Reklama

Polska

Abp Skworc w Piekarach Śląskich: czyńmy dobro tam, gdzie brakuje sprawiedliwości

Powołaniem i zadaniem chrześcijan jest czynienie dobra wszędzie tam, gdzie brakuje sprawiedliwości i miłości społecznej - przypomniał dziś w Piekarach Śląskich abp Wiktor Skworc. Przemawiając do uczestników dorocznej pielgrzymki mężczyzn do sanktuarium Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej opowiedział się zdecydowanie za ograniczeniem handlu w niedzielę. W uroczystości uczestniczył prezydent RP Andrzej Duda.

[ TEMATY ]

abp Wiktor Skworc

www.wsieci.pl

Metropolita katowicki przypomniał, że wolną od handlu niedzielę mają Austria, Grecja, Belgia, Francja, Luksemburg, Norwegia, Holandia, Wielka Brytania. "Każde z tych państw chroni w ten sposób życie rodzinne i prywatne obywateli. W Niemczech niedziela jest chroniona zapisem w konstytucji, jako wartość i spoiwo wspólnoty narodowej" - podkreślił hierarcha. Dodał, że rozwiązania regulujące rytm pracy i odpoczynku, obowiązujące w wielu nowoczesnych krajach Europy, powinna przyjąć także Polska.

Metropolita katowicki podziękował rządzącym za programy wspierające społeczeństwo, wymieniając program „500+”.

Reklama

Odnosząc się do problemu imigrantów abp Skworc ocenił, że największe zagrożenie nie przychodzi z zewnątrz. "Najpoważniejszym zagrożeniem jest słabość Europy i Europejczyków spowodowana „utratą pamięci i dziedzictwa chrześcijańskiego; co wywołuje u wielu Europejczyków i Polaków również, wrażenie, że żyją bez duchowego zaplecza, niczym spadkobiercy, którzy roztrwonili dziedzictwo, majątek, pozostawiony im przez przodków" - powiedział metropolita katowicki.

Istotne miejsce w przemówieniu metropolity katowickiego z piekarskiego wzgórza zajęła sprawa ekologii. Przypominając nauczanie papieża Franciszka metropolita katowicki zauważył, że środowisko naturalne na Górnym Śląsku ulega poprawie. Zaznaczył, że dzisiaj to nie przemysł ciężki jest pierwszym sprawcą zatrucia środowiska naturalnego lecz my sami: mieszkańcy miast i gmin.

"Nie wolno, ogrzewając mieszkanie lub dom, przyczyniać się do „małych katastrof ekologicznych” - apelował abp Skworc. Zwrócił tez uwagę, że wielu mieszkańców województwa śląskiego, mimo ich najlepszej woli, nie stać na wymianę pieców grzewczych na bardziej ekologiczne i na zakup lepszej jakości węgla. "W tym zakresie oczekujemy skutecznych i stabilnych programów wsparcia, w tym stabilnej polityki cenowej nośników energii" - powiedział hierarcha.

Reklama

Nawiązując do ogłoszonego przez Sejm RP roku 2017 jako Roku trzeźwości, abp Skworc opowiedział się za ustawowym zakazem reklamy alkoholu w mediach oraz rewizję przez samorządy wszystkich koncesji na sprzedaż alkoholu.

Metropolita katowicki przywołał także postacie ks. Alojzego Ficka oraz ks. Franciszka Blachnickiego, którzy podejmowali inicjatywy na rzecz trzeźwości. Zwrócił uwagę, że w tym roku mija 60 lat od powstania „Krucjaty Wstrzemięźliwości” - wielkiego dzieła odnowy moralnej narodu, zainicjowanego przez ks. Blachnickiego. W roku 1960 komunistyczna Służba Bezpieczeństwa zlikwidowała centrum „Krucjaty Wstrzemięźliwości” i aresztowała ks. Blachnickiego - przypomniał abp Skworc.

"Nie możemy udawać, że problem uzależnienia od alkoholu nie istnieje i to w każdym środowisku. To sprawa dotyczy nas wszystkich. Dlatego nas wszystkich dotyczy podjęcie troski o trzeźwość, trwanie w trzeźwości i dążenie do abstynencji" - dodał hierarcha.

Kończąc przemówienie zachęcał wszystkich do tego, aby pełnili dobro. - To nasze chrześcijańskie powołanie i zadanie: wszędzie tam, gdzie brakuje sprawiedliwości i miłości społecznej - czynić dobro!

Pielgrzymka mężczyzn i młodzieńców do Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej jest jedyną taką pielgrzymką stanową w Polsce. Tradycja pielgrzymowania trwa już ponad 350 lat i corocznie gromadzi przed obliczem piekarskiej Pani około 100 tys. mężczyzn. W sierpniu odbywa się druga stanowa pielgrzymka do Piekar Śląskich. Wówczas do Matki Bożej pielgrzymują kobiety.

2017-05-28 13:43

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Skworc do nadzoru górniczego: bądźcie wierni sumieniu

[ TEMATY ]

abp Wiktor Skworc

górnicy

Bożena Sztajner/Niedziela

Nadzór Górniczy świętował dziś swoją Barbórkę. W kościele św. Apostołów Piotra i Pawła metropolita katowicki odprawił Mszę świętą za wszystkich górników i pracowników Wyższego Urzędu Górniczego. W homilii nawiązał do postaci św. Barbary, która była człowiekiem wiernym swemu sumieniu. Hierarcha został wyróżniony statuetką "Skarbnika".

- Wasza praca to nadzór i kontrola - mówił metropolita katowicki wymieniając wielość obowiązków urzędników WUG. - Wymieniając zakres obowiązków zdajemy sobie sprawę z tego jak jest szeroki; jak szeroki jest zakres waszej odpowiedzialności za bezpieczeństwo działalności górniczej w trakcie jej trwania i po jej zakończeniu - przypomniał.

CZYTAJ DALEJ

Dzięki Niemu bezpiecznie dopłynę do portu, o który w moim życiu chodzi...

2021-08-01 10:30

[ TEMATY ]

wiara

Jezus

Bp Adrian Galbas

Karol Porwich/Niedziela

Zwracając się do uczestników bp Adrian Galbas zachęcał do refleksji nad pytaniem, dlaczego tu jestem, co mnie "ciągnie" do Mszy? Przyzwyczajenie, religijność, tradycja, zwyczaj, wychowanie? To, że akurat nie mam nic lepszego do roboty? Czy przekonanie, że On tu jest?

„Byłem na takich Mszach świętych, na które ludzie przychodzili na kulach i z których wychodzili zostawiając kule przy ołtarzu. Byłem na takich Mszach świętych, na które ludzie przychodzili na kulach i wychodzili o kulach. Oni nie byli uleczeni fizycznie, ale byli uzdrowieni wewnętrznie. Ci, co mieli dwie nogi, pytali tamtych, skąd mają tyle siły i optymizmu w sobie. I byłem na takich Mszach świętych, na które ludzie przychodzili i wychodzili tacy sami. Gdzie jest klucz? Właśnie w wierze. Na tym polega dzieło Boże…” – mówił bp Adrian Galbas SAC, biskup pomocniczy diecezji Ełckiej w homilii wygłoszonej w czasie Mszy Świętej w intencji żeglarzy i turystów w Wierzbie na Mazurach.

CZYTAJ DALEJ

Pielgrzym Story - cz. 1

2021-08-01 23:19

ks. Łukasz Romańczuk

Stanisław Świętoń - pielgrzym od roku 1983

Stanisław Świętoń - pielgrzym od roku 1983

"Spotkanie". Pod tym hasłem wyruszyła 41. Piesza Pielgrzymka Wrocławska na Jasną Górę. Główny nurt swoje pielgrzymowanie rozpocznie 3 sierpnia. Dziś na trasę udali się pielgrzymi z gr. XIV - część górowska 

Podczas tegorocznej pielgrzymki zapraszamy na serię "Pielgrzym Story". Będziemy chcieli w kilku ujęciach pokazać różne historie pielgrzymkowe

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję