Reklama

Polska

Abp Skworc: Wolna niedziela to nasze podstawowe prawo

- Od 1,5 roku czekamy, aby zajęto się sprawą ograniczenia handlu w niedzielę. To jest nasze prawo i nie wolno nam tego prawa przehandlować – powiedział metropolita katowicki podczas Nocy Pokuty kończącej obchody Roku Fatimskiego w sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Turzy Śląskiej. Hierarcha zwrócił uwagę na fakt, że „dzisiaj podkreśla się przede wszystkim prawa człowieka”. – Jest tak, że trzeba się upominać o prawa Boga – mówił. Wskazał, że przykładów nie trzeba szukać daleko, gdyż mają miejsce także w naszej Ojczyźnie.

[ TEMATY ]

abp Wiktor Skworc

KEP

- Od 1,5 roku czekamy, aby zajęto się sprawą ograniczenia handlu w niedzielę. To jest nasze prawo i nie wolno nam tego prawa przehandlować – apelował. Hierarcha wskazał, że laicyzacja postępuje także u nas m.in. przez to, że następuje zdegradowanie niedzieli. – Pojawia się konsumpcjonizm. Rzecz staje się bogiem. Posiąść ją jak najszybciej, jak najtaniej, a przecież pierwszym przykazaniem jest przykazanie miłości Boga – powiedział metropolita górnośląski.

Abp Skworc przypomniał także wiernym o sile modlitwy różańcowej. – Matka Boża Fatimska zapewnia nas, że modlitwa może zmieniać świat. Modlitwa różańcowa to siła słabych, tych, którym wydaje się, że nie mają wpływu. Ale mają, bo ta modlitwa to niezwykła siła, która potrafi zmieniać świat, która nas zmienia – mówił.

Reklama

Nawiązując do fatimskiego orędzia abp Skworc zwrócił uwagę, że jednym z jego elementów jest pokuta. – Pokutować dzisiaj to spełniać swoje obowiązki wobec Boga i człowieka. Nie trzeba szukać jakiś nadzwyczajnych umartwień, tylko codziennie wypełniać swoje obowiązki – powiedział. Zauważył także, że obowiązki każdego człowieka mocno wskazuje odczytane podczas liturgii słowo Boże. – Czasem poucza się Kościół, że napomina wiernych, że porusza sprawy społeczne, a kiedy otworzymy karty Starego Testamentu jasno zobaczymy, że Bóg bardzo konkretnie wchodzi w sprawy życia człowieka. Bóg dzisiaj mówi: nie będziesz gnębił, nie będziesz uciskał - zauważył metropolita górnośląski.

Pielgrzymi podczas Nocy Pokuty uczestniczą w nabożeństwie różańcowym, procesji Eucharystycznej, Mszy św. oraz procesji z figurą Matki Bożej. Cały czas istnieje też możliwość skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania. W programie nabożeństwa jest też przewidziany czas na prywatna modlitwę.

Noce Pokuty są organizowane prze cały rok 29 dnia każdego miesiąca. Wówczas sanktuarium w Turzy Śląskiej wypełnia ponad tysiąc wiernych, którzy przyjeżdżają nie tylko z terenu archidiecezji katowickiej, ale także diecezji ościennych, jak również z Zaolzia oraz Czech.

2017-10-30 14:16

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Budzik: służba Ojczyźnie to nasz najświętszy obowiązek

[ TEMATY ]

abp Wiktor Skworc

Katarzyna Artymiak

Podczas uroczystej Eucharystii otwierającej w Lublinie obchody 96. rocznicy odzyskania niepodległości abp Stanisław Budzik podkreślił, że "służba Ojczyźnie to nasz najświętszy obowiązek".

- Gaude Mater Polonia - Raduj się Matko Polsko! W Święto Niepodległości zanoś przed ołtarze Króla i Pana zastępów, tego który ochraniał Twoje dzieci tarczą swej opieki, wdzięczną modlitwę i wołaj: "Ojczyznę wolną pobłogosław Panie!" – mówił abp Stanisław Budzik podczas uroczystej Mszy św. w 96. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. - Błogosław dzieciom, aby dobrze wykorzystały piękny, ale trudny dar wolności. By służbę ojczyźnie uważały za swój najświętszy obowiązek - dodał.

CZYTAJ DALEJ

Mija osiem lat od porwania w Syrii włoskiego jezuity

2021-07-30 17:37

[ TEMATY ]

porwanie

państwo islamskie

jezuita

Vatican News

Mija osiem lat od porwania w Syrii przez tzw. Państwo Islamskie włoskiego jezuity ojca Paolo Dall’Oglio. Z tej okazji w rzymskim schronisku dla nieletnich odbyło się spotkanie z siostrą uprowadzonego Francescą i dziennikarzem Riccardem Cristiano, założycielem Stowarzyszenia Dziennikarzy Przyjaciół ks. Dall’Oglio, wieloletnim korespondentem na Bliskim Wschodzie.

Mimo licznych apeli, także ze Strony Departamentu Stanu USA, który w 2019 r. obiecał nagrodę za informacje o losie zakonnika, do dziś nie wiadomo nawet czy jezuita nadal żyje. Przyjaciele i najbliżsi wciąż mają nadzieję na jego uwolnienie.

CZYTAJ DALEJ

Abp Henryk Hoser SAC ponownie trafił do szpitala. Jego stan jest poważny

2021-07-30 22:11

[ TEMATY ]

abp Henryk Hoser

razem.tv

O modlitwę w intencji powrotu do zdrowia swojego poprzednika prosi bp Romuald Kamiński.

Ordynariusz warszawko-praski w liście skierowanym do księży, sióstr zakonnych, osób konsekrowanych i wszystkich diecezjan podkreślił, że abp Hoser jest hospitalizowany i znajduje się w poważnym stanie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję