Reklama

Zakonna parafia

Ojcowie Oblaci od św. Józefa przybyli do Będzina w 1994 r. Na mocy porozumienia między władzami zgromadzenia a biskupem sosnowieckim Adamem Śmigielskim SDB objęli opieką duszpasterską parafię pw. św. Jana Chrzciciela. Jest to młoda parafia. W dalszym ciągu trwają prace budowlane przy kościele. W ostatnich latach wykończono elewację dwóch ścian zewnętrznych, co sprawiło, że stała się podobna do hiszpańskich świątyń. Już teraz kościół wyróżnia się na tle szarej architektury miasta.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Historia parafii

Dzieje parafii sięgają połowy lat 50. ub. wieku. W 1957 r. wyludniony przez II wojnę światową Będzin liczył 37 tys. mieszkańców. W tym czasie w mieście istniały dwie parafie: św. Barbary w dzielnicy Koszelew oraz Świętej Trójcy w centrum. Ta ostatnia liczyła ponad 30 tys. wiernych, co znacznie utrudniało jej funkcjonowanie. W związku z tym pojawiła się konieczność utworzenia w Będzinie nowej parafii. „Jednak władze komunistyczne, chcąc utrzymać dominującą pozycję w kraju, ostro tępiły wszelkie ruchy i organizacje mogące sprzeciwiać się ich hegemonii. Obok opozycyjnych partii politycznych i związków zawodowych do niepożądanych elementów życia w kraju demokracji ludowej zaliczał się również Kościół katolicki. Tak więc, pomimo podejmowania od początku lat 50. kolejnych prób powołania nowej parafii, zanotować można zupełny brak rezultatów tych działań” - czytamy w kronice parafialnej. Sytuacja ta zmienia się na początku 1957 r. 7 maja 1957 r. biskup częstochowski wydał dekret erygujący parafię pw. św. Jana Chrzciciela. Jej administratorem został ks. Zygmunt Zaborski, którego pierwszym krokiem w nowej parafii było przystąpienie do zdobycia pozwolenia na budowę kościoła oraz do znalezienia odpowiedniego terenu. „Dzięki energicznym działaniom administratora oraz wsparciu finansowemu Fundacji ks. Zdebla - duszpasterza Polonii amerykańskiej, pozwolenie na budowę kościoła zostało wydane w sierpniu 1957 r. Natomiast na miejsce jego budowy została wybrana działka kościelna przy obecnej ulicy 11 Listopada” - opowiada dzieje parafii o. Marek Maziarz, obecny proboszcz. Jednakże, mimo początkowych sukcesów, w 1958 r. rozpoczęły się kłopoty młodej parafii. Wywłaszczono część placu kościelnego pod drogę i bloki, następnie Urząd Miasta nie wydał zgody na budowę nawet prowizorycznej kapliczki. Na dodatek w czerwcu 1958 r. na uprzednie problemy nałożył się jeszcze zatarg ze szkołą o granicę rozdzielającą działki. „Dzięki uporowi i wytrwałości parafian, którzy posunęli się nawet do kilkudniowego czuwania na placu, 10 lipca wydano wreszcie zgodę na budowę kaplicy. Z pomocą fundacji ks. Zdebla oraz dzięki ofiarności ludzi z całej Polski w niedługim czasie kaplica została wybudowana” - dodaje o. Maziarz. To właśnie w podziemiach kaplicy przez lata nauczano religii. W 1983 r. rozpoczęto budowę tak upragnionego przez wiernych kościoła. Budowa trwała do 1995 r. i w maju 1995 r. w kościele odprawiono pierwszą Mszę św. 24 czerwca 1996 r. kościół został poświęcony przez bp. Adama Śmigielskiego.

Parafia - wspólnota wspólnot

Choć parafia nie jest duża, to można powiedzieć, że przewija się przez nią wielu ludzi. A to za sprawą ośrodków dydaktyczno-wychowawczych, które znajdują się na jej terenie. Są to: 2 przedszkola, Szkoła Podstawowa im. A. Mickiewicza, Ośrodek Szkolno-Wychowawczy, Zespół Szkół nr 1 i nr 2 oraz III Liceum Ogólnokształcące im. C. K. Norwida. W parafii pracuje trzech księży zakonnych ze Zgromadzenia Oblatów św. Józefa. Proboszczowi o. Markowi Maziarzowi OSJ pomagają o. Stanisław Kozik OSJ i o. Andrzej Soroczuk OSJ. Oblaci, oprócz tego że realizują swój charyzmat pracy z młodzieżą i na rzecz młodzieży, prowadzą zwyczajne duszpasterstwo. Przy parafii mają spotkania członkowie Akcji Katolickiej, Żywego Różańca, Przyjaciół Radia Maryja, Ruchu Światło-Życie, Służby Liturgicznej, scholi i Ruchu Marelliańskiego. W każdy piątek od 16.00 do 17.00 czynna jest biblioteka parafialna. W czwartki otwarta jest Poradnia życia rodzinnego, udzielająca wskazówek dla małżeństw, narzeczonych i młodzieży z zakresu: problemów w rodzinie, problemów dojrzewania, uzależnień, naturalnych metod regulacji poczęć. Przy parafii ma też spotkania grupa AA „Znicz”. Mittingi są otwarte dla wszystkich i odbywają się w 3 piątki miesiąca.
Oprócz Oblatów św. Józefa w parafii pracują i mieszkają siostry ze Zgromadzenia Małych Sióstr Niepokalanego Serca Maryi, nazywane popularnie Honoratkami. Siostry pracują w Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu i katechizują.
Wykaz proboszczów parafii:1957-58 - ks. Zygmunt Zaborski; 1958-70 - ks. Wacław Wiciński; 1970-73 - ks. Kazimierz Szwarlik; 1973-81 - ks. Stefan Gibała; 1981-94 - ks. Stanisław Andrzejewski; 1994-2001 - ks. Stanisław Barczak; 2001 - teraz - ks. Marek Maziarz.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Wojda na Jasnej Górze: chrześcijańska tożsamość jest nam potrzebna

2024-05-03 13:28

[ TEMATY ]

Jasna Góra

abp Wacław Depo

abp Tadeusz Wojda SAC

Karol Porwich/Niedziela

O tym, że chrześcijańska tożsamość jest nam potrzebna mówił na Jasnej Górze abp Tadeusz Wojda. Przewodniczący Episkopatu Polski, który przewodniczył Sumie odpustowej ku czci Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski apelował, by stawać w obronie „suwerenności naszego sumienia, naszego myślenia oraz wolności w wyznawaniu wiary, w obronie wartości płynących z Ewangelii i naszej chrześcijańskiej tradycji”. Przypomniał, że „życie ludzkie ma niepowtarzalną wartość i że nikomu nie wolno go unicestwiać, nawet jeśli jest ono niedoskonałe”.

W kazaniu abp Wojda, przywołując obranie Matki Chrystusa za Królową narodu polskiego na przestrzeni naszej historii, od króla Jana Kazimierza do św. Jana Pawła II i nas współczesnych, podkreślił że nasze wielowiekowe złączenie z Maryją nie ogranicza się jedynie do wymiaru historycznego a jego wymowa jest znacznie głębsza i „mówi o więzi miedzy Królową i Jej poddanymi, miedzy Matką a Jej dziećmi”. Wskazał, że dla nas „doświadczających słabości, niemocy, kryzysów duchowych i ludzkich, Maryja jest prawdziwym wzorem wiary, mamy więc prawo i potrzebę przybywania do Niej”.

CZYTAJ DALEJ

Wy jesteście przyjaciółmi moimi

2024-04-26 13:42

Niedziela Ogólnopolska 18/2024, str. 22

[ TEMATY ]

homilia

o. Waldemar Pastusiak

Adobe Stock

Trwamy wciąż w radości paschalnej powoli zbliżając się do uroczystości Zesłania Ducha Świętego. Chcemy otworzyć nasze serca na Jego działanie. Zarówno teksty z Dziejów Apostolskich, jak i cuda czynione przez posługę Apostołów budują nas świadectwem pierwszych chrześcijan. W pochylaniu się nad tajemnicą wiary ważnym, a właściwie najważniejszym wyznacznikiem naszej relacji z Bogiem jest nic innego jak tylko miłość. Ona nadaje żywotność i autentyczność naszej wierze. O niej także przypominają dzisiejsze czytania. Miłość nie tylko odnosi się do naszej relacji z Bogiem, ale promieniuje także na drugiego człowieka. Wśród wielu czynników, którymi próbujemy „mierzyć” czyjąś wiarę, czy chrześcijaństwo, miłość pozostaje jedynym „wskaźnikiem”. Brak miłości do drugiego człowieka oznacza brak znajomości przez nas Boga. Trudne to nasze chrześcijaństwo, kiedy musimy kochać bliźniego swego. „Musimy” determinuje nas tak długo, jak długo pozostajemy w niedojrzałej miłości do Boga. Może pamiętamy słowa wypowiedziane przez kard. Stefana Wyszyńskiego o komunistach: „Nie zmuszą mnie niczym do tego, bym ich nienawidził”. To nic innego jak niezwykła relacja z Bogiem, która pozwala zupełnie inaczej spojrzeć na drugiego człowieka. W miłości, zarówno tej ludzkiej, jak i tej Bożej, obowiązują zasady; tymi danymi od Boga są, oczywiście, przykazania. Pytanie: czy kochasz Boga?, jest takim samym pytaniem jak to: czy przestrzegasz Bożych przykazań? Jeśli je zachowujesz – trwasz w miłości Boga. W parze z miłością „idzie” radość. Radość, która promieniuje z naszej twarzy, wyraża obecność Boga. Kiedy spotykamy człowieka radosnego, mamy nadzieję, że jego wnętrze jest pełne życzliwości i dobroci. I gdy zapytalibyśmy go, czy radość, uśmiech i miłość to jest chrześcijaństwo, to w odpowiedzi usłyszelibyśmy: tak. Pełna życzliwości miłość w codziennej relacji z ludźmi jest uobecnianiem samego Boga. Ostatecznym dopełnieniem Dekalogu jest nasza wzajemna miłość. Wiemy o tym, bo kiedy przygotowywaliśmy się do I Komunii św., uczyliśmy się przykazania miłości. Może nawet katecheta powiedział, że choćbyśmy o wszystkim zapomnieli, zawsze ma pozostać miłość – ta do Boga i ta do drugiego człowieka. Przypomniał o tym również św. Paweł Apostoł w Liście do Koryntian: „Trwają te trzy: wiara, nadzieja i miłość, z nich zaś największa jest miłość”(por. 13, 13).

CZYTAJ DALEJ

Ks. Węgrzyniak: miłość owocna i radosna dzięki wzajemności

2024-05-04 17:05

Archiwum ks. Wojciecha Węgrzyniaka

Ks. Wojciech Węgrzyniak

Ks. Wojciech Węgrzyniak

Najważniejszym przykazaniem jest miłość, ale bez wzajemności miłość nigdy nie będzie ani owocna, ani radosna - mówi biblista ks. dr hab. Wojciech Węgrzyniak w komentarzu dla Vatican News - Radia Watykańskiego do Ewangelii Szóstej Niedzieli Wielkanocnej 5 maja.

Ks. Węgrzyniak wskazuje na „wzajemność" jako słowo klucz do zrozumienia Ewangelii Szóstej Niedzieli Wielkanocnej. Podkreśla, że wydaje się ono ważniejsze niż „miłość" dla właściwego zrozumienia fragmentu Ewangelii św. Jana z tej niedzieli. „W piekle ludzie również są kochani przez Pana Boga, ale jeżeli cierpią, to dlatego, że tej miłości nie odwzajemniają” - zaznacza biblista.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję