Zdaniem abp Pańkowskiego, głównym zadaniem, jakie stoi przed Kościołem prawosławnym jest dawanie świadectwa własnej wiary i zachowanie swojej tożsamości. Zauważył, że dla wschodniego chrześcijaństwa, niedopuszczalne są wszelkie kompromisy w sprawach wiary.
„Nie można mieć pretensji do Kościoła prawosławnego, że chce zachować własną samoświadomość, na którą wpływa jego bogactwo i pełnia. Uczestnictwo prawosławiu w dialogu ekumenicznym polega na dawaniu świadectwa swojej wiary. Cerkiew nigdy nie zgodzi się na jakiekolwiek kompromisy w sprawach wiary” – wyjaśniał biskup wrocławski i szczeciński.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Hierarcha skrytykował stwarzanie międzywyznaniowych uzgodnień. „Protestancki model budowania jedności, oparty na przyjmowaniu wspólnych dokumentów, które opracowywane są podczas teologicznych negocjacji, już nieraz pokazał swoją nieskuteczność” – tłumaczył prawosławny hierarcha.
Reklama
Zwrócił uwagę, że ekumenizm pomiędzy chrześcijanami powinien mieć wymiar praktyczny, poprzez podejmowanie wspólnych akcji duszpasterskich i charytatywnych. Wśród wymienionych obszarów znalazły się takie zagadnienia jak obrona życia poczętego, troska o prawa człowieka czy świętość rodziny. „W tej sferze, Kościoły prawosławne i Kościół katolicki legitymują się tym samym spojrzeniem na człowieka, otaczający go świat i wzajemne relacje. Jeden głos wszystkich chrześcijan może być świadectwem troski o społeczeństwo ” – powiedział abp Pańkowski.
Za największą przeszkodę w ruchu ekumenicznym, prawosławny duchowny uznał brak szczerości. „Dopóki w dążeniu do jedności przeważać będą zwykłe ludzkie interesy czy brak obiektywizmu historyczno-dogmatycznego, nie będzie ekumenii wyznawców Chrystusa. Chrześcijanie nie mogą przestać uznawać, że istnieją pomiędzy nimi różnice” – oświadczył prawosławny teolog.
Trzydniowy Międzynarodowy Kongres Ekumeniczny „Lublin-Miasto zgody religijnej” jest zorganizowany z okazji kilku rocznic: 700-lecia przyznania Lublinowi praw miejskich, 500-lecia Reformacji oraz 100. rocznicy powstania Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
Uczestnicy kongresu w czasie trwania obrad pochylą się nad trzema kwestiami dotyczącymi historycznej i współczesnej perspektywy prawosławia, katolicyzmu i ewangelicyzmu. Prelegenci zastanowią się także nad znaczeniem chrześcijaństwa, jako daru i drogi dla współczesnych wyznawców oraz nad perspektywą dalszego dialogu ekumenicznego.
W wieczornym programie kongresu zaplanowano również debatę Dwóch Ambon w dominikańskiej bazylice św. Stanisława. O reformie Kościoła dyskutować będą ks. dr hab. Marek Uglorz z Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie i o. dr Paweł Krupa OP z dominikańskiego Instytutu Tomistycznego. Spotkanie moderować będzie o. Tomasz Dostatni OP.