Reklama

Wiadomości

Zwycięska misja rotmistrza Pileckiego

19 listopada w Belwederze w obecności Sekretarza Stanu Kancelarii Prezydenta ministra Andrzeja Dery i doradcy Prezydenta Tadeusza Deszkiewicza przekazane zostały statuetki „Zwycięskiej Misji” osobom, które, w ocenie rodziny rotmistrza Witolda Pileckiego, niosły chwałę jego imienia. Laudację wygłosił red. Michał Siwiec-Cielebon.

[ TEMATY ]

nagroda

Małgorzata Kupiszewska

Statuetka dla Zofii Pileckiej-Optułowicz

Statuetka dla Zofii Pileckiej-Optułowicz

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Laudacja - znaczy pochwała, od laudare - chwalić. Chcemy dziś tutaj chwalić tych, którzy swoim zaangażowaniem i działaniem nieśli chwałę rotmistrzowi Pileckiemu.

Małgorzata Kupiszewska

Laudacja Raportu Witolda

Laudacja Raportu Witolda

Taka idea przyświeca statuetkom „Zwycięskiej Misji”. Bo i misja przypominania chwały Rotmistrza Witolda Pileckiego została przez nagrodzonych zakończona zwycięsko.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Pierwsze trzy statuetki przyznała Fundacja „Zwycięska misja”. Otrzymują je:

Prezydent RP dr Andrzej Duda, za wierność ideałom niepodległościowym, jakie przyświecały także Witoldowi Pileckiemu, za szacunek dla historii, dla Żołnierzy Wyklętych. Wiemy, że od najmłodszych lat był harcerzem, zaangażowanym w działalność patriotyczną.

Małgorzata Kupiszewska

Maria Cieszewska, nestorka tłumaczy

Maria Cieszewska, nestorka tłumaczy

Zofia Pilecka-Optułowicz - córka rtm. Witolda Pileckiego oraz Andrzej Pilecki - syn rtm. Witolda Pileckiego - którzy przejęli misję pamięci o ich ojcu, polskim bohaterze narodowym - Witoldzie Pileckim i przenieśli przez najtrudniejsze czasy. Szczególnie Zofia Pilecka-Optułowicz konsekwentnie zabiegała o prawdę o swoim ojcu i jego dokonaniach. Jej brat Andrzej także aktywnie w tych działaniach uczestniczył.

Te trzy nagrody przyznane zostały na wniosek Małgorzaty Kupiszewskiej.

Kolejne nagrody przyznano zgodnie z propozycjami rodziny rtm. Witolda Pileckiego. Nagrodzeni zostali przedstawiciele wielu środowisk, reprezentujący różne poglądy, ale starający się służyć w swej misji chwale rotmistrza Pileckiego, bo postać Rotmistrza powinna łączyć wszystkie środowiska Polaków, wokół wartości nadrzędnych, którym Witold Pilecki służył. Wokół dobra Polski. Nagrodzeni zostali:

Małgorzata Janiec – prezes Obszaru Południowego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”, redaktor miesięcznika „Orzeł Biały”, przez wiele lat przyczyniająca się do szerzenia pamięci o Żołnierzach Wyklętych- Niezłomnych, w tym i rtm. Pileckim.

Ojciec Jerzy Pająk – kapelan żołnierzy AK i środowisk niepodległościowych, działacz społeczny i współpracownik kombatantów zaangażowany wiele inicjatyw patriotycznych.

Reklama

Prof. Wiesław Jan Wysocki - historyk, nauczyciel akademicki, działacz społeczny, były sekretarz generalny Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, autor wczesnych publikacji o Witoldzie Pileckim oraz pierwszej książkowej biografii Rotmistrza.

Dr Adam Cyra – historyk, starszy kustosz w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu, autor wielu publikacji o rtm. Pileckim oraz Raportu Witolda.

Dr hab. Andrzej Krzysztof Kunert – historyk, były sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, autor publikacji o żołnierzach konspiracji warszawskiej, w tym także o Witoldzie Pileckim

Dr Łukasz Kamiński – historyk, były prezes IPN, propagator postaci i dokonań rtm. Pileckiego

Dr Jacek Pawłowicz – historyk IPN, autor albumu o rtm. Pileckim i jego rodzinie, obecnie dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Represjonowanych w PRL.

Kazimierz Cholewa – prezes Towarzystwa Parku im. dr. Henryka Jordana w Krakowie, działacz społeczny, z którego inicjatywy w krakowskim Parku Jordana stanęło m.in. popiersie Rotmistrza.

Czesław Bielecki – architekt, działacz społeczny i polityczny, inicjator utworzenia Muzeum Komunizmu w Polsce, współtwórca wystawy o postaci rtm. Pileckiego.

Pan Witold Sielewicz – samorządowiec, opozycjonista w czasach PRL, działacz społeczny wspierający upowszechnianie postaci rtm. Pileckiego

Stanisław Szymański – działacz społeczny, propagator sportu - a przecież także rtm. Pilecki wyznawał zasadę w zdrowym ciele zdrowy duch - oraz postaci rtm. Pileckiego

Arkadiusz Gołębiowski – reżyser, pomysłodawca Festiwalu Filmów Dokumentalnych „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci”.

W trakcie spotkania wręczono także odznaki „Zasłużony dla kultury polskiej” przyznane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotra Glińskiego na wniosek koordynatora Projektu Małgorzaty Kupiszewskiej. Otrzymały je:

Reklama

Maria Cieszewska – nestorka polskich tłumaczy, autorka ponad 150 przekładów polskiej literatury na francuski, przetłumaczyła Sienkiewiczowski Quo vadis w wieku 76 lat, wydano go w Paryżu w 2001 r. Pani Maria od razu wyraziła chęć przystąpienia do Projektu, w którym będzie tłumaczyć komiks. Maria Gudro-Homicka – polonistka, metodyk, przewodnicząca Stowarzyszenia Nauczycieli Polonistów, odpowiedzialna za przebieg ogólnopolskiego szkolnego konkursu literackiego "Rotmistrz Pilecki Bohater Niezwyciężony". Odznaczenie z okazji jubileuszu 50-lecia pracy nauczycielskiej.

Laureatom Ogólnopolskiego Szkolnego Konkursu Literackiego o nagrodę Minister Edukacji Narodowej wręczał Piotr Gajewski, dyrektor Departamentu Informacji i Promocji.

W Ministerstwie Edukacji Narodowej zwycięzcom Ogólnopolskiego Akademickiego Konkursu Historycznego o nagrodę Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji wręczał minister Tomasz Zdzikot; zawodnikowi Turnieju Piłki nożnej 2009 r. o Puchar Szefa BBNu wręczył minister Andrzej Dera, artystom Międzynarodowego Konkursu na plakat przedstawiciel MON mjr Paweł Nawarycz, a z ramienia Fundacji PZU panie Aleksandra Płońska i Magdalena Pyrz.

Program uświetniły koncerty Tomasza Trzcińskiego, polskiego kompozytora i wirtuoza,

na stałe mieszkającego w Niemczech.

Na ręce Ministra Andrzeja Dery koordynator Projektu, Małgorzata Kupiszewska, przekazała pierwszy egzemplarz Raportu Witolda z prośbą o napisanie przedmowy przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę, wcześniej laudację wygłosił poseł prof.Józef Brynkus, członek Kolegium Redakcyjnego. Egzemplarze Raportu trafić mają do bibliotek publicznych, szkolnych, szpitalnych, wojskowych i więziennych. Projekt współfinansowany jest przez MSZ, MON, NCK, Fundację PZU i Fundację PKO BP.

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda Projekt Rotmistrz Pilecki Bohater Niezwyciężony objął Honorowym Patronatem.

2016-11-22 20:36

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papieskie medale dla Stefana Stuligrosza i Ennio Morricone

Światowej sławy muzycy i kompozytorzy prof. Stefan Stuligrosz oraz Ennio Morricone - ten pierwszy pośmiertnie - zostali uhonorowani papieskim medalem „Per Artem ad Deum” (Przez sztukę do Boga) podczas uroczystego koncertu, który odbył się 29 września w hali wystawienniczej Targów Kielce. Medale wręczył osobiście przewodniczący Papieskiej Rady ds. Kultury kard. Gianfranco Ravasi.
Bp Marian Florczyk - przewodniczący Kapituły Medalu Papieskiej Rady ds. Kultury „Per Artem ad Deum”, ogłaszając oficjalnie nazwiska laureatów podczas XIII Międzynarodowej Wystawy Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów SacroExpo w czerwcu 2012 r., podkreślił, że kielecka wystawa jest jedynym na świecie miejscem, w którym nagroda jest przyznawana, i dlatego zdecydowano o rozszerzeniu jej zasięgu na skalę całej Europy. Prof. Stefan Stuligrosz został doceniony „za optymizm i konsekwencję na drodze do wolności dusz”, natomiast Ennio Morricone „za geniusz tworzenia kameralności nacechowanej liryzmem i prostotą przez wydobywanie dźwięków, które kocha cały świat”.
Podczas uroczystości wręczenia medali kompozycję „Tra cielo e terra” (Między niebem a ziemią) Ennio Morricone na chór i orkiestrę wykonała z udziałem laureata Orkiestra Filharmonii Świętokrzyskiej i Chór Filharmonii Krakowskiej. W programie koncertu znalazło się też 11 utworów wykonywanych przez „Poznańskie Słowiki” - sześć w części „Dawna muzyka chóralna” a cappella i pięć z towarzyszeniem organów, na których zagrał Maciej Bolewski.

CZYTAJ DALEJ

Wielka Nowenna za wstawiennictwem św. o. Stanisława Papczyńskiego od 10 do 18 maja

2024-05-06 13:27

[ TEMATY ]

św. Stanisław Papczyński

Wikipedia

Św. o. Stanisław Papczyński

Św. o. Stanisław Papczyński

10 maja 2024 roku w sanktuarium św. o. Stanisława Papczyńskiego w Górze Kalwarii rozpocznie się Wielka Nowenna za wstawiennictwem św. o. Stanisława Papczyńskiego.

Swoje intencje do tej nowenny można dołączyć na stronie: papczynski.pl.

CZYTAJ DALEJ

Tragiczny stan mentalności Polaków w odniesieniu do alkoholu - komentarz bp. Tadeusza Bronakowskiego

2024-05-06 14:26

[ TEMATY ]

alkohol

bp Bronakowski

Adobe Stock

Stan mentalności Polaków w odniesieniu do alkoholu jest tragiczny - stwierdza bp Tadeusz Bronakowski. W komentarzu dla KAI przewodniczący Zespołu ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych krytykuje samorządy za nie korzystanie z narzędzi umożliwiających ograniczenia w nocnym handlu alkoholem. Odnosi się też do policyjnego bilansu majówki na polskich drogach. - Obudźmy się wreszcie jako naród i popatrzmy na sprawę trzeźwości jako na polską rację stanu - apeluje biskup.

Bp Bronakowski wskazuje na brak konsekwencji oraz nierespektowanie wyników badań naukowych dotyczących uzależnień, zwłaszcza alkoholowych. Apeluje także: “Przeznaczajmy pieniądze na to, co nas wzmacnia i rozwija, a nie na alkohol - środek psychoaktywny, który niszczy nasze rodziny, zdrowie, pomyślność, który tak często zabija”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję