Reklama

Serwis

Niedziela podlaska 22/2004

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

12 maja w Domanowie odbył się jubileuszowy X Gminny Przegląd Pieśni Religijnej, który zgromadził ok. 250 osób. Zainicjowała go przed dziesięcioma laty Anna Dernowska - ówczesna dyrektor Gminnego Ośrodka Upowszechniania Kultury w Popławach. Po jej śmierci, od kilku lat kontynuatorką jest Grażyna Płonowska - dyrektor tegoż Ośrodka. Mszy św. koncelebrowanej w kościele pw. św. Doroty Męczenniczki przewodniczył i kazanie wygłosił o. Kazimierz Wasilewski z Niepokalanowa. Z programem wystąpili uczniowie z 10 szkół, wykonując po 2 pieśni. Zakończenie uroczystości odbyło się w budynku miejscowej szkoły.

13 maja w parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (bazylika mniejsza) w Węgrowie bp Antoni Dydycz zainaugurował tegoroczne nabożeństwa fatimskie. Przewodniczył Mszy św., wygłosił słowo Boże i poprowadził uroczystą procesję różańcową.

14 maja bp Antoni Dydycz spotkał się z członkami Stowarzyszenia Katolickiej Młodzieży Akademickiej „Odrodzenie”, którzy podczas rekolekcji na Podlasiu zwiedzali m.in. Drohiczyn. Środowisko akademickie z Białej Podlaskiej w dniach 13-16 maja zorganizowało na Podlasiu rekolekcje, podczas których ćwiczeniom duchowym przewodniczyli: o. Leon Knabit OSB i o. Wiesław Łyko OMI. Uczestniczyło w nich ok. 50 osób z całej Polski. Uczestnicy modlili się w Kodniu, Pratulinie i Serpelicach. Stowarzyszenie Katolickiej Młodzieży Akademickiej powstało w 1919 r. Działało na terenie wyższych uczelni w Lublinie, Krakowie, Warszawie, Wilnie, Lwowie i Poznaniu. Jego cele zostały nakreślone w słowach: „Odrodzić wszystko w Chrystusie”, „Czuć z Kościołem”, „Oddać Polskę Chrystusowi”, „Chrześcijaninem jestem, nic co ludzkie nie jest mi obce”. W działalności o charakterze formacyjno-studyjnym brali udział m.in. Prymas Stefan Wyszyński, ks. prał. Antoni Marchewka, ks. Tadeusz Fedorowicz, bł. o. Michał Czartoryski, Stefan Świeżawski, Jerzy Turowicz i Konstanty Turowski. Po II wojnie światowej Prymas Wyszyński zgromadził dawnych kolegów i koleżanki na Jasnej Górze. Spotkania te „Dni Modlitw Odrodzenia” odbędą się w tym roku już 48 raz w dniach 10-12 września. Stowarzyszenie ma obecnie status prawny i liczy ok. 1000 członków i sympatyków w całej Polsce. Asystentem kościelnym jest o. Leon Stefan Knabit - benedyktyn z Tyńca. Poszczególne ośrodki jak Rzeszów, Poznań, Kraków organizują w ciągu roku rekolekcje formacyjne.

15 maja bp Antoni Dydycz uczestniczył w Warszawie w uroczystościach ku czci św. Andrzeja Boboli.

15 maja w kościele pw. Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Klichach odbyła się patriotyczna uroczystość poświęcona żołnierzom poległym w walce z NKWD pod Bodakami. W uroczystości, oprócz grup kombatanckich, uczestniczyły władze powiatu bielskiego ze starostą Sławomirem Snarskim, przedstawiciele władz powiatu siemiatyckiego, władze samorządowe z Bociek, Brańska, Drohiczyna i Grodziska oraz wielu innych zaproszonych gości. Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył ks. prał. mjr Roman Wodyński - dziekan z Brańska, podczas której homilię wygłosił ks. kan. Eugeniusz Moczulski z Siemiatycz. Uczniowie ze szkoły w Holonkach, pod kierunkiem nauczycielki Ewy Ostrowskiej, przygotowali program artystyczno-patriotyczny. Dalsza część uroczystości odbyła się na cmentarzu grzebalnym, gdzie znajduje się mogiła 22 poległych żołnierzy. Ks. E. Moczulski odczytał archiwalny rozkaz Komendanta Okręgu „Miecza” nawołujący do walki przeciw komunistycznemu zniewoleniu. Następnie por. Teofil Półtorak przedstawił historię kształtowania się Polskiego Podziemia Niepodległościowego oraz genezę bitwy pod Bodakami.

16 maja w Bielskim Domu Kultury odbył się Koncert Galowy Laureatów Diecezjalnego Festiwalu Piosenki Religijnej „Śpiewajmy Panu”, podczas którego zwycięzcom zostały wręczone nagrody. Po Koncercie Galowym został wystawiony musical (pierwszy od czasów spektaklu Metro) o tematyce: Z jakimi wartościami Polska powinna wchodzić do Unii Europejskiej? Musical nosił tytuł: Rock oratorium „Bo ma duszę nasz dom...” w wykonaniu „Opole Gospel Choir” pod kierownictwem Jacka Mełnickiego, do libretta Ernesta Brylla i muzyki Stanisława Fiałkowskiego, według projektu artystycznego ks. Andrzeja Chibowskiego. W Koncercie Galowym uczestniczył m.in. bp Antoni Dydycz, przedstawiciele władz różnych szczebli i inni zaproszeni goście. Koncert Galowy został poprzedzony 15 maja Finałem konkursu, który odbył się również w Bielskim Domu Kultury, gdzie zostali wyłonieni laureaci do Koncertu Galowego. Dyrektorem Festiwalu był ks. Andrzej Lubowicki - prefekt z Hajnówki.

16-17 maja bp Antoni Dydycz przeprowadził wizytację kanoniczną w parafii. pw. Matki Bożej Różańcowej w Łysowie. W trakcie wizytacji m.in. ok. 100-osobowa grupa młodzieży przyjęła sakrament bierzmowania. Parafia powstała w 1936 r., liczy ok. 700 wiernych. Jej proboszczem jest ks. mgr Andrzej Gałęzowski.

17 maja ok. 140-osobowa grupa młodzieży z parafii pw. św. Andrzeja Boboli w Siemiatyczach przyjęło sakrament dojrzałości chrześcijańskiej z rąk bp. Antoniego Dydycza.

18 maja w 84. rocznicę urodzin Ojca Świętego - w szkołach noszących imię Jana Pawła II odbyły się uroczystości. M.in. w Boćkach Mszy św. z kazaniem w sanktuarium im. św. Antoniego i św. Józefa przewodniczył ks. Adam Tur - prefekt Zespołu Szkół im. Jana Pawła II. Dalsza część uroczystości odbyła się w sali gimnastycznej szkoły, gdzie w programie znalazły się m. in.: prezentacja twórczości poetyckiej Jana Pawła II, kalendarium życia Karola Wojtyły, prezentacja piosenek dotyczących Patrona w wykonaniu poszczególnych klas gimnazjalnych.

18 maja w Sokołowie Podlaskim odbyła się uroczystość nadania imienia Jana Pawła II Szkole Specjalnej. W uroczystościach wziął udział bp Antoni Dydycz.

19 maja bp Antoni Dydycz udzielił sakramentu bierzmowania młodzieży z parafii pw. Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Łochowie

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Marcin Zieliński: Znam Kościół, który żyje

2024-04-24 07:11

[ TEMATY ]

książka

Marcin Zieliński

Materiał promocyjny

Marcin Zieliński to jeden z liderów grup charyzmatycznych w Polsce. Jego spotkania modlitewne gromadzą dziesiątki tysięcy osób. W rozmowie z Renatą Czerwicką Zieliński dzieli się wizją żywego Kościoła, w którym ważną rolę odgrywają świeccy. Opowiada o młodych ludziach, którzy są gotyowi do działania.

Renata Czerwicka: Dlaczego tak mocno skupiłeś się na modlitwie o uzdrowienie? Nie ma ważniejszych tematów w Kościele?

Marcin Zieliński: Jeśli mam głosić Pana Jezusa, który, jak czytam w Piśmie Świętym, jest taki sam wczoraj i dzisiaj, i zawsze, to muszę Go naśladować. Bo pojawia się pytanie, czemu ludzie szli za Jezusem. I jest prosta odpowiedź w Ewangelii, dwuskładnikowa, że szli za Nim, żeby, po pierwsze, słuchać słowa, bo mówił tak, że dotykało to ludzkich serc i przemieniało ich życie. Mówił tak, że rzeczy się działy, i jestem pewien, że ludzie wracali zupełnie odmienieni nauczaniem Jezusa. A po drugie, chodzili za Nim, żeby znaleźć uzdrowienie z chorób. Więc kiedy myślę dzisiaj o głoszeniu Ewangelii, te dwa czynniki muszą iść w parze.

Wielu ewangelizatorów w ogóle się tym nie zajmuje.

To prawda.

A Zieliński się uparł.

Uparł się, bo przeczytał Ewangelię i w nią wierzy. I uważa, że gdyby się na tym nie skupiał, to by nie był posłuszny Ewangelii. Jezus powiedział, że nie tylko On będzie działał cuda, ale że większe znaki będą czynić ci, którzy pójdą za Nim. Powiedział: „Idźcie i głoście Ewangelię”. I nigdy na tym nie skończył. Wielu kaznodziejów na tym kończy, na „głoście, nauczajcie”, ale Jezus zawsze, kiedy posyłał, mówił: „Róbcie to z mocą”. I w każdej z tych obietnic dodawał: „Uzdrawiajcie chorych, wskrzeszajcie umarłych, oczyszczajcie trędowatych” (por. Mt 10, 7–8). Zawsze to mówił.

Przecież inni czytali tę samą Ewangelię, skąd taka różnica w punktach skupienia?

To trzeba innych spytać. Ja jestem bardzo prosty. Mnie nie trzeba było jakiejś wielkiej teologii. Kiedy miałem piętnaście lat i po swoim nawróceniu przeczytałem Ewangelię, od razu stwierdziłem, że skoro Jezus tak powiedział, to trzeba za tym iść. Wiedziałem, że należy to robić, bo przecież przeczytałem o tym w Biblii. No i robiłem. Zacząłem się modlić za chorych, bez efektu na początku, ale po paru latach, po którejś swojej tysięcznej modlitwie nad kimś, kiedy położyłem na kogoś ręce, bo Pan Jezus mówi, żebyśmy kładli ręce na chorych w Jego imię, a oni odzyskają zdrowie, zobaczyłem, jak Pan Bóg uzdrowił w szkole panią woźną z jej problemów z kręgosłupem.

Wiem, że wiele razy o tym mówiłeś, ale opowiedz, jak to było, kiedy pierwszy raz po tylu latach w końcu zobaczyłeś owoce swojego działania.

To było frustrujące chodzić po ulicach i zaczepiać ludzi, zwłaszcza gdy się jest nieśmiałym chłopakiem, bo taki byłem. Wystąpienia publiczne to była najbardziej znienawidzona rzecz w moim życiu. Nie występowałem w szkole, nawet w teatrzykach, mimo że wszyscy występowali. Po tamtym spotkaniu z Panem Jezusem, tym pierwszym prawdziwym, miałem pragnienie, aby wszyscy tego doświadczyli. I otrzymałem odwagę, która nie była moją własną. Przeczytałem w Ewangelii o tym, że mamy głosić i uzdrawiać, więc zacząłem modlić się za chorych wszędzie, gdzie akurat byłem. To nie było tak, że ktoś mnie dokądś zapraszał, bo niby dokąd miał mnie ktoś zaprosić.

Na początku pewnie nikt nie wiedział, że jakiś chłopak chodzi po mieście i modli się za chorych…

Do tego dzieciak. Chodziłem więc po szpitalach i modliłem się, czasami na zakupach, kiedy widziałem, że ktoś kuleje, zaczepiałem go i mówiłem, że wierzę, że Pan Jezus może go uzdrowić, i pytałem, czy mogę się za niego pomodlić. Wiele osób mówiło mi, że to było niesamowite, iż mając te naście lat, robiłem to przez cztery czy nawet pięć lat bez efektu i mimo wszystko nie odpuszczałem. Też mi się dziś wydaje, że to jest dość niezwykłe, ale dla mnie to dowód, że to nie mogło wychodzić tylko ode mnie. Gdyby było ode mnie, dawno bym to zostawił.

FRAGMENT KSIĄŻKI "Znam Kościół, który żyje". CAŁOŚĆ DO KUPIENIA W NASZEJ KSIĘGARNI!

CZYTAJ DALEJ

Prezydent: W expose szefa MSZ znalazło się wiele kłamstw, manipulacji i żenujących stwierdzeń

2024-04-25 11:13

[ TEMATY ]

Andrzej Duda

PAP/Radek Pietruszka

W wypowiedzi szefa MSZ znalazło się wiele kłamstw i manipulacji - ocenił w czwartek w Sejmie prezydent Andrzej Duda, komentując informację szefa MSZ Radosława Sikorskiego dotyczącą kierunków polityki zagranicznej. Podkreślił, że niektóre wypowiedzi szefa MSZ wzbudziły jego niesmak.

Prezydent powiedział, że "nieco ze zdumieniem i dużym rozczarowaniem" przyjął zwłaszcza początek wystąpienia szefa MSZ. Według niego po pierwszych słowach Sikorskiego o wspólnym budowaniu polityki zagranicznej i bezpieczeństwa, "nastąpił atak na politykę, która była prowadzona przez ostatni rząd w ciągu poprzednich ośmiu lat".

CZYTAJ DALEJ

Czas decyzji wpisany…w Boży zegar – o pielgrzymowaniu maturzystów na Jasną Górę

Młodzi po Franciszkowemu „wstali z kanapy”, sprzed ekranów i znaleźli czas dla Boga, a nauczyciele, katecheci, kapłani, mimo wielu obowiązków, przeżywali go z wychowankami. Dobiega końca pielgrzymowanie maturzystów na Jasną Górę w roku szkolnym 2023/2024. Dziś przybyła ostatnia grupa diecezjalna – z arch. katowickiej. W sumie w pielgrzymkach z niemalże wszystkich diecezji w Polsce przybyło ok. 40 tys. uczniów. Statystyka ta nie obejmuje kilkuset pielgrzymek szkolnych.

Najliczniej przyjechali maturzyści z diec. płockiej, bo 2,7 tys. osób. „We frekwencyjnej” czołówce znaleźli się też młodzi z arch. lubelskiej, diecezji: rzeszowskiej, sandomierskiej i radomskiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję