Reklama

Niedziela Legnicka

IV Dzień Papieski w SP w Łagowie oraz III Marsz i Piknik Papieski

Bp Tadeusz Rybak, pierwszy Biskup Legnicki, w homilii wygłoszonej z okazji VIII rocznicy wizyty Ojca Świętego Jana Pawła II w Legnicy powiedział: „Wspominamy to wielkie, jedyne wydarzenie dla naszego miasta i dla całej diecezji legnickiej - przybycie do Legnicy Jana Pawła II 2 czerwca 1997 r. Wspominamy ten słoneczny dzień, który nastąpił po dniach deszczowych, ponurych. Jan Paweł II był urzeczony tym spotkaniem z nami. Wspominał i mówił o tym potem wielokrotnie, jako «dniu w słońcu»”.

[ TEMATY ]

Dzień Papieski

Sylwia Słabicka

Okazją do wspomnienia tego wydarzenia stał się organizowany po raz czwarty w dniu 24 kwietnia 2017 roku w Szkole Podstawowej im. Wandy Chotomskiej w Łagowie Szkolny Dzień Papieski. Nie przypadkowo wybrano to wydarzenie, jako temat przewodni przygotowanego przez uczniów i katechetę Wojciecha Dobrołowicza montażu słowno-muzycznego, który zaprezentowany został w czasie uroczystego apelu. W tym roku przypada XX rocznica wizyty św. Jana Pawła II w Legnicy. Dla zaproszonych Gości i Grona Pedagogicznego były to wspomnienia, zaś dla uczniów była to kolejna lekcja historii i poznawania Papieża Polaka.

Szkolne uroczystości papieskie swoją obecnością uświetnili: ks. kan. Maciej Wesołowski, dziekan dekanatu zgorzeleckiego oraz wicedziekan ks. kan. Marian Oleksy, ks. kan. Stanisław Polonis - Proboszcz Parafii w Łagowie, p. Małgorzata Dzięcielska - Naczelnik Wydziału Oświaty i Promocji Urzędu Gminy Zgorzelec, p. Piotr Kuśta - Radny Gminy Zgorzelec, p. Anna Kotlarek - wicedyrektor Gimnazjum w Jerzmankach oraz p. Barbara Konieczna - Przewodnicząca Rady Rodziców.

Reklama

W czasie papieskiego apelu rozstrzygnięto dwa konkursy i wręczono nagrody. Jako pierwszy rozstrzygnięty został etap szkolny Archidiecezjalnego Konkursu Plastycznego „Dzieła św. Jadwigi Śląskiej”, organizowany w archidiecezji wrocławskiej z okazji Roku Jadwiżańskiego. Dyplomy i nagrody w tym konkursie wręczyła pani Dyrektor Sylwia Słabicka w asyście Radnego Gminy pana Piotra Kuśty, jednego z fundatorów nagród. Drugim fundatorem była pani Grażyna Liszka, Sołtys Łagowa i Radna Gminy Zgorzelec. W dalszej części apelu wręczono pamiątkowe dyplomy i nagrody za udział w Ogólnopolskim Plastycznym Konkursie Orszakowym. Dokonali tego: pani Dyrektor oraz ks. kan. Marian Oleksy, fundator orszakowych nagród. Łącznie nagrodzono ponad 40 uczniów łagowskiej podstawówki. Na tym jednak nie zakończono świętowania.

Jak się okazało był to również „dzień w słońcu”. Po wielu deszczowych, zimnych dniach, w piękny słoneczny poniedziałek spod szkoły wyruszył III Marsz Papieski. Z radosnym śpiewem na ustach uczniowie, nauczyciele i zaproszeni goście dotarli na plac przy kościele św. Jadwigi Śląskiej w Zgorzelcu, gdzie przy pomniku św. Jana Pawła II odśpiewali „Barkę” i zanosili modlitwy do Boga za wstawiennictwem św. Papieża Polaka.

Do pomocy przy organizacji obchodów Dnia Papieskiego po raz kolejny włączyła się parafia św. Jadwigi, z proboszczem ks. kan. Janem Kułyną na czele. Dzięki zaangażowaniu Parafian i rodziców naszej szkoły kolejnym elementem wspólnego świętowania był III Piknik Papieski, w czasie którego uczestnicy marszu pokrzepili się grillowanymi kiełbaskami, a zdobyte siły spożytkowali w pełnych energii i radości tańcach religijnych.

2017-04-28 14:13

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papieskie pozdrowienia przed XV Dniem Papieskim

[ TEMATY ]

Dzień Papieski

Grzegorz Gałązka

11 października obchodzony będzie XV Dzień Papieski. Z tej okazji Ojciec Święty Franciszek skierował na ręce uczestników, organizatorów i stypendystów Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia pozdrowienia i swoje błogosławieństwo. Poniżej publikujemy pełny tekst papieskiego przesłania, skierowanego na ręce kard. Kazimierza Nycza.

Eminencjo, Czcigodny Księże Kardynale,

CZYTAJ DALEJ

PGE: Kompleks Turów będzie nadal pracować

2021-09-21 07:59

[ TEMATY ]

kopalnia

pl.wikipedia.org

Kopalnia Węgla Brunatnego Turów

Kopalnia Węgla Brunatnego Turów

Kopalnia Węgla Brunatnego Turów będzie dalej pracować; posiada niezbędne pozwolenia środowiskowe i ważną, legalnie wydaną koncesję, na podstawie której prowadzi wydobycie - ogłosiła Polska Grupa Energetyczna - właściciel kopalni i elektrowni Turów.

W poniedziałek ze względu na niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów, do czego TSUE zobowiązał Polskę w maju, Trybunał nałożył na Polskę 0,5 mln euro kary za każdy dzień kontynuowania pracy Turowa.

CZYTAJ DALEJ

Bp Długosz: człowiek cierpiący uczestniczy w zbawianiu świata

– Człowiek cierpiący ciągle uczestniczy w zbawianiu świata – powiedział biskup senior Antoni Długosz, który 21 września przewodniczył Mszy św. z okazji dekanalnego dnia chorych w sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Pocieszenia w Wieluniu.

W liturgii uczestniczyli wierni z dekanatów wieluńskich – Najświętszej Maryi Panny Pocieszenia i św. Wojciecha oraz z dekanatu osjakowskiego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję