Reklama

Niedziela Lubelska

Rzeka miłosierdzia wciąż płynie

Dziś zamykają się bramy trzech rzymskich bazylik, we wszystkich katedrach i sanktuariach, ale nie zamyka się brama Bożego Miłosierdzia. Nie mogą się także zamknąć bramy naszego serca, bramy miłosierdzia. Doświadczywszy Miłosierdzia Bożego, mamy za zadanie świadczyć je bliźnim - powiedział abp Stanisław Budzik 13 listopada podczas Mszy św. wieńczącej Rok Miłosierdzia w archidiecezji lubelskiej. Podczas uroczystej Liturgii Metropolita zamknął Bramę Miłosierdzia w archikatedrze.

[ TEMATY ]

miłosierdzie

Ks. Krzysztof Podstawka

W homilii, nawiązując do czytań mszalnych, abp Stanisław Budzik przypomniał, że chrześcijanie od samego początku podlegali prześladowaniom. Również czasy współczesne są pełne nienawiści wobec Chrystusa i Jego wyznawców. Metropolita Lubelski pytał, dlaczego reżimy i dyktatury boją się Dobrej Nowiny. - Wydaje się, że główną przyczyną jest obawa przed wyzwalającą mocą Chrystusowej nauki i Ewangelii. Człowiek, który twierdzi, że Chrystus jest drogą, nie pozwoli się sprowadzić na manowce złudnych obietnic, nie podda się mirażom zbudowania raju na ziemi - mówił abp Stanisław w nawiązaniu do przeżywanego Dnia Solidarności z Kościołem Prześladowanym. - Ten, kto uwierzył, że Chrystus jest życiem, nawet w obliczu śmierci będzie przy Nim stał wiernie, ufając Bożemu Miłosierdziu - podkreślał.

Reklama

Mówiąc o kończącym się Jubileuszowym Roku Miłosierdzia, abp Budzik przypomniał, że tysiące wiernych przeszło przez Bramę Miłosierdzia, mającą w archikatedrze lubelskiej kształt krzyża. - Ten krzyż stał się bramą otwierającą drogę miłosierdzia i zbawienia, pojednania i przebaczenia. (…) Wielu otwierało się na miłość bez granic - powiedział Ksiądz Arcybiskup, przypominając słowa papieża Franciszka, że mamy stać się miłosierni jak Ojciec, biorąc przykład z Jego działania; nie potępiając, lecz dając miłość i przebaczenie. - Zamykamy Bramę Miłosierdzia, ale wiemy, że rzeka Miłosierdzia Bożego płynie dalej i nigdy się nie wyczerpie, jak napisał papież Franciszek w bulli „Misericordiae vultus”. Wzorem Ojca Świętego mamy rozlewać balsam miłosierdzia na cały świat - mówił Pasterz. - Dziękujmy Panu, że jest miłosierny. Dziękujmy, że z przebitego serca Zbawiciela płynie do nas wielki strumień miłosierdzia - podkreślał Ksiądz Arcybiskup, kończąc homilię modlitwą papieża Franciszka, będącą wołaniem o Boże Miłosierdzie, a osnutą na modlitwie „Duszo Chrystusowa”.

Na zakończenie Mszy św. Ksiądz Arcybiskup podziękował wszystkim biorącym udział w uroczystości zamknięcia Bramy Miłosierdzia, m.in. bp. seniorowi Ryszardowi Karpińskiemu i kilkunastu kapłanom sprawującym Eucharystię. Dziękował za oprawę muzyczną Mszy św., którą zapewnił organista Stanisław Diwiszek i Archidiecezjalny Chór Chłopięco-Męski Pueri Cantores Lublinenses. - Niech nasze życie będzie pieśnią chwały dla Boga, który okazuje nam swoje Miłosierdzie, tak byśmy na wieki mogli wyśpiewywać Boże Miłosierdzie - mówił. Po odśpiewaniu kantyku Maryi „Magnificat”, abp Stanisław Budzik udzielił błogosławieństwa i wraz z kapłanami udał się do bocznej nawy, gdzie uroczyście dokonał zamknięcia Bramy Miłosierdzia.

2016-11-14 06:10

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zawierzmy się Bożemu Miłosierdziu!

Niedziela małopolska 41/2014, str. 3

[ TEMATY ]

miłosierdzie

Małgorzata Cichoń

Marie Daniella Comboigo

Marie Daniella Comboigo

Do krakowskich Łagiewnik 3-5 października pielgrzymowali współcześni apostołowie Bożego Miłosierdzia. Modląc się, uczestnicząc w wykładach oraz słuchając świadectw, pogłębiali formację i utwierdzali się w misji, z którą z nowym zapałem ruszą do swoich rodzin, parafii i państw!

Urodziła się w Burkina Faso, w rodzinie muzułmańskiej, ale posłano ją do szkoły katolickiej. Tam po raz pierwszy zobaczyła portret Jezusa Miłosiernego. Zrobił na niej ogromne wrażenie. Dzięki temu obrazowi zafascynowała się chrześcijaństwem. Potem ktoś nauczył ją Koronki. Przyjęła chrzest. Dziś prowadzi w swojej parafii grupę, której członkowie modlą się Koronką, a także podejmują małe dzieła miłosierdzia. Wszyscy z jej rodziny zostali chrześcijanami.

CZYTAJ DALEJ

Czarnek: trzeba zadbać o to, żeby dzieci z orzeczeniem o kształceniu specjalnym miały znakomitą opiekę

2022-01-17 15:29

[ TEMATY ]

edukacja

Przemysław Czarnek

PAP/Wojtek Jargiło

Trzeba zadbać o to, żeby dzieci z orzeczeniami o potrzebie kształcenia specjalnego miały znakomitą opiekę – powiedział szef MEiN Przemysław Czarnek podczas konferencji w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnych w Lublinie.

Podczas poniedziałkowej konferencji minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek zainaugurował pilotażowy projekt „Specjalistyczne Centrum Wspierające Edukację Włączającą w Lublinie”.

CZYTAJ DALEJ

Kanada/ Pierwszy lek doustny przeciw Covid-19 dopuszczony do stosowania w domu

Kanadyjskie ministerstwo zdrowia dopuściło do użytku pierwszy lek przeciw Covid-19, który może być stosowany w domu po przepisaniu przez lekarza – poinformowały w poniedziałek władze medyczne Kanady.

„Będzie ogromne zapotrzebowanie na tę terapię, która jest pierwszym lekiem doustnym do stosowania w domu” - mówiła na konferencji prasowej federalna naczelna lekarz kraju dr Theresa Tam, zwracając uwagę, że na początku dostawy będą niewielkie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję