Reklama

Niedziela Łódzka

Abp Jędraszewski: zmagania o tożsamość i wolność narodu okazały się bezcenne

Zmaganie o tożsamość, a wraz z nim zmaganie o wolność, i podejmowane z pokolenia na pokolenie kolejne zrywy powstańcze, które dla wielu były przejawem Polskiego szaleństwa i brakiem rozsądku, okazały się sensowne, wartościowe i bezcenne! – mówił abp Marek Jędraszewski, podczas uroczystości 98. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Hierarcha w łódzkiej archikatedrze przypomniał również słowa Cypriana Kamila Norwida, że "ojczyzna to wielki zbiorowy obowiązek".

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

Maskacjusz TV

Łódzkie obchody Święta Niepodległości rozpoczęły się w archikatedrze łódzkiej Mszą świętą, której przewodniczył abp Marek Jędraszewski. Na uroczystości przybyli przedstawiciele władz wojewódzkich, miejskich i samorządowych. Licznie obecne były poczty sztandarowe z łódzkich szkół, przedstawiciele wojska, policji i innych służb miejskich.

O znaczeniu dzisiejszego święta i zobowiązań, które spoczywają na każdym obywatelu wolnej Polski, przypominając historyczne wydarzenia, mówił pasterz Kościoła łódzkiego. – Dzisiejsze święto w sposób szczególny zwraca uwagę na wartość Ojczyzny, ale także na ogrom zobowiązań każdej i każdego z nas, wobec niej. A to tym bardziej, że dzisiejsze Święto Niepodległości, każe nam historyczną pamięcią cofnąć się do jednego z najbardziej tragicznych momentów w dziejach naszej liczących 1050 lat historii Polski. Do dnia 24 października 1795 roku, kiedy to trzy mocarstwa ówczesnej Europy: Rosja, Prusy i Austria, podpisują trzeciej rozbiór Polski. Akt, który sprawia, że do niedawna jeszcze ogromna i wspaniała Rzeczpospolita, znika z kart historycznych naszego kontynentu – zaznaczył arcybiskup.

Reklama

Zwrócił uwagę, że w „roku, kiedy wspominamy ciągle jeszcze początki narodu i państwa polskiego, które zaistniały dzięki temu, że historyczny władca Polan, Mieszko I przyjął chrzest i otworzył się na kulturę zachodnią. Ważną rzeczą jest nauczanie historii, odkłamywanie tego, co ciągle, jeszcze nie do końca jest prawdą! Wypełnianie białych plam. - Dużo w tym roku się udało, pod tym względem w naszej ojczyźnie uczynić – zauważył hierarcha.

Zaznaczył, że w zmaganiu o wolność i zachowanie tożsamości narodowej wśród Polaków, znaczącą rolę odegrał Kościół katolicki, który zawsze był ostoją polskości i dawał nadzieję na odzyskanie wolności. – Nie ulega najmniejszej wątpliwości, że w zmaganiu o tożsamość Polskiego narodu, o tę pamięć, która tożsamość gwarantuje, ogromną rolę odegrał Kościół katolicki. Jego biskupi i kapłani, wierny lud, który szedł za wskazaniami pasterzy na dobre i na złe, ciągle wierząc, że kiedyś Bóg w swej sprawiedliwości i opatrzności, przywróci nam godność państwową, a przez to godność suwerennego i niepodległego narodu – podkreślił arcybiskup.

Abp Jędraszewski przypomniał również, o wielkim znaczeniu przedstawicieli Kościoła, którzy w historii zapisali się swoją odwagą i niezłomną postawą, m.in. biskupa Antoniego Baraniaka, kardynała Stefana Wyszyńskiego, kardynała Stefana Sapiehy, kardynała Karola Wojtyły – Jana Pawła II. Przywołując słowa wielkiego wieszcza Kamila Cypriana Norwida, metropolita łódzki zaznaczył, że „ojczyzna to wielki zbiorowy obowiązek”.

Po Mszy świętej licznie zebrani wierni, jak również poczty sztandarowe, przedstawiciele władz i duchowieństwa przeszli na plac przed katedrą przed Grób Nieznanego Żołnierza. Tu złożono kwiaty, znicze. Przy dźwiękach hymnu została wciągnięta na maszt flaga narodowa. Odbyła się uroczysta zmiana warty. Przemówienie wygłosił wojewoda łódzki prof. Zbigniew Rau. Następnie przedstawiciele wojska odczytali Apel Poległych i oddali salwę honorową. Uroczystość zakończyła defilada kompanii honorowych.

2016-11-11 16:28

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Jędraszewski z okazji Powstania Warszawskiego: Polska to skarb i perła najcenniejsza

[ TEMATY ]

Kraków

abp Marek Jędraszewski

Powstanie Warszawskie

Archiwum Archidiecezji Łódzkiej

Abp Marek Jędraszewski

Abp Marek Jędraszewski

W środę po południu bazylice Mariackiej odprawiona została Msza św. z okazji 74. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. - Polska jest takim skarbem i Polska jest taką perłą najcenniejszą, dla której warto sprzedać i oddać wszystko, by tylko ją mieć - mówił podczas homilii przewodniczący Eucharystii abp Marek Jędraszewski.

Metropolita zauważył, że odczytana przypowieść Chrystusa o skarbie i drogocennej perle dotyczy co prawda Królestwa Bożego, ale można ją zrozumieć szerzej. - Królestwo Boże to ta szczególna rzeczywistość pewnego napięcia pomiędzy człowiekiem a wartością. Wartością tak wielką i niezwykłą, że człowiek jest w stanie zrezygnować ze wszystkiego, by tę wartość posiąść - tłumaczył.

CZYTAJ DALEJ

Prymas Polski: kryzys wykorzystywania seksualnego dotyczy istoty wspólnoty Kościoła

2021-09-22 11:26

[ TEMATY ]

pedofilia

abp Wojciech Polak

Episkopat.news,

Kryzys spowodowany wykorzystywaniem seksualnym małoletnich dotyka istoty wspólnoty Kościoła - powiedział dziś w Warszawie abp Wojciech Polak. - W skrzywdzonym człowieku został sprofanowany Bóg - podkreślił Prymas Polski, dodając, że skuteczna ochrona małoletnich wymaga współpracy wszystkich, którzy tworzą Kościół.

Delegat KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży przemawiał na zakończenie międzynarodowej konferencji „Ochrona dzieci Bożych naszą wspólną misją”, która odbywała się w Warszawie. W spotkaniu uczestniczyli świeccy i duchowni z 20 krajów Europy.

CZYTAJ DALEJ

Dramat mieszkańców wyspy La Palma po wybuchu wulkanu

2021-09-22 17:26

[ TEMATY ]

pomoc

Hiszpania

wulkan

Vatican News

wulkan La Palma

wulkan La Palma

Trudna sytuacja panuje na wyspie La Palma. Erupcja wulkanu zmusiła do ewakuacji ponad 6 tys. osób, a spływająca lawa zniszczyła już blisko dwieście budynków mieszkalnych.

„Boimy się o ludzi, którzy stracili bliskich i dobytek całego życia. Oddajemy się w ręce Boga” – powiedział ks. Domingo Guerra, 79-letni proboszcz w El Paso, gdzie znajduje się wulkan.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję