Reklama

Jasna Góra

Jasna Góra: podsumowanie jubileuszowych działań edukacyjnych

Kończy się rok szkolny. Na Jasnej Górze w zabytkowej Sali Rycerskiej odbyło się spotkanie podsumowujące działania edukacyjne podejmowane w Roku Jubileuszowym Koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej. Spotkanie połączone było z finałem konkursu „Jasna Góra wpisana w dzieje Narodu. 300.rocznica koronacji” oraz prezentacją sukienek dla Matki Bożej wykonanych przez dzieci z całej Polski. Wzięli w nim udział przeor klasztoru i Śląski Kurator Oświaty.

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Piotr Drzewiecki

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Różnych inicjatyw adresowanych do uczniów w ostatnim czasie było wiele. Przeor Jasnej Góry, o. Marian Waligóra wymienił tylko niektóre. - Program roratni dla dzieci „Małego Gościa Niedzielnego” pt. „W domu Maryi Królowej” i Tygodnika Katolickiego „Niedziela” zatytułowany „Z dawna Polski Tyś Królową, Maryjo”, konkursy plastyczne, Dzień Dziecka „Audiencja u Królowej”, konkursy organizowane przez Radę Szkół Katolickich adresowane do gimnazjów i liceów oraz przez Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” w Częstochowie do uczniów szkół podstawowych, konkurs multimedialny czy konkurs „Sukienka dla Matki Bożej” Promyczka Dobra.

Niektóre dziecięce prace można podziwiać w Sali Rycerskiej i Auli o. Kordeckiego - wyliczał jasnogórski przeor. Podkreślał, że to „wszystko po to, aby przybliżyć dzieci do Matki Bożej i Jasnej Góry”. - Chcemy dzieciom przybliżyć Maryję również poprzez zdobywanie wiedzy, odkrywanie piękna Jasnej Góry, obecności Matki Bożej w historii naszego narodu, bo przecież sanktuarium jest tak mocno wpisane w historię Polski - powiedział o. Waligóra. Dodał, że „chodzi tu przede wszystkim o poznanie tego dlaczego Maryja jest nam bliska”. - Ona jest nam bliska nie tylko przez wydarzenia historyczne, ale także osobiste. Przybywamy tu w pielgrzymkach, zawierzamy się i wspaniale, że czynią to również dzieci nawiedzając Jasną Górę także z rodzicami, czy nauczycielami - zauważył zakonnik.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Dzisiejszy konkurs na Jasnej Górze to okazja, aby ukształtować w młodym pokoleniu świadomość chrześcijańskich wartości obecnych w naszej narodowej kulturze - powiedziała Urszula Bauer, Śląski Kurator Oświaty, pod patronatem której odbywały się zmagania. - Musimy odbudować wśród młodego pokolenia poczucie przynależności do określonego kręgu kulturowego, jasno sprecyzowanych wartości chrześcijańskich. Udział dzieci w tym konkursie to wielka okazja do tego, żeby z jednej strony pokazać to przywiązanie do wartości a z drugiej bardzo mocno wejść w historię Polski, w to co powinno stanowić powód do wielkiej dumy - podkreśliła Kurator.

Reklama

Dzisiejsze spotkanie zainaugurowała swym śpiewem Marcelina Caban ze szkoły podstawowej w Nieradzie zdobywczyni Grand Priex Ogólnopolskiego Festiwalu Twórczości Dzieci i Młodzieży „Maryja Królowa Polski”.

Uczestnicy zmagań reprezentujący pięć szkół podstawowych województwa śląskiego, wyłonieni podczas pierwszego etapu, spośród ponad pięćdziesięciu drużyn szkolnych, mieli do wykonania dziesięć zadań. Musieli wykazać się zarówno znajomością historii, topografii Jasnej Góry, dziejów cudownego wizerunku Matki Bożej, jak i sprawnością manualną czy spostrzegawczością.

- Niektóre z konkursowych pytań były dla nas łatwe, inne były zaskoczeniem - opowiadają dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 52 w Częstochowie, zdobywcy trzeciego miejsca. - Musieliśmy połączyć daty z wydarzeniami, powiedzieć jaka sukienka jest teraz nałożona na Obraz, rozpoznać głosy wyjątkowych jasnogórskich pielgrzymów: Jana Pawła II, kard. Wyszyńskiego czy ks. Jerzego Popiełuszki - mówili uczniowie.

Drugie miejsce w konkursie „Jasna Góra wpisana w dzieje Narodu" zajęli uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Bojszowach, a zwycięzcami zmagań zostały dzieci ze Szkoły Podstawowej im. T. Kościuszki w Dąbiu.

- Odbyliśmy wcześniej pielgrzymkę na Jasną Górę, zwiedzaliśmy ją, mogliśmy nie tylko poznać to wyjątkowe miejsce, ale i pomodlić się i wczuć się w atmosferę duchowej stolicy Polski – powiedziała Dorota Konieczna, nauczyciel historii w szkole w Dąbiu.

W finale konkursu udział wzięły także Szkoła Podstawowa nr 5 w Zawierciu i Szkoła Podstawowa nr 1 w Szczekocinach. Dzieci podkreślały, że niezależnie od wyników, czas przygotowań do konkursu nie był stracony. Doceniają zdobytą wiedzę i możliwość pogłębienia wiary.

Reklama

- Historia Jasnej Góry jest bardzo ciekawa, odkryliśmy wiele wspaniałych rzeczy i gdyby każdy poznał to miejsce, to z pewnością uwierzyłby w Boga i Maryję - powiedział szóstoklasista z Zawiercia. Inna uczennica dodała, że dowiedziała się bardzo wiele o częstochowskim sanktuarium, o sukienkach dla Matki Bożej, dlaczego ludzie ofiarują Maryi wota, o ślubach. - To sprawiło, że mam jeszcze większą wiarę - wyznała Natalia Kotyrba z Bojszów.

- Cieszy nas tak duże zainteresowanie tematem. Doceniamy trud wychowawców i katechetów, którzy zainspirowali młodych uczestników konkursu - powiedział o. Mariusz Tabulski, definitor generalny Zakonu Paulinów. Podkreślił, że „ już poprzez swoją formułę spotkania z Jasną Górą konkurs ma swoje owoce”. - To okazja, by dotrzeć do młodego pokolenia, żeby zaszczepić pragnienie poszukiwania wartości związanych z Polską, patriotyzmem, szukaniem klucza do zinterpretowania tematu Jasna Góra wpisana w dzieje - powiedział definitor.

Choć rok szkolny dobiega końca pozostają nadal aktualne inicjatywy podjęte przez paulinów w związku z Jubileuszem 300- lecia koronacji. Można się z nimi zapoznać na stronie internetowej: koronamaryi.pl.

W dzisiejszym spotkaniu udział wzięli: Urszula Bauer, Śląski Kurator Oświaty; Alicja Janowska, dyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty w Częstochowie; o. Marian Waligóra, przeor Jasnej Góry; o. Mariusz Tabulski, definitor generalny Zakonu Paulinów; o. Tomasz Tlałka i o. Michał Legan, a także Alina Kostęska, dyrektor Oddziału Okręgowego w Opolu Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”.

Organizatorami konkursu „Jasna Góra wpisana w dzieje Narodu. 300.rocznica koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej” byli: klasztor oo. Paulinów na Jasnej Górze, Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” w Częstochowie i Radio Jasna Góra.

2017-06-08 20:08

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

O. Marian Waligóra nowym przeorem Jasnej Góry

[ TEMATY ]

Jasna Góra

BPJG Archiwum Jasnej Góry

O. Marian Waligóra został wybrany nowym przeorem Jasnej Góry. Decyzję taką podjął NO. Generał Zakonu Paulinów o. Arnold Chrapkowski wraz z Zarządem Generalnym Zakonu. W poniedziałek, 4 sierpnia nastąpiło przekazanie urzędu z rąk dotychczasowego przeora.
O. Waligóra zastąpił na stanowisku przeora klasztoru jasnogórskiego o. Łukasza Buzuna, który pełnił tę funkcję od 16 kwietnia 2014, a trzy miesiące później został mianowany przez papieża Franciszka biskupem pomocniczym diecezji kaliskiej.
O. Marian Waligóra ma 48 lat. Przez ostatnie trzy miesiące, od 17 kwietnia, pełnił funkcję podprzeora Jasnej Góry.
O. Marian Waligóra urodził się 2 października 1966 r. w Jędrzejowie, diec. kielecka. Po ukończeniu Technikum Leśnego w Zagnańsku, w 1987 roku wstąpił do Zakonu Paulinów. 18 czerwca 1994 roku, po ukończeniu studiów w Wyższym Seminarium Duchownym w Krakowie na Skałce, otrzymał święcenia kapłańskie i rozpoczął swą duszpasterska posługę - najpierw przez rok przebywając na Węgrzech, a potem, aż do chwili obecnej na Jasnej Górze, pełniąc m.in. posługę zastępcy kustosza Jasnej Góry. Z Węgrami jest nadal mocno związany przez posługę pielgrzymom z tego kraju, nie zapominając o historycznych - węgierskich korzeniach Zakonu Ojców Paulinów jak i samej Jasnej Góry. Włada językiem węgierskim.
W tym roku o. Marian Waligóra obchodzi 20. rocznicę święceń kapłańskich.
Jego pasją są górskie wędrówki i fotografia. W 2010 r. w Regionalnym Ośrodku Kultury w Częstochowie czynna była wystawa fotografii o. Mariana Waligóry pt. „CHAMONIX. Wznoszę swe oczy ku górom...”. „Wysiłek zdobywania górskich szczytów i niesamowita nagroda za ich osiągnięcie w postaci 'nieziemskich' widoków – to zawsze było i jest dla mnie inspiracją na drodze ciągłego pogłębiania i ożywiania wiary. 'Wznoszę swe oczy ku górom', jak brzmią strofy Psalmu 121,1, bo wiem, że z wysokości, od Pana, przyjdzie mi pomoc” - mówił wówczas o swojej pasji o. Marian Waligóra.
W pierwszych słowach po zaprzysiężeniu nowy przeor o. Marian Waligóra podziękował generałowi Zakonu za zaufanie jakim został obdarzony i poprosił wszystkich ojców i braci o współpracę. „Wiemy, że Jasna Góra jest światłem na polskiej ziemi, dlatego proszę o współpracę ojców i braci, abyśmy wypełnili nasze powołanie” - poprosił wszystkich o. Marian, przeor Jasnej Góry.

CZYTAJ DALEJ

Abp Wojda na Jasnej Górze: chrześcijańska tożsamość jest nam potrzebna

2024-05-03 13:28

[ TEMATY ]

Jasna Góra

abp Wacław Depo

abp Tadeusz Wojda SAC

Karol Porwich/Niedziela

O tym, że chrześcijańska tożsamość jest nam potrzebna mówił na Jasnej Górze abp Tadeusz Wojda. Przewodniczący Episkopatu Polski, który przewodniczył Sumie odpustowej ku czci Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski apelował, by stawać w obronie „suwerenności naszego sumienia, naszego myślenia oraz wolności w wyznawaniu wiary, w obronie wartości płynących z Ewangelii i naszej chrześcijańskiej tradycji”. Przypomniał, że „życie ludzkie ma niepowtarzalną wartość i że nikomu nie wolno go unicestwiać, nawet jeśli jest ono niedoskonałe”.

W kazaniu abp Wojda, przywołując obranie Matki Chrystusa za Królową narodu polskiego na przestrzeni naszej historii, od króla Jana Kazimierza do św. Jana Pawła II i nas współczesnych, podkreślił że nasze wielowiekowe złączenie z Maryją nie ogranicza się jedynie do wymiaru historycznego a jego wymowa jest znacznie głębsza i „mówi o więzi miedzy Królową i Jej poddanymi, miedzy Matką a Jej dziećmi”. Wskazał, że dla nas „doświadczających słabości, niemocy, kryzysów duchowych i ludzkich, Maryja jest prawdziwym wzorem wiary, mamy więc prawo i potrzebę przybywania do Niej”.

CZYTAJ DALEJ

Wytrwajcie w miłości mojej!

2024-05-03 22:24

[ TEMATY ]

rozważania

O. prof. Zdzisław Kijas

Agata Kowalska

Wytrwajcie w miłości mojej! – mówi jeszcze Jezus. O miłość czy przyjaźń trzeba zabiegać, a kiedy się je otrzymuje, trzeba starać się, by ich nie spłoszyć, nie zmarnować, nie zniszczyć. Trzeba podjąć wysiłek, by w nich wytrwać. Rzeczy cenne nie przychodzą łatwo. Pojawiają się też niezmiernie rzadko, dlatego cenić je trzeba, kiedy się wreszcie je osiągnie, trzeba podjąć starania, by w nich wytrwać.

Ewangelia (J 15, 9-17)

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję