Reklama

Polska

Lwów: Wsparcie dla Domu Miłosierdzia

[ TEMATY ]

miłosierdzie

Lwów

PGZ

Stoją od lewej: pełnomocnik zarządu PGZ S.A. Magdalena Porwet, wicemarszałek Senatu RP Maria Koc, s. Justyniana, opiekunka Domu Miłosierdzia, prezes PGZ Arkadiusz Siwko, metropolita lwowski abp Mieczysław Mokrzycki, małżonka prezesa Jolanta Siwko

Stoją od lewej: pełnomocnik zarządu PGZ S.A. Magdalena Porwet, wicemarszałek Senatu RP Maria Koc, s. Justyniana, opiekunka Domu Miłosierdzia, prezes PGZ Arkadiusz Siwko, metropolita lwowski abp Mieczysław Mokrzycki, małżonka prezesa Jolanta Siwko

Dom Miłosierdzia im. św. ks. Zygmunta Gorazdowskiego koło Lwowa otrzymał wsparcie od Polskiej Grupy Zbrojeniowej. – Ci starsi ludzie wiele już wycierpieli. Teraz należy im się godność, szacunek i właściwa opieka –powiedział Arkadiusz Siwko, prezes zarządu PGZ S.A.

Dom Miłosierdzia im. św. ks. Zygmunta Gorazdowskiego to inicjatywa Metropolity Lwowskiego Księdza Arcybiskupa Mieczysława Mokrzyckiego. Jeszcze w tym roku planowane jest uruchomienie domu dla starszych i samotnych osób pochodzenia polskiego z Obwodu Lwowskiego.

Reklama

Wielkim staraniem Kurii Lwowskiej, a przede wszystkim ks. abp. Mieczysława Mokrzyckiego, udało się wyremontować przeznaczony do tego celu budynek. Dwa miesiące temu legat papieski kardynał Tarcisio Bertone, emerytowany sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej, poświęcił obiekt jako wotum wdzięczności Kościoła za 25 lat wolności i odtworzenia struktur kościelnych na Ukrainie.

– Bardzo zależało mi na zapewnieniu godnych warunków dla emerytów i chorych, którzy z powodu źle działającego systemu opieki zdrowotno-emerytalnej na Ukrainie są skazani wyłącznie na naszą pomoc. Kierowani tymi naglącymi potrzebami, z wielką ufnością w Opatrzność Bożą ukończyliśmy przebudowę budynku na terenie Wyższego Seminarium Duchownego w Archidiecezji Lwowskiej w Brzuchowicach i zaadaptowaliśmy go do potrzeb domu emerytów. Jednak same ściany to za mało. Abyśmy mogli rozpocząć działanie, potrzebne jest wyposażenie,między innymi meble, profesjonalny sprzęt medyczno-rehabilitacyjny, sprzęt kuchenno-gospodarczy. Dlatego ośmieliliśmy się prosić o pomoc w realizacji tego szlachetnego dzieła – powiedział abp Mieczysław Mokrzycki, metropolita lwowski podczas spotkania z członkami polskiej delegacji.

W znalezieniu wsparcia dla tej inicjatywy pomogła wicemarszałek Senatu RP Maria Koc. – Reakcja ze strony Prezesa Arkadiusza Siwko była błyskawiczna. Już podczas rozmowy zadeklarował pomoc. Słowa dotrzymał. Mało tego,Zarząd Polskiej Grupy Zbrojeniowej ofiarował na ten szlachetny cel aż sto tysięcy złotych. Dokładnie tyle, ile brakowało, by dom emerytów mógł rozpocząć działalność. To wspaniała wiadomość. Postawa Zarządu Polskiej Grupy Zbrojeniowej to piękny wzór dla szefostwa innych firm – powiedziała podczas spotkania w Brzuchowicach marszałek Maria Koc.

Reklama

10 listopada Zarząd Polskiej Grupy Zbrojeniowej – Prezes Zarządu Arkadiusz Siwko i Wiceprezes Zarządu Maciej Lew-Mirski – na posiedzeniu Zarządu podjął uchwałę o wsparciu Domu Miłosierdzia im. św. ks. Zygmunta Gorazdowskiego w Brzuchowicach kwotą 100 000 złotych. Tę dobrą wiadomość Prezes Zarządu PGZ S.A. Arkadiusz Siwko przekazał właśnie podczas spotkania w Domu Miłosierdzia im. św. ks. Zygmunta Gorazdowskiego w Brzuchowicach.

–Zarząd Polskiej Grupy Zbrojeniowej chyli czoła przed tą piękną inicjatywą Metropolity Lwowskiego Księdza Arcybiskupa Mieczysława Mokrzyckiego. Dziękujemy też Pani Marszałek za wielkie serce i zaangażowanie. Nie ma nic wspanialszego od możliwości ofiarowania wsparcia tym, który tej pomocy potrzebują. Ci starsi ludzie wiele już wycierpieli. Należy im się godność, szacunek i właściwa opieka. Mamy nadzieję, że za sprawą naszego „gestu serc” smutna, niezwykle trudna codzienność życia naszych rodaków mieszkających w Obwodzie Lwowskim nabierze blasku i da im wiele spokoju i radości– powiedział prezes Arkadiusz Siwko.

Prezes Zarządu Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A. Arkadiusz Siwko i Wicemarszałek Senatu RP Maria Koc na zakończenie wizyty przekazali w darze dla Domu Miłosierdzia w Brzuchowicach fotografie klasztoru Ojców Oblatów na Świętym Krzyżu, najstarszego polskiego sanktuarium. – Biorąc pod uwagę bardzo trudną sytuację ekonomiczną na Ukrainie, a co za tym idzie i naszego Kościoła, sami nie byliśmy w stanie znaleźć u siebie takich środków. Jesteśmy niezmiernie wdzięczni zarządowi Polskiej Grupy Zbrojeniowej za tak ogromne serce, za tak wielką wrażliwość na krzywdę ludzką. Dziś wiem, że Opatrzność Boża czuwała nad naszym dziełem. Na swojej drodze poszukiwań dane mi było spotkać tak dobrego człowieka, jakim jest Pan Prezes Arkadiusz Siwko. Nawet najpiękniejsze słowa to za mało, by wyrazić naszą wdzięczność – dziękował abp Mieczysław Mokrzycki.

2016-11-14 17:32

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Trzy dni wdzięczności w 35 rocznicę ocalenia życia Papieża

[ TEMATY ]

Lwów

Krzysztof Witkowski

Kilkanaście tysięcy osób oddało cześć relikwiom i spotkało się z osobistymi rzeczami św. Jana Pawła.

Rzymsko-katolicka parafia św. Jana Pawła w dniach 13-15 maja zaprosiła Krzysztofa Witkowskiego, właściciela Muzeum Monet i Medali Jana Pawła (Częstochowa), o przywiezienie części swoich zbiorów, które podczas prezentacji we Lwowie miały przypominać osobę i nauką świętego Papieża.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Maradiaga: jesteśmy na nowym etapie pontyfikatu Franciszka, a nie na jego końcu

2022-01-18 17:02

[ TEMATY ]

Watykan

papież Franciszek

PAP

Jesteśmy na nowym etapie pontyfikatu Franciszka, a nie na jego końcu – uważa kard. Óscar Rodríguez Maradiaga z Hondurasu. W marcu minie dziewięć lat od wyboru kard. Jorge Mario Bergoglio na papieża.

Koordynator Rady Kardynałów, którą Franciszek ustanowił, by pomogła mu rządzić Kościołem i przygotować reformę Kurii Rzymskiej, wskazał, że jedną z najtrudniejszych spraw do załatwienia było ujednolicenie bilansów finansowych wszystkich instytucji związanych z Państwem Watykańskim, aby ułatwić kontrolę i zapobiegać nadużyciom, powielaniu kompetencji i możliwym skandalom.

CZYTAJ DALEJ

Koncert kolęd w bazylice Mariackiej

2022-01-19 19:51

archiwum zespołu

W koncercie gościnnie wystąpi Chór LimaNovum

W koncercie gościnnie wystąpi Chór LimaNovum

    W najbliższą sobotę 22 stycznia w bazylice Mariackiej odbędzie się koncert kolęd, w ramach którego zostaną zaprezentowane kolędy polskie i ukraińskie.

    W koncercie, który rozpocznie się o godz. 19. 30,  wystąpią: zespól wokalny Capella Marialis oraz Chór LimaNovum.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję