Reklama

Polska

Caritas włączyła się w akcję przeciw przemocy wobec kobiet

[ TEMATY ]

Caritas

kobieta

przemoc

BOŻENA SZTAJNER

Placówki Caritas kieleckiej włączyły się w trwającą od 26 listopada do 6 grudnia kampanię przeciw przemocy wobec kobiet "Biała wstążka", połączoną z „Tygodniem edukacji prawnej”. To już szósta edycja kampanii, a jej głównym w tym roku założeniem jest zwiększanie świadomości społecznej dotyczącej przemocy w rodzinie. W Kielcach trwa obecnie Tydzień Edukacji Prawnej, otwierający kampanię „Biała wstążka” – prawnicy udzielają w kilku punktach miasta bezpłatnych porad.

W Ośrodku dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem, działającym w strukturach Caritas kieleckiej w ramach Centrum Interwencji Kryzysowej, dzisiaj i jutro - 28 i 29 listopada - pełni dyżur adwokat.

”Wiele osób, dotkniętych problemem przemocy przychodzi osobiście, niektórzy dzwonią, czy wysyłają maile z pytaniami” – mówi KAI Edyta Domagała, kierownik placówki. Podkreśla, że zarówno Ośrodek, jak i istniejące przy nim Schronisko dla Kobiet, tego typu działalność prowadzą nie tylko w ramach kampanii. W Schronisku przebywają obecnie 24 kobiety z dwanaściorgiem dzieci, przeważnie z regionu świętokrzyskiego i okolic. To ofiary przemocy w rodzinie. W Schronisku spędzą Adwent i święta.

Reklama

Domagała podkreśla także współpracę w zakresie przeciwdziałania przemocy z Biurem Caritas Kieleckiej, gdzie także dyżuruje prawnik.

W ramach kampanii także dzisiaj dyżur pełni prokurator w siedzibie prokuratury rejonowej przy ul. Sandomierskiej 106, prawnik - w punkcie konsultacyjnym w Biurze Zarządu Caritas, przy Placu NMP 1 oraz komornik w Specjalistycznym Ośrodku Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie przy ul. 1 Maja 196.

30 listopada br. w Urzędzie Miasta zaplanowano konferencję naukową pt. "Prawne aspekty przemocy w rodzinie”.

W ramach kampanii odbędą się także m.in. zajęcia edukacyjne z dziećmi w wieku przedszkolnym oraz warsztaty psychologiczne dla osób stosujących przemoc w rodzinie.

Z kolei realizatorzy Gminnego Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie w czasie trwania kampanii "Biała wstążka" zorganizują na terenie swoich placówek zajęcia profilaktyczne i edukacyjne dla dzieci, młodzieży, rodziców. Czynny będzie - dla osób dzwoniących z telefonu stacjonarnego bezpłatny - całodobowy Miejski Telefon Zaufania 19513. Specjaliści ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Kielcach od 30 listopada do 6 grudnia będą udzielać porad, konsultacji wszystkim zainteresowanym problematyką przemocy oraz osobom uwikłanym w przemoc.

2012-11-28 13:54

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Caritas Polska z pomocą powodzianom na południu Polski

[ TEMATY ]

Caritas

Caritas

Caritas Polska rozpoczyna ogólnopolską zbiórkę na rzecz powodzian z południa Polski, którzy ucierpieli wskutek nawałnic i podtopień. Kościelna organizacja charytatywna przekazała 15 tys. zł na podstawowy sprzęt AGD dla poszkodowanych domostw. Zalane zostały domy i budynki gospodarcze, pola uprawne i płody rolne, uszkodzone drogi, sieci wodociągowe i kanalizacyjne oraz mosty.

- Zwracam się z gorącym apelem do wszystkich ludzi dobrej woli, aby w duchu solidarności pomóc tym, którzy zostali poszkodowani. Nie zostawiajmy ich samych z tak ogromnymi problemami – apeluje ks. Marian Subocz, dyrektor Caritas Polska.

CZYTAJ DALEJ

Bp Czaja: Powstanie ogólnopolskie centrum kształcące egzorcystów

[ TEMATY ]

egzorcyzmy

egzorcysta

bp Andrzej Czaja

BP KEP

Bp Andrzej Czaja

Bp Andrzej Czaja

- Powstanie ogólnopolskie centrum kształcące egzorcystów – zapowiedział bp Andrzej w Czaja na 383. Zebraniu plenarnym Konferencji Episkopatu w Wałbrzychu. Przewodniczący Komisji Nauki Wiary KEP dodał, że będzie miał on nawet szerszych charakter, mianowicie jego celem będzie przygotowywanie do posługi duchowej na wielu poziomach, także w różnorodnych wspólnotach religijnych.

Bp Czaja mówił biskupom o aktualnych zagadnieniach jakimi zajmuje się Komisja Nauki Wiary KEP. Dotyczą one w dużej mierze środowiska egzorcystów. Powołany ma zostać ogólnopolski ośrodek przygotowujący egzorcystów, z siedzibą w Katowicach. Przygotowana zostanie również specjalna Nota, w której zostanie określone jakie działania nie mogą być obecne w posłudze egzorcystów. Notę tez przygotowuje zespół Komisji Nauki Wiary, złożony z teologów, psychologów i samych egzorcystów. Dokument ma być opracowany w ciągu roku.

CZYTAJ DALEJ

Abp Ryś: problemem wielu wiernych może być zbytnie przywiązanie do przeszłości

2023-01-30 12:22

[ TEMATY ]

abp Grzegorz Ryś

Ks. Paweł Kłys

Abp Grzegorz Ryś

Abp Grzegorz Ryś

Abp Grzegorz Ryś odprawił dziś Eucharystię z okazji trzydziestej rocznicy erygowania kaplicy w siedzibie Caritas Diecezji Łódzkiej. W kwietniu 1990 roku, kiedy reaktywowano Caritas Diecezji Łódzkiej, rozpoczęto starania o odzyskanie budynku przy ulicy Gdańskiej 111. Obiekt został kupiony przez biskupa Tymienieckiego w 1926 roku, a następnie zagarnięty, przez władze państwowe w 1950 roku. Budynek, który stał się siedzibą Caritas, odzyskano w 1991 roku. Po generalnym remoncie w 1993 roku utworzono w nim kaplicę, której patronem został bł. o. Rafał Chyliński z Łagiewnik.

W homilii metropolita łódzki odwołując się do Ewangelii, podkreślił, że problemem wielu wiernych może być zbytnie przywiązanie do przeszłości. - Bywa, że jesteśmy tak zanurzeni w przeszłości, że chcielibyśmy w niej mieszkać. Takie podejście wyrywa nas z miejsca, gdzie powinniśmy żyć. Porzucamy miejsce, które Bóg nam dał na dziś, na teraz. Historia nie jest po, to by dać się przykuć łańcuchem do pomnika – podkreślił kaznodzieja.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję