Reklama

Niedziela Świdnicka

Bp Bałabuch: na wzór św. Ignacego umierajmy dla siebie, aby żyć dla Boga

- Na wzór św. Ignacego umierajmy dla siebie, aby żyć dla Boga. Wtedy bowiem zamiera w nas miłość własna, a nasze serce otwiera się na miłość Pana Boga i bliźniego, która objawia się w bezinteresownej służbie – powiedział w homilii bp Adama Bałabuch, biskup pomocniczy diecezji świdnickiej, w katedrze świdnickiej. 17 października ordynariusz świdnicki bp Ignacy Dec we wspomnienie liturgiczne św. Ignacego Antiocheńskiego dziękował Bogu za duchowieństwo, osoby życia konsekrowanego i wiernych świeckich, którzy tworząc lokalny Kościół, każdego dnia modlą się w intencji Pasterza diecezji, wspierając go duchowo.

[ TEMATY ]

Msza św.

bp Ignacy Dec

Ks. Daniel Marcinkiewicz

Msza św. z racji święta patronalnego bp. Ignacego Deca

Msza św. z racji święta patronalnego bp. Ignacego Deca

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Podczas homilii bp Adam Bałabuch, przybliżając postać św. Ignacego Antiocheńskiego, przypomniał o współczesnych próbach zastraszania, ośmieszania ludzi wierzących, aby obawiali się dawać publiczne świadectwo swojej przynależności do Chrystusa i Kościoła.

- Współczesny świat próbuje nas zastraszać, ośmieszać, tak by ludzie wierzący obawiali się dawać świadectwo swojej przynależności do Chrystusa i Kościoła. Nie mogą poddać się tego typu zabiegom i manipulacji zwłaszcza ludzie powołani do szczególnej służby Bożej, nawet gdyby spotkali się z lekceważeniem czy ironią. Musimy być przygotowani, by umierać dla względów tego świata, a owocować dla świadectwa składanego Chrystusowi. On sam wzywa nas do przyjęcia takiej postawy – podkreślał bp Bałabuch.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Odnosząc się do słów Chrystusa: „Ziarno, które obumrze, przynosi plon obfity” (J 12, 24), Ksiądz Bskup stwierdził, że Jezus mówi najpierw o sobie samym, a następnie o nas. Jezus przyrównuje siebie do ziarna, które – dzięki śmierci – wydaje plon obfity, gdyż mówi o miłości, która zdolna jest do ofiary.

Reklama

Następnie kaznodzieja zachęcił wszystkich, aby spoglądając na postać św. Ignacego Antiocheńskiego, mimo wszystko dawali świadectwo chrześcijańskiego życia i przyznawali się do Chrystusa w tym czasie, w tym miejscu i w takich okolicznościach, w których Pan Bóg każdego postawi.

Mszę św. z Biskupem Świdnickim koncelebrowali bp Adam Bałabuch, kapłani diecezjalni i zakonni. Obecni byli również księża infułaci, kanonicy Świdnickiej Kapituły Katedralnej, a także kanonicy Kapituł Kolegiackich z Wałbrzycha, Kłodzka i Strzegomia.

W Eucharystii uczestniczyli także alumni Wyższego Seminarium Duchownego w Świdnicy, osoby życia konsekrowanego, przedstawiciele parlamentarzystów i władz samorządowych oraz przedstawiciele ruchów i stowarzyszeń diecezji świdnickiej.

Na zakończenie Eucharystii, kapłani, siostry zakonne oraz wierni złożyli bp. Ignacemu Decowi życzenia.

Ks. Daniel Marcinkiewicz

Życzenia od parlamentarzystów i samorządowców

Życzenia od parlamentarzystów i samorządowców

- Dziękuję Bogu dziś za was i za waszą modlitewną pamięć, którą odczuwam każdego dnia. Przyjmijcie z serca płynące błogosławieństwo. Niech ono będzie wyrazem Bożej troski nad nami wszystkimi – powiedział na koniec Mszy św. bp Dec.

2017-10-18 10:03

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Media u Biskupa Świdnickiego

Niedziela świdnicka 5/2019, str. I

[ TEMATY ]

bp Ignacy Dec

Ryszard Wyszyński

W spotkaniu wziął udział m.in. ks. Wojciech Baliński, redaktor odpowiedzialny „Niedzieli Świdnickiej”

W spotkaniu wziął udział m.in. ks. Wojciech Baliński, redaktor
odpowiedzialny „Niedzieli Świdnickiej”

Na zaproszenie Biskupa Ordynariusza Ignacego Deca, we wtorek 22 stycznia na dorocznym spotkaniu świąteczno-noworocznym, zorganizowanym przez Kurię Biskupią, gościli przedstawiciele mediów lokalnych reprezentujący redakcje: prasowe, radiowe i telewizyjne z diecezji świdnickiej oraz Wrocławia

Spotkanie poprzedziła wizyta dziennikarzy w katedrze świdnickiej, gdzie historię jej powstania i najważniejszych jej ołtarzy oraz kaplic przybliżył zebranym katedralny przewodnik Mariusz Barcicki, odkrywając przed nimi wiele ciekawych a mniej znanych faktów. Po tej części dziennikarze przeszli do auli Kurii Biskupiej, gdzie zostali przywitani przez rzecznika prasowego Świdnickiej Kurii Biskupiej ks. Daniela Marcinkiewicza, który podkreślił, że to spotkanie weszło już na trwałe do tradycji i jest organizowane od pierwszego roku istnienia diecezji. Następnie serdecznie przywitał dziennikarzy w imieniu biskupa świdnickiego Ignacego Deca – inicjatora tego spotkania.

CZYTAJ DALEJ

Kościół czci patronkę Europy - św. Katarzynę ze Sieny

[ TEMATY ]

św. Katarzyna

pl.wikipedia.org

Kościół katolicki wspomina dziś św. Katarzynę ze Sieny (1347-80), mistyczkę i stygmatyczkę, doktora Kościoła i patronkę Europy. Choć była niepiśmienna, utrzymywała kontakty z najwybitniejszymi ludźmi swojej epoki. Przyczyniła się znacząco do odnowy moralnej XIV-wiecznej Europy i odbudowania autorytetu Kościoła.

