Reklama

Wiara

Rekolekcje internetowe - uzupełnienie czy wymówka?

Rekolekcje "Czym dla Ciebie jest?", "Straszne rekolekcje" o. Adama Szustaka, czy "Oddechy" o. Stachowskiego - propozycji internetowych rekolekcji wielkopostnych nie brakuje, jednak czy czas spędzony przed ekranem monitora, może być tak samo owocny jak ten spędzony w kościele? Swoimi przemyśleniami na ten temat dzielą się z KAI Jola Szymańska, blogerka znana jako Hipster Katoliczka oraz o. Jacek Szymczak, dominikanin publikujący w internecie krótkie filmy o wierze.

[ TEMATY ]

rekolekcje

cherezoff/Fotolia

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Na pewno ogromną zaletą internetowych rekolekcji jest ich siła dotarcia do osób, które z różnych powodów nie uczestniczą w życiu parafii. Jak podkreśla o. Jacek Szymczak, docierają one do ludzi, którzy są na obrzeżach Kościoła. Mają również moc pokazania zupełnie innego stylu i języka kaznodziejstwa, a także przesłuchania ich kilkakrotnie.

Dominikanin zauważył, że osoby, które wracają na łono Kościoła i decydują się na spowiedź po latach, zapytani o przyczynę nawrócenia, bardzo często odpowiadają, że odszukali w internecie pewną ciekawą konferencję, która poruszyła ich serce.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Co jednak z aspektem wspólnotowym Kościoła? Ludzie wierzący potrzebują przecież swojej wzajemnej obecności, relacji z osobami, które opierają swoje życie na tych samych wartościach.

Zdaniem o. Szymczaka wadą praktykowania wyłącznie internetowych rekolekcji jest niebezpieczeństwo pozostania na poziomie indywidualnego przeżywania wiary.

- Życia nie da się przeżyć on-line tak samo wiary nie da się przeżyć on-line. Nie ma doświadczenia wspólnoty, bez pewnej grupy. Rekolekcje internetowe powinny być pewnego rodzaju haczykiem, czy rekolekcjami "pierwszego kontaktu". Ich zadaniem jest przyprowadzenie człowieka do wspólnoty Kościoła - podkreśla duchowny, dodając, że niestety są osoby, które rezygnują z uczestnictwa w tradycyjnych rekolekcjach w swojej wspólnocie parafialnej, kosztem przesłuchania rekolekcji internetowych.

W dzisiejszych czasach ludzie często chowają się za ekranem swojej komórki lub komputera. Coraz więcej relacji pozostaje na poziomie wirtualnym, nie mamy czasu na prawdziwą rozmowę twarzą w twarz. - Trochę się boje tego, żeby wiara nie była przestrzenią wyłącznie wirtualną - przyznaje o. Szymczak.

Zdaniem dominikanina, zaletą obecności na rekolekcjach parafialnych bywa także konieczność konfrontacji z trudnymi tematami. - Rekolekcje internetowe to okazja do tego, by poprzebierać w dość bogatej ofercie duszpasterskiej. Czasem można je po prostu wyłączyć, jeżeli treść nam nie odpowiada, dotyka problemu, z którym się zmagamy. W realu nie ma takiej możliwości - zauważył dominikanin.

Reklama

Ojciec Jacek Szymczak, który sam nagrywa krótkie religijne filmy publikowane na portalu Youtube, podkreśla, że również dla duchownego to zupełnie inne doświadczenie, niż głoszenie kazania dla wiernych w kościele. - Wolę mówić do ludzi, których widzę; ich oczy, ich reakcje. Wolę mówić do konkretnych osób, nawet jeśli jest ich mniej, niż do tych, któr odsłuchają konferencji w internecie. Mnie bardziej rozwijają takie formy niż nagrania - stwierdził.

Na pewno internet jest w dzisiejszych czasach nowym polem ewangelizacji, pozwalającym przebierać w ofercie duszpasterskiej - Tak jak w Kościele, są różne charyzmaty. Nie można się za wszelką stronę zmuszać do zaistnienia w internecie, bo czasem skutki mogą być po prostu śmieszne. Niech w internecie będą duchowni, którzy rzeczywiście mają powołanie do takiej przestrzeni - podsumowuje o. Szymczak.

Bywa, że świeccy radzą sobie z internetową ewangelizacją równie dobrze, jak osoby duchowne. Młodych ludzi do przeżywania swojej wiary przyciąganą często osoby, które są do nich podobne. Jedną z nich jest Jola Szymańska, w wirtualnym świecie znana jako Hipster Katoliczka; blogerka i vlogerka, dziennikarka portalu Aleteia.pl, która podkreśla, że każda droga szukania Jezusa jest dobra.

- Ważne, żeby rekolekcje internetowe nie były wymówką a uzupełnieniem. Motywacją do pójścia na Drogę Krzyżową i do modlitwy przed Najświętszym Sakramentem. Rekolekcje internetowe mogą być świetną szansą, żeby pogłębić wiarę, zrobić coś więcej, albo żeby w ogóle zacząć szukać Pana Boga - zauważyła blogerka.

Zdaniem Hipster Katoliczki, tym czego każdy z wierzący potrzebuje najbardziej, jest Pismo Święte, a 15 minut z Biblią to najlepsze rekolekcje.

Reklama

Zapytana o to, czy dostrzega jakieś zagrożenia wynikające z pozostaniu wyłącznie na poziomie internetowych rekolekcji, blogerka przyznaje, że mogą one stwarzać fałszywe poczucie zażyłości z Bogiem. - Wydaje nam się, że jesteśmy blisko z Jezusem dzięki internetowi, a np. brakuje nam czasu na modlitwę. Ważne, żeby znaleźć czas na bycie "w cztery oczy z Bogiem". Nawet jeżeli nie pójdę na rekolekcje w realu ani w internecie, to żeby znaleźć chociażby te 5 minut, w których wyłączam wszystko i skupiam całą swoją uwagę na Bogu - zaznacza Jola Szymańska.

Jak podkreśla Hipster Katoliczka należy też umieć wybaczyć sobie, jeśli nie znajdziemy czasu na tradycyjne rekolekcje. - Jesteśmy tylko ludźmi, często zabieganymi i mimo starań nie wszystko nam się udaje, ale ambicja nie jest tu czymś najważniejszym, tylko właśnie Bóg. A Kościół jest też w internecie. Jest wszędzie tam gdzie są ludzie - podsumowuje.

2017-03-03 18:36

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rekolekcje w Górach Świętokrzyskich

Trwają wyczekiwane przez wszystkich wakacje. Na to zakończenie semestru chłopcy służący do Mszy św. w parafii pw. św. Marii Magdaleny w Biłgoraju czekali, tym bardziej, że w perspektywie mieli zaplanowany wyjazd w Góry Świętokrzyskie na rekolekcje połączone z wypoczynkiem

Do tego wyjazdu chłopcy przygotowywali się wraz z ks. Krzysztofem Antczakiem i rodzicami od Wielkiego Postu: rozprowadzali książeczki „Kerygmat”, „Wierzę w Syna Bożego”, „O Mszy św. najprościej”, sprzedawali „Nowenny do św. Jana Pawła II”, lampiony wykorzystywane w procesji, obrazy do oprawy z wizerunkiem Jana Pawła II, w dzień kanonizacji parafianie mogli nabywać papieskie kremówki i inne słodkości przygotowane przez rodziców. Uzyskany w ten sposób dochód został w całości przeznaczony na wyjazd ministrantów w Góry Świętokrzyskie. Termin wyznaczony został na 19-22 czerwca.
Ministranci z parafii św. Marii Magdaleny oraz z kaplic w Woli Dereźniańskiej, Smólsku Małym i Dereźni, w liczbie 50, wraz z księdzem i opiekunami wyjechali w czwartek po południu. Miejscem docelowym był Dom Pielgrzyma przy sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Kałkowie. Piątek rozpoczął się od zwiedzania terenu sanktuarium, gdzie znajduje się bardzo wiele obiektów, takich jak: kościół sanktuaryjny zbudowany w latach 1983-1984, w którego głównym ołtarzu znajduje się kopia obrazu Matki Bożej Licheńskiej, Panorama Męki Pańskiej, Panorama Świętokrzyska, mnóstwo kaplic i grot, Droga Krzyżowa i… mini-zoo. Przewodniczka opowiedziała historię powstania sanktuarium i jego niezwykłego założyciela, jakim był ks. Czesław Wala, oraz oprowadziła chłopców po Golgocie – 5-kondygnacyjnej, 33-metrowej budowli, która jest XII stacją Drogi Krzyżowej, upamiętniającą męczeńską ofiarę Polaków dawnych i współczesnych. Po obejrzeniu najciekawszych miejsc nadeszła pora na Mszę św., którą sprawował ks. Krzysztof w udostępnionej kaplicy św. Ojca Pio. Podczas nauki przypominał, jakimi cechami powinien charakteryzować się dobry ministrant. Po obiedzie grupa udała się do Chęcin, aby zwiedzić Jaskinię Raj – jedną z najbardziej znanych atrakcji turystycznych Gór Świętokrzyskich. Będąc w Górach Świętokrzyskich nie można byłoby pominąć Łysej Góry i tamtejszego sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego – najstarszego polskiego sanktuarium, w którym mieści się klasztor i nowicjat Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej. O tym, w jaki sposób i kiedy sanktuarium znalazło się w posiadaniu relikwii drzewa Krzyża Świętego oraz o cudach uzdrowienia, opowiedział zakonnik pochodzący z Zamościa. Kolejny dzień pobytu w Kałkowie, to przedpołudniowe zajęcia ministrantów z ks. Krzysztofem. Chłopcy obejrzeli film o tajemnicy Eucharystii, wysłuchali konferencji, a następnie udali się na Mszę św., podczas której wysłuchali nauki specjalnie dla nich przygotowanej przez ks. Krzysztofa. Tego dnia również zaplanowane zostały atrakcje: wyjazd do Kielc do galerii Echo na kręgle i film. Ostatniego dnia chłopcy do południa mieli zajęcia z Księdzem, wysłuchali konferencji o odpowiedzialności, wierze, koleżeństwie, miłości. Następnie uczestniczyli we Mszy św. z nauką rekolekcyjną poświęconą posłuszeństwu rodzicom, miłości do rodziców, zachowaniu się wobec rodziców. Po obiedzie udali się w drogę powrotną. Zatrzymali się w Sandomierzu, gdzie zwiedzili bazylikę, o której powstaniu i różnych ciekawostkach historycznych opowiedział tamtejszy przewodnik.
Był to kolejny wyjazd ministrantów z parafii św. Marii Magdaleny, połączony tym razem z rekolekcjami, nauką. Rodzice i ministranci są wdzięczni ks. Krzysztofowi za zorganizowanie wypoczynku i rekolekcji oraz wszystkim, którzy tę inicjatywę wsparli. Ks. Krzysztof kieruje szczególne podziękowania do rodziców, a zwłaszcza mam, które opiekowały się i troszczyły o chłopców, dbały o bezpieczeństwo. Opiekę sprawowały: Maria Durska, Małgorzata Dziura, Lucyna Grabias, Dorota Oleszczak i Edyta Rymarz.

CZYTAJ DALEJ

Wniebowstąpienie Pańskie

Niedziela podlaska 21/2001

[ TEMATY ]

wniebowstąpienie

Monika Książek

Czterdzieści dni po Niedzieli Zmartwychwstania Chrystusa Kościół katolicki świętuje uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego. Jest to pamiątka triumfalnego powrotu Pana Jezusa do nieba, skąd przyszedł na ziemię dla naszego zbawienia przyjmując naturę ludzką.

Św. Łukasz pozostawił w Dziejach Apostolskich następującą relację o tym wydarzeniu: "Po tych słowach [Pan Jezus] uniósł się w ich obecności w górę i obłok zabrał Go im sprzed oczu. Kiedy uporczywie wpatrywali się w Niego, jak wstępował do nieba, przystąpili do nich dwaj mężowie w białych szatach. I rzekli: ´Mężowie z Galilei, dlaczego stoicie i wpatrujecie się w niebo? Ten Jezus, wzięty od was do nieba, przyjdzie tak samo, jak widzieliście Go wstępującego do nieba´. Wtedy wrócili do Jerozolimy z góry, zwanej Oliwną, która leży blisko Jerozolimy, w odległości drogi szabatowej" (Dz 1, 9-12). Na podstawie tego fragmentu wiemy dokładnie, że miejscem Wniebowstąpienia Chrystusa była Góra Oliwna. Właśnie na tej samej górze rozpoczęła się wcześniej męka Pana Jezusa. Wtedy Chrystus cierpiał i przygotowywał się do śmierci na krzyżu, teraz okazał swoją chwałę jako Bóg. Na miejscu Wniebowstąpienia w 378 r. wybudowano kościół z otwartym dachem, aby upamiętnić unoszenie się Chrystusa do nieba. W 1530 r. kościół ten został zamieniony na meczet muzułmański i taki stan utrzymuje się do dnia dzisiejszego. Mahometanie jednak pozwalają katolikom w uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego na odprawienie tam Mszy św.

CZYTAJ DALEJ

Świętokrzyskie/ Legendarny skarb pustelnika odkryty w Górach Świętokrzyskich

2024-05-09 16:20

[ TEMATY ]

skarb

świętokrzyskie

Vasilev Evgenii/fotolia.com

Świętokrzyska Grupa Eksploracyjna odnalazła w Górach Świętokrzyskich skarb monet z XVII i XVIII wieku, który najprawdopodobniej należał do eremity Antoniego Jaczewicza. Według legend osiemnastowieczny kaznodzieja zdobył fortunę, przekonując miejscową ludność o swoich nadprzyrodzonych zdolnościach uzdrawiania.

Jak powiedział PAP Sebastian Grabowiec, prezes Świętokrzyskiej Grupy Eksploracyjnej w ramach prowadzonych badań poszukiwaczom udało się namierzyć zbiór srebrnych i złotych monet z pierwszej połowy XVII w. i początku XVIII w., w tym orty, szóstaki, patagony, krajcary, kopiejki. Natomiast jednym z najciekawszych znalezisk był złoty dukat hamburski z 1648 r., z wizerunkiem Madonny z dzieciątkiem, przebity przy krawędzi monety, co sugeruje, że mógł on pełnić funkcję medalika.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję