Reklama

Wierność jest możliwa!

Dzień 11 listopada jest w diecezji łowickiej wyjątkowy z dwóch powodów; obchodzimy wówczas nie tylko Święto Odzyskania Niepodległości, ale czcimy również pamięć patronki naszej diecezji, św. Wiktorii.
Św. Wiktoria była Rzymianką. Żyła w III w. Jako chrześcijańska dziewica odmówiła wyjścia za mąż za rzymskiego patrycjusza. Biskup łowicki Andrzej F. Dziuba powiedział o niej w zaproszeniu na uroczystości diecezjalne: „Św. Wiktoria złożyła ślub czystości i postanowiła być wierna danemu słowu, aż do śmierci. [...] Za wierność zapłaciła najwyższą cenę. Została ścięta mieczem. Zostawiła nam wzór do naśladowania i nadzieję, że wierność, wytrwała miłość jest możliwa”.

Niedziela łowicka 49/2004

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W liście do diecezjan zatytułowanym „Nadzieja wierności” Ksiądz Biskup zaprosił do refleksji nad postawą wierności i rolą, jaką odgrywa ona w życiu każdego z nas. Rozważania o tej samej tematyce (prowadzone przez ks. Roberta Kwatka) towarzyszyły uczestnikom tradycyjnej procesji ulicami miasta w dniu 11 listopada, w której niesione są relikwie św. Wiktorii.
W tym roku procesji przez Łowicz przewodniczył bp Piotr Libera. Wraz z nim relikwiom towarzyszyli: bp łowicki Andrzej F. Dziuba, bp Bogdan Wojtuś z archidiecezji gnieźnieńskiej, bp Marian Błażej Kruszyłowicz z diecezji szczecińsko-kamieńskiej, bp Stanisław Kędziora z diecezji warszawsko-praskiej, bp Roman Marcinkowski z diecezji płockiej, bp Józef Zawitkowski i bp Alojzy Orszulik.
Wśród uczestników procesji znaleźli się także kanonicy z Kolegiackiej Kapituły Skierniewickiej, Archikolegiackiej Kapituły Łęczyckiej i Katedralnej Kapituły Łowickiej, kapelani i prałaci Jego Świątobliwości, kapłani diecezji łowickiej, siostry zakonne i klerycy, członkowie Konfraternii św. Wiktorii oraz trzydzieści pocztów sztandarowych, przedstawiciele władz miejskich i samorządowych, delegacje wiernych z całej diecezji i mieszkańcy Łowicza. Procesji towarzyszyła orkiestra dęta z Gomulina.
Tradycją jest, iż relikwie św. Wiktorii - w ozdobnym relikwiarzu - niesione są w procesji przez przedstawicieli różnych stanów. Od kościoła pw. Świętego Ducha nieśli je klerycy, następnie ministranci i lektorzy, harcerze ze Stowarzyszenia Harcerstwa Katolickiego „Zawisza” FSE, członkinie Kół Różańcowych, katecheci i nauczyciele, siostry zakonne, reprezentanci ruchów religijnych, Akcji Katolickiej, Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży i Konfraternii św. Wiktorii.
Na Rynku relikwie przejęli przedstawiciele Władz Miasta. Przy ustawianiu ich na cokole orkiestra zagrała fanfary, po czym wojsko podniosło na maszt biało-czerwoną flagę. Zebrani zaśpiewali hymn narodowy, a Starosta i Burmistrz poprowadzili modlitwę za Ojczyznę i za miasto. Biskup Łowicki modlił się prosząc Boga za wstawiennictwem św. Wiktorii, o błogosławieństwo dla Ojczyzny, Łowicza i całej diecezji. Na zakończenie modlitwy bp Dziuba pobłogosławił zgromadzonych relikwiarzem czaszki św. Wiktorii (zabytkowym relikwiarzem Firleja). Od cokołu do ołtarza w katedrze relikwie Patronki Diecezji nieśli kanonicy trzech kapituł.
Uroczystej Mszy św. przewodniczył biskup pomocniczy archidiecezji gnieźnieńskiej Bogdan Wojtuś. Homilię wygłosił biskup pomocniczy diecezji szczecińsko-kamieńskiej Marian Błażej Kruszyłowicz. Przybliżył w niej wiernym osobę i życie św. Witkorii, podkreślając jej wierność Chrystusowi. Biskup powiedział m.in.: „Na wyznaniu wiary męczenników i na ich wierności Chrystusowi była budowana Europa tamtych czasów. Z trudem, wśród wojen, bo człowiek jest przecież słaby. Udało się jednak przekazać następnym wiekom i pokoleniom wartości takie, jak wolność i godność człowieka, braterstwo wśród ludzi. Męczeństwo i wytrwałe świadectwo wyznawców przemieniło ówczesną Europę i dzięki temu również dziś, chrześcijaństwo mocą Ducha Świętego przemienia ludzkość”.
O św. Wiktorii bp Kruszyłowicz powiedział: „Jest dla nas wzorem i przykładem. Święci są nie tylko naszymi orędownikami jako ci, którzy są już zbawieni. Święci są także dla nas przykładem wierności Bogu w czasie naszej ziemskiej pielgrzymki. Słowo Boże przemienia świat poprzez tych, którzy uwierzyli i prowadzi nas do Najwyższej Chwały, do Zbawienia. Zanim je osiągniemy, odbywamy pielgrzymkę ziemską - czas doświadczenia, kiedy to zdajemy egzamin z wierności i miłości do Boga i człowieka. Św. Wiktoria zdała ten egzamin miłości i wierności. My w naszych czasach też jesteśmy wezwani do zdania tego egzaminu. Wezwani, by powiedzieć dzisiejszemu światu, że trzeba nasze życie oprzeć na Prawdzie, której źródłem jest Bóg”.
Po Mszy św. dostojni goście, gospodarze i uczestnicy uroczystości ku czci Patronki diecezji łowickiej oraz z okazji Święta Niepodległości złożyli kwiaty pod pomnikiem Synom Ziemi Łowickiej i pod pomnikiem Jana Pawła II.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Wołkowicz: odsuwałem od siebie myśl, że zostanę administratorem arch. łódzkiej

2025-12-22 12:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

Bp Zbigniew Wołkowicz - Administrator Archidiecezji Łódzkiej

Bp Zbigniew Wołkowicz - Administrator Archidiecezji Łódzkiej

Administrator Archidiecezji Łódzkiej - bp Zbigniew Wołkowicz udzielił wywiadu portalowi Archidiecezji Łódzkiej, w którym odpowiada o tym, czym jest dla niego jest ten wybór, jak postrzega swoją misję w diecezji w czasie sede vacante oraz zachęca do modlitwy o wybór nowego biskupa diecezjalnego dla Kościoła w Łodzi.

Zakończyło się kolegium konsultorów, które wybrało księdza biskupa administratorem archidiecezji łódzkiej na czas sede vacante po odejściu księdza kardynała Grzegorza Rysia do Krakowa. Czym dla księdza biskupa jest ten dzisiejszy wybór?
CZYTAJ DALEJ

Włochy: Sąd zgodził się na zmianę płci metrykalnej 13-letniego dziecka

2025-12-22 07:13

[ TEMATY ]

płeć

zmiana płci

Adobe Stock

Dyskusję we Włoszech wywołała decyzja sądu, który zgodził się na zmianę płci metrykalnej 13-letniego dziecka, przechodzącego tranzycję. To najmłodsza osoba w kraju, wobec której zapadło postanowienie o takiej korekcie aktu urodzenia. Wnioskowali o to rodzice. Czy to nie jest szaleństwo?

Lokalna gazeta „Il Resto del Carlino”, a za nią poniedziałkowa włoska prasa opisała przypadek rodziny z prowincji La Spezia w Ligurii, w której urodziły się dwie dziewczynki.
CZYTAJ DALEJ

Śląskie: Akcja ratownicza w kopalni Pniówek, brak kontaktu z dwoma pracownikami

2025-12-22 19:46

[ TEMATY ]

kopalnia

Katowice

pixabay.com

Alarm

Alarm

Akcję ratowniczą podjęto w poniedziałek pod wieczór po zdarzeniu w kopalni Pniówek - przekazał PAP rzecznik Jastrzębskiej Spółki Węglowej, do której należy zakład, Wojciech Sury. Jak zaznaczył, nie ma dotąd kontaktu z dwoma pracownikami.

- O godz. 17.10 w przodku N-9, na poziomie 830 metrów pod ziemią, doszło do zdarzenia, w wyniku którego utracono kontakt z dwoma pracownikami. W miejscu tym pracowało łącznie 10 górników — ośmiu zostało bezpiecznie ewakuowanych, natomiast z dwoma nadal nie ma kontaktu. Natychmiast po zdarzeniu podjęto akcję ratowniczą - poinformował rzecznik JSW.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję