Reklama

Polska

Podhale: duża popularność akcji "Pączek dla Afryki"

Zainteresowanie akcji "Pączek dla Afryki" w rejonie Podhala jest bardzo duże. Góralska młodzież w wielu szkołach pomaga swoim rówieśnikom w Afryce.

[ TEMATY ]

akcja

http://en.wikipedia.org/wiki/File:Ponczki.jpg

Uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Nowym Targu od lat są zachęcani przez swoich nauczycieli do pomocy drugiemu człowiekowi. Już dziś włączyli się w akcję "Pączek dla Afryki", której organizatorem jest Fundacja Kapucyni i Misje.

- Uczniowie wraz z rodzicami przygotowują domowe wypieki, które sprzedawane są na przerwach międzylekcyjnych. Podążając za hasłem przewodnim "Podziel się tym, co lubisz", dzieci mogą również przynieść na sprzedaż słodycze, dochód z ich sprzedaży pomoże dzieciom z Republiki Środkowoafrykańskiej i Czadu - mówi Urszula Szumal, jedna z nauczycielek zaangażowanych w akcję.

Reklama

- Każdego dnia odnosimy ogromne sukcesy - ciast brakuje już na drugiej przerwie. Każda złotówka to jeden posiłek dziecka w Afryce. Warto pomagać - komentują Zuzia i Julka, radosne uczennice, które włączyły się w akcję. Dodają, że w ramach akcji "Pączek dla Afryki" akcje sprzedawania ciast trwają cały rok.

A w akcję włączyła się także parafia św. Michała Archanioła w Ostrowsku koło Nowego Targu. - Tłusty czwartek jest dniem szczególnym kiedy o akcji jest głośno, ale my wspieramy dzieci z Afryki przez cały rok. Muszę podkreślić ogromną hojność moich parafian - cieszy się ks. Jan Jakubiec, proboszcz parafii w Ostrowsku.

W Szkole Podstawowej nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Nowym Targu w wolontariat włącza się grupa wolontariatu, samorząd uczniowski i drużyna harcerska ZHP. Społeczność szkolna zorganizowała w ostatnim czasie koncert w celu zbiórki pieniędzy na leczenie chorego na nowotwór byłego ucznia szkoły. Placówka współpracuje także z UNICEF.

Reklama

Pysznymi pączkami zajadali się także uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Cichem. Akcja została nagłośniona w szkole już kilka tygodni przed samym wydarzeniem i spotkała się z życzliwością oraz otwartością całej społeczności szkolnej: przede wszystkim wolontariuszy i ich rodziców, którzy upiekli pyszne pączki sprzedawane w tym dniu, jak również dyrekcji, nauczycieli oraz uczniów, którzy przez zakup pączków wspomogli gromadzenie funduszy przeznaczonych na wsparcie działalności misyjnej.

- Cieszymy się, że nasza szkoła mogła - na wzór naszego patrona - św. Jana Pawła II, którego 40. rocznicę wyboru na Stolicę Piotrową będziemy obchodzić w tym roku, a który jest nazywany papieżem - misjonarzem nieść nadzieję tam, gdzie cierpienie ją odbiera, a bieda materialna zagłusza - mówią zgodnie Kamila Adamczyk i Anna Bednarz, nauczycielki odpowiedzialne za projekt.

W rejonie Podhala do akcji "Pączek dla Afryki" włączają się placówki oświatowe w takich miejscowościach jak: Bystra Podhalańska, Sieniawa, Tenczyn, Gronków, Nowym Targu (SP nr 1). Z kolei w archidiecezji krakowskiej akcja "Pączek dla Afryki" organizowana jest w wielu miejscach w Krakowie, Myślenicach i innych miastach oraz wioskach.

Pomysłodawcą akcji "Pączek dla Afryki" jest brat Benedykt Pączka, misjonarz w Republice Środkowoafrykańskiej. Oprócz brata Benedykta w RŚA i Czadzie pracuje dziesięciu misjonarzy z Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów - Prowincji Krakowskiej.

Bracia pracują w Afryce już od 30 lat. W tym czasie m.in. w wielu wioskach zbudowali szkoły oraz wykopali studnie. Na co dzień dokarmiają setki dzieci. Często są oni jedyną pomocą dla nich, bo rodzice odeszli bądź zginęli w trwającej rebelii. Wszyscy misjonarze realizują projekty charytatywne. Fundusze, które zostaną zebrane w akcji „Wyślij pączka do Afryki” za pośrednictwem Fundacji Kapucyni i Misje sfinansują kolejne projekty dla potrzebujących.

2018-02-07 19:10

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kropla miłości uczynkiem miłosierdzia

Niedziela bielsko-żywiecka 7/2016, str. 1

[ TEMATY ]

krwiodawstwo

akcja

Monika Jaworska

Honorowi dawcy krwi PCK z Jasienicy

Honorowi dawcy krwi PCK z Jasienicy

W Roku Miłosierdzia w naszej diecezji pełną parą ruszyły akcje krwiodawstwa. To dobra forma czynienia miłosierdzia bliźnim. Aktywnie w promocję honorowego oddawania krwi włączają się parafie naszej diecezji oraz Caritas, która zainaugurowała kolejny rok ogólnopolskiej akcji krwiodawstwa: „Podaruj Kroplę Miłości” – 11 lutego – w dzień, w którym Kościół obchodził 24. Światowy Dzień Chorego. W tym też dniu Caritas diecezjalna i Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa (RCKiK) Oddział Terenowy w Bielsku-Białej zaprosiły honorowych dawców krwi do kurii na Mszę św. i spotkanie. A oprócz tego zachęcają każdego chętnego do odwiedzenia Oddziału Terenowego RCKiK, (który obecnie znajduje się w Bielsku-Białej przy ul. Wyspiańskiego 21), by tam podzielić się „kroplą miłości”. W ub.r. oddano 88 litrów krwi w ramach akcji Caritas diecezjalnej.

CZYTAJ DALEJ

Sportowe wyzwanie na pomoc niepełnosprawnym chłopcom

2021-07-27 11:25

[ TEMATY ]

niepełnosprawni

challenge

wyzwanie

Fundacja Zostań Aniołem

Chłopcy czekają na naszą pomoc.

Chłopcy czekają na naszą pomoc.

Trwa sportowe wyzwanie, dzięki któremu można pomóc niepełnosprawnym chłopcom ze Strumienia.

Fundacja „Zostań Aniołem” ze Strumienia organizuje akcję #artsportfunchallenge2 (malowanie poprzez bieganie), która wspomoże mieszkańców tutejszego Domu Pomocy Społecznej dla Dzieci prowadzonego przez Zgromadzenie Sióstr Szkolnych de Notre Dame.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję