Reklama

Kamień węgielny pod kościół w Czechach k. Pastuchowa

Niedziela legnicka 33/2001

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W skład parafii pw. św. Barbary w Pastuchowie wchodzi wieś Czechy, na terenie której w XIX w. wzniesiona została wieża kościelna, do której miano dobudować korpus świątyni. Niestety, czas wojenny nie sprzyjał podejmowaniu takich wyzwań. Mieszkańcy wioski przez długie lata spotykali się z duszpasterzami na modlitwie i sprawowaniu Mszy św. w wiejskiej świetlicy.

We wtorek 5 czerwca br., na zaproszenie proboszcza ks. Zenona Bocheńskiego oraz wspólnoty wiernych, do parafii Pastuchów, miejscowości Czechy przyjechał biskup legnicki Tadeusz Rybak, aby przewodniczyć uroczystemu aktowi wmurowania kamienia węgielnego pod budowę kościoła filialnego. Proboszcz ks. Bocheński przywitał Księdza Biskupa, a także zgromadzonych kapłanów, przedstawicieli władzy samorządowej oraz instytucji wspomagających dzieło budowy kościoła w Czechach.

Trzymając w rękach wypieczony bochen chleba, Aldona Rzezała, sołtys miejscowości, powiedziała: "Ekscelencjo! W imieniu mieszkańców naszej wsi oraz swoim własnym witam Cię serdecznie. To dla nas zaszczyt gościć Cię, Ojcze, pośród nas, przyjąć z Twoich rąk Boże błogosławieństwo i prosić o przewodniczenie uroczystemu wmurowaniu kamienia węgielnego pod budowę nowego kościoła. Dla nas, mieszkańców wsi Czechy, ten Boży dom jest bardzo potrzebny, abyśmy mogli się zbierać, składać Bogu cześć i uwielbienie. Jednakże mamy świadomość, że my sami, jako chrześcijanie, jesteśmy żywymi kamieniami, z których zbudowany jest Kościół poprzez naszą wiarę, wzajemną miłość, nadzieję, modlitwę i świadectwo życia. Niech to dobre dzieło dzisiaj zapoczątkowane, będzie rozwijało się z Bożą pomocą. Obiecujemy - na miarę naszych możliwości - wspierać tę budowę modlitwą, ofiarą i poświęceniem..." .

"Budowa kościoła, której się podjęliśmy i dzisiejsza uroczystość wmurowania kamienia węgielnego świadczą o dużej aktywności mieszkańców naszej wsi - powiedział p. Kowalski w imieniu Społecznego Komitetu Budowy Kościoła. - Jest to jednocześnie kontynuacja marzeń naszych przodków z XIX w. Wieża, którą pozostawiła nam społeczność tej rolniczej wsi i donośny głos dzwonu z wieży, przez ponad sto lat przypominały o brakującej części tej budowli. Przez lata wzywały, by dokończyć dzieła. W 1998 r., podczas wizytacji kanonicznej w naszej parafii, mieliśmy okazję spotkać się z Księdzem Biskupem właśnie przy tej wieży. Wtedy usłyszeliśmy słowa o tym, że jakby to było dobrze, gdyby w tym miejscu powstała świątynia. Słowa Księdza Biskupa i głos dzwonu stały się dla nas mobilizujące. Zawiązaliśmy Społeczny Komitet Budowy Kościoła w Czechach. Wiele starań władz samorządowych naszej społeczności, przychylność władz miejskich pozwoliły na załatwienie kwestii formalno-prawnych, związanych z nabyciem działki z wieżą na własność parafii. W krótkim czasie przebrnęliśmy przez etap założeń budowlanych, projektów i pozwoleń. 24 sierpnia 2000 r. rozpoczęliśmy wykopy pod fundamenty kościoła. Zużyliśmy setki ton betonu, stali, dziesiątki przyczep piachu i żwiru. W tym czasie wielu z nas przepracowało dziesiątki godzin przy pracach budowlanych. Dziś Ksiądz Biskup może popatrzeć na tzw. stan zerowy wznoszonej świątyni. Jeśli Bóg pozwoli, chcielibyśmy w tym roku doprowadzić budowę do postawienia murów i przykrycia dachem. Prosimy Księdza Biskupa o modlitwę na tym miejscu wznoszonej świątyni, słowa pasterskiego pouczenia, oraz o dokonanie aktu wmurowania kamienia węgielnego...".

Rozpoczynając obrzęd wmurowania kamienia węgielnego pod budowę kościoła, wszyscy wsłuchali się w czytania Liturgii Słowa. Po Ewangelii Biskup Legnicki powiedział: "Pani Sołtys w swoim przemówieniu podkreśliła bardzo ważną myśl, mianowicie tę, że my wszyscy jesteśmy Bożą budowlą, że jesteśmy żywymi kamieniami, które tworzą jeden, Chrystusowy Kościół. (...) Dlatego też ci, którzy mają w swoim sercu wiarę w Chrystusa i zdają sobie sprawę z tego, co przynosi Duch Święty w Kościele, starają się brać odpowiedzialność za wiarę w Chrystusa, za przekazywanie tej wiary w kolejne pokolenia, a nawet za obronę tej wiary przed niebezpieczeństwami wewnętrznymi i zewnętrznymi. Właśnie w ostatni piątek i sobotę obchodziliśmy wielkie uroczystości w Legnickim Polu i Legnicy. W bieżącym roku bowiem przypada 760. rocznica historycznej Bitwy pod Legnicą. Wtedy najechały nasz kraj mongolskie hordy ze Wschodu, niszczące wszystko, ale przede wszystkim niszczące znaki wiary i kultury chrześcijańskiej. Właśnie pod Legnicą dokonała się decydująca bitwa w 1241 r. Zjednoczone pod komendą księcia śląskiego Henryka Pobożnego, syna św. Jadwigi, chrześcijańskie rycerstwo z różnych krajów Europy stawiło czoło najeźdźcom. Bitwa ta przeszła do historii jako obrona chrześcijaństwa, i tak jak powiedział Ojciec Święty Jan Paweł II podczas swojego pobytu w Legnicy 2 czerwca 1997 r., choć bitwa była przegrana, a Książę zginął, to jednak tutaj pod Legnicą zatrzymał się najazd Mongołów i zmuszeni byli do odwrotu. Trzeba było długo odbudowywać zniszczoną świetność Śląska po tym dziejowym kataklizmie. Ale od tamtego czasu rozpoczął się jeszcze bardziej dynamiczny rozwój naszej małej ojczyzny. Wspominaliśmy to wszystko, aby zwłaszcza młode pokolenie wiedziało o historii tej ziemi, o naszych wielkich przodkach, którzy stali w obronie wiary. Dlatego też na placu przed legnicką Kurią Biskupią postawiliśmy kolumnę z krzyżem, na której z dwóch stron umieszczone zostały postacie związane z bitwą legnicką, czyli Henryka Pobożnego, księcia śląska, Krakowa i Polski oraz jego czcigodnej matki, św. Jadwigi, kobiety, która złotymi zgłoskami zapisała się w historii Śląska. Kiedy będziecie w Legnicy, zachęcam was, abyście zobaczyli ten szczególny pomnik.

Pomni na bitwę legnicką, my współcześni musimy bronić się przed narzuceniem naszym umysłom i naszym sercom tego, co wrogie Bogu i Kościołowi; tego, co niszczy wiarę, nadzieję i miłość. Jesteśmy świadomi, ile tych współczesnych zagrożeń uderza w nas wszystkich, a zwłaszcza w młode pokolenie. Wystarczy włączyć telewizję, aby zobaczyć, jak sprytnie i perfidnie dokonywana jest demoralizacja młodego pokolenia, jak ukazuje się życie rodzinne odarte z wiary w Boga. Wczoraj jedna z lewicowych działaczek politycznych przyjechała do Wrocławia, aby powiedzieć, jak oni będą walczyć o różne modele małżeństwa, nawet między osobami tej samej płci, jak oni będą walczyć o prawa adopcyjne dla tych związków. Takim pomysłom - my - ludzie wierzący, musimy zdecydowanie powiedzieć: nie! Stanowią one zagrożenie dla podstawowej komórki społecznej, jaką jest rodzina. Takie pseudoidee chce się dziś wszczepiać w umysły ludzkie i podważać wiarę w Boga i wartości ewangeliczne, pomniejszać godność człowieka.

Moi kochani! Właśnie świadectwem zrozumienia obrony wiary przed współczesnymi najeźdźcami kultury chrześcijańskiej i europejskiej jest każdy świadomy swego powołania w świecie człowiek wierzący. Cieszę się, że rozumiecie tę głęboką prawdę. Cieszę się, że będąc Polakami, świadomymi swej ponad 1000-letniej kultury chrześcijańskiej, umocnieni Duchem Świętym, dajecie świadectwo obrony wartości chrześcijańskich w narodzie, podejmując się trudnego dzieła budowy tego kościoła. Bardzo mi się podobało, co Przedstawiciel Społecznego Komitetu Budowy Kościoła powiedział na początku naszej modlitwy. Głos dzwonu nieustannie dopominał się, aby zbudować tutaj świątynię. Dobrze, że ten głos dzwonu dodał wam odwagi, aby dokonać dzieła, którego nie zdołali wykonać wasi poprzednicy. Wszystko po to, by kolejnym pokoleniom ułatwić kontakt z Bogiem, by młodzi, którzy są już czasami zarażeni tym bakcylem ignorancji religijnej, mogli tu na miejscu karmić się Słowem Bożym i doświadczać przychodzącego do człowieka w sakramentach Chrystusa.

Moi kochani! Jestem wzruszony patrząc na to, czego dokonaliście. W tych trudnych czasach, kiedy wielu ludzi cierpi niedostatek, bardzo mocno rozbrzmiewa prawda, że nie samym chlebem żyje człowiek. Jest to wspaniałe świadectwo całego naszego narodu. W środkach publicznego przekazu ciągle słyszymy, że jest źle, że dokonało się morderstwo, że ujawniono wielkie nadużycia. Nie mówi się natomiast, ile jest dobra w sercach ludzi, ile ludzie potrafią w dzisiejszych czasach wspólnie zrobić. Na terenie naszej diecezji buduje się obecnie ponad 30 kościołów. To jest ogromny wysiłek naszego młodego Kościoła. Bądźcie dumni, że dopisujecie się do listy wznoszonych świątyń, które będą w przyszłości stawały się miejscami obrony chrześcijańskiej kultury. Będziemy się gorąco modlić, by Pan Bóg wspierał was w pokonywaniu różnych trudności, będziemy modlić się, byście zbudowali tę świątynię i mogli przeżyć radość konsekracji kościoła, radość budowania żywej świątyni zjednoczonej wokół Chrystusa, który mocą Ducha Świętego jednoczy nas i uzdalnia do stawiania czoła przeciwnościom i zagrożeniom. Ufam, że to szczytne dzieło będzie was jednoczyć wokół fundamentu, którym jest Chrystus, a który symbolicznie dzisiaj będzie przedstawiał ten kamień węgielny. Niech Matka Boża ma was w swojej opiece...".

Po słowie pasterskim Księdza Biskupa nastąpiło podpisanie aktu erekcyjnego, który włożony został do specjalnej tulei. Wszyscy zgromadzeni przeszli procesjonalnie do przygotowanego miejsca, gdzie nastąpiło wmurowanie kamienia węgielnego i dokumentu w fundamenty nowego kościoła.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2001-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ponad 20 tys. Polaków spodziewanych na Jubileuszu Młodych w Rzymie

2025-01-07 20:39

[ TEMATY ]

Rok Święty 2025

Jubileusz Młodych w Rzymie

Casa Polonia

20 tys.

Krajowe Biuro Organizacyjne ŚDM Polska

W Rzymie przygotowywany jest specjalny projekt „Casa Polonia”

W Rzymie przygotowywany jest specjalny projekt „Casa Polonia”

Wciąż trwają zapisy na Jubileusz Młodych, który będzie stanowił jedno z głównych wydarzeń Roku Świętego w Rzymie. Organizatorzy spodziewają się, że weźmie w nim udział ponad 20 tys. Polaków, dla których przygotowywany jest specjalny projekt „Casa Polonia”. „Bardzo bym chciał, żeby polska młodzież licznie przyjechała i zobaczyła, jak wygląda młody Kościół na całym świecie” - podkreśla bp Grzegorz Suchodolski, który przebywał w Rzymie, przygotowując polską kwaterę tego jubileuszowego wydarzenia.

Jubileusz Młodych odbędzie się w dniach 28 lipca-3 sierpnia, jednak już dziś trwają intensywne przygotowania do tego spotkania.
CZYTAJ DALEJ

Watykan: ogłoszono kalendarz papieskich celebracji w styczniu i lutym

2025-01-08 13:00

[ TEMATY ]

Watykan

papież Franciszek

Ks. Tomasz Podlewski

Nabożeństwo ekumeniczne, jubileuszowe celebracje z dziennikarzami, żołnierzami, policjantami i pracownikami służb bezpieczeństwa, a także liturgia z zakonnicami i zakonnikami zostały wymienione w opublikowanym dziś w Watykanie kalendarzu papieskich celebracji w styczniu i w lutym.

25 stycznia, w święto nawrócenie św. Pawła Apostoła papież będzie przewodniczył w bazylice św. Pawła za Murami o godz. 17.30 II nieszporom tego święta, łączącym się z obchodami 58 Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan.
CZYTAJ DALEJ

Wilfredo León: siatkarz, który za wszystko dziękuje Panu Bogu

2025-01-08 21:15

[ TEMATY ]

Wilfredo Leon

Autorstwa Mlaud - Praca własna/commons.wikimedia.org

Wilfredo León

Wilfredo León

"W olimpijskim półfinale z Amerykanami pomogła nam Boska interwencja" - zaznaczył Wilfredo León, pochodzący z Kuby siatkarz reprezentacji Polski, która w igrzyskach w Paryżu wywalczyła srebrny medal.

Leon zajął trzecie miejsce w plebiscycie "Przeglądu Sportowego" i Polsatu na najlepszego sportowca Polski w 2024 roku. Wygrała Aleksandra Mirosław - mistrzyni olimpijska i rekordzistka świata we wspinaczce na czas, a drugą pozycję zajęła Natalia Bukowiecka - mistrzyni Europy, rekordzistka Polski i brązowa medalistka olimpijska w biegu na 400 m.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję