Reklama

Chrześcijanie najbardziej prześladowani

[ TEMATY ]

chrześcijaństwo

BOŻENA SZTAJNER


Chrześcijanie różnych wyznań są nie są tylko tą grupą religijną, która z racji swojej wiary jest krzywdzona, lecz cierpi najczęściej na świecie, doświadczając religijnej dyskryminacji lub prześladowań. Mówi o tym najnowszy raport międzynarodowego katolickiego dzieła Pomocy Kościołowi w Potrzebie (Kirche in Not) „Wolność religijna na świecie 2012“.

Publikacja ukazująca się co dwa lata bada przestrzeganie wolności religijnej w 196 krajach. Badanie odnosi się do sytuacji wszystkich wyznań, które są reprezentowane w każdym z monitorowanych krajów.
Raport wskazuje na wzrost świadomości prawa do wolności religijnej w niektórych krajach. Dowodem na to są między innymi stanowcze interwencje w sprawie wolności religijnej rządów i parlamentów różnych europejskich państw, jak i decyzji Parlamentu Europejskiego. Najbardziej problematyczne jest badanie sytuacji w krajach, które uznały w swoich konstytucjach tylko jedną religię za państwową i nie pozostawiły żadnej przestrzeni dla innych wyznań, jak choćby w Arabii Saudyjskiej, bądź w państwach, gdzie ludzie wyznający inną religię prawnie zostali wypędzeni, jak ma to miejsce w Tadżykistanie.

Raport jasno pokazuje, że nadal w wielu krajach pozostawia wiele do życzenia przestrzeganie prawa do wolnego wyboru religii, czy publicznego wyznawania wiary. Dla przykładu: wzrost społecznej presji na niemuzułmanów poprzez prawo o bluźnierstwie w Pakistanie; wzrastająca presja islamskich ekstremistów w krajach afrykańskich jak Kenia, Mali, Nigeria i Czad, próby grup laickich wprowadzania w niektórych krajach europejskich własnych zsekularyzowanych poglądów jako powszechnie obowiązujących; wprowadzanie praw zabraniających zmianę religii jak ma to miejsce w wielu indyjskich stanach.

Jak na razie raport został opublikowany w językach: angielskim, francuskim, niemieckim, hiszpańskim i portugalskim. Jest też dostępny na płytach. Poprzedza go wywiad z Peterem Sefton-Williamsem, przewodniczącym komitetu redakcyjnego Kirche in Not, które wydało raport.
2012-10-17 08:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Justin Bieber namawia swoich fanów, aby przyjęli chrześcijaństwo

[ TEMATY ]

chrześcijaństwo

wiara

muzyka

© Rawpixel.fotolia.com

Justin Bieber na Instagramie podziękował Jezusowi za przebaczenie i zwrócił się do fanów, aby przyjęli chrześcijaństwo.

Dziękuję Ci Jezu za moje życie. Dziękuję Ci za Twoje przebaczenie! Dziękuję za to, że pokazałeś mi, że mam dość! Dziękuję Ci, że nie muszę już dłużej dźwigać wstydu, ale mogę chodzić z wypiętą piersią i wysoko uniesioną głową, wiedząc, że jestem kochany, wybrany i zostało mi przebaczone!

Jeżeli mierzysz się ze swoją przeszłością, oddaj ją Jezusowi! On nie jest tym obarczony! Kocha cię i jest szczęśliwy, znając wszystkie najdrobniejsze dobre i złe szczegóły z twojego życia! On nie gniewa się na ciebie, ale chce dla ciebie jak najlepiej

Podziel się cytatem

CZYTAJ DALEJ

Papież do słowackich jezuitów: wciąż żyję, choć niektórzy chcieli mojej śmierci

2021-09-21 13:42

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

- Wciąż żyję, choć niektórzy chcieli mojej śmierci – powiedział papież Franciszek podczas spotkania ze słowackimi jezuitami 12 września w Bratysławie. Zapis tej rozmowy ukazał się we włoskim czasopiśmie „La Civiltà Cattolica”.

Ojciec Święty dodał, że wie, iż „odbywały się nawet spotkania prałatów”, którzy myśleli, że jego stan jest poważniejszy, niż mówiono i „przygotowywali konklawe”. – Cierpliwości! Dzięki Bogu czuję się dobrze – zapewnił papież.

CZYTAJ DALEJ

26 września odbędzie się liczenie wiernych uczestniczących w niedzielnych praktykach religijnych

2021-09-22 11:54

[ TEMATY ]

wierni

Karol Porwich/Niedziela

Zgodnie z uchwałą Konferencji Episkopatu Polski w tym roku doroczne badanie niedzielnych praktyk religijnych, czyli liczenie katolików zobowiązanych do uczestniczenia w mszy św. i przystępujących do komunii św., odbędzie się 26 września br. we wszystkich parafiach kraju.

Liczenie wiernych w kraju odbywa się tradycyjnie raz w roku, w jedną z niedziel października. W ubiegłym roku w związku z wprowadzeniem nowych zasadach w żółtych i czerwonych strefach i w trosce o zdrowie i życie wiernych planowane liczenie wiernych się nie odbyło.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję