Reklama

Niedziela Częstochowska

Uroczystości w parafii św. Wawrzyńca w Dąbrowie

[ TEMATY ]

bierzmowanie

Zofia Białas

Dzień 19 października w parafii św. Wawrzyńca w Dąbrowie to czas wspaniałych wydarzeń, którym patronował św. Jan Paweł II. Do parafii przybył ks. bp Andrzej Przybylski by dokonać uroczystej instalacji Jego relikwii w tutejszym kościele i by udzielić sakramentu bierzmowania młodym mieszkańcom Dąbrowy.

Uroczyste wniesienie relikwii św. Jana Pawła II poprzedziły: Różaniec (tajemnice Światła z rozważaniami parafianki Krystyny Skoczylas z Litanią Loretańską, błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem oraz wzruszające widowisko oparte na historii objawień fatimskich.

Przekonująca gra dzieci, które zamieniły się w portugalskich pastuszków, i sugestywna postać Matki Bożej, Pięknej Pani, rozmawiającej z dziećmi o modlitwie różańcowej za grzeszników, powierzającej im trzy tajemnice, w tym o cierpieniu papieża - człowieka w bieli- wzruszyły wszystkich obecnych. Wrażenia dopełniła pieśń „ Z dalekiej Fatimy donośnie brzmi dzwon”, na bazie, której rozgrywał się spektakl zakończony scenami spotkania Matki Bożej i papieża Jana Pawła II w Fatimie, kiedy ofiarował Jej kulę zamachowca i w niebie, gdzie z Jej rąk otrzymał laur świętości.

Po przedstawieniu wierni wyszli na plac przed kościołem, gdzie na ołtarzu polowym oczekiwał wystawiony relikwiarz z relikwiami św. Jana Pawła II, dar jednej z rodzin parafii. W procesji, w której byli kapłani, kandydaci do bierzmowania, ks. biskup podszedł do ołtarza i wraz z wiernymi odmówił litanię do św. Jana Pawła II.

Po błogosławieństwie, w uroczystej procesji, wniósł relikwie do kościoła, gdzie oczekiwał wcześniej przygotowany ołtarz wystawienia.

Kolejna część uroczystości to Eucharystia z sakramentem bierzmowania. Sprawowali ją ks. biskup Andrzej Przybylski i ks. dziekan Mirosław Rapcia. Po przeczytanej Ewangelii, która idealnie dopasowała się do przeżywanych wydarzeń, każdy z uczestników mógł poczuć się św. Piotrem i tak jak On odpowiedzieć na pytanie Jezusa „Piotrze, czy ty Mnie kochasz?” Piotr odpowiedział: „Przecież Ty, Panie, wszystko wiesz, wiesz, że Cię miłuję” i usłyszał „Paś owce moje”.

Reklama

Podobne pytanie niewątpliwie usłyszał kard. Karol Wojtyła. Jego tak, to zgoda na 27 lat przewodniczenia Kościołowi w trudnym XX wieku i początkach wieku XXI.

W słowie skierowanym głównie do przyjmujących sakrament bierzmowania ks. bp posłużył się biografią św. Jana Pawła II. Mówił o dylematach i rozterkach młodego Karola, o jego wyborach i dojrzewaniu do kapłaństwa, o codziennej modlitwie do Ducha Świętego, który w tych wyborach go umacniał. Bierzmowanie, sakrament, który dzisiaj przyjmiecie, mówił, to sakrament Ducha Świętego, sakrament kończący wasze chrześcijańskie dojrzewanie rozpoczęte chrztem świętym, komunią świętą.

Dziś do Ojca i Syna dołączy Duch Święty. Obyście nigdy nie zmarnowali Jego siedmiu darów, dodał. O przyjętym sakramencie bierzmowania będą wam przypominać wydarzenia, które go poprzedziły, a mianowicie Różaniec święty odmawiany przez przedstawicieli 300 rodzin waszej parafii, wprowadzenie do kościoła relikwii św. Jana Pawła II, spektakl o objawieniach fatimskich i Msza św. z sakramentem bierzmowania, wieńcząca przeżywane uroczystości.

2017-10-24 08:51

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Żyć w radości Ducha Świętego

Bierzmowanie wraz z Chrztem Świętym i Eucharystią należy do sakramentów wtajemniczenia chrześcijańskiego, które w pierwszych wiekach przyjmowano podczas jednego wydarzenia liturgicznego, najczęściej Wigilii Paschalnej. Stanowi ono jakby przypieczętowanie procesu kształtowania i stopniowego wprowadzania do wspólnoty chrześcijańskiej. Poprzez sakrament bierzmowania jesteśmy namaszczani i upodobnieni do Jezusa Chrystusa oraz umocnieni w naszej więzi z Jezusem i Kościołem. Otrzymujemy też specjalną moc Ducha Świętego do szerzenia i obrony wiary, do wyznawania imienia Chrystusa oraz do tego, by nigdy nie wstydzić się Krzyża. – Bierzmowanie udoskonala w nas łaskę chrztu, ściślej jednoczy nas z Chrystusem i Kościołem, udziela mocy do świadczenia o Bogu i do obrony wiary. Bóg, udzielając bierzmowanym Ducha Świętego, pragnie ukształtować ich na obraz swego Syna, by uzdolnić do miłowania tak jak On. Dlatego przenika duszę i życie każdego, udzielając siedmiu darów, o których przypomina tradycja Kościoła: mądrości, rozumu, rady, męstwa, umiejętności, pobożności i bojaźni Bożej – powiedział papież Franciszek podczas audiencji ogólnej na placu św. Piotra. – Kiedy przyjmujemy w naszym sercu Ducha Świętego i pozwalamy mu działać, to sam Chrystus staje się obecny w nas i przybiera realne kształty w naszym życiu. To On będzie się poprzez nas modlił, przebaczał, wlewał nadzieję i pocieszenie, aby służyć naszym braciom, stać się bliskim dla potrzebujących i ostatnich, aby tworzyć komunię, rozsiewać pokój – dodał.

CZYTAJ DALEJ

MŚ 2022 - kończy się faza grupowa

2022-12-02 07:06

PAP/EPA/Georgi Licovski

W piątek zakończy się faza grupowa piłkarskich mistrzostw świata w Katarze. Z grup G i H pewne awansu są już Brazylia i Portugalia, a na dwa ostatnie wolne miejsca w fazie pucharowej apetyt ma wciąż sześć drużyn.

"Canarinhos" od 2002 roku czekają na szósty tytuł mistrza świata. Tegoroczny turniej zaczęli z wysokiego pułapu, pokonując na inaugurację Serbię 2:0, a następnie Szwajcarię 1:0. Mają komplet punktów i w ostatnim spotkaniu z Kamerunem zagrają w rezerwowym składzie, co trener Tite już zapowiedział piłkarzom.

CZYTAJ DALEJ

Kraków Airport: karp w samolocie, opłatek na pokładzie - jak je przewozić?

2022-12-02 18:50

[ TEMATY ]

wigilia

lotnisko

karp

Karol Porwich /Niedziela

Lotnisko w Krakowie-Balicach przypomina, że w okresie świątecznym wielu pasażerów, udając się na święta Bożego Narodzenia do swoich bliskich, przewozi okolicznościowe potrawy, które wymagają specjalnym restrykcjom przy kontroli bezpieczeństwa.

Jak zauważa rzecznik prasowy Kraków Airport Natalia Vince, dużo łatwiej jest przewozić potrawy świąteczne na terenie Unii Europejskiej. - Produkty pochodzenia zwierzęcego można przewozić w ramach UE w ilościach przeznaczonych do własnego użytku. Należy tutaj jednak pamiętać, że ryba jest kłopotliwym towarem z uwagi na zapach, więc rekomendowane jest zapakowanie np. hermetyczne które: po pierwsze umożliwi jej lepsze przechowanie i opóźni psucie, a po drugie nie uprzykrzy podróży innym pasażerom - mówi KAI Natalia Vince.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję