasta Katowice, pod nr telefonu 32 77 88 960.

O utrudnieniach poinformował też organizujący komunikację miejską w centralnej części woj. śląskiego Zarząd Transportu Metropolitalnego. Jak podał, zmiany spowodowane dwoma pierwszymi etapami Tour de Pologne obejmują prawie 200 linii autobusowych i tramwajowych, które przebiegają przez niemal wszystkie 56 gmin, do których sięga sieć transportowa ZTM.

„To jedna z tych imprez, która w naszym regionie najbardziej wpływa na funkcjonowanie komunikacji miejskiej. W ostatnich tygodniach poświęciliśmy masę pracy, aby zminimalizować utrudnienia i zapewnić możliwość transportu pasażerom. Trasa przejazdu kolarzy jest jednak długa, setki ulic będą zamknięte i niestety wszyscy musimy się z tym zmierzyć“ - zaznaczył rzecznik ZTM Michał Wawrzaszek.

Zgodnie z radami organizatora komunikacji, aby uniknąć zaskoczeń należy zaplanować podróż z wyprzedzeniem, korzystając przede wszystkim ze strony metropoliaztm.pl. W zakładce Rozkłady Jazdy i Komunikaty można sprawdzić godzinę odjazdu każdego autobusu lub tramwaju i zapoznać się ze szczegółowymi komunikatami poświęconymi Tour de Pologne - w formie tabeli.

Szczegółowe informacje można zdobyć dzwoniąc na bezpłatną i czynną całą dobę infolinię ZTM pod nr 800 163 030. Dodatkowo 5 i 6 sierpnia ZTM będzie na profilu ZTM Alert na Facebooku na bieżąco publikował najważniejsze informacje o utrudnieniach.(PAP)

autor: Mateusz Babak

mtb/ je/

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję