Reklama

Niedziela Małopolska

Rodacy – Bohaterom

Kraków: Okażmy pamięć i wdzięczność

Studenci Akademii Ignatianum w Krakowie już od 7 lat angażują się w ogólnopolską akcję „Rodacy – Bohaterom” niosącą pomoc potrzebującym Polakom mieszkającym na Kresach – na Litwie, Białorusi, Ukrainie, w Rumunii i Mołdawii; szczególnie byłym żołnierzom Armii Krajowej oraz ich Rodzinom.

[ TEMATY ]

akcja

Po zakończeniu II wojny światowej i przesunięciu granicy wschodniej pozostali oni na Kresach z miłości do swojej rodzinnej ziemi, o którą walczyli – do Polski. Po wojnie bywali prześladowani za to, że nie chcieli wyrzec się polskości i patriotyzmu, który wynieśli z rodzinnych domów. Gdyby nie nasi Bohaterowie, dziś nie byłoby polskich miejsc pamięci na Kresach, a dzieci i młodzież tam mieszkające nie otrzymałyby wychowywania w duchu polskości. Odwiedzając dziś tereny Kresów dawnej Rzeczypospolitej, nie słyszelibyśmy już naszego ojczystego języka z charakterystycznym wschodnim akcentem.

Reklama

Po zeszłorocznej, rekordowej zbiórce, w czasie której (również dzięki życzliwości Czytelników „Niedzieli Małopolskiej”) w naszym krakowskim magazynie zebrano ponad 5,5 ton żywości – przygotowaliśmy ponad 500 jednakowych paczek. Mamy nadzieje, że w tym roku hojność mieszkańców Małopolski będzie jeszcze większa. Wspomniane paczki to coś więcej niż tylko jedzenie. Dla naszych Bohaterów to przede wszystkim wyraz pamięci i wdzięczności rodaków z Macierzy.

Przez cały grudzień będzie można włączyć się w akcję, przynosząc żywność długoterminową (m.in. kaszę, ryż, makaron, cukier, olej, herbatę, kawę, owoce i warzywa w puszce, słodycze) do siedziby Ignatianum (Kraków, ul. Kopernika 26). Ważne, abyśmy nie zapominali także o kartach z życzeniami świątecznymi.

Inicjatywę wspiera m.in. Wojewoda Małopolski oraz abp Marek Jędraszewski, który w swoim liście zachęca, „aby akcja ta poruszyła wiele ludzkich serc, rozbudzając w nich wyobraźnię miłosierdzia”. Zbiórkę można prowadzić w swoich środowiskach: w szkołach i miejscach pracy. Szczegółowe informacje i kontakt: www.ignatianum.edu.pl/rodacybohaterom.

2017-12-05 14:09

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Święta bez domu

Niedziela warszawska 13/2016, str. 5

[ TEMATY ]

akcja

Archiwum Fundacji Kapucyńskiej

Akcja „Czterdziestogodzinny post w intencji bezdomnych” cieszyła się wielkim zainteresowaniem. Na zakończenie wszyscy zjedli wspólny posiłek

Akcja „Czterdziestogodzinny post w intencji bezdomnych”
cieszyła się wielkim zainteresowaniem. Na zakończenie
wszyscy zjedli wspólny posiłek

Tuż obok nas żyją ludzie samotni, bezdomni, ubodzy, dla których śniadanie wielkanocne nierzadko kojarzy się z suchą bułką zjedzoną gdzieś na ławce w parku

Wielkanoc jest czasem radosnego świętowania bogatego w rodzinne spotkania. Jednak nie dla wszystkich. – Jestem sam, nie mam rodziny i domu. O ile pogoda pozwala Święta Wielkanocne spędzam spacerując to tu, to tam. Bywam wtedy w Łazienkach Królewskich, albo w innych parkach. Staram się też być w kościele, w końcu to najważniejsze dla katolików święta – mówi Wojtek. Ma pięćdziesiąt lat i od prawie dziesięciu żyje na ulicy. – Człowiek jest w stanie przyzwyczaić do życia bez rodziny, dachu nad głową. Początki są trudne, ale potem wszystko jest już takie zwyczajne – dodaje.

CZYTAJ DALEJ

Zmarł kucharz biedaków

Niedziela Ogólnopolska 38/2020, str. 6-8

Forum/Reuters/REMO CASILLI

Dino Impagliazzo, znany również jako „kucharz ubogich”, zmarł w Rzymie. Karmił codziennie ponad 300 osób między stołecznymi stacjami kolejowymi wraz z podążającymi za nim od lat wolontariuszami. Osobowość świata katolickiego i społecznego, był członkiem Ruchu Focolari Chiary Lubich i Wspólnoty Sant'Egidio. Urodził się na wyspie La Maddalena 91 lat temu, ale przez całe życie mieszkał w Rzymie. Każdego lata wracał na swoją wyspę, by spotykać się ze swymi przyjaciółmi i łowić ryby...

Był założycielem i prezesem stowarzyszenia RomAmor które zajmuje się dożywianiem bezdomnych i biednych ludzi na ulicach Rzymu, ale także odbudową więzi osób w trudnej sytuacji. Pogrzeb odbędzie się we wtorek 27 lipca o godzinie 11:00 w kościele Santa Maria in Trastevere w Rzymie.

CZYTAJ DALEJ

5. rocznica ŚDM w Krakowie: Drogowskazy papieża Franciszka dla młodych

2021-07-27 11:34

[ TEMATY ]

ŚDM w Krakowie

ŚDM

papież Franciszek

Monika Rybczyńska/Biuro Krajowe ŚDM

Piąta rocznica Światowych Dni Młodzieży w Krakowie skłania do przypomnienia głównych wątków orędzia, jakie 2, 5 milionom młodych z całego świata przekazał tam papież Franciszek. Układa się ono w 10 przejrzystych drogowskazów.

1. Dzięki wam świat może być lepszy!

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję