Reklama

Niedziela Legnicka

Wakacje z Katolickim Stowarzyszeniem Młodzieży

Jak co roku, przed rozpoczęciem wakacji, KSM diecezji legnickiej przedstawił propozycje spędzenia wolnego czasu. Na konferencji prasowej zaprezentowano wszystkie inicjatywy przygotowane dla młodzieży.

[ TEMATY ]

KSM

wakacje

Ks. Waldemar Wesołowski

Anna Zenka z biura KSM przybliżyła szczegóły 8 rowerowego Rajdu dla Życia. „Celem tej sportowej inicjatywy jest promowanie wartości życia ludzkiego od poczęcia do naturalnej śmierci” – mówiła. Dodała też, że w rajdzie wezmą udział 4 grupy rowerowe, które wyruszą z Gdańska i Oświęcimia, aby spotkać się w Łodzi. Dwie grupy rowerowe wystartują równocześnie z Gdańska i Oświęcimia, ruszając w przeciwnych kierunkach w sobotę 1 lipca, by w piątek 7 lipca przyjechać pod katedrę łódzką. W ten sposób na mapie Polski nakreślona zostanie wielka ósemka, a rajd przyjmie hasło „Kierunek Łódź Piotrowa”, nawiązujące do określenia, jakie przyjęła Łódź w przygotowaniu do ŚDM w Krakowie. Każdego roku ambasadorami tego wydarzenia są osoby znane z mediów, czy świata sportu. Tym razem patronat objął aktor komediowy i reżyser Dariusz Kamys.

Ks. Waldemar Wesołowski

O. Marek Skiba, oblat Maryi Niepokalanej, zapraszał do udziału w kolejnym Młynfeście. Jest to tygodniowe spotkanie dla młodzieży gimnazjalnej i ponadgimnazjalnej organizowane w Domu Chleba w Osłej koło Bolesławca tuż po rozpoczęciu wakacji. „W centrum ośmiodniowego spotkania pozostaje Eucharystia, do której prowadzić będzie udział w szeregu warsztatów. Zaplanowaliśmy doskonalenie umiejętności wokalnych, tanecznych i talentów kulinarnych. Ponadto młodzież pozna sztukę pantomimy i pisania ikon. Nie zabraknie również czasu na spotkania z pasjonatami jak i rówieśnikami” – mówił o. Marek. Młynfets rozpocznie się już 3 lipca, a towarzyszyć mu będzie hasło „Bóg jest światłością”.

Kolejna propozycja skierowana jest do młodzieży grającej i śpiewającej. Muzykalna młodzież została zaproszona do udziału w przygotowaniach oratorium pt. „Ja jestem”. To muzyczne dzieło zostało skomponowane przez młodych ludzi - Matusza Kazimierskiego (muzyka) i diakona Adriana Sielickiego (teksty). Oratorium opowiada o historii paschy Narodu Wybranego, oraz o passze krzyżowej Jezusa Chrystusa. Jak powiedział na konferencji Mateusz Kazimierski: - „zapraszamy młodych, pragnących rozwijać swój talent wokalny i instrumentalny na jedyne w swoim rodzaju warsztaty połączone z rekolekcjami biblijnymi, a zakończone monumentalnym koncertem. Obok chóru młodzieżowego, wystąpi także młodzieżowa orkiestra, złożona z uczniów, studentów, jak również ich rodziców, pochodzących głównie z diecezji legnickiej oraz innych miast Polski”. Warsztaty przygotowujące do udziału w oratorium rozpoczną się w Legnicy już 4 lipca. Premiera przedstawienia planowana jest na 15 lipca w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa.

Reklama

Przełom lipca i sierpnia to tradycyjny czas pieszej pielgrzymki diecezji legnickiej na Jasną Górę. W tym roku wyruszy ona po raz 25. O tym wydarzeniu poinformował ks. Mateusz Rycek, odpowiedzialny za stronę logistyczną pielgrzymki. „Pielgrzymka rozpocznie się 29 lipca, a zakończy 7 sierpnia na Jasnej Górze. Prowadzić nas będzie hasło: „Na drodze pokuty i odnowy”. Pielgrzymi podczas tych rekolekcji będą mieli okazję podjąć refleksję nad własnym życiem i doświadczając pokuty i umartwienia odnowić swoją relację z Bogiem. Pątników zachęcamy do pielgrzymowania w jednej z ośmiu grup. Ja co roku będzie także grupa duchowego uczestnictwa” – mówił ks. Mateusz.

Natomiast na zakończenie wakacji, od 24 do 27 sierpnia, już po raz 24. W Legnickim Polu odbędzie się Spotkanie Młodych. „Jest to najstarsza inicjatywa diecezjalna skierowana do młodych ludzi. To czas modlitwy, adoracji Najświętszego Sakramentu, ale też spotkań z ciekawymi gośćmi. Nigdy nie brakuje też dobrej muzyki i koncertów” – mówił o tym spotkaniu ks. Przemysław Superson, diecezjalny duszpasterz młodzieży. W tym roku do Legnickiego pola przyjadą min.: o. Leon Knabit, ks. Mariusz Rosik – biblista, Radosław Pazura – aktor, Paweł Cwynar – pisarz, były gangster dający świadectwo swojego nawrócenia. Oprawę muzyczną zapewnią zespoły Mate.O/TU oraz Strona B.

Reklama

Spotkanie Młodych w Legnickim Polu odbywa się we współpracy z Gminą Legnickie Pole. Jej przedstawiciel Krzysztof Duszkiewicz, zastępca wójta, zapewnił o włączeniu się władz lokalnych w to przedsięwzięcie. „To nie tylko promocja dla naszej gminy, ale także pokazanie jej mieszkańcom, jak młodzież potrafi się bawić, modlić, spędzać razem czas” – podkreślił.

Na zakończenie ks. Janusz Wilk, asystent kościelny KSM-u, zaprosił do uczestnictwa w nowej inicjatywie, która odbywać się będzie raz na kwartał. Skierowana jest ona do młodzieży starszej, szczególnie do studentów. To młodzieżowe nocne uwielbienie, które odbywać się będzie w legnickiej katedrze, a prowadzone będzie przez duszpasterstwo akademickie „Ikona”. Pierwsze spotkanie odbędzie się już 23 czerwca.

2017-06-14 13:57

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Z Zakopanego do Sanktuarium na Wiktorówkach

Niedziela rzeszowska 33/2020, str. IV

[ TEMATY ]

Tatry

wakacje

wypoczynek

Mirek i Magda Osip-Pokrywka

Tatrzańskie szlaki

Tatrzańskie szlaki

W przypadającą w tym tygodniu Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Sanktuarium Matki Bożej Królowej Tatr na Wiktorówkach odbywa się główny odpust.

To najlepsza okazja, aby kolejny odcinek cyklu poświęcić Tatrom. To jedyne polskie góry, które udało się mu powtórnie odwiedzić, po tym gdy zasiadł na Tronie Piotrowym. Podczas pielgrzymek do ojczyzny: w 1983 r. był na Polanie Chochołowskiej, a w 1997 r. odwiedził Morskie Oko.

CZYTAJ DALEJ

Rosja/ Media: Ałła Pugaczowa opuściła kraj wraz z dziećmi

2022-09-29 16:48

[ TEMATY ]

Rosja

piosenkarka

Pugaczowa

Wikipedia/autor: Serge Serebro, Vitebsk Popular News na licencji Creative Commons

Ałła Pugaczowa

Ałła Pugaczowa

Rosyjska piosenkarka Ałła Pugaczowa, która niedawno zwróciła się do władz Rosji, by uznały ją za "zagranicznego agenta", wyjechała z kraju razem ze swoimi dziećmi - podaje w czwartek rosyjski portal Izwiestija.

Portal pisze, powołując się na źródła, że Pugaczowa najpewniej wyleciała z Moskwy do Tel Awiwu. Artystka nie ma biletu powrotnego - dodano.

CZYTAJ DALEJ

UE/ Szefowa KE: okupowane terytoria ukraińskie zawsze będą częścią tego suwerennego państwa

2022-09-30 15:33

[ TEMATY ]

Ukraina

Bożena Sztajner/Niedziela

Wszystkie terytoria nielegalnie okupowane przez rosyjskich najeźdźców zawsze będą częścią suwerennej Ukrainy - oświadczyła w piątek przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen w reakcji na ogłoszenie przez Kreml aneksji czterech regionów Ukrainy.

"Ogłoszona przez Putina nielegalna aneksja niczego nie zmieni. Wszystkie terytoria nielegalnie okupowane przez rosyjskich najeźdźców są ziemią ukraińską i zawsze będą częścią tego suwerennego państwa" - napisała von der Leyen w serwisie Twitter. (PAP)

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję