Reklama

Polska

Nie możemy Kościoła przemieniać w zależności od naszego widzimisię

Kard. Gerhard Müller, emerytowany prefekt watykańskiej Kongregacji Nauki Wiary, otrzymał 16 października tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Papieskiego im. Jana Pawła II w Krakowie. Senat uczelni uhonorował niemieckiego purpurata za godną naśladowania postawę prawdziwego chrześcijanina, człowieka oddanego Bogu i ludziom bez reszty, wierne stanie na straży nauki Kościoła, poprzez wspieranie papieża Benedykta XVI i Franciszka, zaangażowanie w dialog międzyreligijny przy zachowaniu integralności depozytu wiary, promowanie dobrych relacji między Kościołem w Polsce i w Niemczech, ale także między narodem polskim i niemieckim.

[ TEMATY ]

doktor honoris causa

Flickr/archidiecezjakrakowska

Kard. Gerhard Müller, emerytowany prefekt watykańskiej Kongregacji Nauki Wiary

Kard. Gerhard Müller, emerytowany prefekt watykańskiej Kongregacji Nauki Wiary

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Uroczystość nadania godności doktora honoris causa odbyła się podczas inauguracji nowego roku akademickiego w Filharmonii Krakowskiej. W uroczystości uczestniczył m.in. abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski i Wielki Kanclerz UPJPII, kard. Stanisław Dziwisz, abp Wacław Depo, abp Józef Kowalczyk, bp Jan Piotrowski, przedstawiciele władz Krakowa i Małopolski, posłowie, senatorowie oraz rektorzy polskich i zagranicznych uczelni.

Senat uczelni na wniosek Rady Wydziału Teologicznego uhonorował kard. Müllera w szczególności za godną naśladowania postawę prawdziwego chrześcijanina, człowieka oddanego Bogu i ludziom bez reszty, kapłana i biskupa, profesora i wybitnego dogmatyka, który „radośnie i prawdziwie służy ludziom w imię posłannictwa Chrystusowego, głosząc całym swoim życiem Jego Ewangelię”. - Za wierne stanie na straży nauki Kościoła, poprzez wspieranie w wypełnianiu swych misji dwóch kolejnych papieży: Benedykta XVI i Franciszka oraz za konsekwentne dbanie o to, by prawdy wiary zgłębiane drogą naukowego dociekania wiązać z codziennym życiem konkretnej osoby w Chrystusie i by te prawdy formułowane w sposób „teoretyczny” miały zastosowanie „praktyczne” - brzmi treść uchwały senatu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Hierarcha został uhonorowany także za gorliwe zaangażowanie w dialog ekumeniczny i międzyreligijny przy zachowaniu integralności depozytu wiary, promowanie dobrych relacji nie tylko między Kościołem w Polsce i w Niemczech, ale także między narodem polskim i niemieckim poprzez obecność na najważniejszych uroczystościach kościelnych w ojczyźnie Świętego Jana Pawła II i za troskę o rozwój kultury inspirowanej wartościami chrześcijańskimi.

W trakcie uroczystości abp Marek Jędraszewski, Wielki Kanclerz UPJPII, mówił o swoich związkach z uniwersytetem papieskim, na którym prowadził wykłady na zaproszenie ks. Józefa Tischnera. Hierarcha podkreślał wielkie tradycje papieskiej uczelni. - Życzę, aby ta uczelnia promieniowała swym światłem, rozświetlała ciemności, które są obecne w świecie współczesnej kultury. A także dawała entuzjazm wiary i przekonywała, że warto miłować i warto ufać – zaznaczył metropolita krakowski.

Reklama

Laudację na cześć laureata wygłosił o. prof. dr hab. Andrzej Napiórkowski OSPPE. - Kiedy wgłębiamy się w życie i dorobek zarówno teologiczny, jak i kościelny kard. Ludwika Gerharda Müllera, przychodzi na myśl określenie św. Jana Pawła II odnośnie do jednego z krakowskich uczonych: „zawodowa kompetencja i chrześcijańska mądrość”. Tak mówił Karol Wojtyła o Janie Kantym, pozostając pod wielkim urokiem tego patrona krakowskich profesorów i studentów – mówił o. Napiórkowski. - Uwzględniając oryginalne osiągnięcia na polu teologii, a także posługi biskupiej Kościołowi ratyzbońskiemu oraz służby jako prefekta Kongregacji Nauki Wiary całemu Kościołowi powszechnemu i współkształtowanie przez niego dobrych relacji między narodem polskim a niemieckim, mamy podstawy, aby posłużyć się tym określeniem także w stosunku do naszego znakomitego gościa, któremu nasza uczelnia nadaje dziś najwyższą akademicką godność doktora honoris causa – podkreślił.

Ukazując najważniejsze dokonania kard. Müllera o. prof. Napiórkowski powiedział, że szybko zyskał on uznanie jako nieprzeciętny teolog, który zgłębia treści objawienia. - Trwając w jedności z całym Kościołem, poszukuje nade wszystko prawdy, a nie taniego aplauzu – wyjaśnił mówca. Zwrócił uwagę, że kard. Müller poznał też Kościół ubogich, dziesiątki razy wyjeżdżał do najuboższych wiosek w peruwiańskich Andach, do slumsów Limy, La Paz i São Paulo.

O. prof. Napiórkowski mówił także o potężnym dorobku naukowym Laureata, który obejmuje ponad 400 publikacji. Dodał też, że kard. Müller powołał do życia Ratyzbońską Misję Miejską wraz ze wspólnotą Emmanuel. - W ramach nowej ewangelizacji odważnie realizował diecezjalną reformę apostolstwa świeckich. Ponieważ nie zszedł w swoich decyzjach na ścieżkę kompromisów, doświadczył wielu oszczerstw i krytyki, tak ze strony niektórych swoich diecezjan, jak i liberalnych mediów – zaznaczył duchowny.

Reklama

W trakcie wystąpienia o. prof. Napiórkowski mówił też o wielu dokonaniach kard. Müllera na stanowisku prefekta Kongregacji Nauki Wiary. - Nie można też pominąć stanowiska prefekta Kongregacji Nauki Wiary w związku z ostatnią posynodalną adhortacją "Amoris laetitia", kiedy w gąszczu różnych, niekiedy sprzecznych z obowiązującą doktryną katolicką wypowiedzi w kwestii małżeństwa przypomniał o hermeneutycznej zasadzie ciągłości i integralności – wyznał o. prof. Napiórkowski.

Flickr/archidiecezjakrakowska

Gratulacje dla Doktora honoris causa Uniwersytetu Papieskiego im. Jana Pawła II w Krakowie

Gratulacje dla Doktora honoris causa Uniwersytetu Papieskiego im. Jana Pawła II w Krakowie

„Kard. Müller wypłynął także na meandry przyjaźni i niezrozumienia dwóch narodów. To jedyny niepolski kardynał, który tak wiele razy bywał w Polsce. Wydaje się, że jest on jednym z niewielu niemieckich hierarchów rozumiejących wagę orędzia biskupów polskich do niemieckich” – mówił w laudacji duchowny.

O. Napiórkowski podkreślił, że Kraków to serce Polski, wielka scena dla doniosłych wydarzeń i niezwykłych osobowości, które budowały naukę, wiarę, wiedzę i kulturę narodu w krakowskiej przestrzeni. -Tak oto dzisiaj kard. Müller przez swoją zawodową kompetencję i chrześcijańską mądrość zostaje wpisany w poczet wielkich naszej Alma Mater – powiedział w laudacji o. Napiórkowski.

- Z całego serca dziękuję za ten honor całemu uniwersytetowi – powiedział kard. Gerhard Müller, dodając iż jest to dla niego zaszczyt, że odbiera dyplom w tak ważnym dniu jakim jest rocznica wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża i podkreślił jak wielkie znaczenie miał ten dzień „dla Polski i całego świata”.

W okolicznościowym wykładzie pt. „Jak należy rozumieć reformę w Kościele?” kard. Müller powiedział, że we wszystkich historycznych formach kościelnej reformy chodziło o odnowienie sposobu bycia chrześcijaninem i życia kościelnego, a także o pogłębienie wiary i odnowy w Chrystusie. Jego zdaniem Kościół jako dzieło Boga, nie może być przedmiotem ludzkich zabiegów reformistycznych. - Chodzi o to, że nie możemy Kościoła przemieniać i przebudowywać w zależności od naszego samopoczucia i naszego widzimisię. Bóg jest podmiotem Ludu Przymierza, który jest przezeń powoływany do życia. To w Chrystusie Bóg funduje Kościół – tłumaczył hierarcha.

Reklama

Według niego, jeśli dziś jest mowa o reformach w Kościele, natychmiast rodzi się pytanie, co możemy uczynić i co powinniśmy zrobić. - Uważa się, że najpierw musimy coś uczynić, abyśmy coś osiągnęli w ludziach, a przez to wreszcie na końcu sam Duch Święty pobłogosławi dziełu – kontynuował. Zdaniem hierarchy człowiek w chrzcie upodobnił się do Chrystusa i dlatego po chrzcie może przeżywać swoje życie jako drogę nieustannego naśladowania Chrystusa. - 500 lat reformacji i rozłam w Kościele – to żaden powód do protestanckiego triumfalizmu i do odnawiania katolickiego poczucia niższości. Do końca 2017 roku wszyscy powinniśmy się stać bardziej ewangeliccy i bardziej katoliccy w znaczeniu wspólnej pokuty, pojednania i odnowienia w Chrystusie. To jest właśnie reforma Kościoła dokonująca się nie przez nas, lecz w nas – podkreślił kard. Müller.

Kard. Gerhard Ludwig Müller urodził się 31 grudnia 1947 r. w Moguncji. Jako trzydziestolatek obronił doktorat z teologii, pisany pod kierunkiem przyszłego kardynała Karla Lehmanna. Zajmował się głównie dialogiem ekumenicznym, chrześcijańską koncepcją objawienia i eklezjologią. Był m.in. uczniem jednego z twórców latynoamerykańskiej teologii wyzwolenia, ks. Gustavo Gutierreza. W 1978 r. przyjął święcenia kapłańskie. Od 1986 r. wykładał na Uniwersytecie Ludwika Maksymiliana w Monachium. Został ekspertem komisji doktrynalnej niemieckiego episkopatu, a w latach 1998-2003 wchodził w skład Międzynarodowej Komisji Teologicznej przy Kongregacji Nauki Wiary.

Reklama

W 2002 r. został biskupem Ratyzbony, stając na czele jednej z najważniejszych diecezji w Niemczech. W 2005 r. uczestniczył w zgromadzeniu Synodu Biskupów nt. Eucharystii. Wcześniej, na zgromadzeniach synodalnych w 1999 (nt. Europy) i 2001 r. (nt. biskupów) był ekspertem. W 2008 r., dwa lata po wizycie w Ratyzbonie papieża Benedykta XVI, utworzył tam Instytut jego imienia, którego celem jest publikacja dzieł wszystkich Josepha Ratzingera.

2 lipca 2012 r. Benedykt XVI mianował biskupa Ratyzbony prefektem Kongregacji Nauki Wiary. Funkcję tę pełnił do lipca br.

Kard. Müller otrzymał liczne doktoraty honoris causa na całym świecie, m.in. w Polsce na KUL i UKSW.

2017-10-16 19:09

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Patriarcha Bartłomiej doktorem honoris causa Uniwersytetu Hebrajskiego

[ TEMATY ]

doktor honoris causa

Massimo Finizio / pl.wikipedia.org

„W ostatnich dziesięcioleciach byliśmy świadkami docenienia roli religii w sferze publicznej i jej wkładu w podejmowanie głównych dziś wyzwań” – powiedział w Jerozolimie prawosławny patriarcha Konstantynopola, odbierając w grudniu 2017 r. doktorat honoris causa Uniwersytetu Hebrajskiego. Bartłomiej zwrócił uwagę, że wyznania religijne zachowały wielkie wartości, cenne dziedzictwo duchowe i moralne, jak też głęboką znajomość człowieka.

„Naszym największym błędem nie jest pokładanie wielkich oczekiwań w religii” – uważa Patriarcha Ekumeniczny. Jego zdaniem błędem jest „raczej nieoczekiwanie jeszcze więcej od tej ogromnej mocy duchowej, głęboko zakorzenionej w ludzkiej duszy, co do kwestii dotyczących pokoju, solidarności, znaczenia życia oraz wiecznego przeznaczenia istoty ludzkiej i stworzenia”.

CZYTAJ DALEJ

Historia według Kossaka

2024-03-28 10:54

[ TEMATY ]

Materiał sponsorowany

fot. Armando Alvarado

Mało która postać historyczna odcisnęła tak mocno swój ślad w dziejach świata, i tak bardzo wpływa na wyobraźnię współczesnych ludzi, jak Napoleon. Pisano o nim książki, wiersze, kręcono filmy, ale bodaj żadne z tych dzieł nie jest tak wymowne jak obraz Wojciecha Kossaka poświęcone temu geniuszowi wojny.

Mowa, oczywiście, o powstałym w 1900 r. dziele „Bitwa pod piramidami”. Obraz mimo upływu lat nadal wywiera ogromne wrażenie na widzach, pobudzając nie tylko ich „estetyczne synapsy”, ale i zmuszając do głębszej refleksji nad dziejami okresu, który został przedstawiony na płótnie i tego, jak wpłynął Napoleon na ukształtowanie się świata. Malowidło Kossaka intryguje nie tylko widzów, ale i ekspertów, od dawna jest obiektem wnikliwych analiz wielu badaczy. Bank Pekao S.A. zaprasza do obejrzenia krótkiego filmu pt. „Okiem liryka”, który przybliża fascynującą historię tego monumentalnego płótna.

CZYTAJ DALEJ

Bp Muskus: sensem Eucharystii jest spotkanie z miłością

2024-03-28 20:44

[ TEMATY ]

Kraków

Wielki Czwartek

bp Damian Muskus

diecezja.pl

- Przy jednym stole spotykają się z Jezusem biedacy, grzesznicy, słabi i poranieni ludzie. To nie jest uczta w nagrodę za dobre sprawowanie, uroczysta kolacja dla wybrańców, którzy zasłużyli na zaproszenie - mówił w Wielki Czwartek o Eucharystii bp Damian Muskus OFM. Krakowski biskup pomocniczy przewodniczył Mszy św. Wieczerzy Pańskiej w kościele Matki Bożej Zwycięskiej w Krakowie-Borku Fałęckim.

- Bóg, który pokornie schyla się do ziemi, by umyć nogi człowiekowi, nie wywołuje entuzjazmu. Ten osobisty i czuły gest budzi sprzeciw i zgorszenie wielu - mówił bp Muskus, zauważając, że obraz Boga, który obmywa nogi uczniom, kojarzy się z upokorzeniem. - Paradoksalnie łatwiej przyjąć fakt, że Jezus cierpiał i poniósł śmierć na krzyżu, niż zaakceptować Boga, który z miłości obmywa ludzkie stopy - dodał.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję