Reklama

Polska

Abp Michalik: nawrócenie jest duchowym rozwojem człowieka

Nawrócenie jest duchowym rozwojem człowieka - przypomniał abp Józef Michalik z racji obchodzonej dzisiaj Środy Popielcowej, która rozpoczyna Wielki Post, czyli 40-dniowy okres pokuty.

[ TEMATY ]

abp Józef Michalik

Wielki Post

Joanna Trudzik

Abp Józef Michalik

Abp Józef Michalik

Emerytowany metropolita przemyski zachęcił, abyśmy w tym czasie potrafili się wsłuchać we własne sumienie. - Niech prześwietli je również sam Bóg przez nasz udział w liturgii Eucharystycznej, aby ubogacił nas swoją mądrością. Nasze myślenie, postępowanie niech będzie podyktowane Jego sposobem wartościowania, spojrzenia na drugiego człowieka i cały świat - mówił gość Radia Plus Radom.

Abp Michalik powiedział też, że Wielki Post to ważny okres nie tylko w roku liturgicznym ale w życiu każdego człowieka. - Nawrócenie to powrót do tego, co było dobre, piękne i najcenniejsze w życiu. Trzeba odkrywać wielkie bogactwo bliskości Boga, który przebacza. To również czas wynagrodzenia za zło, które uczyniliśmy. A więc trzeba zmienić swoje dotychczasowe postępowanie. Sam będę próbował tego dokonać. Tego życzę wszystkim, księżom i świeckim. Jeśli spotykamy ludzi, którzy nie są skoncentrowani tylko na sobie, jeśli egoizm nie jest w centrum życia, wówczas promieniują swoją radością i dobrem. Nawrócenie to duchowy rozwój człowieka - powiedział emerytowany metropolita przemyski.

Reklama

Jak przeżyć dobrze Wielki Post? - Trzeba głęboko zajrzeć w serce - mówi ks. Zbigniew Stanios, kustosz sanktuarium maryjnego w Kałkowie-Godowie. - Szukajmy w tym czasie Boga bogatego w miłosierdzie. Otwierajmy serce na działanie łaski Bożej, chętnie angażujmy się w dzieła miłosierdzia - zachęcał ks. Stanios.

Z kolei ks. Kazimierz Marchewka, proboszcz radomskiej parafii bł. Annuarity dodał, że czas Wielki Postu to czas uporządkowania własnego życia. - Jak to uczynić? Przez modlitwę i dobrą spowiedź. I jak kto może, to również przez wsparcie dzieł miłosierdzia. U nas będziemy zbierać środki na leczenie chorego chłopca - powiedział ks. Marchewka.

Natomiast ks. Adam Włodek z parafii Jastrząb zachęca do czytania Pisma Świętego. - Wsłuchajmy się w Ewangelię. Czynimy to również przez publikację fragmentów Pisma Świętego na portalach społecznościowych - powiedział duchwowny.

Przypomnijmy, że w czasie Wielkiego Postu parafie przeprowadzają rekolekcje wielkopostne z możliwością przystąpienia do sakramentu pokuty. To czas nawrócenia, wewnętrznej przemiany i przygotowania do owocnego przeżywania tajemnicy męki, śmierci i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Pierwszym dniem Wielkiego Postu jest właśnie Środa Popielcowa.

2017-03-01 15:57

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Odnaleźć Boga i siebie

Niedziela sosnowiecka 9/2020, str. I

[ TEMATY ]

Wielki Post

adoracja

Najświętszy Sakrament

TZ

Pan Jezus w Najświętszym Sakramencie czeka na każdego z nas

Pan Jezus w Najświętszym Sakramencie czeka na każdego z nas

Zainspirowany obrazem holenderskiego malarza Pietera Bruegla Starszego Jacek Kaczmarski napisał utwór Wojna postu z karnawałem. Od wieków te dwa jakże odmienne pojęcia konkurują ze sobą.

Karnawał charakteryzuje się upojeniem urokami życia, post natomiast jest symbolem duchowości, dążenia do ascezy. Człowiek jest rozdarty między tymi wartościami, bo przecież kocha życie i chce się nim cieszyć, a jednocześnie jest w nim potrzeba wyrzeczeń.

CZYTAJ DALEJ

Białoruskie władze ostrzegają Kościół katolicki: nie łamcie praw

2021-09-16 17:24

[ TEMATY ]

Kościół

Białoruś

władza

Vatican News

Białoruski rząd skrytykował opublikowaną przez „Mińską Prawdę” karykaturę, przedstawiającą katolickich księży, którzy zamiast krzyży noszą na szyjach swastyki. Jednocześnie ostrzegł przywódców Kościoła, aby nie łamali obowiązujących w tym kraju praw – donosi brytyjskie czasopismo „The Tablet”.

„Rysunek nie odzwierciedla oficjalnego stanowiska państwa wobec Kościoła rzymskokatolickiego” – przyznał pełnomocnik rządu ds. religii w liście skierowanym do przewodniczącego białoruskiego episkopatu. Dodał jednak, iż państwo białoruskie oczekuje, że „księża katoliccy będą kierować się obowiązującym prawem, przyczyniając się do współpracy między państwem a Kościołem”.

CZYTAJ DALEJ

Papież: „Proszę was, módlcie się, bo jestem trochę stary i trochę chory, ale nie bardzo”

2021-09-17 15:08

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

„Proszę was, módlcie się, bo jestem trochę stary i trochę chory, ale nie bardzo” – napisał papież Franciszek w liście do sędziwych księży z włoskiego regionu Lombardii. W miejscowości Caravaggio koło Bergamo, wraz ze swymi biskupami, także emerytami, wzięli ono udział w Dniu Braterstwa. Podczas specjalnej Mszy modlili się za kapłanów, którzy zmarli we Włoszech z powodu koronawirusa.

W liście do kapłanów seniorów Franciszek napisał, że „przeżywają fazę starości, która nie jest chorobą, ale przywilejem”. Wskazał, że jest to przywilej „bycia podobnym do Jezusa, który cierpi, i niesienia krzyża tak jak On”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję