Reklama
W czasie Wielkiego Postu także w seminariach duchownych śpiewa się Gorzkie Żale. W ich czasie mówi się tzw. kazania pasyjne poświęcone cierpieniom Pana Jezusa. W owym seminarium duchownym pamiętne kazanie pasyjne mówił jeden z przełożonych, notabene doskonały kaznodzieja. Tematem jego rozważań był znany ewangeliczny motyw zaparcia się św. Piotra. Działo się to, jak pamiętamy z Ewangelii, w noc wielkoczwartkową, po aresztowaniu Jezusa na dziedzińcu pałacu Najwyższego Kapłana, gdzie po cichu zakradł się św. Piotr. Kaznodzieja, przypominając to wydarzenie barwnym, pełnym emocji językiem, w kaznodziejskim uniesieniu rysował słowami obraz sytuacji. W opisie doszedł do chwili, w której Apostoł przypomniał sobie przepowiednię Chrystusa: "Zaprawdę, powiadam ci: Jeszcze tej nocy, zanim kogut zapieje, trzy razy się mnie wyprzesz" ( Mt 26, 34). - I wyszedł Piotr na zewnątrz - kontynuował Mówca. - I zapłakał kogut, i zapiał Piotr - parafrazował ewangeliczne słowa kaznodzieja niepomny, że w Piśmie Świętym wygląda to ciut inaczej. Słuchacze zaczęli się podśmiewać, a mówca spostrzegłszy, że coś jest nie tak, próbował się poprawić i donośnym głosem rzekł: - Nie, to nie tak było! To Piotr piał, a kogut płakał - czym wzbudził spazmatyczne ataki śmiechu wśród nadzwyczaj uważnych tego dnia słuchaczy. Zdesperowany orator zakończył ten wątek swoistą kapitulacją i z lekka zdenerwowany powiedział: - W każdym razie jeden piał, a drugi płakał.
"W krzyżu cierpienie"
W pewnej parafii ksiądz proboszcz często przypominał organiście,
by ten starał się zawsze dobierać pieśni stosownie do okresu liturgicznego
czy tez okoliczności. Może by i nie przypominał, gdyby przewidział,
co się może wydarzyć.
W jednym z pomieszczeń okazałego domu parafialnego dokonano
uroczystego poświęcenia i otwarcia przychodni lekarskiej, w której
przyjmowali specjaliści od schorzeń kręgosłupa. W niedzielę proboszcz,
podczas ogłoszeń parafialnych gorąco zachęcał swoich wiernych do
korzystania z usług tejże przychodni. "Szczególnie namawiam ludzi
starszych. Młodzi nie wiedzą, jak się krzyż może dać we znaki. Sam
mam swoje lata, to i wiem, jak można na krzyż ucierpieć" - mówił.
W chwilę potem, na zakończenie Mszy św. organista zaintonował pieśń:
W krzyżu cierpienie...
Pomóż w rozwoju naszego portalu
"Chrzcij ojca swego"
Już tylko kilka dni pozostało do I Komunii św. Ksiądz katecheta przepytuje grupę dzieci. Zwracając się do Pawełka, pyta: - To powiedz mi, jak brzmi czwarte przykazanie Boże? Chłopiec, wpatrzony w księdza, recytuje jak z nut: - Chrzcij ojca swego i matkę swoją.
"A teraz ksiądz biskup..."
Ksiądz biskup przybył do kościoła parafialnego, aby licznej grupie młodzieży udzielić sakramentu bierzmowania. Trwała uroczysta Msza św. Ksiądz proboszcz gdy nadszedł moment udzielania sakramentu, chcąc, aby wszystko było jasne, poinformował zgromadzonych przez mikrofon: - A teraz ksiądz biskup przystąpi do sakramentu bierzmowania.