Katarzyna Benincasa urodziła się w 1347 r. w Sienie jako najmłodsze, 24. dziecko w pobożnej, średnio zamożnej rodzinie farbiarza. Była ulubienicą rodziny, a równocześnie od najmłodszych lat prowadziła bardzo świątobliwe życie, pełne umartwień i wyrzeczeń. Gdy miała 12 lat doszło do ostrego konfliktu między Katarzyną a jej matką. Matka chciała ją dobrze wydać za mąż, podczas gdy Katarzyna marzyła o życiu zakonnym. Obcięła nawet włosy i próbowała założyć pustelnię we własnym domu. W efekcie popadła w niełaskę rodziny i odtąd była traktowana jak służąca. Do zakonu nie udało jej się wstąpić, ale mając 16 lat została tercjarką dominikańską przyjmując regułę tzw. Zakonu Pokutniczego. Wkrótce zasłynęła tam ze szczególnych umartwień, a zarazem radosnego usługiwania najuboższym i chorym. Wcześnie też zaczęła doznawać objawień i ekstaz, co zresztą, co zresztą sprawiło, że otoczenie patrzyło na nią podejrzliwie.
W 1367 r. w czasie nocnej modlitwy doznała mistycznych zaślubin z Chrystusem, a na jej palcu w niewyjaśniony sposób pojawiła się obrączka. Od tego czasu święta stała się wysłanniczką Chrystusa, w którego imieniu przemawiała i korespondowała z najwybitniejszymi osobistościami ówczesnej Europy, łącznie z najwyższymi przedstawicielami Kościoła - papieżami i biskupami.
W samej Sienie skupiła wokół siebie elitę miasta, dla wielu osób stała się mistrzynią życia duchowego. Spowodowało to jednak szereg podejrzeń i oskarżeń, oskarżono ją nawet o czary i konszachty z diabłem. Na podstawie tych oskarżeń w 1374 r. wytoczono jej proces. Po starannym zbadaniu sprawy sąd inkwizycyjny uwolnił Katarzynę od wszelkich podejrzeń.
Św. Katarzyna odznaczała się szczególnym nabożeństwem do Bożej Opatrzności i do Męki Chrystusa. 1 kwietnia 1375 r. otrzymała stygmaty - na jej ciele pojawiły się rany w tych miejscach, gdzie miał je ukrzyżowany Jezus.
Jednym z najboleśniejszych doświadczeń dla Katarzyny była awiniońska niewola papieży, dlatego też usilnie zabiegała o ich ostateczny powrót do Rzymu. W tej sprawie osobiście udała się do Awinionu. W znacznym stopniu to właśnie dzięki jej staraniom Następca św. Piotra powrócił do Stolicy Apostolskiej.
Kanonizacji wielkiej mistyczki dokonał w 1461 r. Pius II. Od 1866 r. jest drugą, obok św. Franciszka z Asyżu, patronką Włoch, a 4 października 1970 r. Paweł VI ogłosił ją, jako drugą kobietę (po św. Teresie z Avili) doktorem Kościoła. W dniu rozpoczęcia Synodu Biskupów Europy 1 października 1999 r. Jan Paweł II ogłosił ją wraz ze św. Brygidą Szwedzką i św. Edytą Stein współpatronkami Europy. Do tego czasu patronami byli tylko święci mężczyźni: św. Benedykt oraz święci Cyryl i Metody.
Papież Benedykt XVI 24 listopada 2010 r. poświęcił jej specjalną katechezę w ramach cyklu o wielkich kobietach w Kościele średniowiecznym. Podkreślił w niej m.in. iż św. Katarzyna ze Sieny, „w miarę jak rozpowszechniała się sława jej świętości, stała się główną postacią intensywnej działalności poradnictwa duchowego w odniesieniu do każdej kategorii osób: arystokracji i polityków, artystów i prostych ludzi, osób konsekrowanych, duchownych, łącznie z papieżem Grzegorzem IX, który w owym czasie rezydował w Awinionie i którego Katarzyna namawiała energicznie i skutecznie by powrócił do Rzymu”. „Dużo podróżowała – mówił papież - aby zachęcać do wewnętrznej reformy Kościoła i by krzewić pokój między państwami”, dlatego Jan Paweł II ogłosił ją współpatronką Europy.

CZYTAJ DALEJ

Francja: siedmiu biskupów pielgrzymuje w intencji powołań

2024-04-29 17:49

[ TEMATY ]

episkopat

Francja

Episkopat Flickr

Biskupi siedmiu francuskich diecezji należących do metropolii Reims rozpoczęli dziś pięciodniową pieszą pielgrzymkę w intencji powołań. Każdy z nich przemierzy terytorium własnej diecezji. W sobotę wszyscy spotkają się w Reims na metropolitalnym dniu powołań.

Biskupi wyszli z różnych miejsc. Abp Éric de Moulins-Beaufort, który jest metropolitą Reims a zarazem przewodniczącym Episkopatu Francji, rozpoczął pielgrzymowanie na granicy z Belgią. Po drodze zatrzyma się u klarysek i karmelitanek, a także w sanktuarium maryjnym w Neuvizy. Liczy, że na trasie pielgrzymki dołączą do niego wierni z poszczególnych parafii. W ten sposób pielgrzymka będzie też okazją dla biskupów, aby spotkać się z mieszkańcami ich diecezji - tłumaczy Bénédicte Cousin, rzecznik archidiecezji Reims. Jednakże głównym celem tej bezprecedensowej inicjatywy jest uwrażliwienie wszystkich wiernych na modlitwę o nowych kapłanów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję